آخرین وضعیت محدودیت تردد شهری خودروها در کشور سال 1400

۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ آخرین وضعیت محدودیت تردد شهری خودروها در کشور سال 1400

ورود به طرح ترافیک و خروج از آن همواره با سوال‌های متعددی همراه است. اینکه دقیقا چه ساعتی از دوربین‌های طرح عبور کنیم و چه ساعتی مجوز محدودیت تردد داریم، همگی در سایت تهران من قابل محاسبه است. با این حال اما شهرداری تهران طی سال‌های اخیر در ابتدای هرسال تغییراتی جهت ورود و خروج و نحوه رزرو و پرداخت عوارض ورود به طرح ترافیک و طرح کاهش آلودگی هوا تعیین کرده است. امسال نیز در ابتدای سال 1400 شهرداری تهران اعلام کرده است که باید همانند دو سال گذشته یک هفته قبل از ورود به طرح ترافیک، وضعیت رزرو خودرو انجام شود.

امسال نیز وضعیت تردد خودروها در محدوده طرح ترافیک اصلی و طرح کاهش آلودگی هوا همچون سال گذشته به صورت ساعتی محاسبه می‌شود و دیگر نیازی به محاسبه جریمه خودرو براساس شماره پلاک زوج یا فرد نخواهد بود. این امر توانسته است یکی از بزرگ‌ترین مشکلات در مراکز تعویض پلاک را که حول خرید و فروش پلاک‌های خاص بود را برطرف کند.

با این حال اما پس از گذشت چندماه از اجرای طرح کاهش آلودگی هوا در تهران و چند کلانشهر دیگر، اجرای محدودیت‌های کرونایی بر وضعت تردد خودروها در اکثر شهرها مزید بر علت شده است. بدین گونه که تغییر ساعات رفت و آمد کارمندان، بسته شدن اجباری بسیاری مراکز خرید و خدماتی، اجرای محدودیت‌های سرسختانه ممنوعیت تردد شبانه و … اجرای طرح ممنوعیت تردد شبانه از اول آذرماه تا اطلاع ثانوی را کلید زد.

 

فروش خودرو دست دوم

محدودیت‌های تردد تا ۱۷ اردیبهشت تمدید شد

اردیبهشت 1400: با اعلام وزارت بهداشت، محدودیت‌های تردد شهرهای قرمز و نارنجی تا ۱۷ اردیبهشت ماه تمدید شد. براساس جدیدترین رنگ بندی‌ها وضعیت شهرهای کشور به شرح زیر است:

9 شهر در وضعیت آبی
84 شهر در وضعیت زرد
157 شهر در وضعیت نارنجی
198 شهر در وضعیت قرمز

حذف محدودیت تردد شبانه در شب‌های قدر

اردیبهشت 1400: رئیسی،‌ سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: محدودیت‌های تردد شبانه صرفا در شب‌های قدر لغو می‌شود.

افزایش تعداد شهرهای دارای وضعیت قرمز/ رنگ بندی جدید اعلام شد

فروردین 1400: براساس نقشه‌ای که روز دوشنبه، ۲۳ فروردین ماه از سوی وزارت بهداشت منتشر شده است، تعداد شهرهای قرمز به ۲۹۵، شهرهای نارنجی به ۹۹، شهرهای زرد به ۴۵ و شهرهای آبی به ۹ شهرستان رسید.

شهرستان‌های کلیبر و ملکان در آذربایجان‌شرقی، چالدران و سردشت در آذربایجان‌غربی، بیله‌سوار، پارس‌آباد، خلخال، سرعین، گرمی و مشگین‌شهر در اردبیل، چادگان در اصفهان، اشتهارد در استان البرز، سیروان در ایلام، جم در استان بوشهر، قرچک و ملارد در تهران، خانمیرزا در استان چهارمحال و بختیاری، طبس در خراسان جنوبی، بجستان، بردسکن، تربت‌جام، تربت‌حیدریه و کاشمر در خراسان رضوی، جاجرم و گرمه در استان خراسان شمالی، سلطانیه در زنجان، استهبان، بوانات، پاسارگاد و نی‌ریز در فارس، دهگلان در کردستان، بردسیر در کرمان، دالاهو و قصرشیرین در استان کرمانشاه، گالیکش در گلستان، سیاهکل، شفت و ماسال در گیلان، جزیره کیش در هرمزگان و اسدآباد در همدان در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارند.

