راهنمای خرید خودرو برای رفت و آمد روزانه

۳ شهریور ۱۴۰۰ راهنمای خرید خودرو برای رفت و آمد روزانه

با وجود گسترش شبکه حمل و نقل عمومی و مترو، خیلی از افراد همچنان ترجیح می‌دهند برای رفت و آمد روزانه به محل کار و یا مراکز خرید یا خانه دوست و آشنا، از خودرو شخصی استفاده کنند. به طور میانگین ۳۰ دقیقه تا یک ساعت از وقت هر فرد در روز، صرف رفت و آمد می‌شود. به طبع این زمان در شهرهای بزرگ، شلوغ و پرجمعیت بیشتر است.

با بزرگ شدن شهرها و شکل گرفتن شهرهای اقماری و مناطق حاشیه‌ای، فاصله بین مبدا و مقصد افزایش یافته و تمایل مردم به خرید خودرو شخصی نیز بیشتر شده است. به دلیل اینکه با استفاده از خودرو شخصی، حریم افراد بیشتر حفظ می‌شود، تعیین زمان رفت و آمد در اختیار فرد خواهد بود، خصوصا حالا که ویروس کرونا شیوع پیدا کرده، سلامتی فرد کمتر به خطر می‌افتد.

اما هر خودرویی مناسب رفت و آمد روزانه نیست و خودروهای سواری مورد نظر دارای ویژگی‌های خاصی هستند.

ویژگی های خودروهای روزانه

۱. قیمت مناسب و اقتصادی

خرید یک خودرو سواری نباید حساب بانکی‌تان را صفر کند یا لازم باشد برایش پول خیلی زیادی خرج کنید. با نگاهی به بازار خودرو می‌توان خودروهای سواری را که قیمتی کمتر از ۴۰۰ – ۵۰۰ میلیون تومان دارند، به عنوان یک خودرو برای رفت و آمد روزانه انتخاب کرد. این فهرست شامل خودروهای ارزان قیمت و جمع و جور و کم‌مصرف سایپا مثل پراید ۱۳۲، تیبا، ساینا، ماشین‌های جادار ایران خودرو شامل سمند LX، پژو ۲۰۶، دنا و اتومبیل‌های چینی مانند جک J4 و برلیانس می‌شود.

۲. مطمئن و قابل اعتماد

قیمت تنها شاخصی نیست که در زمان خرید خودرو سواری برای رفت و آمد روزانه باید به آن توجه داشته باشید، بلکه باید ببینید که خودرو مورد نظرتان تا چه اندازه مطمئن و قابل اعتماد است. بدان معنا که خودرویتان باید هزینه تعمیر و نگهداری کمتری داشته باشد و خرج کمتری روی دستتان بگذارد و لازم نباشد هر روز برای تعمیرش به تعمیرگاه‌ها مراجعه کنید. برای اطلاع از مزایا و معایب و مطمئن بودن خودروها می‌توانید مطالب زیادی در اینترنت پیدا کنید.

۳. کم‌ مصرف

هر چند استفاده از خودرو شخصی رفت و آمد را راحت‌تر می‌کند، اما برای این کار باید برای هر لیتر بنزین آزاد ۳۰۰۰ تومان پول بدهید و کارت سوختتان هم فقط ۶۰ لیتر بنزین ۱۵۰۰ تومانی دارد. حالا این قیمت را در کنار ۳۰ تا ۸۰ کیلومتر مسافتی که خودروها در طول روز طی می‌کنند و در ترافیک می‌مانند، قرار دهید. بدین ترتیب، فاکتور مهم دیگری که برای خرید یک خودرو مناسب رفت و آمد روزانه اهمیت دارد، کم‌مصرف بودن آن است. اگر مصرف سوخت ماشین مورد نظرتان ۶ – ۷ لیتر باشد، می‌توانید آن را جزو انتخاب‌هایتان قرار دهید.

۴. ایمن

ایمنی و امنیت شاخص مهمی است که در زمان خرید خودرو سواری برای رفت و آمد روزانه باید به آن توجه کنید. خوشبختانه این روزها خودروهای جدید به امکانات ایمنی مثل کیسه هوا، سنسور و دوربین عقب و کمربندهای پیش‌کشنده مجهز هستند. ارزان‌ترین خودروهای بازار ایران مثل تیبا ۲ و ساینا و سمند فقط از ۲ کیسه هوا و کمربندهای پیش‌کشنده و ترمز ABS برای حفظ ایمنی سرنشینان استفاده می‌کنند، اما خودروهای گران‌تر آپشن‌های بیشتری مثل سنسور و دوربین عقب و کروز کنترل دارند.

۵. راحت

اگر فاصله مبدا و مقصدتان خیلی طولانی نباشد، حداقل ۳۰ دقیقه برای رفت و ۳۰ دقیقه برای برگشت، از خودرو استفاده می‌کنید. یعنی در روز یک ساعت داخل کابین خودرو می‌نشینید و به همین دلیل طراحی داخلی خیلی اهمیت دارد. صندلی‌های راحت، تهویه مطبوع مناسب و سیستم صوتی خوب حداقل امکاناتی است که می‌توان از یک خودرو سواری ساده انتظار داشت. البته اگر پول بیشتری خرج کنید و خودروهای گران‌تری بخرید، آپشن‌هایی مثل صندلی‌های دارای گرم‌کن و سردکن و ماساژور، سیستم تهویه اتوماتیک و سیستم اطلاعات و سرگرمی پیشرفته نصیبتان می‌شود.

نتیجه گیری

اگر می‌خواهید یک خودرو سواری برای رفت و آمد روزانه بخرید، به این ۵ نکته توجه کنید. خودرو جدید هم باید دارای قیمت مناسب و اقتصادی و هم مطمئن و قابل اعتماد باشد. همچنین بنزین کمتری مصرف کند و امکانات ایمنی کافی و همچنین راحت باشد.

فروش فوری خودرو

نویسنده: میلاد قزللو