بازگشت انقلابی رنو ۵ به بازار رقابتی خودرو

۲۷ دی ۱۳۹۹ بازگشت انقلابی رنو ۵ به بازار رقابتی خودرو

مدل‌های قدیمی رنو ۴ و رنو ۵ به زودی به بازار خودرو باز می‌گردند. شرکت خودروسازی رنو قصد دارد تا با اجرای برنامه‌ای جسورانه با نام «انقلاب رنو»، تعدادی از مدل‌های قدیمی‌اش را احیا و به بازار خودرو عرضه کند.

طبق گزارش خبرگزاری‌ها، این پروژه توسط مدیرعامل شرکت رنو، لوکا ده مئو رونمایی خواهد شد و در آن، خودروهای برقی جدید بر اساس مدل‌های قدیمی تولید و روانه بازار خواهند شد.

انقلاب رنو

لوکا ده مئو در سال گذشته به عنوان مدیرعامل جدید کمپانی خودروسازی رنو معرفی شد. پیش از این، وی به عنوان مدیر شرکت سئات فعالیت می‌کرد. ده مئو روی برنامه تجاری کار می‌کند که بر اساس آن میزان فروش خودروهای رنو افزایش پیدا کند و همچنین کارخانه به مکان جدیدی منتقل شود.

این برنامه تجاری از سپتامبر سال گذشته و با تغییراتی در ساختار داخلی شرکت آغاز شده است. مدیرعامل جدید رنو قرار است در ۱۴ ژانویه ۲۰۲۱ میلادی (۲۵ دی ۱۳۹۹) از فاز جدید این پروژه رونمایی کند. این برنامه را «انقلاب رنو» (Renaulution) نام‌گذاری کرده‌اند.

به نقل از رویتروز و بنا بر اظهارات دو منبع معتبر، برنامه ده مئو همه مدل‌های رنو را در بر می‌گیرد و حداقل دو مدل کلاسیک را احیا خواهد کرد و در ادامه خودروهای قدیمی بیشتری در این پروژه بازسازی خواهند شد.

 

رنو 5 به بازار می اید

احیای رنو ۵ و ساخت خودروهای برقی

یکی از مدل‌های قدیمی رنو که در این پروژه احیا می‌شود، رنو ۴ ال است که به عنوان خودرو برقی بازتولید شده است. رنو ۴ خودرویی شهری است که در دهه ۱۹۶۰ میلادی (۱۳۴۰ خورشیدی) برای رقابت با مینی و فیات ۵۰۰ به بازار عرضه شد. مدل برقی رنو ۵ هم خودروی دیگری است که در «انقلاب رنو» تولید می‌شود. رنو ۵ از سال ۱۹۷۲ میلادی (۱۳۵۱) به بازار آمد و دو نسل از آن تولید شد تا اینکه در سال ۱۹۹۶ میلادی (۱۳۷۵) کلیو جایش را گرفت.

اطلاعات بیشتری از مدل‌های رنو ۴ و رنو ۵ برقی منتشر نشده اما احتمال دارد تا بر اساس پلتفرم مدل برقی زو (Zoe) تولید شوند و یا اینکه از پلتفرم برقی جدید CMF-EV رنو-نیسان-میتسوبیشی استفاده کنند. مگان ای ویژن (Megane eVision) اولین خودرویی است که بر اساس این پلتفرم ساخته خواهد شد.

مگان E ویژن جدیدترین محصول رنو با نام مگان است و به عنوان یک خودرو کراس‌اوور تولید می‌شود. طراحی این خودرو نیز شبیه به مدل‌های قدیمی و کلاسیک رنو انجام شده است. علاوه بر مگان، احیای مدل‌های قدیمی و کلاسیک ۴ و ۵، راهی است تا رنو بتواند خریداران را به سمت خودروهای برقی جلب کند. این روش قبلا روی فیات ۵۰۰ انجام شده و موفقیت‌آمیز بوده است.

همچنین طبق گزارش رویترز، برند آلپاین که یکی از زیرمجموعه‌های رنو است، سه خودرو برقی را تولید و روانه بازار خواهد کرد. بر اساس عملکرد عالی شرکت در سال گذشته، طبق برنامه‌ای که مدیران این خودروساز فرانسوی تعیین کرده‌اند، برند آلپاین فقط خودروهای برقی تولید می‌کند.

همچنین در پروژه انقلاب رنو خودروهای کلاسیک و قدیمی که محبوبیت و فروش کمتری نیز داشته‌اند، احیا خواهند شد. یکی از این مدل‌ها، خودرو چندمنظوره اسپیس (Espace) خواهد بود.

 

بازگشت رنو 5

رنو ۵ برقی در سال ۲۰۲۵ به بازار می‌آید

چند روز پیش خبری درباره «احیای رنو ۵ و سایر مدل‌های قدیمی» منتشر شد. تولید نسل فعلی رنو در سال ۲۰۲۴ میلادی (۱۴۰۳ خورشیدی) متوقف می‌شود و احتمالا رنو ۵ برقی جایگزین آن خواهد شد.

شرکت خودروسازی رنو، تصاویر رایانه‌ای از رنو ۵ برقی را منتشر کرده است. با نگاهی به این تصاویر می‌توان این خودرو را رقیب هوندا ای و مینی الکتریک دانست و البته با قیمت مناسبی به فروش خواهد رسید.

در طراحی خودرو برقی جدید رنو سعی شده تا علاوه بر شباهت به مدل قدیمی، از فناوری‌های روز نیز استفاده شود. چراغ‌های جلو، در عقب و چراغ‌های عقب جدید از اولین نکاتی است که در طراحی این خودرو به چشم می‌آید.

ورودی هوا که در مدل قدیمی رنو ۵ روی کاپوت جلو قرار داشت، تغییر کاربری داده و در مدل برقی به عنوان محل اتصال شارژر به کار می‌رود. مه‌شکن‌ها در پایین سپر جلو قرار گرفته و چراغ‌های روز دور آن نصب شده است.

هنوز اطلاعات و جزئیات دقیقی از رنو ۵ برقی اعلام نشده اما با توجه به اندازه کوچک و بدنه هاچبک پنج در می‌تواند یکی از گزینه‌های جایگزینی زو باشد. هدف از تولید رنو ۵ جدید، ساخت خودرو برقی برای آینده است و در سال ۲۰۲۵ میلادی به بازار عرضه خواهد شد.

 

نویسنده: میلاد قزللو