آنچه درباره اجاره خودرو در کیش نمی دانید

۶ اسفند ۱۳۹۹ آنچه درباره اجاره خودرو در کیش نمی دانید

شاید بسیاری از افرادی که به کیش سفر می کنند قصد کرایه خودرو را داشته باشند اما به برخی نکات بسیار مهم توجه نمی کنند و همین مسائل برایشان مشکل ساز می شود.

کیش از جمله مناطق آزاد پرتردد است که به یک مقصد گردشگری لوکس هم تبدیل شده است. شاید مهم‌ترین ویژگی آن آزاد بودن عوارض گمرکی برای برخی کالاهاست. خودرو یکی از همین کالاهای بدون عوارض گمرکی است که طرفداران زیادی هم دارد. یعنی به دلیل آزاد بودن از پرداخت عوارض گمرکی خودرو، با قیمت‌های کمتری در مناطق آزاد عرضه می‌شود.

بسیاری از مسافرانی که به کیش سفر می‌کنند ترجیح می‌دهند خودرو کرایه کنند و برای مدتی که در سفر هستند، خودرو مورد علاقه خود را در اختیار داشته باشند. برای همین هم چند سالی است که بازار کرایه خودرو در کیش داغ شده است. اما احتمالا برخی جزئیات این کار برای همه روشن نیست و شاید بد نباشد که صفر تا 100 کرایه خودرو در کیش را مرور کنیم.

ممنوعیت ورود خودرو از 25 اسفند 99 به کیش

طبق گزارش خودرو45، اخیرا سخنگوی ستاد نوروزی کیش عنوان کرده که وارد شدن خودروهای پلاک کیش و سرزمین اصلی از 25 اسفند تا روز 15 فروردین ماه ممنوع است. به نظر می‌رسد که این تصمیم برای حفظ سلامت مردم کیش و جلوگیری از رشد یکباره سفرهای نوروزی در این ایام صورت گرفته است. البته یک استثنا هم برای این کار اعلام شده که مربوط به محموله‌های دارو، مواذغذایی و برخی دیگر از اقلام اساسی است. البته پیش از این هم برخی محدودیت‌های دوره‌ای در این جزیره توریستی اعمال شده بود اما حالا با نزدیک شدن به نوروز، محدودیت‌ها جدی‌تر از قبل بوده است.

شرایط لازم اجاره خودرو در کیش چیست؟

اولین مرحله‌ای که برای اجاره خودرو باید به آن آگاه باشید، مدارکی است که برای این کار مورد نیاز است. برای اجاره خودرو نیاز به نشان دادن کارت شناسایی و ارائه کپی آن به همراه کپی گواهینامه دارید. در عین حال مبلغی به عنوان وجه ضمانت یا بیعانه از شما دریافت می‌شود که بین 5 تا 10 میلیون تومان متغیر است.

البته این رقم برای کسانی است که چک ندارند و می‌خواهند خودرو کرایه کنند. یعنی در درجه اول ارائه یک برگ چک ضروری است که رقم آن باید به مبلغ کل ارزش خودرو باشد. اگر متقاضی دسته چک نداشته باشد، در این صورت می‌تواند مبلغ 5 تا 10 میلیون تومان را به عنوان ضمانت ارائه کند.

بسیاری از افرادی که اقدام به اجاره خودرو در کیش می‌کنند، این نکته را هم بیان می‌کنند که بخش زیادی از این پول را نتوانسته‌اند پس بگیرند. هرچند که آژانس‌های مختلف اجاره خودرو اینطور عنوان می‌کنند که مبلغی در حدود 500 هزار تومان به مدت حدود 20 روز در اختیار آنها می‌ماند تا در صورت ثبت خلافی و اعلام آن، از مبلغ فوق کم شود. با این حال، بسیاری از آنهایی که تجربه اجاره خودرو در کیش را دارند می‌گویند که در زمان مراجعه و عودت خودرو، با برخی اما و اگرها روبرو شده‌اند و در نهایت شرکت مربوطه رقم بالایی از وجه ضمانت را به آنها پس نداده است.

نرخ اجاره خودرو در کیش چقدر است؟

اما قیمت‌ها به چه صورت است؟ تنوع قیمتی در این حوزه بالاست. برخی خودروها در حدود 700 هزار تومان و برخی دیگر تا 20 میلیون تومان برای هر 24 ساعت برای مشتری آب می‌خورند. البته این نکته را هم باید قید کرد که امکان کرایه خودرو کمتر از 24 ساعت ممکن نیست و اگر مشتری تمایل به کرایه چند ساعته خودرو داشته باشد، باید کل وجه 24 ساعت را بپردازد.

قیمت‌ها کاملا متفاوت و در موسسات ارائه کننده خودرو در نوسان است. یعنی نرخ مشخصی ندارد اما به عنوان مثال برای کرایه 24 ساعته بنز slc حدود 3 میلیون تومان باید بپردازید. البته این ارقام به غیر از مبالغی است که به عنوان ضمانت بازگشت خودرو ارائه می‌کنید و ممکن است بخشی از آن را پس ندهند.

قبل از اجاره خودرو به این نکات توجه کنید

نکته بسیار مهمی که در این رابطه باید به آن توجه کرد، مکان یا موسسه‌ای است که از آن خودرو دریافت و وجه کرایه را می‌پردازید. توجه کنید باید تنها به موسساتی مراجعه کرد که مجوز لازم برای اجاره خودرو را دارند. البته بسیاری از آگهی‌های این چنینی هم در سایت‌هایی متعددی موجود است اما بارها به آن هشدار داده‌اند که معامله شخصی با چنین افرادی هیچ ضمانتی ندارد و ممکن است فردی که خودرو کرایه می‌دهد پول ضمانت شما را پس ندهد. مساله دیگر، لزوم عقد قرارداد است. حتما یک قرارداد مطمئن با فرد مربوطه داشته باشید که در صورت اختلاف بتوانید به آن مراجعه کنید.

 

نویسنده: سپیده اشرفی

فروش فوری خودرو کارکرده