آخرین وضعیت تردد خودروها در کشور/ جزئیات طرح محدودیت تردد شهری و بین شهری

۱۳ اسفند ۱۳۹۹ آخرین وضعیت تردد خودروها در کشور/ جزئیات طرح محدودیت تردد شهری و بین شهری

تردد خودروها در محورهای مواصلاتی در پاییز و زمستان هر سال توسط پلیس راهور ناجا به دلیل برف، یخبندان و ریزش سنگ ریزه‌ها در جاده‌ها اعلام می‌شود که امسال نیز در کنار محدودیت‌های تردد درجاده‌های برون شهری، محدودیت‌های تردد خودروها در داخل شهرها و همچنین رفت و آمدهای برون شهری به دلیل شیوع ویروس کرونا همراه شده است.

در آبان‌ماه 99، معاون کل وزیر بهداشت ۵۱ درصد از انتشار ویروس کرونا را به تجمع‌های خانوادگی نسبت داد و ممنوعیت تردد در شهرهای با وضعیت قرمز کرونایی را از ساعت ۲۱ اجبار اعلام کرد.

با توجه به موج جدید (سوم) ویروس کرونا در کشور و درگیری با سایر بیماری‌های فصلی، ستاد ملی مبارزه با کرونا محدودیت‌های جدیدی را برای تردد درون شهری و برون شهری در نظر گرفته است. پیش از این از ۲‍۱ تا ۲۴ آبان ماه ۹۹ ممنوعیت تردد بین شهری برای پلاک‌های غیر بومی وجود داشت و با تشدید شیوع ویروس کرونا، محدودیت تردد درون شهری و برون شهری خودروها نیز تشدید می‌شود.

 

فروش خودرو

 

وضعیت سفرهای نوروزی شنبه آینده مشخص می شود

با وجود اینکه پیش از این برخی خبرها از آزاد بودن ترددهای نوروزی در استان‌های مختلف حکایت داشت، معاون امنیتی وزارت کشور اعلام کرده که به احتمال زیاد استان‌های قرمز با محدودیت سفر همراه خواهند بود و وضعیت نهایی این مساله، شنبه آینده مشخص می‌شود. این محدودیت‌ها مربوط به سفر در بازه زمانی 25 اسفند تا 15 فروردین است که به زودی اخبار قطعی آن اعلام می‌شود.

سفر به هرمزگان در ایام نوروز ممنوع شد

سرپرست سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری هرمزگان گفت: از ۲۰ اسفند ماه در مبادی ورودی استان هرمزگان از ورود خودروهای غیر بومی جلوگیری می‌شود.
همچنین سفر به جزایر استان با انجام آزمایش کرونا ممکن است که هزینه آن نیز از مسافران دریافت می‌شود..

محدودیت‌های سفر در تعطیلات اولین هفته اسفند ۹۹

تردد به شهرهای ۱۱ شهر اهواز، دزفول، آبادان، خرمشهر، کارون، شادگان، هویزه، شوشتر، ماهشهر، رامهرمز و دشت آزادگان ممنوع بوده و ۱ میلیون تومان جریمه در پی دارد.
همچنین برای تعطیلات پایان هفته ورود خودروهای شخصی به استان‌های شمالی و برخی شهرهای مشهد، قم، اصفهان، شیراز، بوشهر و بندرعباس و جزایر قشم و کیش محدود و مشمول جریمه است.

شهرستان‌های جلفا، آذرشهر، هادیشهر، عجب شیر، ارومیه، ماکو، بازرگان، شوط، خوی، میاندوآب، زواره، اردستان دره شهر، قائن، شاهرود، بیارجمند، سیرجان، سعادت شهر، خمین، یاسوج، گچساران، دهدشت ، تویسرکان، بستک در وضعیت پر خطر کرونایی قرار دارند و ورود و خروج خودروهای شخصی مشمول جریمه ۵۰۰ هزار تومانی می‌شود.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار چهارمحال و بختیاری اعلام کرده است در گردنه «تاراز» و «سد کارون چهار» از ورود خودروهای غیربومی جلوگیری خواهد شد.

