برترین تکنولوژی‌های خودرویی 2019

۱۹ تیر ۱۳۹۸ برترین تکنولوژی‌های خودرویی 2019

پیشرفت تکنولوژی خودرویی بیش از هر زمان دیگری سرعت گرفته است. هر مدل خودروی جدید تکنولوژی‌های جدیدی نیز به همراه دارد. البته همه خودروها تمامی یا بخشی از این تکنولوژی را شامل نمی‌شوند، اما شما، به عنوان کسی که می‌خواهید هزینه هنگفتی بابت خودروهای لوکس و با تکنولوژی روز دنیا پرداخت کنید، باید با این موارد آشنا باشید.

به گزارش خودرو 45، در این گزارش لیستی از تکنولوژی‌های خودرویی موجود روی برخی خودروهای لوکس و های لوکس ذکر شده است، با ما همراه باشید.

 

۱.سیستم اجتناب از انحراف

از آنجایی که هر روز به آینده‌ای پر از خودروهای خودران نزدیک‌تر می‌شویم، تکنولوژی‌های جدیدی نیز وارد بازار می‌شوند. شرکت‌هایی همچون لکسوس و ولوو مجهز به سیستمی هستند که با تشخیص موانع در جاده، آن‌ها را به طور اتوماتیک رد کرده، خودرو را بین خطوط نگه داشته و از انحراف آن جلوگیری می‌کند.

این سیستم قدم بعدی و پیشرفته تکنولوژی ترمز اتوماتیک است. با این سیستم می‌توان از برخوردهای جاده‌ای جلوگیری کرد. ممکن است روزی همه رانندگان نیاز به این سیستم را احساس کنند زیرا تا حد زیادی آمار تصادف با عابران پیاده را کاهش می‌دهد.

انحراف از جاده. سیستم

 

۲.سیستم صدای ایمن

شرکت مرسدس سیستمی ارائه می‌دهد که باعث می‌شوند چند صدم ثانیه قبل از برخورد، صدایی با فرکانسی مشخص در کابین خودرو پخش شود و گوش سرنشینان را برای صدای مهیب برخورد آماده کند. هدف از این سیستم محافظت از گوش درونی است. این سیستم تنها روی مدل‌های پیشرفته مرسدس بنز وجود دارد.

 

سیستم صدای ایمن خودرو

 

۳.سیستم اسکن جاده

مرسدس بنز همیشه در معرفی تکنولوژی‌های جدید پیش قدم بوده است. به علاوه سیستم صدای ایمن، این شرکت تکنولوژی دیگری معرفی می‌کند که از آن به عنوان “کنترل جادویی بدنه” یاد می‌شود.

این ویژگی با استفاده از یک دوربین، جاده را اسکن کرده و با توجه به موانع پیش رو، سیستم تعلیق خودرو را تنظیم می‌کند. این سیستم با تشخیص پستی و بلندی‌ها، رانندگی را برای شما آسان‌تر می‌کند.

*نکته: این تکنولوژی تنها روی مدل های پیشرفته گران قیمت مرسدس بنز وجود دارد.

 

سیستم اسکن جاده

 

 

۴.سیستم‌های Android Auto و Apple CarPlay

این دو، صفحه نمایش خودرو را به سیستم عامل تلفن‌های همراهتان متصل می‌کند. این ویژگی در اکثر مواقع به یک کابل نیاز دارد اما شرکت ب ام و، این ویژگی را به صورت بی‌سیم نیز ارائه می‌دهد.

این دو سیستم به شما اجازه می‌دهند تا از طریق صفحه نمایش خودرو، به دفترچه تلفن، پیغام‌ها، موسیقی و اپلیکیشن‌های مسیربابی دسترسی پیدا کنید.

Android Auto و Apple CarPlay به شما اجازه می‌دهد که از تمامی امکانات تلفن همراه خود به هنگام رانندگی استفاده کنید. بدون این سیستم‌ها مجبوریم از اپلیکیشن‌های مسیریابی قدیمی استفاده کنیم. با استفاده از این تکنولوژی‌ها می‌توانید از طریق فرمان صوتی، پیغام بفرستید.

این دو سیستم برای مدت طولانی در بازار حضور داشته‌اند و حالا به زمانی نزدیک می‌شویم که بیشتر خودروها به این ویژگی مجهز می‌شوند.

 

۴.سیستم های Android Auto و Apple CarPlay

 

۵.سیستم شارژر بی سیم

همراه با پیشرفت تکنولوژی، تلفن‌های همراه از دنیای سیم‌ها و کابل‌ها دورتر و دورتر می‌شوند. تلفن‌های همراه جدید از برندهای مختلف مانند گوگل، سامسونگ و… دارای قابلیت شارژ بی‌سیم هستند و در نتیجه خودروسازان تصمیم گرفته‌اند که خود را با این دنیای جدید همسو کنند.

