خودروهای ۳۰۰ میلیون تومانی بازار (اردیبهشت ۱۴۰۱)

۶ اردیبهشت ۱۴۰۱ خودروهای ۳۰۰ میلیون تومانی بازار (اردیبهشت ۱۴۰۱)

سرعت افزایش قیمت انواع خودرو که در فروردین ماه شدت گرفته بود، در روزهای ابتدایی اردیبهشت ۱۴۰۱ کم شده که دلیل آن را می‌توان ثبات نرخ ارز و اجرای مجدد طرح فروش و پیش‌فروش خودروسازان دانست. با این حال همچنان شاهد بالا رفتن قیمت‌ها در بازار خودرو کشور هستیم و این روند در ماه‌های آتی هم ادامه خواهد داشت و خرید خودرو برای مردم سخت‌تر خواهد شد.

برلیانس H220 (دنده‌ای)

مدل ۱۳۹۹ – ۳۱۲،۰۰۰،۰۰۰ تومان

برلیانس H220 از سری H200 (اچ۲۰۰) و دارای ساختار و پلتفرم جدیدی نسبت به خودروهای سری H300 (اچ۳۰۰) است. این هاچبک تست تصادف چین را با موفقیت کامل پشت سر گذاشته و ۵ ستاره کسب کرده است. تولید برلیانس H220 (اچ۲۲۰) از سال ۹۵ در کارخانه پارس خودرو آغاز شد. برلیانس هاچبک با گیربکس اتومات هم عرضه می‌شود که قیمتی حدود به ۳۵۰ میلیون تومان دارد.

برلیانس H230 (دنده‌ای)

مدل ۱۳۹۹ – ۳۲۵،۰۰۰،۰۰۰ تومان

برلیانس H230 (اچ۲۳۰) نسخه سدان H220 است و در سال ۲۰۱۲ در چین روی خط تولید قرار گرفت. صندوقدار چینی در سال ۱۳۹۴ توسط سایپا به مشتریان ایرانی عرضه شد و یک سال بعد خط تولید آن توسط پارس خودرو راه‌اندازی شد. این خودرو از نظر امکانات و تجهیزات تفاوتی با مدل هاچبک ندارد. شتاب ۰ تا ۱۰۰ آن ۱۴.۵ ثانیه است و خودرویی کُند به حساب می‌آید، اما از نظر مصرف سوخت اقتصادی است و ۶.۸ لیتر در صد کیلومتر می‌سوزاند.

پژو ۲۰۶ تیپ ۲

مدل ۱۴۰۱ – ۲۹۷،۰۰۰،۰۰۰ تومان

مدل ۱۴۰۰ – ۲۸۶،۰۰۰،۰۰۰ تومان

مدل ۱۳۹۹ – ۲۷۵،۰۰۰،۰۰۰ تومان

پژو ۲۰۶ یکی از پرفروش‌ترین و محبوب‌ترین خودرو هم در بازار ایران و هم در بازارهای جهانی است. هاچبک فرانسوی در سال ۱۳۸۰ برای اولین بار راهی خیابان‌های کشور شد و در آن زمان به دلیل فاصله کم بین عرضه در ایران و فروش در بازارهای جهانی، خودروی مدرنی به حساب می‌آمد. پژو ۲۰۶ در ۶ تیپ تولید می‌شد که از نظر پیشرانه، گیربکس و آپشن با هم متفاوت بودند. در حال حاضر فقط تیپ ۵ و ۲ روی خط تولید باقی مانده‌اند، اما ایران خودرو جدیدترین مدل هاچبکش را با نام پژو ۲۰۶ تیپ ۳ پانوراما معرفی کرده است. مصرف سوخت این هاچبک کوچک ۶.۴ لیتر در صد کیلومتر است.

پژو ۴۰۵

GLX بنزینی – مدل ۱۳۹۹ – ۲۷۵،۰۰۰،۰۰۰ تومان

GLX دوگانه‌سوز – مدل ۱۳۹۹ – ۲۹۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان

SLX – مدل ۱۴۰۰ – ۳۲۵،۰۰۰،۰۰۰ تومان

SLX – مدل ۱۳۹۹ – ۳۱۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان

پژو ۴۰۵ قدیمی‌ترین خودروی ساخت داخل است که سه دهه روی خط تولید قرار داشت و آخرین مدل آن در سال ۱۳۹۹ به دست مشتریان رسید. این خودرو در سال ۷۲ و با موتورهای ۱.۶ لیتری و ۲ لیتری به مشتریان ایرانی معرفی شد و از سال ۸۱ موتور ۱.۸ لیتری XU7 به ۴۰۵ قدرت داد. صندوق عقب ماشین دوگانه‌سوز به دلیل نصب باک گاز CNG، گنجایش کمتری از مدل بنزینی دارد. پژو ۴۰۵ SLX آخرین تیپ این سدان است که همچنان تولید می‌شود و در ظاهر تفاوت‌هایی با GLX دارد و از پیشرانه TU5 پژو ۲۰۶ استفاده می‌کند