 

ممنوعیت ورورد و خروج خودروهای بومی وغیر بومی استان خوزستان / اسفند۹۹

سرهنگ احمد شیرانی، رییس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا گفت: با توجه به قرار گرفتن شهرهای استان خوزستان در وضعیت قرمز کرونایی، ورود پلاک‌های غیر بومی و خروج پلاک‌های بومی از شهرهای خوزستان ممنوع است.

ورود خودروهای شخصی به مشهد، قم، بوشهر، بندرعباس، قشم و کیش نیز با محدودیت و ممنوعیت همراه است.

ممنوعیت ورود خودروهای پلاک شخصی به بوشهر/ اسفند۹۹

بعد از اینکه دوباره آمار ابتلا به کرونا در استان‌های جنوبی افزایش یافت، محدودیت‌های کرونایی مجددا تشدید شد. در این رابطه، سرهنگ قدرت‌الله کشکولی، رئیس پلیس راهور استان بوشهر اعلام کرد که ورود خودروها با پلاک شخصی به شهر بوشهر از ۱۸ بهمن ماه ممنوع اعلام شده است. رانندگانی که از این قانون سرپیچی کنند، ۵۰۰ هزار تومان جریمه خواهند شد.

همچنین از تاریخ اعلام‌شده، رفت و آمد شبانه با خودرو در سطح تمام شهرهای استان بوشهر از ساعت ۲۱ تا ۳ صبح قدغن است و متخلفان با جریمه ۲۰۰ هزار تومانی روبه‌رو خواهند شد.

اعمال محدودیت تردد شبانه اسفند 99 در شهرهای گیلان

جانشین ستاد مقابله با کرونا در گیلان گفت: استان‌های گیلان،‌ مازندران و گلستان در ایام تعطیلات نوروزی محدودیت‌های تردد دارند و محدودیت تردد شبانه نیز از ساعت ۲۱ تا سه بامداد در شهرهای قرمز، نارنجی، زرد و آبی اعمال می‌شود.

اعلام ممنوعیت تردد خودروها در هفته آخر بهمن 99

با قرمز شدن وضعیت کرونایی شهرهای اهواز، آبادان، بندر ماهشهر، دزفول، شادگان، شوشتر و کارون در استان خوزستان این شهرها از ۲۵ بهمن ماه به لیست شهرهای دارای ممنوعیت تردد اضافه شدند. گفتنی است که جریمه تردد به شهرهای قرمز یک میلیون تومان و به سایر شهرهای دارای ممنوعیت تردد ۵۰۰ هزار تومان است.

سفر به این شهرها ممنوع شد

با توجه تعطیلات پایان هفته ( 22 بهمن ماه) ستاد ملی مبارزه با کرونا سفر به ۳۶ شهر پر خطر را ممنوع کرد. پلیس راهور اعلام کرد ورود خودروهای غیربومی به استان‌های مازندران، گیلان و گلستان به اضافه شهرهای مشهد، بندرعباس، اصفهان، شیراز، بوشهر و جزیره قشم و کیش ممنوع است و متخلفان ۵۰۰ هزار تومان جریمه می شوند.
روز شنبه ۱۸ بهمن ماه، ستاد ملی مبارزه به کرونا تردد خودروهای غیر بومی به مناطق نارنجی را ممنوع و جریمه ۵۰۰ هزار تومانی برای آن تعیین کرد.سیما لاری، سخنگوی وزارت بهداشت امروز، ۱۹ بهمن ماه ممنوعیت تردد به شهرهای دارای محدودیت را اعلام کرد که شامل عجب‌شیر در آذربایجان شرقی، زواره و اردستان در اصفهان، اسفراین در خراسان شمالی، گرمسار و ایوانکی در سمنان، بافت در کرمان، پاوه در کرمانشاه، بندرگز و کردکوی در گلستان، آستانه اشرفیه، بندرانزلی، رشت، رودبار، رودسر، صومعه‌سرا و لاهیجان در گیلان، آمل، بابل، بابلسر، بهشهر، تنکابن، جویبار، رامسر، ساری، سوادکوه، قائم‌شهر، محمودآباد، نکا و نوشهر در مازندران، بستک، بندرلنگه، قشم، هنگام، لارک، هرمز، کیش، لاوان و هندورابی در هرمزگان، بهار، تویسرکان، رزن و درگزین در همدان و ابرکوه در یزد می‌شود. همچنین استاندار تهران اعلام کرد خروج از تهران و ورود به این شهرها در تعطیلات پیش رو ممنوع است.

