خطرناک‌ترین جاده‌های ایران کدامند؟

۲۱ فروردین ۱۳۹۹ خطرناک‌ترین جاده‌های ایران کدامند؟

جاده‌ها در ایران و جهان یکی از اساسی‌ترین راه‌های انتقال مسافر و کالا به شمار می‌روند که قرن‌هاست در قالب انواع مختلف خود به خدمت انسان درآمده‌اند و سختی‌های حوزه حمل‌ونقل را برای ما کاهش داده‌اند. در این میان برخی جاده‌ها دارای ابعاد و موقعیت جغرافیایی مناسبی هستند و ریسک تردد در آنها بسیار پایین بوده و خطرات کمتری را متوجه افراد گذرنده از خود می‌کنند. از سوی دیگر مسیرهایی نیز وجود دارند که نه تنها در زمره حادثه‌خیزترین جاده‌های خطرناک دنیا دسته‌بندی شده‌اند، بلکه از نظر موقعیت نیز بسیار خاص و دارای ارتفاع زیاد هستند.

بر اساس لیستی از خطرناک‌ترین جاده‌های جهان، مرتفع‌ترین و البته خطرناک‌ترین جاده جهان با عنوان جاده مرگ در کشور بولیوی و اطراف آتش‌فشان اتورونکو واقع شده است.

اما مرتفع‌ترین جاده ایران در مسیر ارتباطی میان دو شهر سی‌سخت و پادنا در ارتفاعات زاگرس واقع شده است؛ گردنه بیژن در این مسیر دارای ارتفاع ۳۳۰۰ متر از سطح دریا است. در ادامه به برخی از خطرناک‌ترین جاده‌های ایران اشاره شده است.

۱ – جاده اهر- هریس – تبریز

یکی از خطرناک‌ترین جاده‌های ایران مسیر اهر هریس تبریز است که راه ارتباطی شهر تبریز با شانزده شهر شمالی کشور را رقم زده و از مناظر زیبایی در گوشه و کنار خود برخوردار است. جاده اهر از جمله مسیرهای پرحادثه و خطرناک استان آذربایجان شرقی به شمار می‌رود که متاسفانه گاه و بیگاه تصادفات مختلفی در آن به وقوع می‌پیوندد. توصیه می‌شود به منظور کاهش ریسک مسافرت در این مسیر زیبا و خوش‌منظره، طی فواصل زمانی نه چندان طولانی اتومبیل خود را کنار زده و برای مدت کوتاهی استراحت کنید و یا نوشیدنی داغ بنوشید تا احتمال وقوع خطر را کاهش داده و با امنیت کامل به مقصد برسید.

 

جاده اهر- هریس - تبریز

۲ – جاده ساری سمنان (محور کیاسر)

این محور شهرستان ساری را به سمنان متصل کرده و هنگام بارش برف می‌تواند بسیار خطرآفرین باشد. به گفته ماموران امداد و نجات این محور جزو جاده‌هایی است که معمولا تصادفات به تعداد پایین در آن رخ می‌دهد اما در صورت وقوع نیز شدت آنها بالا و همراه با جراحت یا خدایی نکرده فوت هستند.

 

جاده ساری سمنان (محور کیاسر)

۳ – محور گلستان – بجنورد

این مسیر به دلیل شکل هندسی خاص، عرض کم جاده، تردد بالا و… با تعداد تصادفات پرشمار و بعضا ناگوار همراه است. رعایت نکات ایمنی، توجه دائم به جلو و عدم سبقت غیرمجاز در این مسیر ضروری خواهد بود.

 

محور گلستان - بجنورد

 

۴ – جاده تهران – چالوس

جاده چالوس یکی از زیباترین مسیرهای ایران است که همه‌روزه شاهد تردد تعداد بیشماری از مسافران بین پایتخت و قطب گردشگری طبیعت کشور یعنی محدوده شمال ایران است. همین حضور پرشمار مسافران، عرض کم جاده و عدم توجه رانندگان به قوانین راهنمایی و رانندگی، از جمله دلایلی هستند که این محور را به یکی از خطرناک‌ترین جاده‌های ایران تبدیل کرده است. ریزش سنگ و بهمن نیز بر خطرات عبور از این مسیر می‌افزاید که می‌تواند این مسیر را در لیست یکی از خطرناک‌ترین جاده‌های ایران جای دهد.