پژو پارس

موتور XU7P – مدل ۱۴۰۱ – ۳۱۴،۰۰۰،۰۰۰ تومان

موتور XU7 – مدل ۱۴۰۱ – ۳۰۸،۰۰۰،۰۰۰ تومان

مدل ۱۴۰۰ – ۲۹۵،۰۰۰،۰۰۰ تومان

مدل ۱۳۹۹ – ۲۸۵،۰۰۰،۰۰۰ تومان

پژو پارس که در ابتدا با نام پرشیا شناخته می‌شد، در سال ۱۳۷۹ به دست خریداران ایرانی رسید. این خودرو شبیه به ۴۰۵ اما با چهره‌ای جدیدتر، با الهام از پژو ۴۰۶ مخصوص بازار ایران طراحی و تولید شده و به نوعی فیس‌لیفت پژو ۴۰۵ محسوب می‌شود. این خودرو در چهار مدل LX، اتوماتیک، دوگانه‌سوز و ساده در بازار خودرو خرید و فروش می‌شود. موتور پارس همان موتور ۱.۸ لیتری است که روی ۴۰۵ GLX قرار دارد. پژو پارس ساده از امکانات کمتری نسبت به دیگر مدل‌های پارس برخوردار است. ایران خودرو در سال ۱۴۰۱، پژو پارس ساده را با پیشرانه XU7P تولید و عرضه می‌کند.

رانا پلاس

مدل ۱۴۰۱ – ۲۹۵،۰۰۰،۰۰۰ تومان

مدل ۱۴۰۰ – ۲۸۳،۰۰۰،۰۰۰ تومان

پانوراما – مدل ۱۴۰۰ – ۳۲۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان

رانا پلاس یکی از جدیدترین محصولات ایران خودرو است که سال ۱۴۰۰ از طریق طرح‌های فروش ایران خودرو عرضه شد. این خودرو هم مثل دیگر محصولات سری پلاس، تلاشی برای اعمال بهبود بر رانا LX است، طراحی و امکانات بهتری نسبت به مدل معمولی دارد. آلایندگی موتور کاهش یافته، فرمان خودرو برقی استفاده شده، گرافیک چراغ‌ها تغییر کرده، آینه بغل به راهنما مجهز شده و در کابین هم از تجهیزات پژو ۲۰۷ استفاده شده است. رانا پلاس در ابتدا با جعبه دنده دستی ۵ سرعته به فروش می‌رسید، اما سری‌های جدیدتر آن به گیربکس ۶ سرعته دستی مجهز شده‌اند.

سمند LX

موتور EF7 – مدل ۱۴۰۰ – ۳۰۱،۰۰۰،۰۰۰ تومان

موتور EF7 – مدل ۱۳۹۹ – ۲۸۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان

ساده – مدل ۱۴۰۱ – ۲۸۳،۰۰۰،۰۰۰ تومان

سمند LX یکی از تیپ‌های خودروی ملی است که در سال ۱۳۸۳ و با هدف رفع کاستی‌ها و نواقص تیپ‌های قبلی و هم‌زمان با تیپ SE به بازار آمد. در سال ۱۳۸۸، مدل دوگانه‌سوز این خودرو عرضه شد و دو سال بعد موتور بنزینی EF7 روی سمند LX قرار گرفت. این خودرو یکی از جادارترین ماشین‌های تولید داخل است و البته جزو کم‌آپشن‌ترین‌ها هم به حساب می‌آید. سمند LX ساده با موتور XU7 به فروش می‌رسد که روی پژو ۴۰۵ و پارس هم استفاده شده و قدرت کمتر و مصرف بیشتری از سمند LX با موتور EF7 دارد.

کوییک اتوماتیک پلاس

مدل ۱۴۰۰ – ۲۹۶،۰۰۰،۰۰۰ تومان

مدل ۱۳۹۹ – ۲۸۲،۰۰۰،۰۰۰ تومان

کوییک پلاس اتوماتیک در سال ۱۳۹۷، دو سال بعد از کوییک معمولی معرفی شد. این خودرو یکی از بهترین محصولات ارزان‌قیمت داخلی از نظر آپشن‌ها و امکانات است. کوییک اولین خودروی داخلی است که از جعبه دنده CVT استفاده می‌کند و فرمان اسپرت، نمایشگر لمسی با دوربین نویگیشن و استارت دکمه‌ای از آپشن‌های این خودرو هاچبک کراس است. کوییک پلاس یا کوییک اتوماتیک اسمی است که اهالی بازار به این خودرو داده‌اند، وگرنه در سایت شرکت سایپا، چیزی به نام کوییک پلاس یا اتوماتیک به صورت مجزا وجود ندارد.

فروش فوری خودرو

نویسنده: میلاد قزللو