نسخه الکتریکی جگوار

۴ اسفند ۱۳۹۹ نسخه الکتریکی جگوار

آینده الکتریکی صنعت خودروسازی امری اجتناب ناپذیر است که هر روز به آن نزدیک‌ و نزدیک‌تر می‌شویم. پیوستن برند لاکچری Jaguar به خودروسازانی که به زودی با محصولات بنزینی و دیزلی خداحافظی می‌کنند، مهر تاییدی بر همین امر است.

متاسفانه خبرهای بدی برای طرفداران خودروهای بنزینی و دیزلی داریم. از روز شانزدهم فوریه، خبری مبنی بر پیوستن برند انگلیسی جگوار به جمع خودروسازان پاک، فضای این صنعت را پر کرده است. به نظر می‌رسد که حالا نوبت این خودروساز است تا موتورهای درون سوز خود را از رده خارج کند. جگوار اولین برندی نبود که یک چنین تصمیمی گرفت و قاعدتا آخرین کمپانی نیز نخواهد بود.

همه می‌دانند که این خودروساز، روزی قوی‌ترین و بهترین موتورهای درون سوز را تولید می‌کرد. حالا مشخص شده است که این برند هم قصد دارد تا سال ۲۰۲۵، یعنی تا چهار سال دیگر، از این موتورها خداحافظی کند تا مانند تکه‌ای دیگر، به بخشی از این پازل الکتریکی بزرگ تبدیل شود. بنابراین از سال ۲۰۲۵به بعد، جگوار دوست داشتنی دیگر هیچ موتور درون سوزی تولید نخواهد کرد.

این قدم بزرگ و اساسی در راستای برنامه‌های «الکتریکی شدن» کمپانی است که تا سال ۲۰۳۹به طور کامل عملی خواهد شد. جگوار محبوب تصمیم دارد تا با طراحی یک معماری جدید و احساسی که مختص خودروهای الکتریکی است و همچنین با توسعه تکنولوژی‌های جدید و نوآورانه، به محقق شدن رویای آینده‌ای الکتریکی کمک کند.

تکلیف XJ جدید چه می شود؟

جگوار الکتریکی

شاید طرفداران بتوانند بالاخره با فکر الکتریکی شدن جگوار کنار بیایند، اما با غم ساخته نشدن XJ جدید هرگز! مدتی می‌شود که «جگوار دوست‌ها» بی صبرانه در انتظار طراحی و ساخت XJ جدید از سوی این خودروساز هستند، اما در بیانیه‌ای جدید اعلام شد که با اتخاذ این تصمیم مهم، این مدل به مرحله تولید نخواهد رسید. ساخت این محصول پرطرفدار که احتمالا قرار بود با یک موتور درون سوز بزرگ دیگر به حرکت افتد، با تصمیم شرکت برای ساخت آینده‌ای درخشان و الکتریکی در تضاد خواهد بود؛ چرا که جگوار به دنبال کشف پتانسیل حقیقی خود است.

جگوار قصد دارد برای جامه عمل پوشاندن به این تصمیم، حدودا ۳.۴۸ میلیارد دلار سرمایه گذاری کند تا بتواند تکنولوژی‌ها، خدمات و زیرساخت‌های لازم را توسعه بخشد. بخش بزرگ و قابل توجهی از این سرمایه گذاری صرف طراحی یک معماری جدید برای خودرو تمام الکتریکی خواهد شد، یک زبان طراحی نو که محصولات جگوار را برای همیشه دست خوش تغییر می‌کند.

Thierry Bollore، مدیر عامل اجرایی Jaguar Land Rover می‌گوید: به عنوان یک کمپانی انسان محور، می‌توانیم با سرعت بیشتر و اهداف روشن‌تری، نه تنها این برند لوکس را دوباره و از نو به تصویر کشیم، بلکه آن را به عنوان دو برند مجزا تعریف کنیم. برندهایی که با استفاده از زبان طراحی احساسی شاهکارهایی هنری با تکنولوژی روز و متریال با کیفیت ارائه می‌دهند تا استاندارهای جدیدی تعریف کنند. ما یک برند لوکس مدرن را به واسطه طراحی جدید به تصویر خواهیم کشید.

