خودروهای ۳۰۰ میلیون تومانی در بازار (آبان ۱۴۰۰)

۳۰ آبان ۱۴۰۰ خودروهای ۳۰۰ میلیون تومانی در بازار (آبان ۱۴۰۰)

در حال حاضر شلوغ‌ترین بخش بازار خودرو کشور را اتومبیل‌هایی با قیمت‌های از ۲۵۰ میلیون تا ۳۵۰ میلیون تومان و یا به عبارت ساده‌تر خودروهای ۳۰۰ میلیون تومانی تشکیل داده‌اند.

اگر حدود ۳۰۰ میلیون تومان پول دارید و خودروهای ارزان قیمت ۱۰۰ میلیونی و ۲۰۰ میلیونی شما را راضی نمی‌کند و ماشین‌هایی با امکانات بیشتر می‌خواهید، گزینه‌های زیادی برای انتخاب پیدا می‌کنید.

هاچبک‌های چینی و پژوهای فرانسوی و سدان‌های داخلی می‌توانند خودرو مورد نظر شما باشند.

بازار خودرو ایران این روزها درگیر تصمیمات لحظه‌ای مدیران وزارت صنعت، شورای رقابت و گروه‌های خودروسازی ایران خودرو و سایپا است. یک روز خودروسازان قیمت محصولاتشان را بدون اطلاع شورای رقابت بالا می‌برند و روز بعد، وزیر صنعت دستور لغو افزایش قیمت‌ها را صادر می‌کند.

در این شرایط خریداران و فروشندگان ترجیح می‌دهند تا روشن شدن وضعیت بازار، دست روی دست بگذارند. با این وجود، قیمت روز خودروها که از تیر ماه روند صعودی را آغاز کرده بود، همچنان افزایش پیدا می‌کند، به طوری که در مدت ۵ ماه، سمند LX دوگانه‌سوز ۵۰ میلیون تومان گران شده است و این افزایش چند ده میلیونی را می‌توان در قیمت دیگر خودروهای هم‌رده نیز مشاهده کرد.

ام وی ام ۳۱۵ (اسپرت اکسلنت)

مدل ۱۳۹۹ – ۳۱۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان

ام وی ام ۳۱۵ از سال ۱۳۹۱ توسط مدیران خودرو مونتاژ و تولید می‌شود. سال ۱۳۹۴، فیس لیفت این هاچبک جمع و جور به بازار آمد و هم‌زمان مدل صندوقدار ۳۱۵ هم به دست مشتریان رسید. این خودرو یک پیشرانه ۱.۵ لیتری با قدرت ۱۰۷ اسب بخار زیر کاپوت قرار دارد و به یک جعبه دنده پنج سرعته دستی مجهز است. در سال ۱۳۹۹، مدل جدیدتر با نام ۳۱۵ پلاس عرضه شد.

برلیانس H230 (دنده‌ای)

مدل ۱۳۹۹ – ۲۹۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان

برلیانس H230 نسخه سدان H220 است که در سال ۲۰۱۲ در چین روی خط تولید قرار گرفت و سال ۱۳۹۴ توسط سایپا در ایران عرضه شد و یک سال بعد خط تولید آن به پارس خودرو تحویل داده شد. این خودرو از نظر امکانات و تجهیزات تفاوتی با مدل هاچبک ندارد. شتاب ۰ تا ۱۰۰ آن ۱۴.۵ ثانیه است و خودرویی کند به حساب می‌آید اما از نظر مصرف سوخت اقتصادی است و ۶.۸ لیتر در صد کیلومتر می‌سوزاند.

پژو ۲۰۶ (تیپ ۵)

مدل ۱۳۹۹ – ترمز عقب کاسه‌ای – ۲۹۵،۰۰۰،۰۰۰ تومان

مدل ۱۳۹۹ – ترمز عقب دیسکی – ۳۰۲،۰۰۰،۰۰۰ تومان

پژو ۲۰۶ یکی از پرفروش‌ترین و محبوب‌ترین خودروها هم در بازار ایران و هم در بازارهای جهانی بود. این هاچبک فرانسوی در سال ۱۳۸۰ برای اولین بار راهی خیابان‌های کشور شد و در آن زمان خودروی مدرنی بود. پژو ۲۰۶ در ۶ تیپ تولید می‌شد که در حال حاضر فقط تیپ ۵ و ۲ روی خط تولید باقی مانده‌اند. مصرف سوخت این هاچبک کوچک ۶.۴ لیتر در صد کیلومتر است.