تعدادشهرهای دارای وضعیت قرمز

جزییات تعطیلی 10 روزه تهران/ فروردین 1400

وضعیت شهرهای کشور طی سومین هفته فروردین ماه 1400 به صورت صعودی از نارنجی به قرمز حرکت کرد و نقشه ایران را رنگ یکدست قرمز به جز چند شهر مواجه کرد. از این رو نگرانی‌های زیاد مردم و ستاد ملی کرونا باعث شد تا برای تعطیلی 10 روزه پایتخت تصمیم‌گیری شود.

در همین زمینه علیرضا رییسی- سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اعلام محدودیت‌های کرونایی شهر تهران، وضعیت رفت و آمد پرسنل شهرهای نارنجی و قرمز را بیان کرد. به گفته او شهرهای نارنجی با حضور دو سوم کارمندان و شهرهای قرمز با حضور 50 درصد کارکنان به کارشان ادامه خواهند داد.

رییسی اعلام کرده است که در شهرهای قرمز تنها مشاغل گروه یک که با مایحتاج زندگی مردم در ارتباط است حق فعالیت دارند و مشاغل دو، سه و چهار حق فعالیت ندارند.

تهران قرنطینه نمی شود

در حالی که آمار مبتلایان کووید 19 در سومین هفته فرودین ماه 1400 به مرز 21 هزار نفر در روز رسیده است، اما استاندار تهران خبر قرنطینه کامل تهران را منتفی اعلام کرد. انوشیروان محسنی بندپی اعلام کرده است: در حال حاضر مشاغل گروه‌های 2، 3 و 4 تعطیل هستند و فعالیت گروه یک در تهران ادامه دار است.

فروردین 1400 تهران تعطیل می‌شود؟

دکتر ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت درباره احتمال تعطیلی ۱۰ روزه تهران گفت:

«در حال حاضر در شهر تهران محدودیت ها و تعطیلی مشاغل گروه ۲، ۳ و ۴ اعمال می شود. درخواست شده بقیه مشاغل در تعطیلی کامل باشند و حتماً تصمیمی که مطابق با خرد جمعی و به نفع عموم مردم باشد در ستاد ملی مقابله با کرونا تصویب خواهد شد».

رئیس پلیس راهور: ممنوعیت ورود پلاک‌های غیربومی به ۲۲۷ شهر

سردار سید کمال هادیانفر گفت: با اعلام ستاد ملی مبارزه با کرونا ورود پلاک‌های غیر بومی به ۲۲۷ شهر زرد و نارنجی ممنوع است. همچنین ورود به شهرهای قرمز ۱ میلیون و ورود به شهرهای نارنجی ۵۰۰ هزار تومان جریمه به همراه دارد.

براساس گفته‌های پلیس راهور، تمام شهرها مشمول محدودیت تردد شبانه از ساعت ۲۲ تا ۳ بامداد می‌شوند و تردد در این ساعت‌ها ۲۰۰ هزار تومان جریمه خواهد داشت.

سومین هفته فروردین 1400، تهران قرمز شد

طبق آخرین اعلام صورت گرفته، با بالا رفتن شمار کشته‌های کرونا وضعیت کرونا در تهران، کرج، اصفهان، شیراز، ایلام، شهرکرد و زنجان از امروز 16 فروردین قرمز اعلام شد. بر این اساس، در حال حاضر ۸۸ شهرستان قرمز، ۱۳۹ شهرستان نارنجی، ۱۹۸ شهرستان زرد و ۲۳ شهرستان آبی هستند. آنطور که دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اعلام کرده، موج چهارم کرونا با سرعت در حال پیشرفت از نیمه غربی به سمت نیمه شرقی کشور است.

آخرین تغییرات طرح ترافیک سال 1400

با اعلام شهرداری تهران، طرح ترافیک از  ۱۴ فروردین ماه اجرایی می‌شود. طرح ترافیک ۱۴۰۰ با یک تغییر مهم و آن هم «ثبت رزرو، قبل از تردد» رو‌به‌رو است. براساس این تغییر، شهروندان باید قبل از ورود به طرح ترافیک، رزرو انجام دهند در غیر این صورت حداکثر عوارض طرح ترافیک برای افراد ثبت و ۷۹ هزار تومان از حساب شهروندی کسر می‌شود.

