چند نکته درباره تعویض پلاک وکالتی در روزهای کرونایی

۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ چند نکته درباره تعویض پلاک وکالتی در روزهای کرونایی

در روزهایی که به دلیل تشدید آمار تلفات کرونا، دولت اقدام به تعطیلی برخی مراکز کرده، خرید و فروش خودرو یا تعویض پلاک وکالتی در بازار خودرو بیشتر از قبل داغ شده است. اما بد نیست در همین رابطه به برخی نکات توجه شود که ناآگاهی از آن می‌تواند مشکلات بسیاری را به همراه داشته باشد. به عنوان مثال قید شدن تاریخ در وکالت‌نامه که به گفته بسیاری از کارشناسان حقوقی، مردم از آن آگاهی کافی ندارند.

رامین دارستانی فراهانی، کارشناس ارشد حقوقی در این رابطه به خودرو45 می‌گوید: خیلی وقت‌ها مردم خبر ندارند که وکالت‌نامه‌ای که برای تعویض پلاک در اختیار دارند، تاریخ دارد و باید به آن توجه کنند.

وکالت نامه مدت دار است

وی در خصوص تعویض پلاک وکالتی در روزهای کرونایی می‌گوید: در روزهای کرونایی به دلیل تصویب تعطیلی مقطعی و تعطیل بودن مراکز تعویض پلاک، باید وکالت‌نامه داشت و یا تا زمان بازگشایی مراکز منتظر بود. در واقع وقتی کسی خودرو خریداری می‌کند پول را بعد از نوشتن مبایعه‌نامه و مراجعه به محضر تسویه می‌کنند. گاهی طرفین معامله با هم آشنا هستند و برای اینکه هزینه زیادی پرداخت نکنند صرفا به گرفتن وکالت کاری اکتفا می‌کنند و بعداز تعویض پلاک به اتفاق برای انجام سند قطعی در محضر حاضر می‌شوند و گاهی با هم آشنا نیستند و بعد از نوشتن مبایعه‌نامه، وکالت‌نامه تام‌الاختیار (فروش) می‌نویسند که باید در هر دوی وکالت‌ها، مدت زمان برای امر تعویض پلاک قید شود.

فراهانی می‌گوید: در تعطیلی اخیر کرونا (هفته سوم و چهارم فروردین ماه) پلیس راهور اعلام کرده که هر کسی وکالت‌نامه برای تعویض پلاک دارد، به تعداد روزهای تعطیلی اعلام شده به مدت وکالت نامه‌اش اضافه می‌شود. یعنی وکالت باطل شده اما بعد از باز شدن مراکز تعویض پلاک، به روزهای وکالت اضافه می‌شود و فرد می‌توانند دوباره اقدام به تعویض پلاک کند.

 

رعایت نکات ضروری برای تعویض پلاک وکالتی

این کارشناس ارشد حقوقی در خصوص برخی نکات ضروری برای تعویض پلاک وکالتی تاکید می‌کند: مردم حتما دقت کنند که وکالت‌نامه‌ای که دریافت می‌کنند زمان تعویض پلاک آن منقضی نشده باشد. حتی اگر در روزهای تعطیلی یا کرونایی هم نباشد، باید دقت کنند که وکالت‌نامه تاریخ داشته باشد و باید نسبت به تعویض پلاک به سرعت اقدام کنند. حتی گاهی مردم نمی‌دانند که وکالت‌نامه مربوطه تاریخ دارد. مردم باید مراقب این مساله باشند که با تعویض پلاک، مالکیت منتقل نمی‌شود و حتما باید برای انتقال سند اقدام کنند.

در چه صورتی وکالت غیرقابل استفاده می شود؟

فراهانی عنوان می‌کند: در مجموع بعد از دریافت وکالت دو کار باید انجام شود. اولین کار مراجعه به تعویض پلاک و دوم مراجعه به محضر برای قطعی کردن سند است. وکالت نامه تعویض پلاک صرفا برای انجام سریع‌تر کارهاست و به معنای مالکیت خودرو نیست.

وی با اشاره به لزوم آگاهی در خصوص احتمال ایجاد مشکلات در وکالت‌نامه تام‌الاختیار، می‌گوید: یکی از مواردی که ممکن است باعث شود وکالت دیگر قابلیت استفاده نداشته باشد، ممنوع‌المعامله بودن طرف است. این مساله به دلایل مختلفی روی می‌دهد. از مشکلات خانوادگی مثل اجرای مهریه گرفته تا احتمال شکایت یک کارگر از کارفرما که باعث توقیف خودرو می‌شود. مردم گاهی می‌گویند چرا وکالت بلاعزل دیگر قابل استفاده نیست و این را در نظر نمی‌گیرند که وکالت تام‌الاختیار هم ممکن است با مشکلاتی روبرو شود. ممنوع‌المعامله شدن از جمله مسائلی است که باعث می‌شود نتوان از این وکالت استفاده کرد.همچنین وکالت‌نامه با حجر و فوت طرفین منفسخ می‌شود.

تهیه: تیم تولیدمحتوا خودرو۴۵

فروش فوری خودرو