5 اپلیکیشن برتر مسیر یابی در ایران

۲۶ آذر ۱۳۹۹ 5 اپلیکیشن برتر مسیر یابی در ایران

اولین نقشه‌ها کاغذی بودند و ساده، نقشه‌هایی که روی اولین کاغذها حک می‌شدند و تنها نشان دهنده حد و مرز بودند اما حالا با پیشرفت تکنولوژی همه چیز عوض شده است، حتی مسیریابی.

مردمان حاشیه رودهای دجله، فرات و اروند رود جزو متخصصین نگارش نقشه جغرافیایی بودند و این نقشه‌ها برای فرماندهان نظامی و پادشاهان ترسیم می‌شد و جزو منابع محرمانه به شمار می‌رفتند اما حالا می‌شود با نقشه‌ها به سراسر دنیا سفر کرد. شاید کمتر کسی روزهایی را به خاطر می‌آورد که داشتن نقشه کاغذی یکی از ملزومات سفر بود و جایگاه خاصی داشت. نقشه‌هایی که دقت کافی را داشتند و روشن کننده مسیر بودند. گاهی افراد نقشه‌ها را دستی می‌کشیدند و با خود همراه می‌کردند، این نقشه‌ها چیزی جز مشخص کننده شهرها و روستاها نبودند و در واقع یک کروکی از مسیر اطراف بود. هم اکنون نقشه‌های کاغذی جایگاه خود را در بسیاری جاه‌ها از دست داده‌اند و رشد تکنولوژی و رایانه سبب شد که نقشه کاغذی جای خود را به نقشه‌های دیجیتالی بدهند و همه جهان را در جیب خود داشته باشند. پیشرفت تکنولوژی تا جایی پیش رفته که خودروها نیز به نقشه‌ مجهز شده‌اند.

مسیریاب جی پی اس در خودروها

اولایل دهه ۷۰ بود که مسیریاب GPS به عنوان یکی از آپشن‌های خودرو معرفی شد. این آپشن با شکل امروزی خود بسیار متفاوت بود. هوندا تلاش کرد تا این آپشن را به شکل متفاوت روی خودروهای خود به کار برد اما در نهایت ابر خودروساز ژاپنی یعنی تویوتا بود که موفق شد مدل سورر (Toyota Soarer)  را با آپشن مسیریابی وارد بازار کند.

چگونگی عملکرد سیستم مسیر یاب خودرو

مزایای استفاده از مسیریاب خودرو

سیستم مسیریاب خودرو می‌تواند به صورت پیش فرض روی خودرو باشد یا باید آن را روی خودرو نصب کنید. این تکنولوژی این امکان را به شما می‌دهد تا به راحتی مسیر خود را پیدا کنید.

مزایای استفاده از مسیریاب خودرو

  • هدایت صوتی و تصویری راننده
  • هشدار سرعت و ترافیک
  • استفاده از نقشه‌های به روز
  • پیدا کردن پمپ بنزین، رستوران، بیمارستان و…
  • اخطار سرعت ایمنی
  • برخی سیستم‌ها مانند ردیاب نیز عمل می‌کنند

۵ نرم افزار برای مسیریابی

گوگل مپس یا نقشه گوگل

این نرم افراز جزو اولین نرم افزارهای مسیریابی به شمار می‌رود. گوگل مپس مشهورترین نرم افزار برای گوشی‌های اندروید است و چیزی بالغ بر یک میلیارد نفر از آن استفاده می‌کنند. یکی از مزیت‌های این نرم افزار مسیریابی قابلیت استفاده در حالت آفلاین است.

مسیریاب فارسی بلد

پس از فیلتر شدن نرم افزار ویز در ایران مسیریابی بسیاری از افراد دچار مشکل شد. مسیریاب بلد یکی از معروف‌ترین و پر استفاده‌ترین نرم افزارهای فارسی است که دقت کافی دارد.

نرم افزار waze

گرچه نرم افزار ویز در ایران فیلتر شده است اما بسیاری از افراد از ویز برای مسیریابی استفاده می‌کنند. ویز دقت بسیار بالایی دارد و مسیرهای پر ترافیک را به درستی نشان می‌دهد.

بنزین یاب

نرم افزار بنزین یاب نرم افزار اختصاصی شرکت ملی پخش و فراورده‌های نفتی است. نرم افزار بنزین یاب این امکان را به رانندگان می‌دهد که پمپ بنزین و جایگاه‌های ال پی جی و سی ان جی را به راحتی پیدا کنند.

سایجیک

سایجیک برای کاربران اندروید، آیفون و ویندوز در دسترس است. این نرم افزار سرویس دهی آنلاین و آفلاین دارد و دقت آن بسیار بالا است.

ویژگی‌های نرم افزار سایجیک

مسیریابی بدون نیاز به اینترنت

راهنمای صوتی و سخنگو برای مسیریابی در هنگام رانندگی به زبان فارسی

نقشه کامل از تمامی خیابان‌های شهر‌های مختلف

نمایش نام خیابان‌ها و کوچه‌ها

ارائه دهنده هشدارهای ترافیکی

نمایش دوربین‌های کنترل سرعت

اخطار در مورد سرعت غیرمجاز

هشدار دهی در مورد تغییر حد سرعت مجاز در هر محدوده

نشان و ستاره گذاری مکان‌های مورد علاقه

فروش فوری خودرو

نویسنده: شقایق صفی خانی