بررسی مشخصات کیا اپتیما JF

۲۴ خرداد ۱۴۰۰ بررسی مشخصات کیا اپتیما JF

کیا اپتیما یک سدان میان سایز است که از سال ۲۰۰۰ وارد سبد تولیدات شرکت کیا موتورز شد و تاکنون پنج نسل از آن به بازارهای جهانی راه پیدا کرده است.

این محصول که با نام‌های کیا K5 و لوتزه نیز در برخی بازارها شناخته می‌شود، ابتدا با نسخه فیس لیفت نسل دوم خود در بازار کشورمان حضور یافت و موفق شد شمار نسبتا زیادی از مشتریان را به سوی خود جلب کند. اما اوج استقبال از کیا اپتیما در نسل سوم این خودرو صورت پذیرفت، چرا که طراحان در این نسل دست به خلق نوعی سبک طراحی جدید زده و از حالت ساده گذشته‌اش بسیار فاصله گرفته است.

نتیجه کار به پدید آمدن ظاهری بسیار زیبا، مهیج، متفاوت و اسپرت برای نسل سوم کیا اپتیما (TF) منجر شد. نسل چهارم اپتیما نیز از سال ۲۰۱۵ پا به عرصه گذاشت که هم‌ اکنون در قالب مدل‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ در بازار کشورمان یافت می‌شود. نسل چهارم اپتیما موسوم به JF نسبت به نسل پیشین تحولات اساسی را شاهد نبود و می‌توان سبک طراحی اپتیما جی اف را نوعی فیس لیفت سنگین از نسل پیشین به حساب آورد. با این حال نتیجه کار طراحان منجر به خلق ظاهری زیبا و مهیج‌تر از گذشته شد که استقبال بسیار مناسب مشتریان را در پی داشت.

در ادامه نسل چهارم کیا اپتیما JF 2016-2017 را از جهات مختلف مورد بررسی قرار داده و شاخصه‌های ظاهری، فنی، آپشن‌ها و وضعیت فروش آن را در بازار ایران را مورد بررسی قرار دهیم.

مشخصات فنی کیا اپتیما ۲۰۱۶

اپتیما نسل چهارم نیرویی برابر با ۱۷۸ اسب بخار قدرت و ۲۲۹ نیوتن متر گشتاور را از یک پیشرانه تنفس طبیعی ۲.۴ لیتری چهار سیلندر تزریق مستقیم GDi دریافت می‌کند. این میزان نیرو توسط یک جعبه دنده شش سرعته اتوماتیک به سوی محور جلو انتقال داده خواهد شد. بهره‌گیری از چنین سامانه فنی سبب شده تا کیا اپتیما ۲۰۱۶-۲۰۱۷ بتواند ظرف مدت زمان ۹.۵ ثانیه از حالت سکون به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت دست پیدا کند. همچنین حداکثر سرعت این سدان ۱۴۷۵ کیلوگرمی و میانگین مصرف سوخت آن به ترتیب برابر با ۲۰۸ کیلومتر بر ساعت و ۸.۲ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر برآورد شده است. به این ترتیب باید عنوان داشت ک کیا اپتیما JF گرچه در مقایسه با برخی حریفان همچون رنو ‌تلیسمان کمی ‌کُند عمل می‌نماید اما قطعا می‌تواند نیازهای متعارف و معمول مشتریان را به راحتی پاسخ داده و از این بابت نگرانی خاصی را در ایشان به وجود نیاورد.

 طراحی ظاهری کیا اپتیما JF

طراحی ظاهری کیا اپتیما JF

طراحی ظاهری اپتیما ۲۰۱۶ به گونه‌ای انجام شده که علاوه بر جذب خانواده‌ها و افراد مسن‌تر، توانایی ایجاد هیجان و جاذبه درونی در مشتریان جوان‌تر را نیز داشته باشد و بدین ترتیب بتواند اقشار مختلف را به سوی خود بکشاند؛ انصافا هم باید اعتراف کرد که تا حد زیادی در این زمینه موفق ظاهر شده است.

چراغ‌های جلو کیا اپتیما ۲۰۱۶ با حالتی کشیده و خشن ترسیم شده که با حالتی اخم‌آلود در دو طرف جلو پنجره مخصوص کیا (پوزه ببر) قرار گرفته‌ و فرم چهره نسبتا خشن و قاطعی را برای این سدان کره‌ای به ارمغان آورده‌ است. فرم طراحی سپر و مجاری هوای روی آن نیز بر مهیج‌تر جلوه کردن چهره اپتیما نسل چهارم تاثیر مثبت و بسزایی داشته‌اند.

همچنین گرچه اثر چندانی از حجم پردازی‌های اغراق‌آمیز روی بدنه کیا اپتیما JF به چشم نمی‌خورد اما طراحان سعی داشته‌اند برخی حجم‌دهی‌های جزئی را با فرم کلی بدنه تلفیق داده و نمایی ذاتا عضلانی برای این سدان جذاب به وجود آورند. در ناحیه عقب نیز شاهد فرم کشیده و ساده چراغ‌های اصلی هستیم که شمایل اسپرتی را برای نمای پشت این خودرو به وجود آورده‌اند. استفاده از دیفیوزر و سراگزوزهای بیضی شکل در زیر سپر عقب نسخه جی تی لاین نیز در هر چه بهتر جلوه کردن نمای پشت اپتیما جی اف تاثیر مثبتی داشته است.

