بوگاتی ویرون، تعریفی جدید از سرعت و تجمل در ابر خودروها!

۲۶ مهر ۱۳۹۹ بوگاتی ویرون، تعریفی جدید از سرعت و تجمل در ابر خودروها!

مانند هر اثر هنری موجود در دنیا، بوگاتی ویرون نیز نسخه‌های محدود دارد. بد نیست نگاهی به فیلم ساخت این خودرو بیاندازیم تا متوجه شویم که چرا این خودرو با آثار هنری برابر می‌کند. عده‌ای متخصص با استفاده از ابزارهای پیشرفته و ویژه مونتاژ بوگاتی ویرون در فضایی کاملا پاکیزه و مانند یک جواهرسازی مشغول سوار کردن قطعات این خودرو هستند. سرآخر نیز مانند یک بسته کادویی، بوگاتی ویرون را در بسته‌ای شکیل بسته بندی می‌کنند و برای فرد سفارش دهنده می‌فرستند. این سدان لوکس از اتومبیل‌های فوق اسپرت و محصول کشور ایتالیا است. نام بوگاتی در میان ابرخودروها همانند پاگانی، فراری، مک لارن و لامبورگینی به یک اندازه شنیده می‌شود و تقریبا کسی در جهان نیست که نام کمپانی بوگاتی را نشنیده باشد. تولید ویرون از 2005 میلادی آغاز شد و در 4 نسخه متفاوت تا سال 2015 ادامه داشت.

افسانه در واقعیت

مفهوم آیرودینامیک با وجود بوگاتی ویرون کامل شده است. جاده‌ها خشک و بی روح هستند و ساختمان‌ها نتراشیده و نخراشیده. همه چیز دچار روزمرگی شده است و واقعیت از این خشک‌تر نمی‌تواند باشد. یک موجود متحرکی که واقعی است اما شباهتی با واقعیت شهر ندارد روح را به شهر هدیه می‌دهد. این موجود نام‌اش بوگاتی ویرون است. یکی از منسجم‌ترین قالب‌هایی که می‌توان در طول عمر دید متعلق به این خودرو است. همه چیز با پیچیدگی و با نظم عجیبی در کنار هم دیگر قرار گرفته‌اند تا یکی دیگر از عجایب هفت گاه دنیای خودرو شکل بگیرد. چراغ‌های جلویی که مستطیلی شکل هستند اما از چنان انحصاری در طراحی برخوردار هستند که حتی مفهوم مستطیل را در ذهن ما تغییر می‌دهد. وقتی چراغ دی لایت این خودرو روشن می‌شود، یک خط افقی در بالای قاب چراغ و سه خط موازی را در گوشه‌های چراغ مشاهده می‌کنید. جلو پنجره بوگاتی ویرون از یک قسمت مرکزی و دو قسمت جانبی در دماغه خودرو تشکیل شده است. جلو پنجره این خودرو نیز با آیرودینامیک کاملا هوشمندانه‌ای ساخته شده است و بافت فلزی و پارچه مخصوصی که در آن ایجاد شده با جذب حداکثری اکسیژن و تصفیه هوا هم به تنفس موتور بی قرار این خودرو کمک می‌کند و هم در هر آب و هوایی و حتی شهرهای آلوده جهان، هوایی تازه را به داخل خودرو هدایت می‌کند. خطوط جدا کننده کاپوت و تو رفتگی‌ها و برآمدگی‌های روی آن به طرز جالبی غافلگیر کننده هستند؛ به این معنی که گاهی خطوط ایجاد شده واقعا اجزا را از هم جدا کرده‌اند اما گاهی پیش می‌آید که بعضی از این خطوط صرفا برای زیبایی ایجاد شده‌اند. آینه‌های جانبی این خودرو با مکانیزم برقی و آینه‌ای که می‌توان به طور اتوماتیک از آن استفاده کرد در دو طرف خودرو تعبیه شده‌اند و به صورت دیجیتال به شما حتی فواصل را هم اعلام می‌کنند. دو برآمدگی روی سقف بوگاتی ویرون تعبیه شده است که برای تنظیم سرعت و تسلط بر خودرو مورد استفاده قرار می‌گیرد. این خودرو 2 درب است و در هر دو طرف باز هم تورفتگی‌هایی می‌بینید که مانند چال روی لپ بعضی از انسان‌ها به چشم نقص دیده نمی‌شوند. اما این سوال پیش می‌آید که این همه تو رفتگی و فراز و فرود در این خودرو چه مفهومی دارد؟ ارگونومی در این خودرو جز بایدهایی است که باید رعایت می‌شده است. از خودرویی که بالای 400 کیلومتر در ساعت سرعت دارد انتظار می‌رود که تمام اجزایش سرعت را فریاد بزنند. چرخ‌های بوگاتی ویرون نیز از بدنه جدا نیست و به خودی خود یکی از اجزای آن به حساب می‌آیند.