تردد خودروها در محورهای مواصلاتی در پاییز و زمستان هر سال توسط پلیس راهور ناجا به دلیل برف، یخبندان و ریزش سنگ ریزه‌ها در جاده‌ها اعلام می‌شود که امسال نیز در کنار محدودیت‌های تردد درجاده‌های برون شهری، محدودیت‌های تردد خودروها در داخل شهرها و همچنین رفت و آمدهای برون شهری به دلیل شیوع ویروس کرونا همراه شده است. در آبان‌ماه 99، معاون کل وزیر بهداشت ۵۱ درصد از انتشار ویروس کرونا را به تجمع‌های خانوادگی نسبت داد و ممنوعیت تردد در شهرهای با وضعیت قرمز کرونایی را از ساعت ۲۱ اجبار اعلام کرد.

با توجه به موج جدید (سوم) ویروس کرونا در کشور و درگیری با سایر بیماری‌های فصلی، ستاد ملی مبارزه با کرونا محدودیت‌های جدیدی را برای تردد درون شهری و بین شهری در نظر گرفته است. پیش از این از ۲‍۱ تا ۲۴ آبان ماه ۹۹ ممنوعیت تردد بین شهری برای پلاک‌های غیر بومی وجود داشت و با تشدید شیوع ویروس کرونا، محدودیت تردد درون شهری و برون شهری خودروها نیز تشدید می‌شود.

خودروهای شخصی امکان سفر به شمال را ندارند

معاون علوم پزشکی گیلان گفت: بر اساس آخرین ابلاغیه وزارت بهداشت، خودروهای شخصی امکان سفر به شهرهای شمالی را ندارند.

لیست شهرهای ممنوع برای سفر در نوروز ۱۴۰۰

لیست شهرهای ممنوع در نوروز 1400

ممنوعیت ورود هرگونه وسیله نقلیه غیربومی به شهرستان بویراحمد

سرپرست فرمانداری شهرستان بویراحمد گفت: با توجه به وضعیت نارنجی شهرستان بویراحمد از ورود هرگونه خودرو با پلاک غیربومی جلوگیری می‌شود.

اعلام آخرین وضعیت رنگ ‌بندی شهرها

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: حدود ۳۱ شهر نارنجی و ۸ تا ۹ شهر قرمز در خوزستان داریم.به جز ارومیه که در وضعیت نارنجی و اهواز که در وضعت قرمز قرار دارد، تمام مراکز استان‌ها در وضعیت زرد قرار دارند.

آخرین وضعیت اجرای محدودیت تردد شبانه در نوروز ۱۴۰۰

رییس پلیس راهور تهران بزرگ گفت: براساس آخرین تصمیمات، محدودیت تردد شبانه در تعطیلات نوروزی لغو نخواهد شد. اما از دومین هفته نوروز 1400 و با توجه به تغییر ساعات بین المللی، اجرای طرح ممنوعیت تردد شبانه از ساعت 22 الی 3 بامداد اجرایی خواهد شد.

اعلام اسامی شهرهای قرمز برای نوروز 1400

علیرضا رییسی سخنگوی ستاد ملی مبارزه با کرونا از ممنوعیت ورود و خروج خودروهای شخصی از شهرهای قرمز خبر داد. شهرهای قرمز اعلام شده در استان خوزستان شهرستان‌های آبادان، امیدیه، اندیمشک، اهواز، ایذه، بندرماهشهر، بهبهان، دزفول، رامهرمز، شوش، شوشتر، کارون، مسجد سلیمان و در استان کهگیلویه و بویر احمد شهرستان گچساران تا 13 فروردین در وضعیت قرمز قرار دارند و سفر به این شهرها ممنوع است. سفر به شهرهای قرمز با وسایل حمل و نقل عمومی مستلزم به داشتن تست کرونای منفی است.

