تاریخچه برند رولز رویس

۱۲ تیر ۱۳۹۹ تاریخچه برند رولز رویس

رولز رویس از آن دسته از برندهای لوکس خودرویی متبحر و خوش سلیقه است که به خوبی می‌داند چگونه نظر علاقمندانش را به محصولات این شرکت جلب کند. در حال حاضر رولز رویس (Rolls-Royce Motor Cars Limited)، زیر مجموعه گروه ب ام و (BMW) فعالیت می‌کند.

رولز رویس در سال 1906 متولد شد، این برند حاصل شراکت چارلز رولز و هنری رویس بود، اما برند فعلی که متعلق به ب ام و است، هیچ ارتباط مستقیمی با محصولات تولید شده پیش از سال 2003 ندارد. رولز رویس قدیمی هم در زمینه تولید خودرو فعالیت داشت، هم در زمان جنگ جهانی اول درگیر ساخت موتور هواپیما شد.

 

تاریخچه رولز رویس قدیمی

همانطور که پیش‌تر گفتیم، رولز-رویس حاصل شراکت دو نفر به نام‌های چارلز رولز و هنری رویس بود. این برند توانست سریعا جایگاه بالایی در صنعت خودروسازی به دست بیاورد و محصولاتش به عنوان «بهترین خودروهای جهان» شناخته شوند. در دوران جنگ جهانی اول، این کارخانه نیز همانند بسیاری از برندهای خودروسازی دیگر، قدم به عرصه تولید موتور هواپیما گذاشت. طولی نکشید که توانست در زمینه تولید موتورهای دفاعی هواپیماهای داخلی نیز آبرویی بخرد.

سال 1971، صاحبان این کسب و کار مجبور به ترک آن شدند. برخی از بخش‌های آن توسط دولت خریداری شد و به عنوان سازنده موتور هواپیما به فعالیت ادامه داد. در نهایت در سال 1980، به ویکرز که یک شرکت مهندسی خوش نام بود، فروخته شد.

 

تاریخچه رولز رویس جدید

زمانی که برند ب ام و در سال 1998، گواهی استفاده از لوگوی تجاری برند رولز رویس را دریافت و بسیاری از حق و حقوق آن را از کمپانی فولکس واگن (Volkswagen) خریداری کرد، این برند به زیرمجموعه رسمی و دارایی این غول خودروساز آلمانی تبدیل شد. اولین محصول این برند تازه خریداری شده، در سال 2003 تولید و به بازار عرضه شد. این ماشین که Phantom نام دارد، یکی از محبوب‌ترین و پرطرفدارترین خودروهای لوکس در سراسر دنیا است. 22 سال پیش، ویکرز تصمیم گرفت که Rolls-Royce Motors را بفروشد. بسیاری از برندها فرصت را غنیمت شمردند و اقدام به خرید کمپانی کردند.

در بین این برندها، فولکس واگن و ب ام و مشتریان بالقوه محسوب می‌شدند. پیشنهاد Volkswagen برای خرید این برند 430 میلیون پوند و پیشنهاد BMW تنها 340 میلیون پوند بود. لازم به ذکر است که ب ام و، موتورها و بسیاری از قطعات رولز رویس را تامین می‌کرد. بنابراین این حق را داشت که پس از واگذاری کمپانی به رقیبش، قرارداد تامین قطعات را لغو کند. از آنجایی که فولکس واگن توانایی تغییر موتورهای محصولات Bentley و Rolls-Royce را نداشت و اعتبارش را در خطر می‌دید، با همتای خود وارد مذاکره شد. در نهایت به یک توافق دوجانبه رسیدند که طبق آن، با فروش برخی از حق و حقوق‌های کمپانی به ب ام و، این شرکت نیز تا سال 2003، قطعات لازم را تامین می‌کرد. از سال 1988 تا 2003، کمپانی VW محصولات R-R را تولید می‌کرد. در طول این مدت، ب ام و هم فرصت داشت تا مرکز مدیریت این برند را در گودوود بسازد و برای ساخت مدل فانتوم آماده شود.

 

لوگو رولز رویس

انواع مدل‌های رولز رویس

Ghost

این مدل که یک سدان چهار در است که از سال 2010 تاکنون تولید‌ می‌شود و طرفداران بسیاری دارد. در واقع این کمپانی، چهار سال پیش از ارائه گوست، وعده‌اش را به طرفداران داده بود. این ماشین رولز رویس از مدل قبلی یعنی فانتوم کوچک‌تر بود. درست در چهارم مارچ سال 2014، سری دوم گوست در نمایشگاه خودروی ژنو رونمایی شد و طرفدارانش را به وجد آورد.

 

رولز رویس گوست

 

Wraith

این کمپانی که یکی از اصلی‌ترین ستون‌های برگزاری نمایشگاه‌های خودرویی در سراسر جهان است، در سال 2013 از کوپه‌ی جدید خود با نام Wraith رونمایی کرد. این مدل به احترام Wraith اصلی که از سال 1938 تا 1939 تولید می‌شد، نامگذاری شد. طراحی آن بسیار زیبا و نسخه کوپه مدل گوست بود. موتور آن دوازده سیلندر بود.

 

رولز رویس ریت

Dawn

داون یک محصول کروک چهار سرنشین بود که در نمایشگاه فرانکفورت سال 2015 از آن رونمایی شد. تقریبا 80 درصد پنل‌های بدنه آن، طراحی جدیدی نسبت به مدل پیشین داشتند. رنگ فیروزه‌ای چشم نواز و زیبای این مدل، توانست دلربا و جذاب باشد.

رولز رویس دوان

 

Phantom

اولین فانتوم در نمایشگاه بین‌المللی دیترویت رونمایی و به مدل 13 سال تولید شد. در واقع، این مدل تاریخی‌ترین، به یادماندنی‌ترین و محبوب‌ترین مدل از این کمپانی است. از آنجایی که این مدل بسیار محبوب بود، طرفداران خواستار بازگشتش به بازار بودند. در نتیجه این کمپانی تصمیم گرفت در رویداد The Great Eight Phantoms Exhibit، از مدل جدید رونمایی کند. تولید این مدل از اواخر سال 2017 و فروشش از سال 2018 آغاز شد.

 

رولزرویس فانتوم

Cullinan

پس از مدت‌ها گمانه زنی و حدس، در نهایت در سال 2018 از مدل شاسی بلند کولینان رونمایی شد. این مدل در واقع یک SUV پنج در بسیار لاکچری است که بسیاری از قطعات خود، از جمله پلتفرمش را از فانتوم افسانه‌ای به ارث برده است.

 

رولزرویس

نویسنده و مترجم: پرستو مهدی قلیخان

 

فروش فوری خودرو کارکرده