تایرهای پهن و 18 اینچی با پنج پر فولادین و برآمده نشان می‌دهد که حرکت این خودرو بسیار نرم‌تر از آن است که فکر می‌کنیم. نمای عقب خودرو نیز با همان دقت نمای جلویی آن طراحی شده است. چراغ‌های عقب نیز مجهز به دی لایت هستند و از هندسه ویژه‌ای ساخته شده‌اند. در زمان حرکت، هوایی که از روی این خودرو لیز می‌خورد تا نقطه پایانی این خودرو ادامه دارد و هیچ تنشی بین ارگونومی این خودرو و هوای در حال حرکت وجود ندارد.

 

طراحی ظاهری بوگاتی ویرون

بوی رقابت

پشت فرمان بوگاتی ویرون که می‌نشینیم بیش از پیش مفهوم رقابت را در این خودرو حس می‌کنیم. جدا از فرمان سه ستونه و زیبا و خوش دست این ماشین، کنسول میانی آن بیش از هر چیز نظر آدم را به خود جلب می‌کند. همه چیز از دسته دنده گرفته تا دکمه‌ها و دستگاه‌های کنترل کننده سیستم تهویه مطبوع اتوماتیک و سیستم صوتی در این کنسول نقره‌ای رنگ فلزی با طرح مشبک خاص گردآوری شده‌اند. صندلی‌های منعطف با گرم کن‌های ویژه برای راننده با هر سرعتی در ماشین بهترین فضا را فراهم کرده است. از آن جایی که این خودرو جز معدود خودروهای پرسرعت در جهان محسوب می‌شود، صندلی‌های این خودرو باید مانند ننو، سرنشین را در خود فرو ببرد و خود را به شکل ارگونومی بدن سرنشین برساند تا همه چیز را برای تسلط فراهم کند که البته در این زمینه، صندلی‌های بوگاتی ویرون موفق بوده‌اند. هیچ چیز در طراحی داخلی این خودرو اضافه و زائد نیست.

روی درب‌ها دکمه‌های تنظیم شیشه‌ها تعبیه شده است و هیچ شلوغ‌کاری در داشبورد نخواهید دید. امکاناتی مانند استارت بدون کلید، دسته‌های چراغ راهنما و سیستم کروز کنترل در این خودرو بدون آن که با حضور دکمه‌های متعدد سرگیجه بگیرید تعبیه شده‌اند. البته ناگفته نماند که ساختار و شاسی این اتومبیل طوری طراحی شده است که نیاز به سیستم‌های تعلیق مختلف نخواهید داشت. روی فرمان خودرو که ذره‌ای لرزش را با آن احساس نخواهید کرد، برند بوگاتی خودنمایی می‌کند و به راننده یادآوری می‌کند که پیش بوگاتی ویرون نشسته است و لازم نیست نگران چیزی باشد. کابین جاداری دارد و برای نشستن و جاگیری مناسب هیچ مانعی وجود ندارد. هر دو صندلی تاشو هستند و به هر نحوی قابل تغییر موضع هستند. مهندسی بی نظیر در این خودرو موج می‌زند.

 

طراحی داخلی بوگاتی ویرون

نگاهی به زیر پوست بوگاتی ویرون

1000 اسب بخار با همراه موتور 18 سیلندره کار را برای رسیدن به سرعت 100 کیلومتر در 2.5 ثانیه فراهم می‌کند. موتور این خودرو 8 لیتری است و جعبه دنده آن 7 سرعته است. گشتاور این خودرو با فوت سنجیده می‌شود؛ 922 پوند فوت قدرت گشتاور این خودرو است. دقت داشته باشید که بدون حضور یک کارشناس، نگاه کردن به آن چه در قسمت فنی بوگاتی ویرون گیج کننده خواهد بود. چرا که همچنان زیر پوست بوگاتی باز لایه پنهان دیگری هم حضور دارد تا به خوبی از اجزای فنی این خودرو محافظت کند.  431 کیلومتر در ساعت سرعت نهایی این خودرو است که با داشتن رقم 400 در کیلومتر شمار، بوگاتی نیز به سریع السیرترین خودروهای جهان تبدیل شده است. آن چه که امروز از بوگاتی ویرون می‌بینیم نتیجه 15 سال مطالعه و تغییر در فیس لیفت آن به دفعات است. شاید در این خودرو تنها مفهوم سرعت عده‌ای را شگفت زده کند اما آن چه که اهل دل خودرو را مجذوب ویرون می‌کند، مواد خاص به کار رفته برای ساخت این خودرو است که باعث شده  بتواند این حجم از سرعت و گرانش را تحمل کند.

نمای عقب بوگاتی ویرون

گفتنی است که جدیدا نسخه ای از این خودرو با نام بوگاتی شیرون به صورت خاص تر با تولید محدود تر و البته سریع تر هم طراحی و به افراد خاصی در دنیا تحویل شده مانند کریستیانو رونالدو فوتبالیست مشهور تا باز هم رکورد های قبلی خود شکسته باشد.

 

نام نویسنده: احسان والیان