وضعیت قرمز خوزستان

اعلام شهرهای ممنوعه برای سفر در تعطیلات پایان هفته اسفند 99

رئیس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا گفت: سفر خودروهای غیر بومی به سه استان گیلان، گلستان و مازندران ممنوع است. همچنین خودروهای با پلاک غیر بومی اجازه ورود به شهرهای مشهد، قم، اصفهان، شیراز، بوشهر، بندرعباس، کیش و قشم را ندارند.

شایان ذکر است که اعلام شهرهای قرمز و نارنجی از طریق از طریق سامانه ماسک انجام می‌شود و افراد برای اطلاع از شهرهای سفر ممنوع به این سامانه مراجعه کنند.

سفر نوروزی به هرمزگان ممنوع!

معاون سیاسی و امنیتی استانداری هرمزگان گفت: از ۲۰ اسفند ماه در تمام مسیرهای ورودی استان آزمایش کرونا انجام می‌شود و مسافرانی که تست کرونا ندارند، اجازه ورود به شهرستان‌های هرمزگان را ندارند.

ممنوعیت اسکان مسافران نوروز1400 در قزوین

جانشین ستاد مقابله با کرونای استان قزوین گفت: اسکان مسافران در مدارس و برپایی چادر و کمپ در بوستان‌های قزوین ممنوع است اما فعالیت هتل‌ها و مسافرخانه‌ها براساس دستورالعمل وزارت بهداشت و ستاد ملی کرونا بلامانع است.

روحانی: سفر به شهرهای قرمز و نارنجی ممنوع است

رییس جمهوری در شصتمین جلسه ستاد ملی مقابله به کرونا گفت: براساس تصمیم وزارت بهداشت و ستاد ملی کرونا سفر به شهرهای قرمز و نارنجی ممنوع است و هیچکس برای سفر به این شهرها برنامه ریزی نکند

تعیین وضعیت سفرهای نوروزی در آخرین شنبه اسفند 99

با وجود اینکه پیش از این برخی خبرها از آزاد بودن ترددهای نوروزی در استان‌های مختلف حکایت داشت، معاون امنیتی وزارت کشور اعلام کرده که به احتمال زیاد استان‌های قرمز با محدودیت سفر همراه خواهند بود و وضعیت نهایی این مساله، شنبه آینده مشخص می‌شود. این محدودیت‌ها مربوط به سفر در بازه زمانی 25 اسفند تا 15 فروردین است که به زودی اخبار قطعی آن اعلام می‌شود.

محدودیت‌های سفر در تعطیلات اولین هفته اسفند ۹۹

تردد به شهرهای ۱۱ شهر اهواز، دزفول، آبادان، خرمشهر، کارون، شادگان، هویزه، شوشتر، ماهشهر، رامهرمز و دشت آزادگان ممنوع بوده و ۱ میلیون تومان جریمه در پی دارد.
همچنین برای تعطیلات پایان هفته ورود خودروهای شخصی به استان‌های شمالی و برخی شهرهای مشهد، قم، اصفهان، شیراز، بوشهر و بندرعباس و جزایر قشم و کیش محدود و مشمول جریمه است.

شهرستان‌های جلفا، آذرشهر، هادیشهر، عجب شیر، ارومیه، ماکو، بازرگان، شوط، خوی، میاندوآب، زواره، اردستان دره شهر، قائن، شاهرود، بیارجمند، سیرجان، سعادت شهر، خمین، یاسوج، گچساران، دهدشت ، تویسرکان، بستک در وضعیت پر خطر کرونایی قرار دارند و ورود و خروج خودروهای شخصی مشمول جریمه ۵۰۰ هزار تومانی می‌شود.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار چهارمحال و بختیاری اعلام کرده است در گردنه «تاراز» و «سد کارون چهار» از ورود خودروهای غیربومی جلوگیری خواهد شد.

ممنوعیت ورورد و خروج خودروهای بومی وغیر بومی استان خوزستان / اسفند۹۹

سرهنگ احمد شیرانی، رییس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا گفت: با توجه به قرار گرفتن شهرهای استان خوزستان در وضعیت قرمز کرونایی، ورود پلاک‌های غیر بومی و خروج پلاک‌های بومی از شهرهای خوزستان ممنوع است. ورود خودروهای شخصی به مشهد، قم، بوشهر، بندرعباس، قشم و کیش نیز با محدودیت و ممنوعیت همراه است.

