آخرین وضعیت طرح ترافیک ۱۴۰۰

۴ مرداد ۱۴۰۰ آخرین وضعیت طرح ترافیک ۱۴۰۰

طرح ترافیک با وجود عمر چندین و چند ساله‌ای که دارد، باز هم بسیاری از جرئیات‌اش برای شهروندان روشن نشده است. از جزئیات آن گرفته تا نحوه رزرو طرح و شرایط استفاده از تسهیلات آن همیشه محل سوال‌های بسیاری است.

البته این طرح از زمانی که کرونا مهمان شهرهای مختلف ایران شد با تغییرات بسیاری روبرو شد. در برخی مواقع طرح ترافیک با محدودیت‌های کمتری اجرا می‌شد تا میزان تردد شهروندان در خط‌های حمل و نقل عمومی را کم کند. این مساله بیشتر در زمانی بود که وضعیت شهرهایی مثل تهران قرمز شده و تردد مردم در مترو و اتوبوس به خط هشدار نزدیک می‌شد. اما نکته مهم، تغییر در ساعت ورود به طرح ترافیک و خروج از آن بود که در این مدت جابه‌جا شد تا شهروندان راحت‌تر بتوانند با خودروی شخصی تردد کنند و بخشی از بار ترافیک ورودی به مترو و اتوبوس کم شود.

اجرای مجدد طرح ترافیک در تهران (مرداد)

طرح ترافیک پایتخت از امروز دوشنبه ۴ مرداد ماه مجددا اجرا می‌شود. به گفته سرهنگ مجید رنجبر -رئیس مرکز کنترل ترافیک پلیس راهور تهران- از امروز(دوشنبه ۴ مرداد)، طرح ترافیک اجرا می‌شود و رانندگان تهرانی باید رفت و آمدهای خود به محدوده طرح ترافیک و آلودگی هوا را کنترل کنند.

  • ساعت طرح ترافیک تهران از ساعت ۸:۳۰ تا ۱۶ اجرا می‌شود.
  • رانندگان فقط برای یکبار در روز برای خروج از محدوده‌های طرح ترافیک از ساعت ۱۳ به بعد مجاز هستند.
  • ساکنان محدوده‌های طرح ترافیک و طرح کاهش آلودگی هوا در تهران نیز برای یکبار ورود به محدوده طرح مجاز هستند.
  • وضعیت تردد رانندگان در ساعت اجرای محدودیت طرح ترافیک در سامانه تهران من قابل مشاهده است.

تغییرات تازه طرح ترافیک

البته این طرح در سال‌های گذشته تغییرات بسیاری داشته است. به عنوان مثال کلیت آن به دو بخش «طرح ترافیک» و «طرح کنترل آلودگی هوا» تقسیم شد تا رصد آن راحت‌تر و برنامه‌ریزی دقیق‌تری روی آن انجام شود. یکی دیگر از مواردی که شاید برای بسیاری از شهروندان جای سوال داشته باشد، نحوه رزرو طرح ترافیک است. برای این کار کافی است از چند روز قبل وارد سامانه تهران من شوید و نسبت به رزرو آن اقدام کنید. البته برای ورود به مناطق پرترددی که در طرح ترافیک قرار دارد، حجم مشخصی لحاظ شده و اگر تعداد درخواست‌ها از این رقم بیشتر شود، امکان رزرو وجود ندارد. برای همین بهتر است از چند روز یا یک هفته قبل برای این کار اقدام کنید.

جریمه ها و عوارض طرح ترافیک

هزینه ورود به طرح ترافیک هم در این میان متغیر است. بسته به اینکه محل زندگی شما در کجا قرار دارد و در چه ساعتی از روز قصد ورود به طرح ترافیک را دارید، این ارقام متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال اگر معاینه فنی عادی داشته باشید و در زمان اوج ترافیک یعنی ۸:۳۰ تا ۱۰:۳۰ وارد محدوده طرح ترافیک شوید، جریمه ۶۳هزار تومانی در انتظار شماست. در همین مورد، اگر معاینه فنی شما جزء معاینه برتر باشد، جریمه به ۴۴ هزار و ۱۰۰ تومان کاهش می‌یابد.

مثال دیگر را درباره ورود به طرح آلودگی هوا یا همان زوج و فرد سابق مرور می‌کنیم. اگر در زمان اوج تردد با معاینه فنی عادی وارد این طرح شوید، ۳۱ هزار و ۵۰۰ تومان جریمه می‌شوید. به طور کلی بسته به اینکه در چه ساعتی و در کدام محدوده این طرح وارد شوید، احتمال جریمه شدن با ارقام متفاوت وجود دارد. برای همین هم بهتر است طرح ترافیک را از قبل رزرو کنید و بعد وارد محدوده مربوطه شوید.

ساعت ورود و خروج به طرح در دوران کرونا

همانطور که پیش از این هم به آن اشاره کردیم، ساعت‌های مجاز برای ورود به طرح ترافیک از سال گذشته و با شدت گرفتن کرونا تغییر کرده است. در حال حاضر طرح ترافیک از ۸:۳۰ صبح تا ۱۶اجرا می‌شود و در این مدت می‌توان یک خروجِ بدون جریمه از طرح ترافیک را ثبت کرد.

اجرای طرح ترافیک در سایر شهرها

یکی از شهرهایی که طرح ترافیک آن بعد از تشدید همه‌گیری کرونا لغو شد، کرج بود که بر خلاف محدودیت‌های مربوط به تهران، با تغییر ساعت طرح ترافیک روبرو نشد و از یک تاریخی به بعد، این طرح به کلی لغو و محدودیت شبانه تردد جایگزین آن شد. اما اصفهان هم مانند تهران، با ادامه طرح ترافیک روبروست. طرحی که با عنوان طرح زوج و فرد و در کنار توسعه حمل و نقل عمومی دنبال می‌شود. شیراز هم مثل تبریز، از زمانی که همه‌گیری کرونا شدت گرفت، به جای طرح ترافیک با طرح زوج و فرد روبروست و به نظر می‌رسد که این طرح در شهرهای فوق همچنان اجرا می‌شود.

به طور کلی این نکته را در نظر داشته باشید که قبل از ورود به محدوده طرح ترافیک یا طرح کاهش آلودگی هوا، ابتدا از آخرین تغییرات آن مطلع شوید و نسبت به رزرو این طرح اقدام کنید. با این کار، احتمال ثبت جریمه برای خودروی شما به صفر نزدیک شده و راحت‌تر می‌توانید به نقاط مختلف شهر تردد کنید.

 

فروش فوری خودرو

نویسنده: سپیده اشرفی