کیا سراتو آپشنال

۴ شهریور ۱۳۹۸
کیا سراتو آپشنال

 

سراتو یکی از محبوب‌ترین و پرفروش‌ترین محصولات شرکت کیا موتورز، خودروساز موفق کره‌ای است که اولین نسل آن در سال 2003 معرفی شد. این خودرو تا به الان در سه نسل سدان و یک نسخه هاچ‌بک به تولید رسیده است؛ البته نسخه هاچ‌بک آن که سید کیا نام دارد، تنها در اروپا به فروش می‌رسد.

در سال 2010 کیا سراتو نسل دوم، موفق به کسب امتیاز Top Safety Pick  از موسسه ایمنی IIHS آمریکا شد که حکایت از ایمنی بالای این خودرو دارد. البته این ایمنی مربوط به نسخه عرضه شده در امریکا است و به قطع یقین، نمونه ایرانی آن دارای این درصد از ایمنی نیست.

نکته: در ابتدا کیا سراتو آپشنال به صورت وارداتی در بازار ایران به فروش‌می‌رسید؛ اما هم‌اکنون سایپا، خط تولیدی برای مونتاژ این خودرو در نظر گرفته است.

 

طراحی فضای داخلی:

فضای داخلی کیا سراتو آپشنال به‌گونه‌ای طراحی شده که ارگونومی مناسبی را برای سرنشینان خود فراهم کند. طراح این خودرو، فضای بیرونی و داخلی آن را از هم جدا در نظر نگرفته و تمام طراحی‌ها به صورت هماهنگ با هم انجام شده است.

متاسفانه در نمونه مونتاژ شده شرکت سایپا، بسیاری از تجهیزات و آپشن‌های نسخه اصلی خودرو حذف شده و همچنین کیفیت متریال آن نیز پایین‌تر است که تمامی این موارد در کنار هم، موجب کم‌ارزش شدن کیا سراتو آپشنال می‌شود.

 

طراحی ظاهری:

کیا سراتو آپشنال دارای ظاهری هماهنگ، منظم، یک‌نواخت و در عین حال کمی قدیمی است. هر چند طراحی این خودرو چندان مدرن نیست؛ اما در میان محصولات چینی، نمره خوبی را به خود اختصاص می‌دهد.

از ویژگی‌های مهم کیا سراتو آپشنال می‌توان به مواردی همچون دو چراغ مه‌شکن، چراغ‌های جلوی اسپرت باریک، چراغ‌های قرمز اسپرت در نمای عقب خودرو، آنتن سقفی قدیمی، خطوط مواج و حجم‌دهنده روی بدنه، عدم وجود چراغ ترمز و راهنما، استفاده از پلاستیک در بعضی از قسمت‌ها مثل قاب پنجره‌ها و عدم وجود قفل دارای کلید در صندوق عقب ذکر کرد.