برجام ترمز قیمت خودرو را می کشد؟

۹ شهریور ۱۴۰۰ برجام ترمز قیمت خودرو را می کشد؟

«اگر برجام به سرانجام برسد قیمت خودرو بین ۴۰ تا ۵۰ درصد کاهش پیدا می‌کند.» این مطلب بخشی از  اظهار نظر امیر حسین سنجری، کارشناسان خودرو، در گفت‌وگو با خودرو ۴۵ است.

مثال مشخص سنجری ناظر بر قیمت پراید است. او می‌گوید: بعضی از فعالان بازار خودرو بر این باور هستند که در صورت توافق با غرب، ریزش ۱۰ تا ۱۵ درصدی قیمت پیش بینی می‌ شود.  به باور من کاهش قیمتی که پس توافق هسته‌ای ایجاد خواهد شد،  بیش از اعداد و ارقام اعلام شده فعلی است.

او صحبت‌های خود را اینطور ادامه می‌دهد: در حال حاضر پراید در بازار به حوالی ۱۵۰ میلیون تومان رسیده است. اگر برجام نهایی شود، ارز آوری صنعت خودرو در پی بازگشت شرکای خارجی برای همکاری با ایران بیشتر خواهد شد، هزینه تولید خودرو پایین می‌آید و در نتیجه قیمت پراید ۱۵۰ میلیون تومانی به  ۸۰ یا ۹۰ میلیون تومان خواهد رسید. این اصلا دور از انتظار نیست.

افت و خیز قیمت خودرو

به نظر می‌رسد خبرهای جدیدی درباره کاهش قیمت خودروهای داخلی و خارجی در راه باشد. خبرهایی که می‌تواند مسیر تصمیم گیری خریدار خودرو  را تغییر دهد و بر روی قیمت ماشین دست دوم نیز تاثیر  گذار باشد.

این چشم‌انداز روشن  اما در حالی به تصویر کشیده می‌‌شود که این روزها قیمت خودرو بی امان رو به افزایش است.قیمت برخی خودروهای داخلی به طور میانگین، طی ۱۰ روز گذشته یک میلیون تومان نیز گران شده و این روند همچنان ادامه دارد.

سنجری در عین حال بر این باور است که برای تحقق همه این پیش‌ بینی‌ها ابتدا باید نرخ ارز متعادل  شود که این تعادل هم با برجام و همچنین اصلاح بسیاری از ساختارهای اقتصادی اتفاق می‌افتد.

به نظر می‌رسد فقط در این صورت است که می‌توان پیش‌بینی درستی از آینده بازار خودرو داشت.

تا به امروز نیز قیمت کارخانه‌ای خودرو و قیمت خودرو کارکرده، به طور مستقیم یا غیر مستقیم با توجه به نوسان نرخ ارز در بازار آزاد تعیین شده که در بسیاری از موارد قیمت‌ها غیر منطقی و به قول معروف: نجومی بوده است.

حباب قیمت خودرو می‌ ترکد

مجموعه‌ای از اتفاق‌ها شده از نظر کارشناسان اقتصادی و فعالان بازار، حباب قیمتی خودرو در حال ترکیدن  باشد. گرچه اما و اگرهایی نیز در این باره مطرح است. نباید افزایش حجم کل نقدینگی سرگردان که حالا به بیش از  حوالی ۳ هزار هزار میلیارد تومان رسیده است را نا دیده گرفت. این حجم از  پول سرگردان به دنبال جایی برای انباشته شدن و باز تولید می‌گردد؛ کجا بهتر از بازارهایی همچون ارز، خودرو، طلا، سکه و مسکن.

ظرفیت تولید افزایش پیدا کند

نکته‌ای که فعالان بازار خودرو بر سر آن به اتفاق نظر رسیده‌اند آن است که هدف گذاری برای افزایش تولید خودرو می‌تواند تاثیر بسزایی بر کاهش قیمت خودروهای صفر و کار کرده در بازار داشته باشد. برای امسال تولید یک میلیون و ۶۰۰ هزار دستگاه خودرو پیش بینی شده که امیدوار کننده است. در  سال ۹۹ تولید خودرو ۶۰۰ هزار  دستگاه گزارش شده است.

نتیجه گیری؛ خودرو ارزان می شود؟

اصلاح ساختارهای داخلی از جمله حذف بوروکراسی، از میان برداشتن موانع تولید، آزادسازی واردات خودرو، توسعه همه جانبه صنعتی و مهمتر از همه اصلاح نرخ تورم به اندازه به سرانجام رسیدن برجام، موجب منطقی شدن قیمت خودرو در بازار خواهد شد. در واقع، کاهش قیمت خودرو به مجموعه‌ای از عوامل بستگی دارد که هیچ یک به تنهایی معجزه‌ای نخواهد کرد.

فروش فوری خودرو

نویسنده: فرشته بهروزی نیک