تاریخچه برند لامبورگینی

۲۷ آبان ۱۴۰۰ تاریخچه برند لامبورگینی

لامبورگینی (Lamborghini) با نشان گاو طلایی، برندی لاکچری است که به تولید خودروهای اسپرت و شاسی بلند مشهور است. این برند ایتالیایی اکنون توسط گروه فولکس واگن (Volkswagen) و از طریق زیر مجموعه برند آئودی (Audi) اداره می‌شود.  با این تفاسیر به نظر شما مطالعه درباره برندی که از ابتدا برپایه رقابت بنا شده و اکنون به واسطه بزرگان خودروسازی اداره می‌شود، خواندن ندارد؟

تاریخچه لامبورگینی

گرچه این کمپانی به اندازه دیگر برندهای خودروسازی قدمت ندارد، اما فراز و نشیب‌های زیادی داشته است. در دهه اول زندگی توانست به اعتبار زیادی دست یابد، اما مانند بسیاری از کسب و کارهای دیگر، در سال 1973 با بحران اقتصادی و نفت جهانی رو به رو شد. از همان سال، مدیریت لامبورگینی سه مرتبه تغییر کرد، اما توانست به ارائه خط تولید و مدل‌های جدید، دوباره نرخ تولیداتش را افزایش دهد. متاسفانه دوباره در اواخر سال 2000، نرخ خرید و فروش لامبورگینی به دلیل بحران اقتصادی که تمامی دنیا را در بر گرفته بود، 50 درصد کاهش داشت. اما در حال حاضر، این برند، مدل‌های قدرتمند و محبوب زیادی دارد که در آن‌ها از تکنولوژی روز استفاده می‌شود؛ مرکز مدیریت کمپانی، در ایتالیا واقع شده است.

درست سال 1963 بود که فروچو لامبورگینی تصمیم گرفت کمپانی خودروسازی خودش را راه اندازی کند تا رقیب سرسخت خود یعنی فراری (Ferrari) که او هم هم ایتالیایی بود، رقابت کند. اولین مدل این کمپانی، 350GT بود و حدودا در اواسط دهه 60 میلادی تولید و به بازار ارائه شد. این برند برای طراحی و عرضه مدل میورا (Miura) که یک کوپه اسپرت بود، شدیدا مورد توجه جهان قرار گرفت. این مدل در سال 1966 متولد شد و تا امروز طرفداران زیادی در سراسر جهان دارد. همانطور که در ابتدا گفته شد، در طول دهه اول این برند توانست محبوبیت زیادی کسب کند و خود را به جهان ثابت کند، اما گرفتار یک بحران اقتصادی جهانی شد و مانند سایر تجارت‌ها، صدمات و آسیب‌های بسیار زیادی دید که در این باره عد‌ه‌ای گفتند  تنها یک کسب و کار قوی می‌تواند از یک بحران قوی، جان سالم به در ببرد.

در سال 1974، آقای لامبورگینی کمپانی را به دو فرد به نام‌های جورج هنری روزتی و رنه لمر فروخت و بازنشسته شد. متاسفانه به دلیل مشکلات مالی و عدم مدیریت درست، شرکت پس از گذشت تنها چهار سال ورشکسته شد. برادران میمران یعنی ژان کلاود و پاتریک، توانستند با خریداری شرکت و سرمایه‌گذاری‌های سنگین، این برند دوست داشتنی را مجددا احیا کنند و مدیریت آن‌ها به اندازه‌ای ماهرانه بود که مدل‌ها و طراحی‌های کمپانی تا حد بسیار چشمگیری گسترش یافت و  حتی یک مدل آفرود به نام LM002 وارد بازار شد.

اگر به یاد داشته باشید، پیش‌تر گفتیم که از ابتدا تاکنون، مدیریت این شرکت سه مرتبه تغییر کرد. سال 1987 برادران میمران، کمپانی دوباره جان گرفته را به کرایسلر (Chrysler) فروختند. این برند نیز برخی از مدل‌ها را از رده خارج و برخی دیگر را با مدل‌های جدید جایگزین کرد. این کمپانی دوباره فروخته شد، این بار به یک گروه سرمایه گذاری مالزیایی و یک گروه اندونزیایی! بعد از گذشت چهار سال، این کمپانی‌ها، لامبورگینی را به گروه فولکس واگن فروختند. فولکس واگن نیز کمپانی را در زیرمجموعه آئودی قرار داد. این فروش آخر به نفع برند تمام شد. مدل‌های جدیدی معرفی شدند، برند لامبورگینی دوباره پس از پشت سر گذاشتن پستی‌ها و بلندی‌های بسیار دوباره در چشم جهانیان معتبر شد و نرخ سود و محصولاتش مدام بالاتر رفت. این کمپانی به حدی قوی شد که حتی توانست بحران اقتصادی جهانی سال 2000 را نیز به سلامت پشت سر بگذارد و دوباره وارد چرخه اقتصادی شود.

لامبورگینی و تولید موتورسیکلت

در اواسط دهه 80 میلادی، این برند تولیدات محدودی در زمینه موتورسیکلت‌های اسپرت 1000 cc داشت. در واقع این موتورسیکلت‌ها توسط لامبورگینی طراحی و توسط یک شرکت فرانسوی به نام Boxer Bikes تولید می‌شدند.

مد‌ل‌های مفهومی لامبورگینی

از همان ابتدای کار، یعنی سال 1963، این برند مدل‌های مفهومی بسیار زیادی را طراحی و ارائه کرد. اولین مدل مفهومی کمپانی، نمونه اولیه مدل 350GTV بود. برای دیگر مدل‌های معروف، می‌توان مارزل (Marzel)، براوو (Bravo) و آتون (Athon) را مثال زد.

