آخرین قوانین جریمه طرح ترافیک تهران

۱۱ مهر ۱۴۰۰ آخرین قوانین جریمه طرح ترافیک تهران

نرخ جریمه طرح ترافیک در سال ۱۴۰۰ رشد چشمگیری نسبت به سال‌های گذشته داشته است. افزایش جریمه طرح ترافیک به این سبب بوده که رانندگان برای ورود به طرح ترافیک تابع قوانین باشند و بدون مجوز وارد محدوده طرح ترافیک نشوند.

جریمه ۲۰ هزار تومانی برای ورود غیر مجاز به محدوده طرح ترافیک بازدارنده نبود و این سبب افزایش جریمه به ۷۸ هزار و ۷۵۰ تومان شد که باید دید آیا این افزایش جریمه راهنمایی و رانندگی رانندگان را مجاب به تبعیت از قانون می‌کند یا خیر.

قوانین ورود به طرح ترافیک

سیزده روز نخست سال ۱۴۰۰ بدون اجرای طرح ترافیک در شهر تهران سپری شد و شهروندان می‌توانستند در این مدت بدون دغدغه در محدوده طرح ترافیک شهر تهران تردد کنند. براساس اعلام رسمی، شهروندان از ظهر چهارشنبه هر هفته امکان رزرو مجوز تردد طرح ترافیک برای هفته بعد را خواهند داشت البته این امکان در صورتی فراهم است که ظرفیت رزرو تکمیل نشده باشد.

جریمه ورود بدون مجوز به محدوده طرح ترافیک برابر با ۷۸ هزار و ۷۵۰ تومان است که این مبلغ از کیف پول شهروندی کسر می‌شود. شهروندان قبل از ورود به محدوده طرح ترافیک باید نسبت به رزرو مجوز از طریق تهران من اقدام کنند.

نرخ مجوز طرح ترافیک

نرخ مجوز طرح ترافیک برای خودروهای دارای معاینه فنی عادی ۶۳ هزار تومان و برای خودروهای با معاینه فنی برتر ۴۴ هزار تومان است. خودروهای هیبرید و برقی مشمول تخفیف می‌شوند و به ازای هر تردد آزاد در محدوده طرح ترافیک تنها باید ۷ هزار تومان پرداخت کنند.

قوانین لغو و رزرو طرح ترافیک

امکان لغو مجوز ورود به طرح ترافیک برای هر روز تا قبل از ساعت ۶ همان روز وجود دارد. همچنین اگر شخصی دارای چند خودرو باشد باید برای هر خودرو مجوز جداگانه دریافت کند.؛ امکان جابه‌جایی رزرو از یک خودرو به خودرو دیگر وجود ندارد و شهروندان برای هر پلاک باید نسبت به دریافت مجوز اقدام کنند.

 ساعات اجرای طرح ترافیک

 • با گسترش ویروس کرونا طرح ترافیک و آلودگی هوا از ساعت ۸:۳۰ تا ساعت ۱۶ اجرا می‌شود.
 • پیش‌تر ساعات ورود و خروج محدوده‌های طرح ترافیک از ساعت ۶:۳۰ صبح تا ۱۹ اجرا می‌شد.
 • همچنین امکان خروج از طرح ترافیک برای افرادی که قبلا وارد این محدوده شده‌اند از ساعت ۱۴ و برای یک بار ممکن است.
 • ساکنان محدوده ترافیکی در صورت تایید اطلاعات خود می‌توانند تا قبل از ساعت ۹ خروج و پس از ساعت ۱۶ عصر یک بار ورود رایگان به محدوده محل سکونت خود داشته باشند.
 • تمام خودروهای پلاک تهران در هر فصل ۲۰ روز سهیمه تردد در محدوده کنترل آلودگی هوا دارند. این سهمیه برای خودروهای غیر از پلاک تهران ۱۵ روز است که با داشتن این سهمیه ورود و خروج از طرح ترافیک بدون هزینه است.

ثبت نام طرح ترافیک تهران

 •  وارد سایت تهران من شوید.
 • یک حساب کاربری (ورود اطلاعات خودرو و محل سکونت) ایجاد کنید.
 • حساب خود را همیشه شارژ نگه دارید.

  احراز محل سکونت ساکنین محدوده طرح

ساکنین محدوده طرح علاوه بر ثبت نام در تهران من، باید از منوی سمت راست گزینه «خدمات طرح ترافیک، شرایط خاص شهروندان» را انتخاب و سپس اطلاعات محل سکونت خود را در صفحه «ساکنان محدوده طرح» وارد کنند. در این مرحله باید تصویر سند مالکیت، اجاره نامه و عوارض نوسازی بارگزاری شود.

به یاد داشته باشید که علاوه بر عوارض خودرو، بدهی‌های طرح ترافیک نیز باید تسویه شده باشد.

پس از ثبت نام به صورت آنلاین، شهروندان باید به صورت حضوری به دفاتر خدمات الکترونیک مراجعه کنند و مدارک لازم را ارائه دهند. در این مرحله مدارک ارائه شده بررسی و تایید می‌شود که برای شهروندان قابل مشاهده است.

نحوه استعلام بدهی طرح ترافیک

 • استعلام از طریق حساب کاربری تهران من
 • استعلام از طریق کد دستوری *137*3*3#
 • استعلام از طریق مراجعه حضوری به دفاتر الکترونیک

محدوده طرح طرح ترافیک

طرح ترافیک اصلی از شمال به خیابان‌های مطهری و فاطمی، از جنوب به خیابان شوش، از شرق به خیابان‌های سپاه، شریعتی و هفده شهریور و از سمت غرب به خیابان کارگر محدود است.

فروش فوری خودرو

تهیه و تنظیم: تیم تولید محتوا خودرو45