احیای کارت سوخت پس از سه سال

۱۵ مرداد ۱۳۹۸ احیای کارت سوخت پس از سه سال

استفاده از کارت سوخت جهت سوخت‌گیری برای تمام خودروهای موجود در شهرهای بزرگ تهران، کرج، تبریز و اصفهان از ۵ روز دیگر اجباری خواهد شد. بر همین اساس در صورتی که تا به‌حال اقدامی جهت دریافت کارت هوشمند سوخت نکرده‌اید؛ فقط تا ۲۰ مرداد، فرصت باقی‌مانده است.

طبق گزارش اعلامی شرکت پست ایران، تعداد ۷۷۰ هزار کارت سوخت که برای مالکین خودروها ارسال شده ولی از سمت ایشان تحویل گرفته نشده،؛ هم‌اکنون در باجه معطلی اداره پست بلاتکلیف مانده است. توجه داشته باشید که در صورت عدم مراجعه افراد جهت دریافت کارت سوخت خود، تمام آن‌ها عودت و ابطال خواهند شد.

در حال حاضر بهترین و سریع‌ترین روش برای دسترسی به کارت‌های سوخت معطلی، مراجعه به سامانه شرکت پست ایران و ورود کد رهگیری ۲۰ رقمی قبض پستی در بخش مربوط به رهگیری مرسولات پستی است. پس از کسب اطلاعات لازم می‌توانید از محل نگهداری کارت سوخت خود مطلع شده و با مراجعه به اداره مذکور، آن را دریافت کنید. ‌

 

اعمال محدودیت استفاده جایگاه‌داران از کارت سوخت

(به روز رسانی ۱۳۹۸/۰۶/۰۴)

براساس آنچه سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی گفته‌است؛‌ با گذشت بیش از دو هفته از زمان اجرای طرح احیای کارت سوخت‌ هوشمند تا امروز مورخ چهارم شهریورماه حدود سه میلیون و ۵۰۰ هزار نفر متقاضی صدور کارت المثنی شده‌اند که از این تعداد حدود یک میلیون و ۹۰۰ هزار نفر کارت خود را تحویل گرفته و مابقی در دست اقدام است.

به گفته فاطمه کاهی، طی هفته‌های آتی کارت سوخت جایگاه‌داران با محدودیت‌های بیشتری مواجه می‌شود. اما هنوز تصمیم‌گیری مبنی بر حذف کارت سوخت آن‌ها صورت نگرفته است.

روز جمعه اول شهریورماه و بر اساس اطلاعیه شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی نسبت به کاهش حجم سوختگیری با کارت جایگاه‌داران در هر نوبت از ۶۰ لیتر به ۳۰ لیتر بر استفاده مردم از کارت سوختی شخصی تاکید شد.

تمدید زمان ضرورت استفاده از کارت سوخت تا ۲۲ مرداد

(به‌روز رسانی ۹۸/۰۵/۲۰)

با توجه به عدم دریافت کارت سوخت توسط برخی از افراد، طرح مدنظر تا روز سه‌شنبه یعنی ۲۲ مرداد ماه تمدید شد. اشخاصی که تا ۲۰ مرداد موفق به دریافت کارت سوخت خود نشده‌اند، در این دو روز می‌توانند از کارت سوخت جایگاه‌داران استفاده کنند.

 

 

تاریخچه طرح سهمیه‌بندی بنزین

بنزین سهمه‌یندی شده

طبق اعلام و تصویب دولت وقت از ابتدای خرداد سال ۸۶، سوخت‌گیری بنزین در تمام جایگاه‌های سوخت تنها با کارت سوخت امکان‌پذیر بود و افراد فاقد کارت هوشمند سوخت نمی‌توانستند از بنزین استفاده کنند.

طبق قوانین جدید آن زمان برای هر خودرو سواری بنزین‌سوز میزان ۱۰۰ لیتر، دوگانه سوز ۳۰ لیتر و موتور سیکلت ۳۰ لیتر سهمیه‌ در ماه مشخص شد و قیمت هر لیتر بنزین سهمیه‌ای ۱۰۰ تومان تعیین شد.

پس از اجرایی‌شدن طرح جدید دولت، افرادی که دارای خودرو سواری بودند دچار مشکلاتی شده و گاهی ۱۰۰ لیتر بنزین کفاف مصرف یک ماهه آن‌ها را نمی‌داد. در این شرایط برخی از رانندگان تاکسی که سهمیه بیشتری داشتند، سهم خود را با قیمت‌های بالاتری به متقاضیان بنزین آزاد می‌فروختند.

در بهار سال ۹۳، دولت در راستای مبارزه با فروش بنزین آزاد توسط افراد عادی و تک‌نرخی کردن مبلغ بنزین اعلام کرد: «هر میزان بنزینی که در کارت‌های سوخت افراد باقی‌ مانده است با مبلغ ۷۰۰ تومان به فروش می‌رسد و بعد از اتمام آن، مبلغ بنزین به صورت آزاد و با مبلغ ۱۰۰۰ تومان خواهد بود».

