آخرین وضعیت طرح ترافیک تهران و سایر شهرها (آبان۱۴۰۰)

۱ آبان ۱۴۰۰ آخرین وضعیت طرح ترافیک تهران و سایر شهرها (آبان۱۴۰۰)

طرح ترافیک با وجود عمر چندین و چند ساله‌ای که دارد، باز هم بسیاری از جرئیات‌اش برای شهروندان روشن نشده است. از جزئیات آن گرفته تا نحوه رزرو طرح و شرایط استفاده از تسهیلات آن همیشه محل سوال‌های بسیاری است.

البته این طرح از زمانی که کرونا مهمان شهرهای مختلف ایران شد با تغییرات بسیاری روبرو شد. در برخی مواقع طرح ترافیک با محدودیت‌های کمتری اجرا می‌شد تا میزان تردد شهروندان در خط‌های حمل و نقل عمومی را کم کند. این مساله بیشتر در زمانی بود که وضعیت شهرهایی مثل تهران قرمز شده و تردد مردم در مترو و اتوبوس به خط هشدار نزدیک می‌شد. اما نکته مهم، تغییر در ساعت ورود به طرح ترافیک و خروج از آن بود که در این مدت جابه‌جا شد تا شهروندان راحت‌تر بتوانند با خودروی شخصی تردد کنند و بخشی از بار ترافیک ورودی به مترو و اتوبوس کم شود.

احتمال تغییر ساعات طرح ترافیک تهران

سرهنگ رحیمی- فرمانده انتظامی تهران بزرگ اعلام کرد: با توجه به ترافیک سنگین شهر تهران بهتر است تغیراتی در ساعات طرح ترافیک انجام شود.

تغییرات طرح ترافیک تهران (مهر)

  • درحال حاضر هنوز هیچ تغییری برای ورود و خروج محدوده طرح ترافیک تهران اعلام نشده است.
  • به نظر می‌رسد با شروع رفت و آمد دانش آموزیان از ابتدای آبان‌ماه،علاوه بر تغییرات تردد شبانه، ساعات ورود و خروج به محدوده‌های طرح ترافیک نیز با تغییراتی همراه شود.

جریمه ها و عوارض طرح ترافیک

هزینه ورود به طرح ترافیک هم در این میان متغیر است. بسته به اینکه محل زندگی شما در کجا قرار دارد و در چه ساعتی از روز قصد ورود به طرح ترافیک را دارید، این ارقام متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال اگر معاینه فنی عادی داشته باشید و در زمان اوج ترافیک یعنی ۸:۳۰ تا ۱۰:۳۰ وارد محدوده طرح ترافیک شوید، جریمه ۶۳هزار تومانی در انتظار شماست. در همین مورد، اگر معاینه فنی شما جزء معاینه برتر باشد، جریمه به ۴۴ هزار و ۱۰۰ تومان کاهش می‌یابد.

مثال دیگر را درباره ورود به طرح آلودگی هوا یا همان زوج و فرد سابق مرور می‌کنیم. اگر در زمان اوج تردد با معاینه فنی عادی وارد این طرح شوید، ۳۱ هزار و ۵۰۰ تومان جریمه می‌شوید. به طور کلی بسته به اینکه در چه ساعتی و در کدام محدوده این طرح وارد شوید، احتمال جریمه شدن با ارقام متفاوت وجود دارد. برای همین هم بهتر است طرح ترافیک را از قبل رزرو کنید و بعد وارد محدوده مربوطه شوید.

اجرای طرح ترافیک در سایر شهرها

یکی از شهرهایی که طرح ترافیک آن بعد از تشدید همه‌گیری کرونا لغو شد، کرج بود که بر خلاف محدودیت‌های مربوط به تهران، با تغییر ساعت طرح ترافیک روبرو نشد و از یک تاریخی به بعد، این طرح به کلی لغو و محدودیت شبانه تردد جایگزین آن شد. اما اصفهان هم مانند تهران، با ادامه طرح ترافیک روبروست. طرحی که با عنوان طرح زوج و فرد و در کنار توسعه حمل و نقل عمومی دنبال می‌شود. شیراز هم مثل تبریز، از زمانی که همه‌گیری کرونا شدت گرفت، به جای طرح ترافیک با طرح زوج و فرد روبروست و به نظر می‌رسد که این طرح در شهرهای فوق همچنان اجرا می‌شود.

به طور کلی این نکته را در نظر داشته باشید که قبل از ورود به محدوده طرح ترافیک یا طرح کاهش آلودگی هوا، ابتدا از آخرین تغییرات آن مطلع شوید و نسبت به رزرو این طرح اقدام کنید. با این کار، احتمال ثبت جریمه برای خودروی شما به صفر نزدیک شده و راحت‌تر می‌توانید به نقاط مختلف شهر تردد کنید.

تهیه و تنظیم: تیم تولید محتوا خودرو45