به طور کل طراحی ظاهری کیا اپتیما JF علاوه بر برخورداری از خصیصه‌هایی زیبایی‌شناختی مطابق با نظر و سلیقه عمومی، سعی در ارائه زیرکانه شاخصه‌های بصری اسپرت داشته تا بتواند مشتریان بیشتری را از اقشار مختلف و سنین گوناگون به سوی خود بکشاند که البته به نظر می‌رسد طراحان و مسئولان کیا موتورز به این هدف خود دست پیدا کرده باشند.

بررسی طراحی داخلی کیا اپتیما JF

طراحی داخلی کیا اپتیما JF

با ورود به کابین کیا اپتیما فضایی نسبتا متعادل، زیبا و کاربردی را مشاهده خواهید کرد که از ارگونومی بسیار مناسبی برخوردار شده و سبک طراحی آن می‌تواند هرچه بیشتر انتقادات را از خود دور سازد. کنسول میانی به سبکی راننده‌محور طراحی شده و انواع دکمه‌ها و کلیدها را روی خود جای داده است که البته کمی شلوغ به نظر می‌رسد. حضور نمایشگر مرکزی در قسمت میانه داشبورد نیز در نوع خود جلوه زیبایی به کابین این سدان کره‌ای بخشیده است.

غربیلک فرمان بسیار خوش‌فرم بوده و به صورت کف تخت (دی-کات) طراحی شده است. حالت سیلندری کیلومترشمار پشت فرمان نیز گرچه دارای جاذبه‌های دیداری اسپرت است اما کمی قدیمی به نظر می‌رسد. از طرف دیگر سطح کیفی متریال به کار رفته در تولید کابین این خودرو نسبتا بالا بوده و حس خوشایندی از لمس آنها در ذهن پدید می‌آید. گنجایش صندلی‌های ردیف جلو و عقب برای حضور ۵ سرنشین بزرگسال کاملا کافی و مناسب به نظر می‌رسد اما به دلیل شیب قسمت انتهایی سقف، احتمالا افراد بلندقد با محدودیت‌هایی از ناحیه سر در ردیف دوم مواجه خواهند شد. به طور کل طراحی کابین کیا اپتیما جی اف توانسته همچون ظاهر بیرونی خودرو، ضمن ارائه جلوه‌های بصری همه‌پسند، المان‌های اسپرت و مهیج را نیز به سبکی زیرکانه درون خود جای دهد؛ بنابراین می‌توان اظهار داشت که طراحی داخلی اپتیما JF موفق شده نظر مثبت اکثر مشتریان را نسبت به خود جلب سازد.

 آپشن ها و امکانات اپتیما JF

از جمله مهمترین آپشن‌ها و امکانات کیا اپتیما ۲۰۱۶ -۲۰۱۷ موجود در بازار کشورمان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: کروز کنترل تطبیق‌پذیر، کنترل کشش و پایداری، کنترل توقف در سربالایی، اتوپارک، مدیریت پایداری خودرو، حسگر باران، چراغ روشنایی در روز، اتولایت، چراغ‌های چرخشی در سرپیچ، پدال شیفتر، گرمکن فرمان، نمایشگر ۵ یا ۷ اینچی لمسی مرکزی، گرمکن و سردکن صندلی‌ها، شارژر وایرلس.

ناگفته نماند که کیا اپتیما نسل چهارم موفق به کسب ۵ ستاره ایمنی از موسسه معتبر یورو انکپ اروپا شده و امنیت قابل تقدیری را نصیب کاربران خود می‌کند. از جمله مهمترین تجهیزاتی که سبب وجود آمدن بخش زیادی از این میزان امنیت شده‌اند می‌توان به مواردی همچون: ترمز اضطراری، ترمز پارک برقی، ترمز کمکی، توزیع الکترونیکی نیروی ترمز، ترمز ضدقفل، اتوهلد، فرمان برقی حساس به سرعت، حسگرهای پارک جلو و عقب، دوربین‌های عقب-جانبی و ۳۶۰ درجه، هفت عدد ایربگ جلو زانویی – پرده‌ای و جانبی، پشت سری فعال، سامانه هشدار نقاط کور، کمربندهای پیش‌کشنده و محدودکننده، رادارهای ایمنی تغییر لاین و هشدار تصادف از جلو و عقب اشاره کرد.

مزایا و معایب کیا اپتیما

اپتیما 2016 از مزیت‌هایی همچون توانایی فنی معقول، ظاهر بسیار جذاب، طراحی داخلی همه‌پسند، پایداری و هندلینگ مطلوب، سواری نرم‌تر از نسل گذشته و تجهیزات گسترده رفاه ایمنی بهره می‌برد. با این حال عملکرد فنی آن در بحث شتاب‌گیری نسبت به برخی حریفان همچون: هیوندای سوناتا ال اف و یا رنو تلیسمان اندکی کندتر بوده و چالاکی‌ ایشان را ارائه نمی‌دهند.

وضعیت کیا اپتیما جی اف در بازار

بازار خرید و فروش کیا اپتیما JF نسل چهارم به دلیل عملکرد بسیار مناسب نسل گذشته این خودرو و طراحی ظاهری جذاب‌تر توانسته بسیاری از مشتریان سدان‌های وارداتی میان سایز بازار کشور را به سوی خود بکشاند. بنابراین به جرات می‌توان گفت که کیا اپتیما ۲۰۱۶-۲۰۱۷ یکی از پرفروش‌ترین و محبوب‌ترین سدان‌های وارداتی بازار ایران به شمار می‌رود.

 

فروش فوری خودرو

نویسنده: حسین باباپور