بررسی مشخصات فنی جتور X90 پلاس ۲۰۲۲

۲۸ بهمن ۱۴۰۰ بررسی مشخصات فنی جتور X90 پلاس ۲۰۲۲

برند جتور (Jetour) از زیرمجموعه‌های چری چین است که قرعه مونتاژ داخلی آن نه به مدیران خودرو، بلکه به گروه خودروسازی بهمن افتاد. در نتیجه نسخه X70S این برند در کشور با نام فیدلیتی پرایم روانه بازار شد اما این برند چینی، کراس‌اوورهایی بزرگ‌تر از X70S نیز در سبد محصولات خود دارد.

X90، کراس‌اوور سایز متوسط برند جتور است که با داشتن ابعاد خارجی در خور توجه، سه ردیف صندلی و سیستم انتقال نیرو دو دیفرانسیل در نسخه‌های فول، مورد توجه بازار است. نسخه جدید X90 به تازگی از سوی جتور با پسوند پلاس به بازار معرفی شد که فیس لیفت لوکس‌تر و نوین‌تر X90 معمولی به شمار می‌آید.

مزایا و معایب

+طراحی کاملا مدرن

+ابعاد خارجی قابل توجه در مقایسه با ذات چینی خودرو

+داشتن سه ردیف صندلی

+داشتن پیشرانه‌ای بسیار توانمند

+ارائه در نسخه دو دیفرانسیل در نسخه‌های فول

+کیفیت ساخت و مونتاژ بالا

 

_قیمت نهایی نسبتا بالا

_احتمال کم عرضه در بازار ایران

مشخصات فنی

مدل X90 از سال ۲۰۱۹ در سگمنت کراس‌اوورهای سایز متوسط در بازار کشور چین حضور داشت. رونمایی از نسخه ۲۰۲۲ این خودرو به همراه پسوند پلاس، نشان دهنده ارائه یک فیس لیفت‌ لوکس‌تر و نوین‌تر از سوی جتور است که در زمینه‌های مختلف طراحی داخلی، خارجی و فنی، با نوآوری‌های متعدد همراه شده است.

با توجه به اشتراک طراحی‌های فنی با محصولات خودروسازی چری، جای تعجب نداشت که دو پیشرانه به کار رفته در نسخه اولیه X90، همان نمونه چهار سیلندر ۱.۵ لیتری توربو ارتقا یافته مشترک با فونیکس تیگو ۷ پرو و نمونه برتر، همان نسخه ۱.۶ لیتری توربو تزریق مستقیم (T-GDI) به کار رفته در فونیکس تیگو ۸ پرو بازار ایران باشد.

هرچند نمونه فیس لیفت شده جتور X90 پلاس، این بار با پیشرانه جدیدی روانه بازار شده است که در مقایسه با پیشرانه‌های قدیمی‌تر نام آشنای بازار ایران و چین، با تغییر رویه در حجم، قدرت و گشتاور تولیدی همراه خواهد بود. استفاده جتور X90 پلاس از این نسخه ۲.۰ لیتری توربو باعث شده است که از دیدگاه توان و گشتاور خروجی، حداقل حدود ۵۰ اسب بخار و حدود ۱۰۰ نیوتون.متر قدرتمندتر از پیشرانه‌های به ظاهر قوی رقبای امروزی در بازار کشور ما باشد. این پیشرانه نسل سوم پیشرانه ۲.۰ لیتری گروه خودروسازی چری و یک از پرتوان‌ترین پیشرانه‌های تولیدی حال حاضر کشور چین به حساب می‌آید.

استفاده از هر نوع گیربکس جز نمونه‌های دو کلاچ، مخصوصا از نوع تر در این دست خودروهای نوین، بدون تردید نشان دهنده جدی نگرفتن بازار فروش محصول است. در نتیجه استفاده از گیربکس دو کلاچ تر هفت سرعت در جتور X90 پلاس نه تنها به همراهی بهتر پیشرانه و گیربکس می انجامد، بلکه باعث می‌شود عملکرد پیشرانه قدرتمندتر آن به شکل مفیدی به چرخ‌های خوردو انتقال پیدا کند. این روزها دیگر هیچ یک از خودروسازان چینی به سراغ گیربکس‌های اتوماتیک معمولی نمی‌رود چراکه نمونه‌های دو کلاچ هنوز هم از دیدگاه آپشنی دهان پر‌کن‌تر و خاص‌تر به حساب می‌آیند.