 

ممنوعیت ورود خودروهای غیر بومی به ۱۰ استان ( بهمن 99)

سرهنگ احمد شیرانی، رییس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا گفت: براساس مصوبات ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا، از امروز، ۱۸ بهمن ماه ورود خودروهای غیر بومی به استان‌های گیلان، مازندران و گلستان و همچنین شهرهای مشهد، اصفهان، شیراز، بندرعباس، بوشهر، جزیره قشم و کیش ممنوع است.

کاهش ساعات ممنوعیت تردد (بهمن 99)

ممنوعیت تردد شبانه از ساعت ۲۱ تا ۳ بامداد در همه شهرها برقرار است. علیرضا رئیسی، معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: تردد از ساعت ۲۱ تا ۳ بامداد در همه شهرها ممنوع است.

محدودیت های تردد بهمن 99 همچنان ادامه دارد

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار البرز گفت: محدودیت تردد شبانه (۹-۴ بامداد) در تمان شهرستان‌های کشوردر بهمن ماه 99 همچنان ادامه دارد.

ورود پلاک‌های غیر بومی به شهرهای نارنجی گیلان ممنوع شد

رئیس پلیس راه گیلان گفت: ورود خودروها با پلاک غیر بومی به شهرستان‌های نارنجی این شهر ممنوع است. اگر رانندگان با اصرار وارد شهرهای با وضعیت نارنجی شوند، ۵۰۰ هزار تومان جریمه می‌شوند.

وی افزود: با توجه به تعطیلی روز یک شنبه، تردد در دو روز اخیر به ورودی گیلان افزایش یافته است.

۹ شهر گیلان در وضعیت نارنجی قرار دارد و در محورهای ورودی رودبار، چابکسر و آستار پلیس مستقر شده است.

براساس گفته‌های معاون وزیر بهداشت و سخنگوی ستاد ملی کرونا، تردد بین دورن شهری از ساعت ۲۱ تا ۴ صبح از اول آذر ماه ممنوع است و این اقدام در جهت تشدید محدودیت‌ها در شهرها و مناطق با وضعیت قرمز کرونایی اعمال می‌شود.

خودروهای پلاک بومی حق ورود به شهرهای دیگر را نخواهند داشت و پلاک‌های غیر بومی نیز حق ورود به شهرهای با وضعیت قرمز و نارنجی را ندارند.

از ابتدای آذرماه ۱۵۰ شهر که عمدتا مراکز استان‌های و کلان شهر تهران هستند، به مدت دو هفته تعطیل خواهند بود.

حذف محدودیت تردد بین شهری در شهرهای زرد و نارنجی

علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: «۷ شهر قرمز، ۳۰ نارنجی و ۴۱۱ شهر زرد در کشور وجود دارد. در شهرهای زرد و آبی منع تردد بین شهری وجود ندارد؛ اما منع تردد ۹ شب تا ۴ صبح برقرار است. با این رنگبندی جدید ۷ شهر قرمز، ۳۰ شهر نارنجی، ۲۱۹ تا شهر زرد و ۱۹۲ شهر آبی داریم».

محدودیت‌های کرونایی دی99 همچنان ادامه دارد

پیلیس نیروی انتظامی از جریمه بیش از ۸۵ هزار خودرو در شبانه روز گذشته در مناطق زرد و نارنجی خبر داد. پلیس انتظامی از اجرایی شدن  طرح محدودیت تردد در ۱۹۵۸ نقطه از کشور خبر داد و اعلام کرد که میزان تردد در تاریخ مشابه سال گذشته ۲ درصد کاهش داشته است.

همچنین ماموران از سفر ۱۷ هزار و ۱۰۷ خودو سواری جلوگیری کردند.  ۵۶ هزار و ۲۴۳ خودرو در مناطق محدودیت تردد جریمه شدند و همچنین ۳۰ هزار و ۱۲۸ خودرو در مناطق نارنجی محدودیت تردد جریمه شدند. در شبانه روز گذشته، ۴۷ هزار و ۱۱۲ پیامک تخلف نیز برای رانندگان ارسال شده است.