معروف‌ترین مدل‌های لامبورگینی

350 GT

لامبورگینی 350 GT

پس از بنیان‌گذاری این برند، انزو فراری به لامبورگینی گفت :«برو دنبال ساخت تراکتور!» ظاهرا آقای لامبورگینی از این حرف بسیار ناراحت شده و در جوابش مدل 350 GT را طراحی و تولید کرده است. این مدل موفقیت بسیار بزرگی بود، حیات کمپانی را تضمین کرد و از سال‌های 1964 تا 1966 تولید می‌شد.

Uracco P300

لامبورگینی Uracco P300

این مدل اولین محصول کمپانی بود که در طراحی و ساخت آن، از موتور V8 استفاده شده بود. در واقع این مدل نسبت به پرچمداران کمپانی، قیمت کمتری داشت و فراری دینو و مازراتی مراک را هدف گرفته بود.

Espada S2

لامبورگینی Espada S2

تا به امروز، این مدل یکی از خاص‌ترین محصولات کمپانی است گرچه اولین محصول چهار در شرکت نبود. این مدل الهام بخش طراحی بسیاری از مدل‌های دیگر در خط تولید برند بود.

LM002

لامبورگینی LM002

این مدل یک پیک آپ چهار در بود که با نام Rambo-Lambo نیز شناخته می‌شد. LM002 برای آفرود طراحی شده و بسیار مناسب سفرهای جاد‌ه‌ای و طبیعت گردی بود.

لامبورگینی ایرانی و حواشی آن

لامبورگینی ایرانی

چند سال پیش، مهندسین ایرانی موفق شدند مدل Murcielago SV را دقیقا مشابه مدل اصلی لامبورگینی بازسازی کنند. این محصول به اندازه‌ای شبیه به مدل اصلی بود که تشخیص آن از مدل اصلی برای برخی از افراد غیر ممکن بود. به گفته مسعود مرادی، مدیر پروژه لامبورگینی ایرانی: تمامی بخش‌های بدنه، بخش‌های داخلی و جزئیات لامبورگینی ایرانی، بر اساس Murcielago اصلی طراحی و سوار شده بود. متاسفانه اطلاعات زیادی از جزئیات طراحی و بازسازی این مدل در دست نیست.

آیا برند لامبورگینی به فروش می رسد؟

دو منبع آگاه در گروه خودرویی فولکس واگن از برنامه‌ریزی برای واگذاری برند لامبورگینی خبر داده‌اند.

هربرت دیز، مدیرعامل فولکس واگن این خبر را تایید نکرده و گفته که فولکس واگن قصد دارد در ساختارهای ایتالیایی خود یک بازبینی انجام دهد. قرار است سهام لامبورگینی در برند ایتالیایی دوکاتی نیز عرضه شود.

فولکس واگن قصد دارد هزینه‌های مالی خود را در راستای تحقق استراتژی کوتاه مدت در کادر مدیریتی کاهش دهد و به تدریج از تولید محصولات متفرقه خارج شود. این شرکت بزرگ خودرویی می‌خواهد روی خطوط تولید خودروهای الکتریکی که اخیرا در اروپا و آمریکای شمالی مورد توجه قرار گرفته است متمرکز شود.

مدیر عامل فولکس واگن از سرمایه‌گذاری گسترده بر تکنولوژی و تجهیزات مربوط به خودروهای الکتریکی خبر داده که میزان این سرمایه گذاری تا پنج سال آینده به ۷۳ میلیارد یورو خواهد رسید.

هربرت دیز گفته که ممکن است مشکلات ناشی از شیوع ویروس کرونا این اجازه را به ما ندهد که تعهدات خود را مبنی بر کاهش تولیدات کربن دی اکسید عملی کنیم. مدیرعامل فولکس واگن ابراز امیدواری کرده که شرایط تا قبل از ۲۰۲۲ به حالت عادی بازگردد.

پیش از این خبرگزاری رویترز اعلام کرده بود که فولکس واگن قصد دارد سهام خود در لامبورگینی را با عرضه در بورس کاهش دهد.

لامبورگینی یک شرکت خودروسازی مطرح است که خودروهای سوپر اسپرت طراحی و تولید می‌کند. این شرکت در سال ۱۹۶۳ تاسیس شد و آئودی آن را در سال ۱۹۹۸ با قیمت ۱۱۰ میلیون دلار خریداری کرد و پس از آن این برند در زیر مجموعه آئودی قرار گرفت. فولکس واگن در همان سال یعنی ۱۹۹۸ سهام بنتلی و بوگاتی را نیز خریداری و به برندهای خود اضافه کرد و با در اختیار داشتن آئودی، لامبورگینی نیز به کلکسیون برندهای فولکس واگن افزوده شد. دوکاتی نیز یک شرکت موتور ساز ایتالیایی است که زیر مجموعه لامبورگینی به شمار می‌رود و از آن جایی که آئودی زیر مجموعه فولکس واگن به شمار می‌رود، دوکاتی نیز یکی از شرکت‌های فرعی فولکس واگن است.

توجه به خودروهای الکتریکی در چند سال گذشته بیشتر شده است و علاوه بر مسائل زیست محیطی، بسیاری از خودروسازان به دنبال دستیابی به بهترین خودرو در این نوع هستند و به نظر می‌رسد که فولکس واگن نیز می‌خواهد همچنان معتمدترین خودروساز جهان باقی بماند و در حوزه خودروهای الکتریکی نیز این اعتماد را به دست آورد. شاید بتوان گفت فولکس واگن برای رسیدن به بهترین خودروهای الکتریکی جهان از لامبورگینی دست کشیده است و می‌خواهد این برند مطرح ایتالیایی را به فروش برساند.

تهیه و تنظیم: تینم تولید محتوا خودرو45