5 روش کلاهبرداری خودرویی که باید مراقب باشید!

۱ دی ۱۳۹۹ 5 روش کلاهبرداری خودرویی که باید مراقب باشید!

این روزها به دلیل افزایش قیمت خودروهای صفر و همین طور تعطیلی خط تولید بعضی از خودروها به دلیل تحریم‌ها و یا دلایل دیگر، متقاضیان به دنبال خرید و فروش خودروهای دست دوم هستند. همین اتفاق باعث می‌شود تا برخی سودجویان از این فرصت استفاده کرده و دست به کلاهبرداری خودرویی بزنند.

کلاهبرداران برای انجام این کار روش‌های مختلفی را به کار می‌گیرند. بعضی از آنها با تاسیس سایت‌های غیرمجاز اقدام به کلاهبرداری خودرویی می‌کنند، تعدادی از آنها نیز با بهانه تست و آزمایش، خودرو را در پارکینگ قرار می‌دهند و قطعات آن را دستکاری می‌کنند. برخی کلاهبرداران نیز فقط با چند عکس اقدام به فروش خودرو دست دوم می‌کنند.

در هر صورت، برای فروش خودرو دست دوم یا صفر و یا خرید آن، از سایت‌های مجاز استفاده و در صورت ناآشنایی با بازار خودرو، با افراد خبره این حوزه مشورت شود.

در ادامه روش‌های کلاهبرداری خودرویی و راه‌های مقابله با آنها را بررسی می‌کنیم.

فروش خودرو در سایت‌های غیرمجاز

یکی از روش‌هایی کلاهبرداری خودرویی که برای فروش خودروهای دست دوم به کار می‌رود، استفاده از سایت‌های غیرمجاز است. منظور از سایت غیرمجاز، سایت‌هایی هستند که هیچ مجوزی از سوی نهادهای رسمی و قانونی کشور دریافت نکرده و با قیمت‌گذاری غیرواقعی و همین طور ثبت خودروهای غیرواقعی و به اصطلاح فیک، باعث به هم ریختن بازار می‌شوند.

در شرایطی که اقتصاد کشور تحت تاثیر نرخ ارز قرار دارد و افزایش و کاهش قیمت دلار باعث نوسانات در بازار خودرو می‌شود، سودجویان، کلاهبرداران و دلالان در اقدامی هماهنگ قیمت خودروها را آن طوری که می‌خواهند در سایت‌های غیرمجاز تعیین می‌کنند.

همچنین اگر در سایت‌های غیرمجاز اقدام به فروش خودرو دست دوم خود کنید، قیمت خودرو به صورت واقعی محاسبه نشده و موجب ضرر و زیان شما خواهد شد. علاوه بر این، در صورتی که خودروی شما به فروش برسد، پول آن را خیلی دیر و باتاخیر دریافت خواهید کرد.

اگر قصد دارید خودرویتان را از طریق فضای مجازی و سایت‌ها بفروشید، دقت کنید که سایت موردنظر مجوزهای لازم را از نهادها و سازمان‌های مربوطه کسب کرده باشد و همچنین از شهرت خوبی بین اهالی فن برخوردار باشد.

همین اتفاق گاهی برای خودروهای صفر کیلومتر رخ می‌دهد، بدین گونه که بعضی از سایت‌های شرکت‌های غیرمجاز اقدام به فروش اقساطی خودرو می‌کنند. در این روش شرکت‌ها پس از جذب مشتریان و با دریافت پیش‌پرداخت و قسط، مبلغ قابل توجهی را به دست می‌آورند و در نهایت هم هیچ خودرویی را به مشتری تحویل نمی‌دهند.

فروش خودرو در سایت‌های غیرمجاز

نگهداری خودرو در پارکینگ

یکی از روش‌هایی که این روزها بیشترین استفاده را برای کلاهبرداری خودرویی دارد «نگهداری خودرو در پارکینگ» است. اگرچه این روش در هنگام فروش خودروهای دست دوم رایج است اما برخی سودجویان از این طریق اقدام به کلاهبرداری خودرویی می‌کنند.

در این روش خریدار خودرو را می‌بیند و سر قیمت هم با فروشنده به توافق می‌رسد و قولنامه هم توسط دو طرف امضا می‌شود. اما خریدار عیب‌ها و نقص‌های خودرو را در قولنامه ذکر نمی‌کند. سپس خودرو به پارکینگ می‌رود و دو قبض، یکی برای خریدار و یکی برای فروشنده صادر می‌شود تا خروج خودرو از پارکینگ فقط با وجود هر دو قبض امکان‌پذیر باشد. اما بعد که زمان ثبت سند فرا می‌رسد، خریدار عیب‌ها و نقص‌های خودرو را که در قولنامه ذکر نکرده، به فروشنده اعلام می‌کند و از فروشنده می‌خواهد تا یا با قیمت خیلی کمتری خودرو را بفروشد و یا اینکه ادعای خسارت می‌کند.