پژو ۲۰۶ SD

مدل ۱۳۹۹ – ۲۹۲،۰۰۰،۰۰۰ تومان

مدل ۱۴۰۰ – ۳۰۵،۰۰۰،۰۰۰ تومان

پژو ۲۰۶ SD در سال ۱۳۸۵ به بازار ایران معرفی شد و از آن زمان در هشت تیپ عرضه می‌شد اما از سال ۹۳ فقط تیپ V8 تولید می‌شود. تنها تفاوت ۲۰۶ صندوقدار با هاچبک در اتصالات فنربندی عقب است که باعث بهتر شدن فرمان‌پذیری خودرو شد. همچنین مهم‌ترین مزیت مدل سدان ۲۰۶، صندوق عقب ۴۰۰ لیتری آن است که ۱۵۵ لیتر از مدل هاچبک گنجایش بیشتری دارد.

پژو ۲۰۷ (دنده‌ای)

مدل ۱۳۹۹ – رینگ فولادی – ۳۲۱،۰۰۰،۰۰۰ تومان

مدل ۱۳۹۹ – رینگ فولادی، فرمان برقی، کروز کنترل – ۳۲۵،۰۰۰،۰۰۰ تومان

پژو ۲۰۷ فیس لیفت ۲۰۶ است که با امکانات بیشتری نسبت به مدل قبلی، یکی از محبوب‌ترین خودروهای داخلی است که توسط شرکت ایران خودرو تولید و عرضه می‌شود. این خودرو در سال ۹۵ زیر پای مشتریان قرار گرفت و نسخه مجهز به سقف پانوراما نیز در سال ۹۹ به بازار آمد. چراغ‌های جلو، آینه و جلوپنجره از نو طراحی و در بالای داشبرد هم یک نمایشگر لمسی استفاده شده است.

پژو ۴۰۵ SLX

مدل ۱۴۰۰ – ۲۹۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان

پژو ۴۰۵ قدیمی‌ترین خودروی ساخت داخل است که همچنان روی خط تولید قرار دارد. این خودرو در سال ۱۳۷۲ و با موتورهای ۱.۶ لیتری و ۲ لیتری به مشتریان ایرانی معرفی شد و از سال ۸۱ موتور ۱.۸ لیتری XU7 به ۴۰۵ قدرت داد. تیپ SLX از سال ۸۸ و با اضافه‌شدن مه‌شکن و اسپویلر عقب و داشبرد و کیلومترشمار جدید به بازار آمد و سال ۹۰ پیشرانه TU5 با حجم ۱.۶ لیتر زیر کاپوت آن قرار گرفت. تولید تیپ GLX در سال ۹۹ متوقف شد، اما ایران خودرو همچنان به عرضه پژو ۴۰۵ SLX ادامه می‌دهد.

پژو پارس

مدل ۱۳۹۹ – LX – رینگ فولادی – ۳۱۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان

مدل ۱۳۹۹ – LX – رینگ آلومینیومی – ۳۱۵،۰۰۰،۰۰۰ تومان

مدل ۱۳۹۹ – دوگانه‌سوز – ۳۱۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان

مدل ۱۴۰۰ – ساده – ۲۸۵،۰۰۰،۰۰۰ تومان

پژو پارس که در ابتدا با نام پرشیا شناخته می‌شد، در سال ۱۳۷۹ به دست خریداران ایرانی رسید. این خودرو شبیه به ۴۰۵ اما با چهره‌ای جدیدتر و با الهام از پژو ۴۰۶ طراحی و تولید شده است. موتور پارس همان موتور ۱.۸ لیتری است که روی ۴۰۵ GLX قرار دارد. LX یکی از مدل‌های پژو پارس یا پرشیا است که از سال ۱۳۹۰ و با موتور TU5 روانه بازار شده است. پژو پارس LX از امکانات بیشتری نسبت به دیگر مدل‌های پارس برخوردار است.