جاده چالوس مسدود می شود

جاده چالوس از امروز، ۸ دی ماه تا ۱۲ اسفند در روزهای یکشنبه، دوشنبه و سه شنبه هر هفته برای انجام عملیات ترانشه‌برداری مسدود است.

جاده چالوس از امروز تا ۱۲ اسفند، ساعت 8 تا 17 به دلیل انجام عملیات ترانشه برداری حدفاصل کیلومتر 5 تا 15 (مرزن آباد تا دزدبن) مسدود می‌شود.

تمام محورهای مسدود شده با برف و کولاک بازگشایی شد

رییس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا از بازگشایی تمام محورهای مسدود شده با برف و کولاک خبر داد.

سرهنگ احمد شیرانی، رییس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا گفت: براساس گزارش‌های دریافتی در برخی از محورهای استان های خراسان رضوی و خراسان شمالی بارش پراکنده برف و باران گزارش شده اما در دیگر جاده‌های کشور مشکل خاصی گزارش نشده است. همچنین تردد در برخی از محورهای دو استان سمنان و زنجان تردد در محور شهمیرزاد-کیاسر در استان سمنان و محورهای زنجان-طارم و گردنه-قره آغاج در استان زنجان با زنجیرچرخ امکان پذیر است.

محورهای اصلی فیروزکوه، بجنورد-اسفراین، شهمیرزاد- کیاسر و … که طی شبانه روز گذشته به دلیل بارش شدید برف و کولاک بسته شده بود بازگشایی شده است.

جزئیات محدودیت تردد در شب یلدا 99

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا از پیشنهاد برقراری محدودیت از ساعت ۱۸ و تعطیلی اصناف از ساعت ۱۸ در ۲۹ و ۳۰ آذر ماه خبر داد. این محدودیت‌ها پس از تصمیم‌گیری در شهرهای قرمز و نارنجی اجرا می‌شود.

علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: پیشنهادی در ستاد ملی مقابله با کرونا مطرح شده که پس از تصویب، ممنوعیت تردد از ساعت ۱۸ در شهرهای نارنجی و قرمز اجرا خواهد شد. این پیشنهاد پس از تصمیم‌گیری در روزهای شنبه و یک شنبه ۲۹ و ۳۰ آذر ماه اجرایی می‌شود.

یک میلیون خودرو در یک ماه جریمه شدند

تعداد خودروهای جریمه شده در ممنوعیت‌های کرونایی آذر از یک میلیون گذشت. نیروی انتظامی در تشریح عملکرد خود در اجرای طرح کاهش زنجیره انتقال بیماری کرونا از جریمه بیش از یک میلیون و ۱۸۳ هزار خودرو خبر داد.

نیروی انتظامی اعلام کرد از ابتدا تا ۲۸ آذر ماه بیش از ۲۶۸ هزار نیرو برای اجرای طرح کاهش زنجیره انتقال بیماری کرونا در ۱۹۵۸ نقطه در سراسر کشور به کار گرفته شده که با اجرای این طرح، کاهش تردد ۲۹ درصدی خودروها نسبت به مدت زمان مشابه در سال گذشته را به همراه داشته است.
یک میلیون و ۱۸۳ هزار خودرو در طرح ممنوعیت و محدودیت تردد جریمه شده‌اند. ۷۷۶ هزار و ۶۹۲ دستگاه خودرو در مناطق نارنجی و ۵۲۲ هزار و ۲۵ خودرو نیز در مناطق قرمز جریمه شده‌اند.
طی این ۲۸ روز حدود یک میلیون و ۳۷۳ هزار و ۹۷۱ پیامک برای رانندگان متخلف ارسال شده است.

جریمه ۲۰۰ هزار تومانی برای خودروهایی که در ساعت ۲۰ تا ۴ تردد می‌کنند

محدودیت تردد با یک ساعت کاهش از ساعت ۲۱ به ۲۰ تا ۴ بامداد تغییر پیدا کرد. در صورت تردد در این ساعات، رانندگان ۲۰۰ هزار تومان جریمه می‌شوند.
با ابلاغ ستاد ملی کرونا، تردد خودروهای شخصی از ساعت ۲۰ تا ۴ بامداد در روزهای شنبه و یک شنبه برای کاهش تردد در شب یلدا، ممنوع خواهد بود.

