نحوه استعلام خلافی خودرو با موبایل

۱۰ فروردین ۱۴۰۰ نحوه استعلام خلافی خودرو با موبایل

خلافی خودرو و پرداخت به‌موقع آن، همواره از جمله دغدغه‌های صاحبان ماشین بوده است. زیرا برخی از افراد، فقط سالانه نسبت به پرداخت خلافی اتومبیل خود اقدام می‌کنند؛ برخی حتی همین زمان را هم فراموش کرده و با مسائل حقوقی در این زمینه مواجه می‌شوند که البته پلیس راهنمایی و رانندگی تهران طی ‌سال‌های اخیر با طراحی سامانه تهران من و روش‌های آسان پرداخت خلافی خودرو توانسته به تسویه حساب هرچه زودتر خلافی‌ها اقدام مناسبی انجام دهد.

با اجرای طرح جدید کنترل آلودگی هوا از تابستان ۹۸، حساسیت پرداخت به‌موقع جرائم خودرو بیش از پیش بالا رفته است. حال این سوال مطرح می‌شود که روش‌های استعلام خلافی خودرو چیست؟ چگونه جریمه‌های خود را پرداخت کنیم و در صورت اعتراض به مبلغ خلافی، چه‌کاری انجام دهیم؟

قسط بندی خلافی خودرو برای خودروهای توقیف شده

خودروهای توقیف شده باید شرایط خاصی داشته باشند تا بتوانند از شرایط قسط بندی استفاده کنند که در ادامه به این شرایط اشاره می‌کنیم.

1. نداشتن شکایت قضایی
2. فرسوده نبودن خودرو
3. نداشتن بیش از 40 درصد تخلف حادثه ساز

در صورتی که خودرو این سه شرط را نداشته باشد، مالک می‌تواند برای قسط بندی خلافی خودرو اقدام کند. برای قسط بندی مالک خودرو باید با مدارک شناسایی به ستاد ترخیص مراجعه کند. مالک پس از مراجعه به ستاد ترخیص مکلف است خلافی خودرو را ظرف یک سال پرداخت کند، در غیر این صورت خودرو وی توقیف شده و به پارکینگ منتقل می‌شود.

هنگامی که مالک خودرو درخواست قسط بندی خلافی خودرو را می‌دهد بر روی برگه سبز خودرو مهر شکایت درج می‌شود که این مهر نشان دهنده تقسیط خلافی خودرو است و مالک حق خرید و فروش خودرو را تا زمان پرداخت کامل خلافی ندارد.

استعلام و پرداخت خلافی خودرو از طریق SMS

برای دریافت اطلاعات پرداخت خلافی ماشین از طریق سامانه پیامکی، دو روش کلی وجود دارد:

  • روش اول: کد 17 رقمی VIN که با IR شروع می‌شود و در سند خودرو یا پشت کارت اتومبیل درج‌شده را به یکی از شماره‌های 1101202020، 110005151 و 30005151 ارسال کنید.
  • روش دوم: راه دیگر برای درخواست خلافی ماشین توسط پیامک، ارسال SMS با فرمت زیر به یکی از شماره‌های ذکر شده در روش قبلی است.

#کد هشت رقمی کنار بارکد مندرج در پشت کارت وسیله نقلیه*

استعلام و پرداخت خلافی خودرو

پرداخت خلافی خودرو

در مرحله بعد، پیامی تحت عنوان میزان خلافی خودرو که شامل شناسه قبض و پرداخت آن است؛ در قالب یک پیامک به شماره شما ارسال خواهد شد. در نهایت با اطلاعات دریافتی، امکان پرداخت جریمه به صورت اینترنتی یا با استفاده از دستگاه‌های عابر بانک برایتان فراهم خواهد شد.

*درحال حاضر تعدادی از اپلیکشن‌های پرداخت قبوض و اپلیکشن‌های بانکی، امکان استعلام و پرداخت خلافی خودرو را فراهم کرده‌اند.

استعلام خلافی خودرو با تلفن ثابت

مالکین جهت دریافت خلافی ماشین به این شکل، باید با شماره 88288888 تماس گرفته و سپس با وارد کردن کد VIN، از آخرین مبلغ جریمه خودرو خویش مطلع شوند.

اما این روش، تنها به عنوان راهی برای اطلاع از میزان خلافی محسوب می‌شود و هنوز امکان پرداخت از طریق تلفن ثابت برای افراد فراهم نشده است.

مدارک لازم جهت مراجعه به مراکز رسیدگی به تخلفات رانندگی

  • اصل کارت ملی و سند خودرو
  • کارت شناسایی مالک یا وکیل قانونی
  • پر کردن فرم درخواست

تهیه و تدوین: تیم محتوا خودرو۴۵

فروش فوری خودرو کارکرده