بنابراین فروشنده باید به متن قولنامه و مندرجات آن دقت کند و هر عیب و نقصی و موردی که درباره خودرو وجود دارد را در قولنامه ذکر کند.

 

نگهداری خودرو در پارکینگ

کلاهبرداری خودرویی از طریق فروش تلفنی

یکی از روش‌های دیگری که برای کلاهبرداری خودرویی انجام می‌گیرد «فروش تلفنی» است. در این روش از طریق تلفن با افراد تماس گرفته می‌شود و به آنها اعلام می‌شود که خودروی مناسبی برای آنها پیدا شده و یا در قرعه‌کشی برنده خودرو شده‌اند و از افراد می‌خواهد که برای دریافت جایزه مقداری پول به حسابی که اعلام می‌شود واریز کنند و حتی مشخصات شخصی‌شان را در اختیار فرد ناشناس آن سوی تلفن قرار دهند.

در این مورد، از فرد تماس‌گیرنده بخواهید تا اطلاعات تماس شرکت را در اختیار شما قرار دهد و در صورتی که به نظرتان کلاهبرداری بود با مقامات مسئول تماس بگیرید.

نکته: این روش برای فروش خودروهای دست دوم نیز رایج شده است، بدین گونه که برخی سودجویان با عنوان نماینده یا فروشنده یک نمایشگاه اتومبیل معتبر قصد خرید خودرو کارکرده با قیمت استثنایی را دارد. در این شرایط دیدار حضوری خریدار به همراه یک دوست و یا آشنا پیش از هرگونه معامله و مشاوره فروش ضروری است.

کلاهبرداری خودرویی از طریق فروش با عکس

بعضی اوقات هم سودجویان برای فروش خودرو فقط چند عکس از آن را در اختیار خریدار قرار می‌دهند، بدون اینکه خریدار فرصت دیدن و آزمایش خودرو را داشته باشد. در این روش عکس‌ها فقط نمای ظاهری خودرو را نشان می‌دهند. حتی سودجویان می‌توانند در عکس‌ها نقص‌ها و عیب‌های بدنه خودرو را نیز پنهان کنند. بعد از امضای قولنامه و رد و بدل شدن پول و تحویل خودرو به خریدار، عیب‌ها و نقص‌های خودرو رو می‌شود.

برای اینکه در دام سودجویان نیافتید، فقط به دیدن عکس‌ها اکتفا نکنید، بلکه همراه با یک فرد خبره و کارشناس خودرو را تست و آزمایش کنید و در صورت رضایت، همه مشخصات خودرو را در قولنامه ذکر کنید.

کلاهبرداری خودرویی

 

فروش خودرو به آشنایان و فامیل

شاید قرار دادن این مورد در لیست کلاهبرداری خودرویی سختگیرانه باشد. شما می‌خواهید خودرویتان را به یکی از اقوام و آشنایان بفروشید و یا از آنها خودرویی بخرید. با فرض اینکه طرف مقابل از آشنایان و اقوام و فامیل شما است و به او اعتماد دارید، خودرو را بدون تست و آزمایش و یا حتی بدون دیدن ظاهر ماشین به آنها می‌فروشید و یا می‌خرید. بعد از آن در صورتی که خودرو دچار نقص و ایرادی باشد، این شائبه به وجود می‌آید که فروشنده سر خریدار کلاه گذاشته، حتی در صورتی که نیت واقعی فروشنده اینگونه نباشد. نکته دیگری که در این بین پیش می‌آید، بحث مالی است. در صورت خرید و فروش خودرو بین آشنایان و اقوام، ممکن است طرف خریدار پول را کامل به فروشنده پرداخت نکند و یا حتی با تاخیر پول را به حساب فروشنده بریزد.

برای اینکه خرید و فروش خودرو دست دوم بین آشنایان و فامیل باعث ایجاد کدورت نشود، باید مثل یک خرید و فروش واقعی عمل کرد. به قول معروف حساب حسابه، کاکا برادر.

در نهایت، در هنگام فروش خودرو دست دوم و یا خرید آن، به نکاتی که گفته شود توجه کنید تا هم خودرویتان را راحت بفروشید و یا بخرید و در صورت فروش پولش را کامل دریافت کنید و هم اینکه درگیر ماجراهای قانونی و حقوقی بعد از آن نشوید. چرا که فروش خودروهای کارکرده به دلیل رشد بالای قیمت این کالا یکی از حساس ترین بازارها محسوب می‌شود و باید مراقب هرگونه کلاهبرداری خودرویی چه در فروش چه در ارسال پیامک‌های خودرویی دقت لازم داشت.

 

نویسنده: میلاد قزللو

 

فروش خودرو