هاچبک های زیر 100 میلیون در بازار

۲۳ خرداد ۱۴۰۰ هاچبک های زیر 100 میلیون در بازار

خودروهای هاچ بک به دلیل ابعاد جمع و جورشان چه برای رانندگی و چه پارک کردن در شهرهای شلوغ پرطرفدارترند. قیمت هاچ بک ها در بازار خودرو ایران از حدود ۱۲۰ میلیون داخلی ها تا ۶۰۰ میلیون خارجی‌ها برآورد می‌شود.

خودروهای هاچبک همیشه جزو پرطرفدارترین و محبوب‌ترین اتومبیل‌ها در بازار هستند. اندازه و ابعاد کوچک‌تر این خودروها نسبت به دیگر بدنه‌ها و کلاس‌ها باعث می‌شود تا مواد اولیه کمتری در تولید آنها صرف شود و به همین خاطر جزو ارزان‌قیمت‌ترین ماشین‌ها در بازار هستند. همچنین به دلیل همین کوچک بودن، مناسبت‌ترین و بهترین خودرو برای رفت و آمدها و سفرهای درون شهری به حساب می‌آیند. علاوه بر این کنترل خودروهای هاچبک راحت‌تر است و رانندگان تسلط بیشتری روی فرمان دارند و به همین خاطر جزو کلاس‌های خودرویی محبوب خانم‌ها و همین طور رانندگان تازه‌کاری است که می‌خواهند برای اولین بار پشت فرمان بنشینند.

در بازار ایران هم خودروهای هاچبک متنوعی موجود است. از هاچبک‌های داخلی مثل تیبا و کوییک با قیمت‌های ۱۲۰ – ۱۴۰ میلیونی گرفته تا برلیانس‌ها و ام وی ام‌های چینی که در محدوده قیمتی ۲۰۰ – ۳۰۰ میلیون تومانی خرید و فروش می‌شوند و بی ام و سری یک هم گران‌ترین هاچبک بازار با قیمت بیشتر از یک میلیارد تومان است.

اما آشفتگی بازار در چند سال اخیر باعث شده تا پول خریداران از سرعت افزایش قیمت‌ها جا بماند. همین حالا اگر کمتر از ۱۰۰ میلیون تومان پول داشته باشید و بخواهید خودرو هاچبک بخرید باید به سراغ ماشین‌های کارکرده بروید و آنجا هم فقط دو گزینه دارید: پراید ۱۱۱ و تیبا ۲.

پراید ۱۱۱، ارزان‌ترین هاچبک

ارزان‌ترین هاچبک موجود در بازار، البته در بازار خودروهای کارکرده، پراید ۱۱۱ است که می‌توان تر و تمیز آن را با قیمتی حدود ۸۰ میلیون تومان خریداری کرد.

آشنایی ایرانی‌ها با پراید، با مدل هاچبک این خودرو کره‌ای شروع شد که در اوایل دهه هفتاد به دست مشتریان ایرانی رسید. پراید هاچبک سبز رنگ شخصیت اصلی سریال «تهران ۱۱» بود و در هر قسمت باعث و شاهد اتفاقاتی در زندگی تهرانی‌های دهه هفتاد می‌شد. این خودرو به دلیل قیمت ارزان و مصرف سوخت قابل قبول به سرعت به یکی از پرفروش‌ترین خودروهای آن زمان تبدیل شد.

در سال ۱۳۸۸ بود که گروه خودروسازی سایپا تصمیم گرفت تا تغییراتی روی پراید هاچبک انجام دهد و مدل فیس لیفت این خودرو با نام پراید ۱۱۱ به بازار آمد. این هاچبک در پنج تیپ مختلف عرضه می‌شد که تفاوت این تیپ‌ها در فرمان هیدرولیک، ترمز ABS و کیسه هوا بود.

پراید ۱۱۱ ST هیچ کدام از آپشن‌های گفته‌شده را نداشت اما تیپ EX فول آپشن‌ترین پراید ۱۱۱ بود. در سال ۹۲، تیپ SE عرضه شد که علاوه بر فرمان هیدرولیک، ترمز ABS و کیسه هوای راننده برای سمت شاگرد هم به ایربگ مجهز شد. آخرین پراید ۱۱۱ در اردیبهشت ۹۹ تولید و در نهایت دفتر این خودرو برای همیشه بسته شد.

پیشرانه پراید ۱۱۱ از نوع M13، دارای ۴ سیلندر و با قدرت ۷۱ اسب بخار و گشتاور ۱۰۸ نیوتن متر و مجهز به جعبه دنده ۵ سرعته دستی است. این هاچبک کوچک برای طی کردن ۱۰۰ کیلومتر راه ۶.۴ لیتر بنزین مصرف می‌کند و جزو کم‌مصرف‌ترین خودروهای بازار به حساب می‌آید و استاندارد آلایندگی یورو ۴ را رعایت می‌کند.

تیبا ۲، اولین هاچبک ایرانی

تیبا ۲

تیبا ۲ یا تیبا هاچبک بعد از پراید ۱۱۱، هاچبک ارزان‌قیمت دیگری است که مدل‌های ۹۳ آن را می‌توانید با قیمتی حدود ۹۰ میلیون تومان بخرید. مدل‌های ۹۵ و ۹۶ این خودرو قیمتی حدود ۱۰۰ میلیون تومان دارند.

تیبا اولین خودرو انحصاری سایپا است که در سال ۸۸ و هم‌زمان با اولین سری پراید ۱۱۱ به بازار آمد. این خودرو روی پلتفرم ارتقایافته پراید با نام X200 تولید شد و طراحی بهتر و موتور قوی‌تری دارد.

سال ۱۳۹۲، پراید ۱۱۱ SE به بازار عرضه شد و هم‌زمان مدل هاچبک تیبا هم به دست مشتریان رسید. تیبا ۲ به خاطر استفاده از درهای تقویت‌شده و ستون دو جداره ایمنی بیشتری نسبت به پراید هاچبک دارد.

مطالب مرتبط:

تیبا هاچبک در دو تیپ SX و EX عرضه می‌شود که تیپ SX ارزان‌ترین مدل آن است. پیشرانه تیبا ۲ مدل تقویت‌شده پیشرانه M13 پراید است و با کد M15 شناخته می‌شود. این موتور ۱.۵ لیتری، ۸۷ اسب بخار قدرت و ۱۲۸ نیوتن متر گشتاور دارد و از طریق یک جعبه دنده ۵ سرعته دستی به چرخ‌های جلو متصل است.

مصرف سوخت تیبا ۲ کمی بیشتر از پراید ۱۱۱ است و برای طی کردن ۱۰۰ کیلومتر راه، ۶.۹ لیتر بنزین مصرف می‌کند. تیبا هاچبک مجهز به ایربگ راننده و سرنشین جلو، ایزوفیکس، مه‌شکن جلو و عقب، ترمز ABS و آینه جانبی برقی (تیپ EX) است.

نویسنده: میلاد قزللو

فروش فوری خودرو