هیوندای i30

۳۰ مرداد ۱۳۹۸
هیوندای i30

هیوندای i30  هاچ بک برای اولین بار در سال ۲۰۰۷ در نمایشگاه ژنو معرفی شد. بلافاصله پس از این رونمایی و عرضه این خودرو، طرفداران هیوندای نیز در ایران از ورود این ماشین استقبال کردند و پس از مدتی این خودرو به دلیل ظاهر جمع و جورش به یکی از خودروهای محبوب خانم‌ها شد.

حالا این نوجوان ۱۱ ساله کره‌ای در سراسر دنیا و البته ایران، طرفداران خاص خود را دارد. زیرا هم از لحاظ موتور و طراحی داخلی رضایت مشتریان را جلب کرده و هم ظاهر اسپورت آن بسیار جذاب بوده است.

مدل خودرو پنج در هیوندای در نسخه‌های استیشن و فست بک به بازار عرضه شد. همچنین طی این سال‌ها شرکت Hyundai بارها شکل ظاهری این خودرو را تغییر داد که البته این تغییرات تنها به ظاهر محدود نشد و تغییرات فنی و داخلی نیز بی نصیب نماندند.

در ایران نیز نسخه ۲ این مدل بیشترین محبوبیت را در برداشت که در ادامه به بررسی آن می‌پردازیم.

شرکت کره‌ای هیوندای در سال ۲۰۰۷ این مدل را با هدف جایگزین کردن مدل هیو۳۰ندای اکسنت طراحی و معرفی کرد.

شکل ظاهری و بدنه این خودرو در نگاه اول نبود صندوق عقب و راحتی در حرکت و پارک کردن آسان در کلان شهرها را یادآوری می‌کند. ماشینی جمع و جور و البته راحت که بسیار مورد علاقه خانم‌ها است.

طراحی داخلی

طراحی داخلی کابین این مدل چندان پیچیده و دارای خط و خطوط خاصی نیست. کابین ساده، صندلی‌های با روکش چرم و فاصله منطقی میان صندلی‌های عقب با جلو این ماشین را به یکی از هاچ بک‌های استاندارد تبدیل کرده است.

طراحی خارجی

هیوندای i30 در نگاه کلی از روبرو از وجود چراغ‌های ذوزنقه شکل و با زوایای نرمی برخوردار است. از روبرو نیز جلو پنجره این مدل در ترکیب با چراغ‌های جلو کم عرض و جلوه‌ای امن به i30 بخشیده‌است.

این خودرو در مدل ۲۰۱۸ خود با طراحی جلو پنجره بسیار پهن‌تر و بزرگ‌تر طراحی شده است و تا حدی شبیه دیگر مدل‌های هیوندای شده است.

در این مدل، چراغ‌ها با حالتی تیزتر، کشیده‌تر و باریک‌تر نسبت به مدل‌های پیشین طراحی شده‌اند. به گونه‌ای که نمای جلو هیوندای i30 شبیه به ماشین اسپورتی از جمله مدل‌های قدیمی‌تر برند هیوندای شده است.

قطعا یکی از دلایلی که این ماشین را اسپورت جلوه می‌دهد، هاچ بک بودن آن است، زیر در مدل قدیمی i30 چراغ‌های عقب کشیده و عمودی طراحی شده‌اند.

اما در مدل سال ۲۰۱۸ این اتومبیل، وجود چراغ‌های تیز و عمودی نسبتا باریک باعث شده تا نیمی از آن‌ها از در پشت ماشین و نیم دیگر روی بدنه قرار گیرند.