سوزوکی کیزاشی

۴ شهریور ۱۳۹۸
سوزوکی کیزاشی

 

سال 2009 میلادی، شرکت ژاپنی سوزوکی برای اولین بار از خودرو سدان کیزاشی در ایالت متحده آمریکا رونمایی کرد و سه سال پس از آن یعنی در سال 2012، سوزوکی کیزاشی به نمایندگی ایران خودرو پا در خیابان‌های ایران گذاشت.

هر چند که این خودرو با موتور قوی، ظاهری اسپرت و فضای داخلی مناسبی عرضه شد؛ اما نه فقط در ایران، بلکه در جهان مورد استقبال قرار نگرفت و تولید آن در سال 2013 میلادی در آمریکا متوقف شد. البته تا چند سال پس از آن نیز فروش سوزوکی کیزاشی در امارات متحده عربی، پاکستان و کانادا ادامه داشت.

این توقف تولید در حالی اتفاق افتاد که سوزاکی کیزاشی موفق به کسب چندین جایزه و ثبت آن‌ها در کارنامه کاری کوتاه خود شده بود:

  • جایزه «رضایت مالکین از خودرو» از Auto Pacific در دو سال متوالی 2010 و 2011
  • جایزه «جذاب‌ترین محصول بازار ماشین آمریکا» از D.Ppwer در سال 2011
  • جایزه «مناسب‌ترین خرید خودرو برای مشتری» از Consumer در سال 2011

در حال حاضر سوزوکی کیزاشی در ایران خودرو هم به تولید نمی‌رسد و تنها امکان خرید نوع کارکرده آن در کشورمان وجود دارد.

 

طراحی فضای داخلی:

کیفیت ساخت و مونتاژ قطعات داخلی سوزوکی کیزاشی در حد قابل قبولی است؛ اما به قطع یقین نمی‌توان نمره بسیار خوبی به آن داد. استفاده از ترکیب چرم و پارچه، پلاستیک خشک و سخت، طراحی معمولی داشبورد، دریچه‌های کولر کوچک، کنسول مرکزی اسپرت، فضای کم در ردیف عقب به خاطر وجود سیستم انتقال قدرت بلند خودرو از مهم‌ترین ویژگی‌های طراحی داخلی سوزوکی کیزاشی محسوب می‌شود.

 

طراحی ظاهری:

سوزوکی کیزاشی دارای ظاهری اسپرت اما به‌نسبت معمولی است و شاید یکی از دلایل عدم موفقیت این خودرو، نواقص موجود در طراحی داخلی و ظاهری آن باشد. چراغ‌های بیضی‌شکل، رینگ‌های اسپرت، قرارگیری نامناسب چراغ راهنماها کنار چراغ‌های مه‌شکن، دو اگزوز کرومی، اسپویلر بلند روی صندوق عقب از مهم‌ترین خصیصه‌های این سدان ژاپنی است.