ممنوعیت ورود خودروهای پلاک شخصی به بوشهر/ اسفند۹۹

بعد از اینکه دوباره آمار ابتلا به کرونا در استان‌های جنوبی افزایش یافت، محدودیت‌های کرونایی مجددا تشدید شد. در این رابطه، سرهنگ قدرت‌الله کشکولی، رئیس پلیس راهور استان بوشهر اعلام کرد که ورود خودروها با پلاک شخصی به شهر بوشهر از ۱۸ بهمن ماه ممنوع اعلام شده است. رانندگانی که از این قانون سرپیچی کنند، ۵۰۰ هزار تومان جریمه خواهند شد.

همچنین از تاریخ اعلام‌شده، رفت و آمد شبانه با خودرو در سطح تمام شهرهای استان بوشهر از ساعت ۲۱ تا ۳ صبح قدغن است و متخلفان با جریمه ۲۰۰ هزار تومانی روبه‌رو خواهند شد.

اعمال محدودیت تردد شبانه اسفند 99 در شهرهای گیلان

جانشین ستاد مقابله با کرونا در گیلان گفت: استان‌های گیلان،‌ مازندران و گلستان در ایام تعطیلات نوروزی محدودیت‌های تردد دارند و محدودیت تردد شبانه نیز از ساعت ۲۱ تا سه بامداد در شهرهای قرمز، نارنجی، زرد و آبی اعمال می‌شود.

اعلام ممنوعیت تردد خودروها در هفته آخر بهمن 99

با قرمز شدن وضعیت کرونایی شهرهای اهواز، آبادان، بندر ماهشهر، دزفول، شادگان، شوشتر و کارون در استان خوزستان این شهرها از ۲۵ بهمن ماه به لیست شهرهای دارای ممنوعیت تردد اضافه شدند. گفتنی است که جریمه تردد به شهرهای قرمز یک میلیون تومان و به سایر شهرهای دارای ممنوعیت تردد ۵۰۰ هزار تومان است.

در تعطیلات 22 بهمن سفر به کدام شهرها ممنوع شد؟

با توجه تعطیلات پایان هفته ( 22 بهمن ماه) ستاد ملی مبارزه با کرونا سفر به ۳۶ شهر پر خطر را ممنوع کرد. پلیس راهور اعلام کرد ورود خودروهای غیربومی به استان‌های مازندران، گیلان و گلستان به اضافه شهرهای مشهد، بندرعباس، اصفهان، شیراز، بوشهر و جزیره قشم و کیش ممنوع است و متخلفان ۵۰۰ هزار تومان جریمه می شوند.

روز شنبه ۱۸ بهمن ماه، ستاد ملی مبارزه به کرونا تردد خودروهای غیر بومی به مناطق نارنجی را ممنوع و جریمه ۵۰۰ هزار تومانی برای آن تعیین کرد.سیما لاری، سخنگوی وزارت بهداشت امروز، ۱۹ بهمن ماه ممنوعیت تردد به شهرهای دارای محدودیت را اعلام کرد که شامل عجب‌شیر در آذربایجان شرقی، زواره و اردستان در اصفهان، اسفراین در خراسان شمالی، گرمسار و ایوانکی در سمنان، بافت در کرمان، پاوه در کرمانشاه، بندرگز و کردکوی در گلستان، آستانه اشرفیه، بندرانزلی، رشت، رودبار، رودسر، صومعه‌سرا و لاهیجان در گیلان، آمل، بابل، بابلسر، بهشهر، تنکابن، جویبار، رامسر، ساری، سوادکوه، قائم‌شهر، محمودآباد، نکا و نوشهر در مازندران، بستک، بندرلنگه، قشم، هنگام، لارک، هرمز، کیش، لاوان و هندورابی در هرمزگان، بهار، تویسرکان، رزن و درگزین در همدان و ابرکوه در یزد می‌شود. همچنین استاندار تهران اعلام کرد خروج از تهران و ورود به این شهرها در تعطیلات پیش رو ممنوع است.