نسخه‌های فول جتور X90 پلاس قرار است با سیستم انتقال نیرو دو دیفرانسیل دائم (AWD) روانه بازار شود که بدون شک برای خودرویی با این سطح از قدرت و گشتاور و البته ابعاد خارجی، بسیار مورد توجه و دارای اهمیت خواهد بود. در عین حال باید در ذهن داشت که تجهیز چنین خودرویی به سیستم انتقال نیرو دو دیفرانسیل، به شکل قابل توجهی به قیمت نهایی آن در بازار کشوری همانند ایران خواهد افزود. در نتیجه نسخه دو دیفرانسیل X90 پلاس را باید بیشتر مناسب بازار کشوری چون روسیه دانست و نه الزاما ایران.

بسیاری از ویژگی‌ها و جزئیات فنی و آپشنی نسخه جدید و فیس لیفت شده X90 با پسوند پلاس هنوز به صورت رسمی منتشر نشده است.

مشخصات کلی

نوع موتور

بنزینی تزریق مستقیم

حجم موتور

۲.۰ لیتر

سیلندر / سوپاپ

۴ / ۱۶

تنفس موتور

توربو

قدرت

۲۵۴ اسب بخار

گشتاور

۳۹۰ نیوتن.متر

گیربکس

۷ سرعت اتوماتیک دوکلاچ تر

محور محرک

دیفرانسیل جلو/دو دیفرانسیل

شتاب

سرعت

مصرف سوخت

استاندارد آلایندگی

یورو ۶

فرمان

برقی

نوع بدنه

کراس اوور سایز متوسط

نوع رینگ

آلومینیومی

ابعاد و ظرفیت ‌ها

طول

۴۸۴۰ میلی‌متر

عرض

۱۹۲۵ میلی‌متر

ارتفاع

۱۷۱۸ میلی‌متر

فاصله محورها

۲۸۵۰ میلی‌متر

وزن خالص

تعداد سرنشین

۷ نفر

ظرفیت صندوق

حجم مخزن سوخت

قطر رینگ

۱۸ تا ۱۹ اینچ (بر حسب سفارش)

آپشن ها و امکانات

کروز کنترل

دارد

کروز کنترل هوشمند

ندارد

کنترل ایستایی در سربالایی

دارد

کنترل سرعت در سرازیری

دارد

کنترل کشش

دارد

کنترل پایداری

دارد

اتو پارک

ندارد

سنسور جلو

دارد

سنسور عقب

دارد

رادار نقطه کور

دارد

رادار تغییر لاین

رادار تصادف جلو

رادار تصادف عقب

ترمز ضدقفل

دارد

ترمز کمکی

دارد

ترمز اضطراری

دارد

ترمز پارک برقی

دارد

اتولایت

دارد

چراغ روز

دارد

دکمه‌های کنترلی فرمان

دارد

گرم‌کن فرمان

نمایشگر اطلاعات و سرگرمی

دارد

ناوبری

دارد

نمایشگر هدآپ

ندارد

دوربین عقب

دارد

دوربین جانبی

دارد

دوربین ۳۶۰ درجه

دارد

کیسه هوا

دارد

ورود بدون کلید

دارد

استارت بدون کلید

دارد

تهویه اتوماتیک

دارد

صندلی برقی راننده

دارد

صندلی برقی سرنشین جلو

دارد

گرم‌کن صندلی جلو

دارد

سردکن صندلی جلو

آینه بغل برقی

دارد

گرم‌کن آینه بغل

دارد

پانوراما

دارد

سانروف

دارد

طراحی ظاهری X90 پلاس

نمایی از جتور X90

در حالی که X90 پیش از فیس لیفت در طراحی نمای خارجی خود شباهت بسیار زیادی به X70 (فیدلیتی) داشت، نسخه فیس لیفت شده آن با نام X90 پلاس، ظاهری کاملا مدرن و متمایز دارد. شاید همچنان بتوان ساختار و گرافیک مشابه چراغ‌های جلو و عقب را در آن دید اما تغییر سبک طراحی نمای خارجی با دخالت بسیار زیاد المان‌های دوران مدرنتیه، کاملا غیر قابل انکار است.

