نیسان ماکسیما

۵ شهریور ۱۳۹۸
نیسان ماکسیما

نیسان ماکسیما محصول شرکت نیسان ژاپن است که در سال ۱۹۹۹ روانه بازار شد و تا سال ۲۰۰۳ روی خط تولید این شرکت قرار گرفت. تولیدات این برند با ارائه نسل به نسل ماکسیما ادامه یافت و در ایران نیز واردات و مونتاژ ماکسیما از سال  ۱۳۸۱ توسط شرکت پارس خودرو آغاز شد. روند تولید و مونتاژ محصولات نیسان ماکسیما تا سال ۱۳۹۱ در ایران ادامه داشت. چندسالی این خودرو به دلیل پیشرانه شش سیلندر‌ی‌اش در ایران به عنوان یکی از گران‌ترین خودروهای وارداتی در کشور محسوب می‌شد؛ به گونه‌ای که تا پیش از ورود سدان‌های کره‌ای به ایران، حتی مدل‌های کارکرده نیسان نیز به اندازه مدل‌های صفر آن طرفدار داشت. اما این خودرو به دلیل طراحی در سال ۱۹۹۹ چندان ماشین مدرنی محسوب نمی‌شود، هنوز اما از منظر کیفیت بالا قطعات قابل تحسین است. نیسان توانسته است سدان لوکس خود را به یکی از پرفروش‌ترین مدل‌های این کلاس تبدیل کند، مدلی که قادر بوده هر دو پارامتر کیفیت ساخت و توانایی‌های حرکتی را در کنار یکدیگر نمایش دهد. مدل معروف نیسان ماکسیما بیش از ۳۵ سال است که سدان لوکس این برند محسوب می‌شود و در بازار خودرو ایران نیز همواره مورد استقبال قرار گرفته است. نسل پنجم این خودرو در ایران توانست به یکی از پرفروش‌ترین‌ ماشین‌های این برند شود که البته در حال حاضر ب توقف تولید همراه است، اما هنوز مشتریان بالقوه‌ای برای این مدل وجود دارد. در میان مدل‌های مختلف برند نیسان، ماکسیما به عنوان سدان قدرتمند این برند محسوب می‌شود که این ویژگی در نسل به نسل تولیدات این مدل مشاهده می‌شود. ماکسیما توانست در سال ۲۰۰۰ میلادی توسط موسسه بیمه و ایمنی بزرگراه‌های آمریکا ارزیابی شود و نتیجه نه چندان رضایت‌بخش Acceptable را کسب کند.

نیسان همچنان قدرتمند در ایران

کارخانه‌های تولیدکننده محصولات نیسان هم‌اکنون در حدود 20 کشور جهان فعال هستند و محصولات این شرکت در بیش از ۱۶۰ کشور جهان خرید و فروش می‌شوند. نیسان در ۹ ماهه نخست سال 2017 توانست حدود 3 میلیون و 280 هزار دستگاه خودرو را در جهان به فروش برساند که این آمار نسبت به مدت مشابه سال گذشته خود از رشدی 5.6 درصدی خبر می‌دهد. Nissan در حال حاضر سومین خودروساز بزرگ ژاپن است و محصولات آن در زمینه کیفیت، مهندسی و ایمنی جزو برترین خودروهای جهان هستند و توانسته‌اند جوایز متعددی در زمینه طراحی را نصیب خود کنند. سابقه حضور نیسان در ایران به سال 1364 برمی‌گردد؛ در این سال پارس‌خودرو طی قراردادی فروش و مونتاژ نیسان پاترول در ایران را بر عهده گرفت و در سال 1372 نیز نسخه جدید نیسان پاترول با تجهیزات جدید وارد بازار خودروی کشور شد. Nissan Maxima  و نیسان پیکاپ از جمله سایر مدل‌های این شرکت بودند که در داخل کشور عرضه شدند. طی سال‌های زیادی، مدل ماکسیما از برند نیسان لوکس‌ترین و پرفروش‌ترین سدان بازار کشور به حساب می‌آمد و از طرفداران بسیاری برخوردار بود. در ایران و دوران پسابرجام، شرکت جهان نوین آریا از سال ۱۳۹۵ در کنار فعالیت‌های شرکت پارس خودرو کار خود را آغاز کرد و علی‌رغم مخالفت‌های شدید این شرکت، خود را به عنوان تنها نماینده رسمی شرکت نیسان معرفی کرد. رقبای نیسان ماکسیما اتومبیل‌هایی نظیر هیوندای آزرا، رنو فلوئنس تویوتا کمری و هیوندای سوناتا YF   هستند که سال تولید همه این مدل‌ها به سال ۲۰۱۰ میلادی برمی‌گردد و در میان همه آن‌ها نیسان ماکسیما دارای کمترین امکانات است.

طراحی خارجی

نمای جلویی این اتومبیل چراغ‌های نسبتا بزرگ و کشیده جلو پنجره ساده استیل را نشان می‌دهد. نمای کناری Nissan Maxima نیز بسیار صاف و بدون خط و خطوط اضافی است. در نمای پشتی این خودرو چراغ‌های بزرگ و یک بال روی روی صندوق عقب تنها جاذبه این مدل محسوب می‌شود.

طراحی داخلی

همانگونه که نمای خارجی این ماشین ساده طراحی شده است، داخل آن نیز ساده و چوبی است. طراحی چوبی داخل یا همان کنسول زیبایی دوچندانی به این مدل داده است. نسل پنجم نیسان ماکسیما در بازارهای جهانی با پیشرانه‌های مختلفی عرضه شده است اما د رایران تنها با پیشرانه شش سیلندری خورجینی عرضه شده است.