سرنوشت کارخانه‌ های جگوار

شاید با شنیدن این خبر برخی تصور کنند که این تغییرات و پروسه ساده‌سازی خط تولید به معنای این است که اکثر کارخانه‌های این برند از رده خارج و بلا استفاده می‌شوند، اما خوشبختانه اینطور نیست. این برند قول داده است که چراغ کارخانه‌های خود را در بریتانیا و دیگر نقاط دنیا روشن و پر فروغ نگه دارد. چرا که این نه تنها پایان کار نیست، بلکه شروعی هیجان انگیز و تولدی دوباره برای Jaguar است.

جگوار J-Pace؛ رقیبی در کمین تسلا مدل X

سال‌ها بود که از گوشه و کنار صنعت خودروسازی، خبرهایی مبنی بر تولید  Jaguar J-Pace به گوشمان می‌رسید، اما قادر نبودیم مرز بین حقیقت و شایعه را تشخیص دهیم.

در زمان سفر می‌کنیم و به سال ۲۰۱۹ می‌رسیم، همان سالی که شایعات ساخت J-Pace مجددا قدرت گرفت. قرار بود که این خودرو با یک سیستم هیبرید (شامل یک موتور الکتریکی و پیشرانه درون سوز) ارائه شود، اما حالا به نظر می‌رسد که داستان کمی متفاوت است. بر اساس اخبار اخیر، قرار است که این شاسی بلند جذاب به یک رقیب سرسخت و درخور برای Tesla Model X تبدیل شود، و این بدان معناست که این SUV انگلیسی و لاکچری، یک خودرو تمام الکتریک و قدر خواهد بود.

زمانی که از یک شاسی بلند لوکس و تمام الکتریک از برند جگوار صحبت می‌کنیم، خودرویی مانند آنچه که در تصویر می‌بینید در ذهنمان نقش می‌بندد. هنوز نمی‌دانیم که محصول نهایی تا چه حد به این تصور نزدیک خواهد بود، چرا که این عکس به مدل مفهومی C-X17 تعلق دارد که حدودا شش سال پیش معرفی شد.

در اکثر مواقع، Jaguar ترجیح می‌دهد سکوت کرده و هویت اسرار آمیز خود را حفظ کند، بنابراین هنوز این اخبار از سوی کمپانی تایید یا تکذیب نشده اند. به نظر می‌رسد که این محصول جدید، پایه و اساس خود را از MLA قرض می‌گیرد، بنابراین تبدیل آن به یک خودرو تمام الکتریک به هیچ عنوان دور از ذهن نیست، خصوصا حالا که این کمپانی کمر به قتل موتورهای درون سوز بسته است.

آیا جگوار J-Pace می تواند رقیب قابل و برازنده ای برای تسلا مدل X باشد؟

زمانی که از تسلا و محصولاتش صحبت می‌کنیم، از خودروسازی می‌گوییم که در زمینه تولید و توسعه خودروهای الکتریکی از تمامی برندهای دیگر جلوتر است. در واقع تسلا دوست داشتنی و پر طرفدار، پیشتاز صنعت خودروهای پاک محسوب می‌شود. با این توصیفات، هر خودرویی نمی‌تواند رقیب درخوری برای محصولات آن، به خصوص مدل X قدرتمند و با ابهت باشد.

برای اینکه J-Pace به گرد پای این خودرو برسد، باید حداقل بردی برابر با ۵۶۳ کیلومتر و سرعتی سرسام آور داشته باشد. پیشرفته‌ترین نسخه مدل X تنها در عرض ۲.۶ ثانیه سرعت را به ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت می‌رساند، و این یعنی اوج سرعت، هیجان و دیوانگی! جذابیت‌های مدل X تنها به موتور قدرتمندی که زیر کاپوت خفته است ختم نمی‌شود. از آنجایی که در طراحی Model X خوش ساخت و خوش قیافه از درهای گولوینگ استفاده شده است، جگوار باید برای طراحی شاسی بلند جدید خود حسابی وقت بگذارد.

از زمانی که این کمپانی اعلام کرد که قصد دارد خودرویی به نام J-Pace طراحی و تولید کند، چند سالی می‌گذرد. سوال اصلی اینجاست که آیا با تمامی تغییراتی که هر روز با سرعتی دیوانه وار در صنعت خودروسازی رخ می‌دهد، این برند انگلیسی باز هم می‌تواند خودش را رقیب قدرتمندی برای همتای آمریکایی‌اش بداند یا خیر.

نویسنده و مترجم: پرستو مهدی قلیخان