ممنوعیت ورود خودروهای غیر بومی به ۱۰ استان/  بهمن 99

سرهنگ احمد شیرانی، رییس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا گفت: براساس مصوبات ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا، از امروز، ۱۸ بهمن ماه ورود خودروهای غیر بومی به استان‌های گیلان، مازندران و گلستان و همچنین شهرهای مشهد، اصفهان، شیراز، بندرعباس، بوشهر، جزیره قشم و کیش ممنوع است.

کاهش ساعات ممنوعیت تردد/ بهمن 99

ممنوعیت تردد شبانه از ساعت ۲۱ تا ۳ بامداد در همه شهرها برقرار است. علیرضا رئیسی، معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: تردد از ساعت ۲۱ تا ۳ بامداد در همه شهرها ممنوع است.

محدودیت های تردد بهمن 99 همچنان ادامه دارد

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار البرز گفت: محدودیت تردد شبانه (۹-۴ بامداد) در تمان شهرستان‌های کشوردر بهمن ماه 99 همچنان ادامه دارد.

ورود پلاک‌های غیر بومی به شهرهای نارنجی گیلان ممنوع شد

رئیس پلیس راه گیلان گفت: ورود خودروها با پلاک غیر بومی به شهرستان‌های نارنجی این شهر ممنوع است. اگر رانندگان با اصرار وارد شهرهای با وضعیت نارنجی شوند، ۵۰۰ هزار تومان جریمه می‌شوند.

وی افزود: با توجه به تعطیلی روز یک شنبه، تردد در دو روز اخیر به ورودی گیلان افزایش یافته است.

۹ شهر گیلان در وضعیت نارنجی قرار دارد و در محورهای ورودی رودبار، چابکسر و آستار پلیس مستقر شده است.

براساس گفته‌های معاون وزیر بهداشت و سخنگوی ستاد ملی کرونا، تردد بین دورن شهری از ساعت ۲۱ تا ۴ صبح از اول آذر ماه ممنوع است و این اقدام در جهت تشدید محدودیت‌ها در شهرها و مناطق با وضعیت قرمز کرونایی اعمال می‌شود.

خودروهای پلاک بومی حق ورود به شهرهای دیگر را نخواهند داشت و پلاک‌های غیر بومی نیز حق ورود به شهرهای با وضعیت قرمز و نارنجی را ندارند.

از ابتدای آذرماه ۱۵۰ شهر که عمدتا مراکز استان‌های و کلان شهر تهران هستند، به مدت دو هفته تعطیل خواهند بود.

حذف محدودیت تردد بین شهری در شهرهای زرد و نارنجی

علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: «۷ شهر قرمز، ۳۰ نارنجی و ۴۱۱ شهر زرد در کشور وجود دارد. در شهرهای زرد و آبی منع تردد بین شهری وجود ندارد؛ اما منع تردد ۹ شب تا ۴ صبح برقرار است. با این رنگبندی جدید ۷ شهر قرمز، ۳۰ شهر نارنجی، ۲۱۹ تا شهر زرد و ۱۹۲ شهر آبی داریم».

ادمه محدودیت‌های کرونایی در دی 99

پیلیس نیروی انتظامی از جریمه بیش از ۸۵ هزار خودرو در شبانه روز گذشته در مناطق زرد و نارنجی خبر داد. پلیس انتظامی از اجرایی شدن  طرح محدودیت تردد در ۱۹۵۸ نقطه از کشور خبر داد و اعلام کرد که میزان تردد در تاریخ مشابه سال گذشته ۲ درصد کاهش داشته است. همچنین ماموران از سفر ۱۷ هزار و ۱۰۷ خودو سواری جلوگیری کردند.  ۵۶ هزار و ۲۴۳ خودرو در مناطق محدودیت تردد جریمه شدند و همچنین ۳۰ هزار و ۱۲۸ خودرو در مناطق نارنجی محدودیت تردد جریمه شدند. در شبانه روز گذشته، ۴۷ هزار و ۱۱۲ پیامک تخلف نیز برای رانندگان ارسال شده است.

جاده چالوس مسدود می‌شود

جاده چالوس از امروز، ۸ دی ماه تا ۱۲ اسفند در روزهای یکشنبه، دوشنبه و سه شنبه هر هفته برای انجام عملیات ترانشه‌برداری مسدود است. جاده چالوس از امروز تا ۱۲ اسفند، ساعت 8 تا 17 به دلیل انجام عملیات ترانشه برداری حدفاصل کیلومتر 5 تا 15 (مرزن آباد تا دزدبن) مسدود می‌شود.

