صفرشویی خودرو و اهمیت آن در فروش ماشین

۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ صفرشویی خودرو و اهمیت آن در فروش ماشین

کارواش رفتن جهت شستشوی معمولی و صفرشویی خودرو، دو انتخاب متفاوت جهت تمیز کردن ماشین است. شاید پیش خود فکر کنید که این دو مورد، هیچ فرقی با هم ندارند و یک کار را برای اتومبیل شما انجام می‌دهند؛ اما این باور غلطی در میان مردم است. به یاد داشته باشید که شستن ماشین، علاوه بر رعایت نظافت و حفظ سلامت برای سرنشینان، حس خوشایندی را هنگام رانندگی برای افراد فراهم می‌کند.

در این مطلب با توضیح کاملی در خصوص صفرشویی و تفاوت آن با کارواش رفتن معمولی، قصد داریم تا شما را با جزئیات، مزایا و اهمیت این نوع شستشو در فروش خودرو کارکرده بیشتر آشنا کنیم.

صفرشویی خودرو چیست؟

صفرشویی خودرو چیست

تمیزکردن ماشین از طریق صفرشویی شامل تمام بخش‌ها و قطعات اتومبیل می‌شود. در حقیقت با این نوع نظافت، تمام قسمت‌ها در بدنه، داخل کابین، کاپوت و هر بخش دیگری که در شستشوی ساده کارواش، مورد توجه قرار نمی‌گیرد؛ به صورت عمیق، شسته شده و از هر گونه کثیفی یا آلودگی، پاک می‌شود.

بیشترین تمرکز صفرشویی بر تمیز کردن داخل اتاق است. در این فرایند، پس از نظافت عادی که در کارواش‌ها صورت می‌گیرد؛ کار اصلی شروع شده و اقدامات متفاوتی به جز شستن در جهت پاکیزگی بیشتر انجام می‌شود. تجهیزات استفاده‌ شده در این نوع شستشو، حرفه‌ای بوده و نیاز به یک متخصص برای انجام درست آن وجود دارد.

 

اهمیت صفرشویی پیش از فروش خودرو کارکرده

صفرشویی پیش از فروش خودرو

یکی از نکات مهمی که قبل از اقدام به فروش ماشین دست دوم پیشنهاد می‌شود؛ صفرشویی کامل خودرو است. وسیله نقلیه‌ای که دارای ظاهر تمیز و زیبایی باشد؛ حتما طرفداران بسیاری پیدا خواهد کرد تا اتومبیلی که در اثر کثیفی‌ها، کهنه‌ و ناکارآمد به نظر می‌رسد. تاثیر دوم این موضوع در بهبود کارشناسی خودرو کارکرده و نتایج دقیق‌تر بررسی توسط کارشناس است.

برخی بر این باورند که صفرشویی خودرو، تنها پیش از فروش ماشین الزامی است و تا زمانی که قصد معامله نداشته باشند؛ نسبت به این کار اقدام نمی‌کنند. اما بهتر است که شستشوی اتومبیل را به صورت دوره‌ای و مکرر انجام دهید؛ زیرا رانندگی با یک وسیله نقلیه تمیز هم در سلامت سرنشینان موثر بوده و هم حس خوبی به شما می‌دهد.

 

مراحل اصلی صفرشویی خودرو:

مراحل صفرشویی خودرو

1. شستشوی کف ماشین

در اولین مرحله از تمیزی عمیق خودرو، کف آن که به مرور زمان با انواع کثیفی‌ها مثل گرد و غبار کفش، مواد غذایی، پلاستیک و … آلوده می‌شود را با کمک جاروبرقی‌های صنعتی تمیز کنید. سپس با کمک مواد شوینده مخصوص، آن را شسته و اجازه می‌دهیم تا خشک شود.

نکته مهم: مواد شوینده مورد استفاده برای انواع کفی‌ها متناسب با جنس آن‌ها، متفاوت است. پس در انتخاب درست آن، باید بسیار دقت شود.

2. شستشو و جرم‌گیری صندلی ماشین

در نخستین قدم باید با کمک جاروبرقی‌های صنعتی پرقدرت، صندلی‌ها را از هرگونه گرد و خاک یا کثیفی پاک کنید. بهترین نوع جاروبرقی برای این کار، مدل تر و خشک است که انواع آلودگی‌های تر و خشک را از سطح جمع‌ می‌کند. البته انواع دستگاه‌های‌ صندلی‌شور هم وجود دارند که فرایند شستشو را در صفرشویی خودرو بسیار راحت‌تر می‌کنند.

سپس برای جرم‌گیری پیشنهاد می‌شود که از مایع تمیزکننده، مواد محافظ چرم یا دستمال مخصوص صندلی‌های چرم استفاده کنید. در قدم آخر از خوشبوکننده‌های قطره‌ای کمک بگیرید تا پس از شستشو، سطوح بوی مطبوعی داشته باشند.

3. تمیزکردن سقف

جهت نظافت سقف ماشین به دلیل حساسیت بالای آن، ابتدا باید متناسب با جنس سقف از دستمال مرطوب و سپس از اسپری یا مایع خوشبوکننده استفاده شود.

4. نظافت داشبورد

تمیزی داشبورد، اولویت و اهمیت زیادی در صفرشویی خودرو دارد؛ زیرا بسیار در معرض آلودگی قرار گرفته و دارای منافذ زیادی است. داشبوردها در بیشتر مواقع از جنس چرم هستند و برای تمیزی آن‌ها از اسپری مخصوص استفاده می‌شود.

فراموش نشود که برای داشبوردهای چوبی، نباید از مواد مایع استفاده کنید؛ زیرا منجر به کدری آن می‌شود. بنابراین اگر هم از مواد مرطوبی جهت تمیزی آن استفاد کردید؛ بلافاصله، آن را به صورت کامل خشک کنید.

5. موتور شویی

در فرایند صفر شویی ماشین، شستن موتور حساسیت بسیار بالایی دارد؛ زیرا هم قطعات زیادی داشته و هم جنس هر یک از آن‌ها با هم متفاوت است. البته در این میان، وسایل برقی داخل پیشرانه نیز نباید فراموش شود. توجه داشته باشید که با کمی بی‌دقتی در شستشوی موتور، امکان آسیب رسیدن به قطعات آن وجود دارد؛ بنابراین هرگز از آب برای نظافت کمک نگیرید.

بهترین گزینه برای تمیز کردن موتور و دسترسی به تمام بخش‌های قطعات آن، استفاده از یک وسیله مخصوص تحت عنوان بخارشوی صفرشویی است.

 

مزایای صفرشویی ماشین

مزایای صفرشویی ماشین

· افزایش امنیت: رانندگی با خودرویی که دارای شیشه تمیز و شفاف باشد؛ دید خوبی به راننده می‌د‌هد و تسلط او را بر اطراف، بیشتر می‌کند.

· کاهش فرسایش قطعات: توجه نکردن به نظافت قطعات ماشین، به مرور زمان منجر به پارگی، ساییدگی و فرسودگی بخش‌های مختلف خودرو می‌شود؛ در حالی که صفر شویی درصد این موارد را بسیار کم می‌کند.

· بهداشت و سلامت: قرار گرفتن در معرض کثیفی‌هایی که در ماشین وجود دارد و پس از مدتی آلوده‌تر هم می‌شود؛ سلامتی افراد را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

 

نویسنده: شیوا فاضلی