هدیه تویوتا به مناسبت ۷۰ سالگی لندکروز

۱۲ مرداد ۱۴۰۰ هدیه تویوتا به مناسبت ۷۰ سالگی لندکروز

لندکروز به عنوان یکی از مشهورترین شاسی بلندهای بازار و البته تاریخ کمپانی تویوتا شناخته می‌شود. این محصول در طول زمان به قدری موفق و پرطرفدار بوده که تویوتا تصمیم گرفت به عنوان هدیه تولد ۷۰ سالگی آن، برخی از قطعات قدیمی‌اش را مجددا به خط تولید کارخانه‌های خود باز گرداند.

برخی از محصولات صنعت خودروسازی به قدری قدیمی هستند که سن و سالشان با پدر و مادرها یا حتی پدربزرگ و مادربزرگ‌های ما برابری می‌کند. به طور مثال می‌توان از تویوتا لندکروز دوست داشتی و محبوب نام برد که نسل اولش برای نخستین بار هفتاد سال پیش به صنعت خودروسازی قدم نهاد. بعدها این آفرودر در قالب نسل‌ها، شکل‌ها و رنگ‌های مختلف و متنوع به بازار عرضه و به سوگلی و محبوب دل‌ها تبدیل شد. محبوبیت این محصول بین مردم کشورهای مختلف به قدری بالا بود که در اکثر اوقات ورود هر نسل به بازار با خودش و خروج آن با خدا بود!

همچنین می‌توان تویوتا لندکروز سری ۴۰ را مثال زد که نامش برای اولین بار در سال ۱۹۸۴ سر زبان‌ها افتاد. این خودرو تا دو سال پس از پایان دهه ۹۰ میلادی، یعنی تا سال ۲۰۰۱، در بازار کشور برزیل حضور داشت و با پیشرانه‌هایی از مرسدس و تویوتا به حیات خود ادامه می‌داد. از این نسل طلایی همواره به عنوان یکی از محبوب‌ترین سری‌های تویوتا لندکروز یاد می‌شود، تا جایی که این برند آسیایی تصمیم گرفت به مناسب تولد ۷۰ سالگی سوگلی خود، برخی از قطعات مدل J40 را از نو وارد خط تولید کارخانه‌های خود کند.

این پروژه مهم و تاریخی GR Heritage Parts Project یا همان «پروژه میراث قطعات جی آر» نام دارد. خبر خوش این است که میراث قطعات جی آر تنها به لندکروز ختم نمی‌شود و مدل‌های دیگری همچون سوپرا A70، A80 و 2000GT را نیز در بر می‌گیرد. این کمپانی با ترفندی جالب و از طریق کلوپ طرفداران و نمایندگی‌های خود، به لیست قطعات مورد علاقه هواداران و مشتریان دست پیدا کرد و تصمیم گرفت آن‌ها را مجددا احیا کند.

نمایی از تویوتا لندکروز جی ۴۰

همانطور که انتظار می‌رود، فهرست قطعات درخواستی طرفداران این محصولات معروف بیش‌تر از موتورها و سیستم‌های اگزوز تشکیل شده بود. به نظر می‌رسد که هواداران از این تصمیم بسیار خشنود هستند و می‌خواهند که قطعات درخواستی تا اوایل سال میلادی آینده به دستشان برسد. تویوتا نیز که قصد دارد چاشنی و هیجاو کار را زیاد کند، روی وبسایت خود یک نظرسنجی قرار داده و از طرفداران خواسته تا قطعات بیشتری برای سری ۴۰ لندکروز معروف پیشنهاد و سفارش دهند.

آنطور که معلوم است، خلاقیت جدید تویوتا به مناسبت تولد لندکروز تنها به همین جا ختم نمی‌شود، چرا که این برند قصد ندارد تنها به مدل‌های خیلی قدیمی بسنده کند و خواب‌هایی نیز برای نسل‌های بعدی دیده است. به طور مثال، سری ۷۰ که از لحاظ سن و سال از دیگر مدل‌ها و نسل‌ها جوان‌تر است و تنها ۳۷ سال دارد نیز به زودی به فهرست تویوتا اضافه خواهد شد.

لازم به ذکر است که پس از گذشت ۳۷ سال، این خودرو هنوز از خط تولید خارج نشده و همچنان با تمامی قوا ادامه می‌دهد. سری ۷۰ برای سال آینده، یعنی ۲۰۲۲، با به‌روزرسانی‌های جدید و متفاوت‌تری همراه و با امکانات ایمنی سفت و سخت‌تری ارائه خواهد شد. این کمپانی خودروسازی قصد دارد همزمان با ارائه سری ۳۰۰، نسل‌های قدیمی‌تر را نیز در خط تولید خود حفظ کند.

شاید از خود بپرسید که چرا تویوتا قصد دارد با این پروژه، خود را این چنین به دردسر بیاندازد؟ در جواب باید بگوییم که این خودروساز ژاپی می‌خواهد با به ثمر رساندن این پروژه بزرگ و تاریخی، خودروهای کلاسیک و قدیمی بیشتری را به حیات بازگرداند. همچنین قصد دارد پس از گذشت دهه‌ها، کمبود قطعات یدک مدل‌های پیشین را با ارائه قطعات جدیدتر، جبران کند.

فروش فوری خودرو

منبع: motor1

نویسنده: پرستو مهدی قلیخان