معرفی اندروید اتوموتیو گوگل، سیستم عامل خودرو

۲۶ مرداد ۱۴۰۰ معرفی اندروید اتوموتیو گوگل، سیستم عامل خودرو

اگر این روزها به دور و بر خود نگاه کنید، دستگاه‌ها و ماشین‌های هوشمندی را می‌بینید که هر روز و هر لحظه باعث راحتی زندگی شما می‌شوند و با زدن یک دکمه کوچک یا لمس نمایشگر، کارتان را راه می‌اندازند. فناوری با سرعت بالایی در حال پیشرفت است و تعداد ابزارهای هوشمند روز به روز بیشتر می‌شود. از تلفن‌های همراه و تلویزیون‌ها گرفته تا خانه‌ها و اتومبیل‌ها.

همه این دستگاه‌ها قابلیت اتصال به اینترنت و کنترل از راه دور را دارند و سازندگان برای استفاده از آنها، سیستم عاملی با همکاری غول‌های دنیای فناوری مثل گوگل و اپل طراحی کرده‌اند.

اندروید اتوموتیو، سیستم عاملی است که گوگل برای خودروهای متصل و هوشمند طراحی کرده که می‌تواند داده‌های تلفن همراه کاربر را دریافت و ذخیره کند و البته در صورتی که خودرو دزدیده شود، می‌توان اندروید اتوموتیو را از راه دور قفل و اطلاعات را پاک کرد.

اندروید اتوموتیو چیست؟

نمایی از تکنولوژی خودرویی جدید گوگل

سیستم بی‌سیم اندروید اتو چند سالی است که به یکی از آپشن‌های خودروها تبدیل شده و راننده یا سرنشینان با استفاده از آن می‌توانند تلفن همراه هوشمند را به سیستم اطلاعات و سرگرمی خودرو متصل کنند.

اما گوگل سیستم عامل اندروید اتوموتیو را ارائه کرده که به صورت مستقیم روی سیستم اطلاعات و سرگرمی خودرو نصب می‌شود و به Google Play، Google Assistant و Google Maps مجهز است. این اندروید جدید خودرویی، یکی از پیشرفته‌ترین سیستم عامل‌هایی محسوب می‌شود که در حال حاضر فقط در پولستار ۲ و مدل‌های مختلف ولوو دیده می‌شود.

این سیستم عامل در مارس ۲۰۱۷ معرفی شد و با همکاری گوگل و اینتل و با مشارکت خودروسازانی مثل ولوو و آئودی توسعه پیدا کرد. هدف این پروژه، تولید سیستم عامل مخصوص خودرو و ایجاد پایگاه داده برای شرکت‌های خودروسازی است.

علاوه بر کنترل سیستم اطلاعات و سرگرمی، مثل ارسال و دریافت پیامک، نویگیشن و پخش موسیقی، با استفاده از اندروید اتوموتیو می‌توان تنظیمات خودرو مثل تهویه مطبوع را نیز انجام داد.

برعکس اندروید اتو، اندروید اتوموتیو روی خودرو نصب می‌شود و برای استفاده از آن نیازی به اتصال تلفن همراه هوشمند نیست. همچنین این سیستم عامل، منبع باز است و خودروسازان می‌توانند برنامه‌های دلخواه خود را به آن اضافه و یا کم کنند.

گوگل قصد دارد تا با همکاری خودروسازان، اندروید اتو را روی دیگر خودروها نیز نصب کند که جدیدترین آنها هامر برقی است.

اندروید اتوموتیو، محافظ اطلاعات کاربران

نمایی از اندروید اتوموتیو

با وجود اینکه اندروید اتوموتیو پیشرفته‌تر از اندروید اتو است اما معایبی نیز دارد.

در زمان استفاده از اندروید اتو، اطلاعات کاربر روی سیستم اطلاعات و سرگرمی خودرو ذخیره نمی‌شود و فقط تلفن همراه به سیستم اطلاعات و سرگرمی اتومبیل متصل می‌شود.

اما با استفاده از اندروید اتوموتیو می‌توایند حساب کاربری گوگل خود را به سیستم عامل خودرو منتقل کنید و پروفایل مخصوص خودتان را بسازید. هر چند کار شما را راحت می‌کند اما یک عیب بزرگ دارد. اگر خودرو شما دزدیده شود، آن وقت سارق می‌تواند به راحتی به اطلاعاتتان دست پیدا کند. خوشبختانه گوگل در حال رفع این نقص امنیتی است.

سرویس Find My Device یکی از برنامه‌های سیستم عامل اندروید روی اسمارت فون‌ها است که با استفاده از آن می‌توان گوشی دزدیده‌ شده را قفل و اطلاعات را از روی آن پاک کرد. همین سرویس روی اندروید اتوموتیو هم وجود دارد.

برای استفاده از این سرویس، باید یک رمز برای حساب کاربری خودرو تعیین کنید. سپس می‌توانید از طریق Find My Device، پروفایل خود را از راه دور قفل و یا باز کنید. حتی اگر خودرو خاموش و متصل نباشد، بعد از روشن شدن، به صورت اتوماتیک پروفایل شما قفل می‌شود.

همچنین کاربران می‌توانند برای جلوگیری از دسترسی سارقان، اطلاعات خصوصی و داده‌ها و تنظیمات خودرو را از راه دور پاک کنند. در حال حاضر، این آپشن در بعضی خودروها در حال تست است.

فروش فوری خودرو

نویسنده: میلاد قزللو