دنا

مدل ۱۳۹۹ – رینگ فولادی – ۳۲۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان

مدل ۱۳۹۹ – رینگ فولادی و کروز کنترل – ۳۲۵،۰۰۰،۰۰۰ تومان

دنا در سال ۱۳۹۳ و یک دهه و نیم بعد از اولین خودرو ملی به مشتریان داخلی معرفی شد. این خودرو هم مثل بقیه اعضای خانواده سمند روی پلتفرم پژو ۴۰۵ ساخته شده است اما طراحی بهتری نسبت به سمند و سورن دارد. این سدان ایران خودرو از موتور ۴ سیلندر ۱.۷ لیتری EF7 استفاده می‌کند و خودرو خانوادگی محسوب می‌شود. از سال ۱۳۹۷، رینگ آلومینیومی، ترمز دیسکی و کروز کنترل از فهرست آپشن‌های استاندارد دنا خارج شد و برای استفاده از آنها باید پول بیشتری بپردازید.

رانا پلاس پانوراما

مدل ۱۴۰۰ – ۳۰۵،۰۰۰،۰۰۰ تومان

رانا پلاس یکی از جدیدترین محصولات ایران خودرو است که چند ماهی بیشتر از تحویلش به مشتریان نگذشته است. همان طور که از اسمش پیدا است، طراحی و امکانات بهتری نسبت به مدل معمولی دارد. آلایندگی موتور کاهش یافته، فرمان خودرو برقی استفاده شده، گرافیک چراغ‌ها تغییر کرده، آینه بغل به راهنما مجهز شده و در کابین هم از تجهیزات پژو ۲۰۷ استفاده شده است. رانا پلاس اولین محصول ایران ‌خودرو با گیربکس ۶ سرعته دستی است که قدرت موتور TU5P را به چرخ‌های جلو منتقل می‌کند. سقف پانوراما این خودرو مشابه پژو ۲۰۷ است.

زوتی آریو (دنده‌ای)

مدل ۱۳۹۸ – ۲۹۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان

آریو نام ایرانی خودرو چینی زوتی Z300 است که در کارخانه سایپا تولید می‌شود. با توجه به وجود رقبای بهتر و همین طور حذف بعضی از امکانات و تجهیزات، آریو نتوانسته به موفقیتی دست پیدا کند. تعدادی از این خودرو نیز مختص تاکسیرانی و با رنگ زرد تولید شده است.

سمند LX EF7

مدل ۱۴۰۰ – ۲۷۶،۰۰۰،۰۰۰ تومان

مدل ۱۳۹۹ – دوگانه‌سوز – ۲۹۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان

مدل ۱۴۰۰ – دوگانه‌سوز – ۳۱۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان

سمند LX تیپ جدیدی از اولین خودروی ملی است که در سال ۱۳۸۳ و با هدف رفع کاستی‌ها و نواقص تیپ‌های قبلی و هم‌زمان با تیپ SE به بازار آمد. در سال ۱۳۸۸، مدل دوگانه‌سوز این خودرو عرضه شد و دو سال بعد موتور بنزینی EF7 روی سمند LX قرار گرفت. این خودرو یکی از جادارترین ماشین‌های تولید داخل است و البته جزو کم‌آپشن‌ترین‌ها هم به حساب می‌آید.

سمند سورن پلاس

مدل ۱۴۰۰ – ۲۹۵،۰۰۰،۰۰۰ تومان

سمند سورن پلاس، فیس لیفت ELX است که دارای گرافیک متفاوت چراغ‌ها، جلوپنجره مشکی رنگ و باله روی صندوق عقب است. سمند سورن ELX تیپ و مدل جدیدی از سمند سورن بود که در سال ۱۳۹۰ به بازار آمد. در این تیپ موتور EF7 مثل بقیه محصولات ایران خودرو استفاده شد و همین طور ترمزهای چهار چرخ به نوع دیسکی تغییر پیدا کرد.

فروش فوری خودرو

نویسنده: میلاد قزللو