هیوندای النترا

۲۷ مرداد ۱۳۹۸
هیوندای النترا

رشد روز افزون طراحی و تولید خودروهای کره‌ای باعث شده است تا طی سال‌های اخیر فروش و عرضه مدل‌های متنوع هیوندای علاوه بر کشورهای اروپایی و آسیایی در ایران نیز با استقبال خوبی همراه شود.

حالا الانترا در سگمنت C توانسته است هم ماشین مورد علاقه خانواده‌های کم جمعیت یاشد و هم انتخاب جوانان. چرا که هیوندا النترا از جمله خودروهای جوان پسند و جذاب و البته رقیب تویوتا کرولا محسوب می‌شود.

طراحی جوان پسندانه این مدل به خوبی جایگزین طرح قبلی شده به گونه‌ای که در النترا از داشبوری با طراحی مشابه مدل‌های گران قیمت‌تر هیوندای بهره گرفته شده است.

اولین مدل هیوندای الانترا ( تلفظ صحیح Elantra) در سال ۱۹۹۰ عرضه شده است. این خودرو که در ابتدا در نسخه سدان سایر متوسط عرضه شده است، قابلیت‌های قابل قبولی از یک ماشین اسپورت را در بر داشته است.

نسل اول الانترا در بازار جهانی فروش خوبی داشت. در ایران اما به دلیل محدودیت در واردات خودروهای خارجی، نسل دوم این مدل به بازار ایران راه نیافت.

اما نسل سوم Hyundai به نام آوانته تا همین چند سال گذشته در ایران مونتاژ و عرضه می‌شد.

اما موفق‌ترین مدل تولیدی این شرکت در بازار تاریخ محصولات این شرکت، نسل پنجم یعنی هیوندای النترا ( ۲۰۱۵- ۲۰۱۰) است. نسل پنجم هیوندای با طراحی مدرن و کیفیت فنی بالا، در کشورهایی همچون آمریکا، چین، هند و ایران فروش مناسبی را رقم زد.

طی سال‌های اخیر و با بهبود شرایط واردات خودرو به کشور، ورود جدیدترین مدل‌های هیوندای نیز همانند سایر شرکت‌ها چندی پس از عرضه به بازار ایران راه می‌یافت. از این رو نسل ششم النترا نیز در بازار ایران حضور دارد.

طراحی داخلی

نمای ظاهری این خودرو به گونه‌ای است که گویی با یک خودرو کاملا اسپورت مواجه هستید. چراغ‌‌های این مدل همچون توسان است و حالت اسپورت این اتومبیل با زاویه‌های تیز در گوشه های چراغ اصلی تقویت شده است.

لازم به ذکر است مدلی از این خودرو به ایران رسیده است از LEDهای مه‌شکن استفاده نمی‌کند.

خیلی‌ها این سوال را مطرح می‌کنند که چرا Hyundai elantra نسخه اسپورت هیوندای نیست اما حالت اولیه آن تداعی کننده خودرویی اسپورت است؟

پرسش اینجاست که با نگاهی از زاویه جانبی به این ماشین، نه تنها چراغ اصلی و عقب، بلکه زاویه‌های مربوط به مه‌شکن‌ها نیز در سپر جلو و فرم خاص سپر و درپوش عقب هم به خوبی دیده می‌شود.

طراحی خارجی

اما با نگاهی به نمای پشت این مدل، شباهت زیادی میان النترا مدل ۲۰۱۷ و مدل قبلی مشاهده می‌شود.

اندازه کلی چراغ‌ها و کشیدگی آن‌ها به سمت در عقب، همانند النترا ۲۰۱۰ است، البته بخش پایینی با طرح سفیدرنگ تا حدی تضاد جذابی با بخش قرمز رنگ ایجاد کرده است.

به گونه‌ای که بخشی از چراغ‌ روی درپوش صندوق را می‌گیرد و تا نزدیکی پلاک ادامه دارد و برآمدگی انتهای کاپوت عقب نه تنها شبیه اسپولر عمل می‌کند، بلکه بسیار زیبا تا روی چراغ‌ها کشیده شده است.

با نگاهی دور تا دور این مدل، می‌توان نمره خوبی به طراحی ظاهری الانترا داد. زیرا شباهت این مدل با مزدا ۳ جدید و فورد فیوژن غیر قابل انکار نیست.

Hyundai Elantra  به دلیل انتقال حس جوانی و اسپورت بودنش، یک سدان تمام عیار است و همین امر باعث می‌شود تا محصول با اهمیتی در کلاس قیمتی‌اش باشد.