این شارژرهای بی‌سیم معمولا به شکل پدهای مخصوصی در بخش کنسول خودرو قرار دارند.

تصور کنید که تا به حال چند بار پیش آمده است که سوار خودرو شوید و ببینید که تلفن همراهتان شارژ ندارد و شارژر خود را فراموش کرده‌اید؟ پاسخ همین سوال باعث می‌شود که به اهمیت این تکنولوژی پی ببرید.

این سیستم باعث کمتر شدن تعداد کابل‌ها در خودرو شده و برای هر تلفن هوشمندی که مجهز به سیستم شارژ بی‌سیم باشد، مناسب است. پیش بینی می‌شود که در سال‌های آینده، این سیستم به یک استاندارد تبدیل شود.

 

سیستم شارژ بی سیم

 

 

۶.سیستم کنترل خودرو از طریق اپلیکیشن

خودروسازان به تازگی قابلیتی ارائه می‌دهند که از طریق آن می‌توان با خودرو از راه دور در ارتباط بود. منظور از راه دور سمت دیگر پارکینگ شما یا حتی آن سر دنیاست.

این اپلیکیشن ها به شما اجازه می‌دهند تا محیط اطراف خودرو را بررسی کنید، بوق بزنید، فلاشرها را روشن کنید، استارت بزنید و در صورت الکتریکی بودن خودرو، وضعیت باتری را بررسی کنید.

تسلا در ارائه این تکنولوژی پیش قدم بوده است. با استفاده از این تکنولوژی، می‌توانید با خیال راحت کلیدها را در خانه جا گذارید و در دنیای مدرن زندگی کنید. به علاوه، می‌توانید ماشین خود را  راحت‌تر در پارکینگ پیدا کنید و از قفل بودن آن مطمئن شوید.

اگر شرکتی این ویژگی را ارائه دهد، به این معناست که می‌خواهد پول بیشتری از مشتریان دریافت کند. حتی در برخی مواقع، باید به طور ماهانه مبلغی را بپردازید، اما معتقدیم هر تکنولوژی که باعث شود از شر کلیدها خلاص شویم، ارزش هزینه اضافی دارد.

 

 

کنترل خودرو از طریق اپلیکیشن

 

 

۷.دوربین هایی با کیفیت بالا و زاویه دید گسترده

این سیستم نیز برای مدتی در بازار حضور داشته است، اما به زودی بیشتر بر روی سدان‌ها و شاسی بلندهای خانوادگی موجود خواهد بود. با پیشرفت تکنولوژی شاهد ظهور دوربین‌هایی هستیم که با متصل شدن به صفحه نمایش خودرو، به شما اجازه می‌دهد دید گسترده‌ای از اطراف خود داشته باشید و عقب خودرو و حتی صندلی‌های بخش پشتی را نیز بررسی کنید.

حال هرچه تعداد دوربین‌ها بیشتر باشد، آگاهی شما نسبت به اطراف خودرو و داخل آن بیشتر خواهد بود.

نکته: این دوربین ها باعث بالا رفتن ایمنی و کم شدن تصادفات می‌شود.

 

 

دوربین با زاویه دید بالا

 

۸.سیستم نیمه خودران

در حالی که هنوز از آینده خودروهای تمام خودران فاصله داریم، نیمه خودران‌ها هر روز بیشتر از دیروز در بازار جا می‌افتند. به گونه‌ای که پیشرفته‌ترین سیستم در این زمینه، سیستم سوپر کروز کادیلاک است که به راننده اجازه می‌دهد تا سقف سرعت 85 مایل بر ساعت، دستانش را از روی فرمان بر دارد.

این تکنولوژی دارای سنسورهایی است که میزان توجه راننده به رانندگی را می‌سنجند.

 

 

سیستم نیمه خودران

 

 

۹.خودروهای الکتریکی

همگی با مفهوم خودروهای هیبرید و الکتریکی آشنا هستیم. به طور مثال می‌توان از شورولت بولت یاد کرد که با قیمت 38 هزار دلار، سرعتی برابر 238 مایل ارائه می‌دهد.  چندسالی می‌شود که خودروسازانی مانند تویوتا، تولید این دسته از خودروها را در اولویت کار خود قرار داده‌اند.

الکتریکی شدن، آینده دنیای خودرو است و ما باید از حالا خود را برای این آینده آماده کنیم.

 

 

خودرو الکتریکی

 

 

مترجم: پرستو مهدی قلیخان
انتهای پیام/