تاریخچه خودروسازی اعظم ایتالیایی فیات مالک

۲۱ تیر ۱۳۹۹ تاریخچه خودروسازی اعظم ایتالیایی فیات مالک

فیات (Fiat) یکی از قدیمی‌ترین، محبوب‌ترین و معروف‌ترین کمپانی‌های خودروسازی تاریخ است! این برند ایتالیایی محبوب، به تولید کردن مدل‌های جذاب و مدرن با تکنولوژی پیشرفته معروف و در حال حاضر بخشی از Fiat Chrysler Automobiles است. تاریخ این کمپانی به سال‌های خیلی دور برمی‌گردد و می‌توان گفت که یکی از قدیمی‌ترین کمپانی‌های خودروسازی تاریخ و بزرگترین تولیدکننده ماشین در ایتالیا است.

آنچه درباره فیات باید بدانید این است که اصلا نباید این برند را دست کم گرفت، چرا که بعد از گذشت این همه سال، هنوز بزرگترین کمپانی خودروسازی در اروپایی است. هم چنین به مدت 20 سال، بعد از جنرال موتورز (General Motors) و فورد (Fordسومین غول خودروساز دنیا بود. این افتخارات، گواه بر حرفه‌ای بودن تک تک اعضای تیم فیات است! حالا هم در حال حاضر، در خانه هشتم ایستاده است.

نگاهی به تاریخچه فیات

برند فیات 125 سال سن دارد. درست در روز یازدهم جولای سال 1899، جووانی آنیلی، به گروهی پیوست که قصد تاسیس این برند را داشتند. اولین کارخانه در سال 1900 راه اندازی شد و تنها 35 کارگر داشت. این افراد تنها توانستند 24 دستگاه ماشین تولید کنند. با خلاقیت زیاد و استعداد مهندسان که همیشه یکی از نکات غیرقابل انکار این برند بوده است، این تعداد پس از سه سال به 135 رسید و توانست سودآور باشد. پس از سه سال، تعداد دستگاه خودروهای تولیدی به یک هزار و 149 دستگاه رسید. طبعا سود هم بیشتر شد و این کمپانی توانست سهام خود را در بورس میلان بفروشد.

آنیلی در سال 1945 فوت کرد و تا زمان مرگش این کمپانی را مدیریت کرد. شخص دیگری به نام ویتوریو والتا، کارهای روزانه کمپانی را مدیریت می‌کرد. اولین خودرویی که تولید شد، Fiat 4 HP نام داشت که تنها 24 دستگاه از آن ساخته شد. شاید برایتان جالب باشد که بدانید، اولین کامیونی که فیات تولید کرد، در سال 1903 وارد بازار شد. تنها در طول هشت سال از زمان تاسیس کارخانه، این کمپانی به چنان جایگاهی دست یافت که اولین محصولش را به ایالت متحده صادر کرد. اما این پایان موفقیت نبود، در همان سال‌ها اولین موتور هواپیمای فیات نیز تولید و تاکسی‌های محصول این شرکت در سراسر اروپا بسیار معروف و محبوب شدند.

این شرکت تازه کار و نوپا، توانست در طول تنها 10 سال به بزرگترین خودروساز کشورش، یعنی ایتالیا تبدیل شود. در همان سال 1910، دومین شعبه فیات در نیویورک تاسیس شد و باید بداید که این برند، یکی از کمپانی‌هایی است که در جنگ جهانی اول نیز خدمت رسانی کرد. در آن زمان صاحب یک ماشین فیات بودن، به معنای تفاوت و تغییر بود. مانند تمامی برندهای دیگری که در آن زمان‌ها پایه گذاری شدند، فیات هم در دوران جنگ، تمامی کارخانه‌های خود را وقف تامین هواپیما، موتور، اسلحه، کامیون و آمبولانس برای متحدین کرد و در نهایت در سال 1917 و با ورود ایالت متحده به عرصه نبرد، تمامی کارخانه‌های فیات بسته شدند.

این کمپانی محبوب، اولین تراکتور خود را پس از پایان جنگ جهانی اول به بازار عرضه کرد. در اوایل دهه 20 میلادی، برند ایتالیایی محبوب توانست 80 درصد بازار ایتالیا را صاحب شود و نام خود را به گوش رقبا برساند، اما یک سال بعد، اتفاقی افتاد که باعث جدایی آنیلی از فیات شد. کارگران کارخانه‌ها را تحت سلطه درآورند و پرچم قرمز کمونسیم را برافراشته کنند.

اولین کارخانه فیات که خط تولید داشت، یعنی بزرگترین کارخانه اروپا، در سال 1923 تاسیس شد. در طول دو سال، سهم این برند از بازار خودرویی ایتالیا به 87 درصد رسید. از آن پس تا کنون، این کمپانی هر روز از دیروزش موفق‌تر است و توانسته با طراحی و تولید انواع مدل‌های مدرن، به افتخارات بسیار زیادی دست پیدا کند.

فروش فوری خودرو

به یادماندنی‌ترین مدل‌های فیات

فیات به واسطه تاریخ و عمر طولانی و چشیدن سرد و گرم روزگار، در طول دوران موفق طراحی و ساخت مدل‌هایی شد که با افتخار تمام در لیست بلندبالای «به یادماندنی‌ترین‌‎‌های تاریخ» قرار می‌گیرند.

2009 Fiat 500 Abarth Esseesse

2009 Fiat 500 Abarth Esseesse

فیات که استاد طراحی و تولید هات هچ است، توانست در سال 2008 با معرفی این مدل، حسادت رقبای خود را برانگیزد و موجب تحسین طرفداران زیادی شود. این خودرو وزن بسیار کم و قدرتی برابر 158 bhp داشت. بدنه آن، طراحی کاملا کلاسیک و ایتالیایی دارد که در میان انواع خودروهای هاچ بک خوش درخشیده است.

The Beast Of Turin

فیات هیولا

نام این مدل کاملا برازنده‌اش است، چرا که کاملا ظاهری مانند یک هیولا (Beast) دارد! البته که نام اصلی آن، Fiat S67 Record است، اما همه آن را با نام مستعارش یعنی هیولا می‌شناسند. این مدل یا قدرتی معادل 300 bhp، ثابت کرد که رقیب درخوری برای رقبای هم دوره خودش است. در سال 2015، این مدل در فستیوال گودوود دوباره احیا شد.

Fiat-Abarth 850TC Berlina

فیات برلین

این مدل که در دسته ماشین‌های کوچک ایتالیایی قرار می‌گیرد، دیگر محصولات دهه 60 و 50 را روسفید کرده است. این ماشین، فقط و فقط به طور اختصاصی، برای مسابقات طراحی شده بود.

 

امروزه تمرکز اصلی این کمپانی بسیار پرطرفدار، بر روی بازار ایتالیا است. فیات که در طول تاریخ به ساخت خودروهای شهری و سوپرمینی معروف بوده، امروزه هم بر روی ساخت همین نوع ماشین تمرکز دارد.

فروش فوری خودرو

نویسنده و مترجم: پرستو مهدی قلیخان