پس از مدتی، افراد تنها از بنزین آزاد دولتی استفاده کردند و در این شرایط، دیگر استفاده از کارت سوخت بی‌معنی شد. بنابراین نمایندگان مجلس شورای اسلامی درخصوص رسیدگی به لایحه اصلاح قانون بودجه سال ۹۵ اقدام به حذف بند «ح» تبصره ۱۴ قانون بودجه ۹۵ کرده و طبق آن با حذف کارت هوشمند سوخت موافقت شد.

در نهایت از شهریور سال ۹۵ کارت سوخت‌ها کنار گذاشته شدند و تنها بنزین آزاد ۱۰۰۰ تومانی در مراکز سوخت عرضه شد. حالا پس از سه سال (۲۰ مرداد ۹۸)، بار دیگر استفاده از کارت هوشمند سوخت برای تمام خودروها الزامی شد.

اهمیت استفاده از کارت سوخت در مصرف بنزین

طبق اعلام وزارت نفت، تمام خودروهایی که فاقد کارت سوخت هستند؛ تنها تا ۲۰ مرداد ۹۸ فرصت دارند که بدون آن، اقدام به سوخت‌گیری کنند. در واقع تهیه کارت هوشمند سوخت به ازای هر ماشین تا ۵ روز دیگر اجباری خواهد شد و طبق گفته اعلام وزیر نفت، این طرح در تاریخ تعیین شده به صورت قطعی اجرا خواهد شد.

در قدم اول طرح مذکور تنها در چهار کلان شهر تهران، کرج، اصفهان و تبریز اجرایی می‌شود و سوخت‌گیری در این‌ شهرها تنها با کارت سوخت میسر خواهد بود. همچنین در قدم بعدی شهرهای دیگر هم ملزم به استفاده ازکارت هوشمند سوخت خواهند شد.

کنترل قاچاق سوخت و میزان مصرف انواع خودروها

کارشناس ارشد حوزه انرژی در خصوص اجباری‌شدن تهیه کارت سوخت اظهار کرده که یکی از اهداف اجرایی شدن این طرح، ارزیابی میزان مصرف سوخت توسط اشخاص و انواع خودروها است. با کمک کارت‌های سوخت‌، افراد و وسایل نقلیه پرمصرف شناسایی شده و بابت آن تمهیداتی در نظر گرفته می‌شود.

علیرضا امینی در ادامه افزود: یکی دیگر از فواید اجباری‌شدن استفاده از کارت سوخت هوشمند، کنترل قاچاق سوخت در کشور است. زیرا که قوانینی جهت تعیین «مصرف روزانه خودروها و سقف سوخت‌گیری آن‌ها طی یک روز» وضع خواهد شد.

در خواست کارت سوخت المثنی و حذف رمز کارت هوشمند سوخت

کارت شوخت هوشمند

پیرو اطلاعیه‌ای که توسط شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران در خصوص سوال‌های متقاضیان انتشار شد؛ به دو سوال مهم «نحوه درخواست و صدور کارت هوشمند سوخت المثنی» و «حذف رمز کارت سوخت» به شرح زیر پاسخ داده شده است.

مالک وسیله نقلیه یا شخص دارای وکالت‌نامه از مالک، جهت حذف رمز کارت سوخت باید به یکی از نواحی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران و بابت دریافت کارت سوخت المثنی به پلیس +۱۰ مراجعه کند.

مدارک مورد نیاز جهت دریافت کارت سوخت المثنی و حذف رمز کارت هوشمند سوخت:

 • مدارک شناسایی مالک (افراد حقیقی و حقوقی)
 • معرفی‌نامه از سازمان مربوطه با درج شماره ملی در آن (مختص حذف رمز)
 • کارت ملی نماینده معرفی‌شده (مختص حذف رمز)
 • کارت شناسایی خودرو یا شناسنامه مالکیت آن
 • بیمه ‌نامه معتبر
 • اصل کارت هوشمند سوخت
 • فرم پرشده درخواست رمزگشایی یا صدور کارت سوخت المثنی

آدرس شعب تهران جهت حذف رمز کارت سوخت:

 • میدان آرژانتین – جنب فروشگاه شهروند – جایگاه سوخت گاز بیهقی
 • نارمک – دردشت – پایین‌تر از ایستگاه مدرسه – رو‌به‌رو کوچه شهید ثابتی – پلاک ۲۲۸
 • شهر ری – میدان معلم – خیابان شهید بیات – کوچه ۲۴ متری سابق – طبقه فوقانی بانک گردشگری
 • خیابان پاسداران – خیابان گیلان شرقی – خیابان شهید عراقی شمالی – روبه‌روی پارک آینده – پلاک ۱۰۰ – واحد ۴۶
 • میدان راه‌آهن – میدان بهداری – پشت ساختمان بیمارستان بهارلو – خیابان انبار نفت – شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران
 • خیابان ستارخان – نبش خیابان بهبودی
 • پاکدشت – جاده خراسان – شهرک الهیه – رو‌به‌رو درب شمالی شهرداری پاکدشت – پلاک ۲۴۹

گزارشگر: شیوا فاضلی

انتهای پیام/