محدودیت های تردد در جاده های کشور

جزئیات محدودیت تردد در شب یلدا 99

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا از پیشنهاد برقراری محدودیت از ساعت ۱۸ و تعطیلی اصناف از ساعت ۱۸ در ۲۹ و ۳۰ آذر ماه خبر داد. این محدودیت‌ها پس از تصمیم‌گیری در شهرهای قرمز و نارنجی اجرا می‌شود.

علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: پیشنهادی در ستاد ملی مقابله با کرونا مطرح شده که پس از تصویب، ممنوعیت تردد از ساعت ۱۸ در شهرهای نارنجی و قرمز اجرا خواهد شد. این پیشنهاد پس از تصمیم‌گیری در روزهای شنبه و یک شنبه ۲۹ و ۳۰ آذر ماه اجرایی می‌شود.

یک میلیون خودرو در یک ماه جریمه شدند

تعداد خودروهای جریمه شده در ممنوعیت‌های کرونایی آذر از یک میلیون گذشت. نیروی انتظامی در تشریح عملکرد خود در اجرای طرح کاهش زنجیره انتقال بیماری کرونا از جریمه بیش از یک میلیون و ۱۸۳ هزار خودرو خبر داد.

نیروی انتظامی اعلام کرد از ابتدا تا ۲۸ آذر ماه بیش از ۲۶۸ هزار نیرو برای اجرای طرح کاهش زنجیره انتقال بیماری کرونا در ۱۹۵۸ نقطه در سراسر کشور به کار گرفته شده که با اجرای این طرح، کاهش تردد ۲۹ درصدی خودروها نسبت به مدت زمان مشابه در سال گذشته را به همراه داشته است.
یک میلیون و ۱۸۳ هزار خودرو در طرح ممنوعیت و محدودیت تردد جریمه شده‌اند. ۷۷۶ هزار و ۶۹۲ دستگاه خودرو در مناطق نارنجی و ۵۲۲ هزار و ۲۵ خودرو نیز در مناطق قرمز جریمه شده‌اند.
طی این ۲۸ روز حدود یک میلیون و ۳۷۳ هزار و ۹۷۱ پیامک برای رانندگان متخلف ارسال شده است.

جریمه ۲۰۰ هزار تومانی برای خودروهایی که در ساعت ۲۰ تا ۴ تردد می‌کنند

محدودیت تردد با یک ساعت کاهش از ساعت ۲۱ به ۲۰ تا ۴ بامداد تغییر پیدا کرد. در صورت تردد در این ساعات، رانندگان ۲۰۰ هزار تومان جریمه می‌شوند.
با ابلاغ ستاد ملی کرونا، تردد خودروهای شخصی از ساعت ۲۰ تا ۴ بامداد در روزهای شنبه و یک شنبه برای کاهش تردد در شب یلدا، ممنوع خواهد بود.

به گفته سردار محمد حسین حمیدی، رییس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ، فعالیت تمام صنوف، به غیر از گروه یک از ساعت ۱۸ ممنوع خواهد بود و ممنوعیت تردد نیز از ساعت ۲۰ آغاز می‌شود.

پلیس تهران پیش بینی کرده که حجم ترافیک طی این دو روز در تهران افزایش شدیدی داشته باشد.شایان ذکر است که خودروهایی که در این ساعات در معابر باشند، از سوی پلیس و دوربین‌ها ۲۰۰ هزار تومان جریمه می‌شوند.

محدودیت و ممنوعیت تردد در آذرماه ادامه دارد

رییس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا از ادامه محدودیت‌ها و ممنوعیت‌های ترافیکی در شهرهای با وضعیت زرد و نارنجی خبر داد. تردد خودروها از ساعت ۲۱ الی ۴ صبح در این شهرها و ورود و خروج پلاکهای غیر بومی و بومی نیز همچنان ممنوع است.

جریمه ۵۰۰ هزار تا یک میلیون تومانی برای خودروهای متخلف

افرادی که از شهرهای نارنجی خارج و وارد شهرهای دیگر شوند، ۵۰۰ هزار تومان جریمه خواهند شد؛ جریمه خروج از شهرهای قرمز و ورود به شهرهای دیگر یک میلیون تومان است.

