برف پاک کن لیزری، تکنولوژی جدید تسلا

۱۳ آبان ۱۴۰۰ برف پاک کن لیزری، تکنولوژی جدید تسلا

دنیای تکنولوژی در تمامی زمینه‌ها، به خصوص در صنعت خودروسازی، رو به پیشرفت است. به نظر می‌رسد که کمپانی آمریکایی تسلا در فناوری خودرویی پیشرو همگان باشد، چرا که اخیرا حق اختراع برف پاک کن لیزری را ثبت کرده است. این فناوری جدید الِکتِرِک نام دارد.

کمپانی تسلا که رهبر خودروسازان پاک و برقی در عالم خودروسازی محسوب می‌شود، از لحاظ فناوری و نوآوری نیز از دیگر برندها یک سر و گردن بالاتر است. ایلان ماسک به واسطه خلاقیت و خودروهای الکتریکی باکیفیت برند خود توانسته ارتشی از طرفداران پر و پا قرص تشکیل دهد. این غول خودروسازی بزرگ یکی از اولین کمپانی‌هایی بود که در عرصه تولید خودران‌ها (خودروهای اتوماتیک و بدون نیاز به راننده) قدم گذاشت؛ بنابراین صاحبان محصولات تسلا اولین رانندگانی بودند که از این فناوری که روزی به واقعیت پیوستن آن دور از ذهن بود، برخورد داشتند.

حالا این کمپانی روز به روز در حال رشد و ارتقا است، تیم تحقیق و توسعه آن از پا ننشسته و همواره به دنبال خلق و ثبت اختراعات جدید است. به نظر می‌رسد که صنعت خودروسازی به زودی با برف پاک کن‌های معمول و سنتی که ما می‌شناسیم خداحافظی کرده و آن‌ها را با برف پاک کن‌های لیزری جایگزین خواهد کرد.


برف پاک کن لیزری تسلا

به نظر می‌رسد که تسلا پروسه تحقیق و توسعه در زمینه برف پاک کن‌های لیزری را از دو سال پیش، یعنی سال ۲۰۱۹، آغاز کرده و در درخواست ثبت این اختراع نوشته است: « این سیستم پاک کننده شامل اشعه‌هایی می‌شود که بخشی از شیشه خودرو را با لیزر پاک می‌کند. مدارهای تشخیص آلودگی زباله‌های انباشته شده در یک نقطه خاص را به راحتی تشخیص داده و مدارها را کنترل می‌کند. این مدار کنترل می‌تواند مجموعه‌ای از پارامترهای اشعه لیزر ساطع شده را بر اساس زباله‌های انباشته در آن نقطه کالیبره کرده و پرتوهای لیزر را بر اساس حجم و عمق زباله‌ها ساطع کند.»

پس از گذشت دو سال، مرکز ثبت اختراع ایالات متحده آمریکا تصمیم گرفت حق اختراع برف‌ پاک کن‌های لیزری را با نام الکترک (Electrek) ثبت کند. با توجه به توصیفات تسلا از این فناوری و نوع کارکرد آن، پیش‌بینی می‌شود که سایبر تراک معروف این کمپانی اولین محصولی باشد که به این تکنولوژی پیشرفته مجهز است. دلیل این گمانه‌زنی‌ها عدم وجود برف پاک کن در نمونه اولیه سایبر تراک است که در سال ۲۰۱۹ رونمایی شد؛ اما با این حال این اخبار هنوز از سوی تسلا تایید یا تکذیب نشده است.

آنطور که به نظر می‌رسد، این کمپانی برنامه‌هایی نیز برای طراحی و ساخت برف پاک کن‌های الکترومگنتیک دارد.

فروش فوری خودرو

منبع: insideevs

نویسنده: پرستو مهدی قلیخان