 

جاده تهران - چالوس

 

۵ – جاده تهران به مشهد از سمت سمنان

این مسیر بیش از ۹۰۰ کیلومتر طول دارد و یکی از یکنواخت‌ترین و هموارترین مسیرهای کشور به شمار می‌رود. تردد بالا و یکنواختی مسیر سبب شده تا خواب‌آلودگی و خستگی بر رانندگان چیره شده و حادثه آفرینند.

 

جاده تهران به مشهد

 

۶ – مسیر تهران – قم – شیراز

این مسیر نیز به علت طولانی بودن و عدم التزام برخی رانندگان به رعایت قوانین راهنمایی رانندگی، جزو پرحادثه‌ترین جاده‌های ایران دسته‌بندی می‌شود. توصیه می‌کنیم به منظور اجتناب از بروز خطر در این جاده، حتما طی مدت‌های معین به استراحت بپردازید و از سرعت مطمئنه تخطی نکنید.

 

 تهران – قم - شیراز

 

۷ – محور تهران – خوزستان

این مسیر به علت طول زیاد و وجود گردنه‌های پرپیچ‌وخم یکی از حادثه‌خیزترین جاده‌های کشور به شمار می‌رود. البته در حال حاضر به دلیل حفر تونل در طول این جاده، امنیت آن ارتقا یافته و تعداد حوادث آن با کاهش روبرو بوده است. توصیه می‌شود پیش از ورود به هر یک از این مسیرها در ابتدا از سلامت مهمترین قطعات خودرو اطمینان حاصل کنید؛ زیرا خراب شدن ماشین و توقف جهت انتظار برای رسیدن گروه امداد و تعمیر خودرو، بسیار خطرناک‌تر از طی مسیر در این جاده‌ها است.

 

جاده تهران خوزستان

 

۸ – گردنه اسدآباد

این گردنه در ارتفاع دو هزار متری و مابین مسیر ارتباطی دو شهر بزرگ کرمانشاه و همدان واقع شده و رانندگی هنگام شب در این جاده بسیار چالش‌برانگیز و خطرناک است. توصیه می‌شود در فصول سرد سال و هنگام بارش برف از تردد غیر ضروری در این جاده خودداری شود تا خاطرات خطرناک‌ترین جاده‌های ایران برای این مسیر کمرنگ‌تر شود.

 

گردنه اسد آباد

۹ – جاده وهن آباد

منطقه وهن نزدیک به شهرستان رباط‌کریم استان تهران است که در طول مسیر آن به سمت قم به دلیل عرضه کم جاده و عدم وجود دید کافی، حوادث بسیاری به وقوع می‌پیوندد. توصیه می‌شود تنها در صورت ضرورت از این جاده عبور کنید.

 

جاده وهن آباد

 

۱۰- محور قوچان به سبزوار

این مسیر بزرگراه آسیایی امام رضا ( جاده قوچان به مشهد ) را به مسیر سبزوار مشهد (جاده تهران سمنان مشهد) متصل می‌کند. این جاده حدود ۱۸۵ کیلومتر طول داشته و علاوه بر عرض کم، پرپیچ‌وخم بودن، وجود گردنه‌های متعدد و آسفالت نامناسب، محل تردد پرشمار کامیون‌های ترانزیتی است که از کشور ترکمنستان به سمت تهران یا سایر نقاط کشور و بالعکس در حرکت هستند که این امر خطر عبور از جاده را افزایش داده است.

 

محور قوچان به سبزوار

 

در پایان توصیه می‌شود حین رانندگی در هر مسیر و جاده‌ای، رعایت نکات ایمنی و قوانین رانندگی را جدی بگیرید؛ چرا که حادثه هیچ‌گاه خبر نمی‌کند و هر جاده‌ای به صورت بالقوه می‌تواند جاده مرگ باشد و خطرناک‌ترین جاده ایران به شمار برود حتی اگر بهترین قطعات خودرو همانند ترمز ABS مناسب ماشین شما رو به راه باشد.

 

نویسنده؛ حسین باباپور