به گفته سردار محمد حسین حمیدی، رییس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ، فعالیت تمام صنوف، به غیر از گروه یک از ساعت ۱۸ ممنوع خواهد بود و ممنوعیت تردد نیز از ساعت ۲۰ آغاز می‌شود.

پلیس تهران پیش بینی کرده که حجم ترافیک طی این دو روز در تهران افزایش شدیدی داشته باشد.شایان ذکر است که خودروهایی که در این ساعات در معابر باشند، از سوی پلیس و دوربین‌ها ۲۰۰ هزار تومان جریمه می‌شوند.

 

محدودیت و ممنوعیت تردد در آذرماه همچنان ادامه دارد

رییس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا از ادامه محدودیت‌ها و ممنوعیت‌های ترافیکی در شهرهای با وضعیت زرد و نارنجی خبر داد. تردد خودروها از ساعت ۲۱ الی ۴ صبح در این شهرها و ورود و خروج پلاکهای غیر بومی و بومی نیز همچنان ممنوع است.

جریمه ۵۰۰ هزار تا یک میلیون تومانی برای خودروهای متخلف

افرادی که از شهرهای نارنجی خارج و وارد شهرهای دیگر شوند، ۵۰۰ هزار تومان جریمه خواهند شد؛ جریمه خروج از شهرهای قرمز و ورود به شهرهای دیگر یک میلیون تومان است.

 

در تهران و سایر شهرهای قرمز، دو نوع محدودیت تردد برون شهری و درون شهری وجود دارد. ساکنان تهران که در خارج از شهر کار می‌کنند، می‌توانند از شهر تهران خارج شوند اما حق ورود به شهر دیگری را ندارند و در صورت ورود به شهر مشمول جریمه می‌شوند؛ البته اگر به شهری ورود نکنند و بازگردند جریمه‌ای برای آنها در نظر گرفته نمی‌شود و برای این نوع از تردد محدوده هر شهر مشخص است.

از مشاغل شیفت شب و افرادی که از ساعت به ۲۱ به بعد سر کار هستند یک لیست با نام افراد و شماره پلاک صنایع خارج از شهر و ادارات توسط مسئولان تهیه می‌شود و در اختیار پلیس راهور و فرماندار‌ی‌ها قرار می‌گیرد تا مشمول جریمه نشوند.

 

سفر نروید

محدودیت‌های تردد با حمل و نقل عمومی چگونه خواهد بود؟

در رابطه با حمل و نقل عمومی نیز محدودیت‌هایی در نظر گرفته شده است. تا دو هفته سامانه‌ای راه اندازی می‌شود که از طریق آن افراد مبتلا که با اتوبوس رفت و آمد می‌کنند شناسایی و در صورت تایید ابتلا، بلیطی به آنها فروخته نشود. در حمل و نقل هوایی نیز از اطلاعات فرد استعلام گرفته خواهد شد و در صورت مثبت بودن تست، بلیتی به آنها فروخته نخواهد شد. استعلام اطلاعات از طریق بانک اطلاعاتی و داده‌های وزارت ارتباطات امکان پذیر می‌شود و تردد افراد مبتلا با استفاده از شماره تلفن آنها در برنامه «ماسک» قابل کنترل است.

همچنین در تازه‌ترین محدودیت‌های در نظر گرفته شده، صدور بلیط اتوبوس و قطار نیز برای مبتلایان ممکن نیست. این محدودیت‌ها از اول آذر ماه آغاز و به مدت دو هفته ادامه خواهد داشت.

 

* در صورت ایجاد هر گونه تغییر در روند اجرای محدودیت‌ها، اطلاعات مربوطه در همین مطلب به روز رسانی می‌شود.

 

(به روز رسانی شده در تاریخ 1399/12/06)

 

منابع: ایسنا- مهر- تسنیم

نویسنده: شقایق صفی خانی

فروش فوری خودرو کارکرده