در تهران و سایر شهرهای قرمز، دو نوع محدودیت تردد برون شهری و درون شهری وجود دارد. ساکنان تهران که در خارج از شهر کار می‌کنند، می‌توانند از شهر تهران خارج شوند اما حق ورود به شهر دیگری را ندارند و در صورت ورود به شهر مشمول جریمه می‌شوند؛ البته اگر به شهری ورود نکنند و بازگردند جریمه‌ای برای آنها در نظر گرفته نمی‌شود و برای این نوع از تردد محدوده هر شهر مشخص است.

از مشاغل شیفت شب و افرادی که از ساعت به ۲۱ به بعد سر کار هستند یک لیست با نام افراد و شماره پلاک صنایع خارج از شهر و ادارات توسط مسئولان تهیه می‌شود و در اختیار پلیس راهور و فرماندار‌ی‌ها قرار می‌گیرد تا مشمول جریمه نشوند.

جرایم در محدودیت های تردد

محدودیت‌های تردد با حمل و نقل عمومی چگونه خواهد بود؟

در رابطه با حمل و نقل عمومی نیز محدودیت‌هایی در نظر گرفته شده است. تا دو هفته سامانه‌ای راه اندازی می‌شود که از طریق آن افراد مبتلا که با اتوبوس رفت و آمد می‌کنند شناسایی و در صورت تایید ابتلا، بلیطی به آنها فروخته نشود. در حمل و نقل هوایی نیز از اطلاعات فرد استعلام گرفته خواهد شد و در صورت مثبت بودن تست، بلیتی به آنها فروخته نخواهد شد. استعلام اطلاعات از طریق بانک اطلاعاتی و داده‌های وزارت ارتباطات امکان پذیر می‌شود و تردد افراد مبتلا با استفاده از شماره تلفن آنها در برنامه «ماسک» قابل کنترل است.

همچنین در تازه‌ترین محدودیت‌های در نظر گرفته شده، صدور بلیط اتوبوس و قطار نیز برای مبتلایان ممکن نیست. این محدودیت‌ها از اول آذر ماه آغاز و به مدت دو هفته ادامه خواهد داشت.

* در صورت ایجاد هر گونه تغییر در روند اجرای محدودیت‌ها، اطلاعات مربوطه در همین مطلب به روز رسانی می‌شود.

با اجرای محدودیت های تردد، نگران شماره پلاک خودرو نباشد

اجرای طرح ترافیک بر اساس پلاک‌های زوج و فرد سال‌های زیادی، مشکلات متعددی را هم برای خریداران و هم فروشندگان خودروهای کارکرده هنگام خرید و فروش ایجاد کرده بود تا جایی که برخی افراد به صورت توافق لفظی و یا بر اساس یک سند محضری نسبت به تعویض پلاک و یا خرید پلاک مد نظرشان اقدام می‌کردند. برخی دیگر از افراد که دو خودرو داشتند نیز، یکی از پلاک‌ها را زوج و دیگری را فرد خریداری می‌کردند تا بتوانند راحت‌تر وارد محدوده طرح ترافیک شوند.

مراقب جریمه خودروهای کارکرده قبل از معامله باشید

معامله خودروهای کارکرده از زمان تصمیم گیری تا فروش نهایی خودرو چالش‌های خاص خود را دارد. اما یکی از موارد مهم هنگام فروش خودرو، توجه به پرداخت عوار، خلافی و جریمه‌های خودرو دست دوم است که حتما پیش از سند زدن صفر شده باشند. با توجه به اعمال محدودتی‌های تردد شهری و بین شهری که پاییز 99 تشدید شده و کماکان در سال 1400 ادامه دار است، باید متقاضیان خرید خودرو نیز پیش از معامله برگه تسویه حساب عوارض و خلافی خودرو را از فروشنده تحویل بگیرند.

 

(به روز رسانی شده در تاریخ 1400/01/17)

منابع: ایسنا- مهر- تسنیم- اپلیکیشن باماسک

نویسنده: نگار میرکریمی- شقایق صفی خانی

فروش فوری خودرو کارکرده