نمای جلو با جلوپنجره بسیار بزرگ کرومی در اتصال با چراغ‌های باریک شده و تمام LED، سپر مزین به دو شکاف عمودی مثلثی که مه‌شکن‌های LED را در دل خود جای داده است، حالا چهره‌ای خشن‌تر و جسورتر به این X90 جدید می‌بخشد. در نمای جانبی، برجستگی گلگیرهای عقب، خط شانه منقطع، ریم‌های بسیار بزرگ اما در تناسب با نمای خارجی و دامن باریک مشکی رنگ خودرو، جلوه‌ای بسیار لوس ارائه می‌دهد که از قضا بی‌شباهت به محصولات وقت مرسدس بنز آلمان نیست. چراغ‌های عقب این بار گرافیکی پیوسته دارند اما سبک و شیوه طراحی آن‌ها به واقع ستودنی و زیبا است.

این زیبایی با قدرت به نمای داخلی جتور X90 پلاس نیز راه یافته است. با تعلق به خانواده محصولات لوکس سری تیگو خانواده چری (فونیکس)، نمای داخلی این کراس اوور سایز متوسط هفت نفره، بی‌شباهت به فونیکس تیگو ۸ نیست.

طراحی داخلی جتور X90

نمای داخلی جتور X90

داشبرد ساده اما مزین به دو نمایشگر بسیار بزرگ پیوسته طولی در پشت فرمان سه شاخه نیمه لوکس (دقیقا مشابه به محصولات اخیر مرسدس بنز)، تریم چرم دو رنگ بر روی داشبرد و رودری‌ها در تناسب کامل با تریم آلومینیومی مات و سیستم نورپردازی انتزاعی داخل کابین، جلوه‌ای به واقع لوکس، ساده و شیک را ارائه می‌دهد که در خانواده محصولات لوکس خانواده چری، به یک ترند نو بدل شده است.

جتور X90 پلاس، محصول نوظهور برند جتور است که به تازگی به عنوان یک فیس لیفت برای مدل X90 رونمایی شد. هنوز بسیاری از ویژگی‌های جزئی و سطح دقیق امکانات رفاهی و ایمنی آن معین نشده است اما جتور اعلام داشته است که نسخه‌های فول این خودرو، ضمن استفاده از پیشرانه پرتوان و گیربکس تند و تیز، از سیستم انتقال نیرو دو دیفرانسیل نیز بهره خواهد گرفت. سیستمی که از خلا آن در کراس‌اوورهای چینی، به عنوان بزرگ‌ترین نقطه ضعف یاد می‌شد اما حضور آن نیز در رقابت مستقیم با وارداتی‌های کره‌ای قدیمی بازار ایران، به معنای یک فاکتور بزرگ در راستای پرش قیمت نهایی محصول به بازه‌های غیر قابل باور خواهد بود.

سخن نهایی

جتور X90 پلاس یک محصول کاملا نوین و به مراتب پیشرفته‌تر از آن چیزی است که بازار امروزی کراس‌اوورهای چینی موجود در ایران، آمادگی حضورش را داشته باشد. پیشرانه بسیار قدرتمند (در مقایسه با رقبای چینی)، طراحی نوین و استفاده چشمگیر از ویژگی‌های مدرن و تکنولوژی بالا، در کنار آپشن‌هایی چون سیستم انتقال نیرو دو دیفرانسیل در نسخه فول، باعث می‌شود این کراس‌اوور سایز متوسط، بین بازه تقریبی ۲۲ تا ۲۶ هزار دلار قیمت بخورد که برای بازار چینی‌های کشور ایران به هیچ عنوان رقم ارزانی به حساب نمی‌آید.

رونمایی‌های اخیر از خودروهای لوکس چینی که قیمت نهایی آن‌ها به بازه دو میلیارد نزدیک شده است، با آنچنان حاشیه و همهمه‌ای همراه شد که احتمالا تا مدت‌های طولانی، هیچ خودروساز دیگری در پی ارائه یک چینی لوکس و مدرن دیگر در بازار اقتصادی پسند کشور ایران نباشد. حتی اگر از دیدگاه قدرت و لوکس‌‌گرایی، از رقبای کره‌ای وارداتی قدیمی هم برتر باشد.

فروش آنلاین خودرو

نویسنده: شهاب انیسی