آخرین وضعیت محدودیت تردد بین شهری خودروها در کشور (عید غدیر)

۶ مرداد ۱۴۰۰ آخرین وضعیت محدودیت تردد بین شهری خودروها در کشور (عید غدیر)

ورود به طرح ترافیک و خروج از آن همواره با سوال‌های  متعددی همراه است. اینکه دقیقا چه ساعتی از دوربین‌های طرح عبور کنیم و چه ساعتی مجوز محدودیت تردد داریم، همگی در سایت تهران من قابل محاسبه است. با این حال اما شهرداری تهران طی سال‌های اخیر در ابتدای هرسال تغییراتی جهت ورود و خروج و نحوه رزرو و پرداخت عوارض ورود به طرح ترافیک و طرح کاهش آلودگی هوا تعیین کرده است. امسال نیز در ابتدای سال ۱۴۰۰شهرداری تهران اعلام کرده است که باید همانند دو سال گذشته یک هفته قبل از ورود به طرح ترافیک، وضعیت رزرو خودرو انجام شود.
امسال نیز وضعیت تردد خودروها در محدوده طرح ترافیک اصلی و طرح کاهش آلودگی هوا همچون سال گذشته به صورت ساعتی محاسبه می‌شود و دیگر نیازی به محاسبه جریمه خودرو براساس شماره پلاک زوج یا فرد نخواهد بود. این امر توانسته است یکی از بزرگ‌ترین مشکلات در مراکز تعویض پلاک را که حول خرید و فروش پلاک‌های خاص بود را برطرف کند.
با این حال اما پس از گذشت چندماه از اجرای طرح کاهش آلودگی هوا در تهران و چند کلانشهر دیگر، اجرای محدودیت‌ های کرونایی بر وضعت تردد خودروها در اکثر شهرها مزید بر علت شده است. بدین گونه که تغییر ساعات رفت و آمد کارمندان، بسته شدن اجباری بسیاری مراکز خرید و خدماتی، اجرای محدودیت‌های سرسختانه ممنوعیت تردد شبانه و … اجرای طرح ممنوعیت تردد شبانه از اول آذرماه تا اطلاع ثانوی را کلید زد.

ساعت کار ادارات تهران (مرداد)

براساس آخرین بیانات استاندار تهران، ساعت کاری ادارات استان تهران از تاریخ دوشنبه ۴ مرداد تا ۳۱ مردادماه، از ساعت ۷ صبح تا ۱۳ ظهر خواهد بود. 

پس از اعمال محدودیت‌های کرونایی تعطیلات عید قربان در تهران و برخی شهرهای کشور، تردد تهرانی‌ها در محدوده‌های طرح ترافیک به حالت قبلی ( ۸:۳۰ تا ۱۶) برگشت. این درحالی است که هنوز اخباری مبنی بر وضعیت تردد بین استانی خودروهای شخصی از سوی پلیس راهور برای ۴ مردادماه به بعد اعلام نشده است.

فروش فوری خودرو

 

 مشاغل شهرهای قرمز، نارنجی، زرد و آبی

 دسته بندی مشاغل و کرونا

فروش فوری خودرو

از زمانی که گسترش کرونا در شهرها بیشتر شد، مساله اعمال محدودیت برای مشاغل مختلف هم شدت گرفت. از همان ابتدا دولت با یک برنامه‌ریزی گسترده، مشاغل را به ۴ گروه تقسیم‌بندی کرد.

گروه اول: مشاغل ضروری مثل نانوایی‌ها، داروخانه، مراکز پزشکی و … هستند که حتی در شرایط و شهرهای قرمز هم مجوز فعالیت دارند.

گروه دوم: مشاغلی هستند که ضرورت فعالیت‌ کردن‌شان کمتر از گروه اول است. از بوستان‌ها و مراکز تفریحی، پاساژهای سرباز و سربسته گرفته تا مواردی مثل آموزشگاه‌های رانندگی. این گروه از مشاغل که با عنوان گروه ۲ شناخته می‌شوند، تنها مجاز به فعالیت در شهرهای نارنجی هستند.

گروه سوم: شامل مشاغلی می‌شود که ضرورت کمتری به فعالیت در شرایط کرونایی دارند. از تالارهای پذیرایی و استخرهای سرپوشیده گرفته تا سینما و تئاتر. این گروه مجاز به فعالیت در شهرهای زرد هستند و اگر شهری قرمز شد، اجازه فعالیت ندارند.

دسته دیگر مشاغلی مثل باغ‌وحش‌ها و شهرهای بازی، مراکز تفریحی آبی و گیم‌نت‌ها هستند که تنها مجاز به فعالیت در شهرهای آبی هستند. این دسته‌بندی به گونه‌ای است که از دسته ۱ تا۴، به ترتیب از ضرورت مشاغل کاسته می‌شود. یعنی مشاغل گروه یک، مشاغل کاملا ضروری و مشاغل گروه ۴ مشاغلی هستند که چندان ضرورتی به فعالیت آنها در شرایط کرونایی وجود ندارد.

بازگشت محدودیت شبانه

پس از پایان یافتن تعطیلات و انتخابات خردادماه امسال، در نهایت وضعیت تردد شبانه ماشین ها در تهران و همچنین استان‌هایی که طرح مذکور اعمال شده بود، به حالت قبلی ( ۲۲ تا ۳ بامداد) بازگشته است.

جزئیات طرح ترافیک ۱۴۰۰

  • طرح ترافیک تهران از روز ۱۴ فروردین ماه  در حال اجرا است.
  • مهمترین تغییر طرح ترافیک سال ۱۴۰۰، اجرای مجدد « ثبت رزرو، قبل از تردد» است.
  •  شهروندان باید قبل از ورود به طرح ترافیک، رزرو ورود به محدوده‌های طرح ترافیک را ثبت کنند. در غیر اینصورت باید ۷۹ هزار تومان عوارض پرداخت کنند.
  • روزهایی از بهار و تابستان۱۴۰۰، به دلیل شروع پیک چهارم و پنجم، شهروندان تهرانی مجاز به ورود به محدوده‌های طرح ترافیک بودند.

فروش فوری خودرو

منابع: ایسنا- مهر- تسنیم- اپلیکیشن باماسک- ایلنا

تهیه و تولید: تیم محتوا خودرو۴۵