حداکثر سرعت مجاز در معابر درون شهری و برون شهری

۱ فروردین ۱۴۰۰ حداکثر سرعت مجاز در معابر درون شهری و برون شهری

رانندگی کردن قوانین خاصی دارد. یکی از قوانینی که هر راننده‌ای باید به آن پای بند باشد حرکت با سرعت مجاز است. سرعت مجاز و غیر مجاز در معابر درون شهری و برون شهری براساس فاکتورهای مختلفی مشخص می‌شود و تخطی از آن ممکن است اتفاقات ناگواری را به دنبال داشته باشد. آیا می‌دانید حداکثر سرعت مجاز در معابر مختلف چقدر است؟

دوربین‌ها همه چیز را می‌بینند!

استفاده از خودرو طی دهه‌های گذشته افزایش چشمگیری داشته است. خودروهایی با مدل‌ها و رنگ‌های مختلف که گاهی در خیابان‌ها صف می‌کشند و گاهی مانند باد از کنار عابران عبور می‌کنند. خودروها حالا یکی از عناصر شهر‌ها شده‌اند و در هر نقطه حضور دارند. افزایش روز افزون خودروها قوانین راهنمایی و رانندگی را هر ساله دستخوش تغییرات می‌کند تا راهی برای پیشگیری از اتفاقات ناگوار باشد. رانندگی کردن براساس قوانین احترام به دیگر شهروندان است و زیر پا گذاشتن قوانین راهنمایی و رانندگی حقوق، جان و مال دیگر شهروندان را پایمال می‌کند. اینجا دوربین‌ها حواسشان به همه چیز است و همین رانندگان را مجاب می‌کند تا درست رانندگی کنند و جریمه نشوند. هزاران هزار دوربین کنترل سرعت در نقاط مختلف شهرها و مسیرها ایستاده‌اند تا ناظری بر نحوه رانندگی شهروندان باشند. در سال‌های نه چندان دور حضور این ناظران آهنی کمتر احساس می‌شد و به دنبال آن تصادفات و کشته‌ها در جاده‌ها نیز بیشتر بود به همین سبب هر روز به تعداد آنها افزوده شد تا شیوه رانندگی هرچه بیشتر به استانداردها نزدیک شود. یکی از مواردی که دوربین‌ها نسبت به آن حساسیت دارند سرعت غیر مجاز است که حتما جریمه‌های مختلفی به همراه دارد.

سرعت مجاز و غیر مجاز در معابر درون شهری

سرعت مجاز در معابر برون شهری و غیر مسکونی

در بیشتر بزرگراه‌ها و آزاده راه‌ها سرعت مجاز به وسیله تابلو مشخص شده است. براساس ماده ۱۲۶ آیین نامه راهنمایی و رانندگی در صورتی که سرعت مجاز به وسیله علایم راهنمایی و رانندگی مشخص نباشد رانندگان باید براساس سرعت‌های مشخص شده که در ادامه می‌آید رانندگی کنند.

سرعت مجاز در معابر شریانی درجه یک (آزاد راه‌ها و بزرگ راه‌ها)

 • سرعت مجاز در آزاد راه‌ها باید حداقل ۷۰ و حداکثر ۱۲۵ کیلومتر در ساعت باشد.
 • اگر میزان سرعت در بزرگ راه‌های درون شهری مشخص نباشد رانندگان باید با سرعت ۱۱۰ کیلومتر در ساعت رانندگی کنند.

سرعت مجاز در معابر شریانی درجه ۲

 • خیابان‌های اصلی ۶۰ کیلومتر در ساعت
 • خیابان‌های فرعی ۵۰ کیلوتر در ساعت
 • معابر محلی و میدان‌ها حداکثر ۳۰ کیلومتر در ساعت

معابر شریانی درجه ۲: (خیابان‌های اصلی، فرعی و معابر محلی)

سرعت مجاز در معابر برون شهری و غیر مسکونی

 • بزرگراه‌ها: حداکثر ۱۱۰ کیلومتر در ساعت
 • آزادراه‌ها: حداقل ۷۰ و حداکثر ۱۲۰ کیلومتر در ساعت
 • جاده‌های اصلی: روزها حداکثر ۹۵ و شب‌ها حداکثر ۸۵ کیلومتر در ساعت
 • جاده‌های فرعی: روزها حداکثر ۸۵ و شب‌ها ۷۵ کیلومتر در ساعت

تبصره‌۱: حداکثر سرعت مجاز برای وسایل نقلیه موتوری در در آزاد راه‌ها به وسیله علایم مشخص می‌شود.

تبصره۲: تردد اتوبوس، مینی‌بوس و بارکش‌ها به جز وانت در لاین سرعت آزاد راه‌های درون شهری و برون شهری ممنوع است.

قوانین خاص رانندگی در شهری بدون چراغ قرمز

قوانین راهنمایی و رانندگی در کیش اهمیت بسیار زیادی دارد و مردم نیز این قوانین را رعایت می‌کنند. نظارت بر قوانین راهنمایی و رانندگی نیز در این شهر به جدیت انجام می‌شود برای مثال اگر در جزیره کیش خودرو اجاره کنید و سرعت شما بالاتر از حد مجاز باشد از طرف شرکتی که از آن خودرو اجاره کرده‌اید با شما تماس گرفته می‌شود!

جزیره کیش شهری بدون چراغ قرمز

رانندگی در کیش با سایر شهر‌های ایران متفاوت است در این جزیره هیچ چراغ قرمز و سرعت گیری وجود ندارد. همچنین اگر خودرو شما کثیف باشد جریمه خواهید شد!

سرعت مجاز و پرداخت جریمه ها در کیش

قبض‌های خلافی تنها در کیش قابل پرداخت است یعنی تنها در صورتی اجازه دارید که خودرو خود را از کیش خارج کنید که تمام جریمه‌ها و خلافی خودرو را پرداخت کنید. از سویی دیگر داشتن معاینه فنی در کیش بسیار مهم است به طوری که اگر خودرویی معاینه فنی نداشته باشد حق ورود به جزیره را ندارد. رانندگی با سرعت مجاز در کیش اهمیت زیادی دارد و میزان سرعت در هر مسیر به وسیله تابلوها مشخص شده است و همه رانندگان موظف به رعایت آن هستند.

نگاهی به چند قانون عجیب رانندگی در دنیا!

 • «اتوبان» یکی از سریع ترین جاده‌های آلمان است و هیچ سرعت معینی برای این جاده مشخص نشده است. بیش از ۳۰ درصد جاده‌های آلمان هیچ محدودیت سرعتی ندارند و تنها در ۱۰ درصد جاده‌های این کشور سیستم کنترل سرعت مجاز نصب شده است.
 • سرعت مجاز رانندگی در کشور فرانسه متغیر است و در آب و هوای خشک می‌توان با سرعت ۱۳۰ و در هوای بارانی با سرعت ۱۱۰ کیلومتر در ساعت رانندگی کرد.
 • در قبرس هیچ کس در خودرو حق خوردن خوراکی را ندارد حتی اگر خودرو در حال حرکت نباشد!
 • سوئد یکی از قوانین عجیب رانندگی در دنیا را دارد و آن روشن بودن چراغ‌های خودرو در هر شرایطی است!
فروش فوری خودرو

نویسنده: شقایق صفی خانی