خودرو صفر کیلومتر بخریم یا کارکرده؟

۵ اردیبهشت ۱۳۹۹ خودرو صفر کیلومتر بخریم یا کارکرده؟

انتخاب میان خودرو صفر کیلومتر و دست دوم، یکی از مهم‌ترین مسائلی است که هنگام خرید وسیله نقلیه، بسیاری را درگیر خود کرده و افراد را بر سر دوراهی انتخاب بین این دو قرار می‌دهد. ماشین صفر به دلیل نو بودن قطعات آن، متقاضیان زیادی دارد و از طرف دیگر، اتومبیل دست دوم دارای قیمت پایین‌تری بوده و قابل دسترس‌تر برای افراد هستند. نکته مهم در این میان، تقابل امکانات بیشتر با قیمت کمتر در برابر تجهیزات کمتر با بهای بیشتر است.

در این مطلب با بررسی مزایا و معایب خرید خودرو صفر کیلومتر، قصد داریم تا به شما بگوییم که چرا انتخاب ماشین نو در بیشتر مواقع، گزینه خوبی نیست.

مزایای خرید خودرو صفر کیلومتر

مزایای خرید خودرو صفر

1.      گارانتی و ضمانت‌نامه

گارانتی یکی از مهم‌ترین دلایل انتخاب ماشین نو توسط متقاضیان است. شما با خرید یک اتومبیل نو تا چند سال از خدمات پس از فروش رایگان خودروساز و یا نمایندگی فروش بهره‌مند می‌شوید. بنابراین هزینه‌های تعمیر شما، بسیار پایین آمده و حتی به صفر هم می‌رسد. در بیشتر موارد، تاریخ انقضای ضمانت‌نامه ارائه‌شده توسط شرکت‌ها زمانی بین 3 تا 5 سال است.

2.     امکان سفارشی‌سازی ماشین صفر کیلومتر

بسیاری از خودروسازان بزرگ و حتی خودروسازان ایرانی کوچک در سطح دنیا با هدف جذب مشتریان بیشتر و دعوت آن‌ها به خرید اتومبیل نو، قابلیت ساخت سفارشی برای برخی از محصولات خود، اما با قیمت بیشتر را فراهم کردند. امکان تغییر رنگ بدنه، افزودن تجهیزات ایمنی و رفاهی بیشتر، رینگ متفاوت یا اضافه کردن سانروف از مواردی هستند که در محصولات سفارشی می‌توان از آن‌ها بهره برد.

3.    تجهیزات و تکنولوژی به‌روز

خودرو صفر کیلومتر مجهز به جدیدترین تکنولوژی‌های روز است؛ البته این مورد، کاملا به برند و مدل ماشین هم بستگی دارد. گاهی اتومبیل دست دوم با برند و مدل بهتر از یک محصول جدید ضعیف، آپشن‌های بیشتری داشته؛ اما قیمت هر دو در یک ردیف قیمتی، یکسان است. همچنین ممکن است امکانات رفاهی مناسب، آسایش بیشتری برای راننده و سرنشینان به همراه دارشته باشدکه این امر، نکته مثبتی به ویژه در مسیرهای طولانی به شمار می‌رود.

4.    ایمنی بیشتر خودرو صفر کیلومتر

امنیت، تکمیل‌کننده مورد قبلی یعنی امکانات بیشتر است. هر روزه حساسیت مراکز ایمنی خودرو مثل موسسه ایمنی یوروانکپ بر موضوع ایمنی، بیشتر و بیشتر می‌شود. در نتیجه ماشین‌های صفر کیلومتر هر نسل با امکانات امنیتی به‌روزتری عرضه می‌شوند تا موفق به کسب امتیاز خوب از مراکز مذکور شوند.

5.    فروش شرایطی خودرو صفر کیلومتر

یکی از شگردهای دیگر شرکت‌ها برای جذب افراد به خرید ماشین نو، فروش آن به صورت اقساطی است. متقاضی در این روش خرید، درصدی از مبلغ را در ابتدا و مابقی آن را به صورت قسطی پرداخت می‌کند. توجه داشته باشید که مدت زمان اخذ اقساط از مشتری، فاصله زمانی بین واریزی‌ها و پرداخت با سود یا بدون سود نیز وابسته به شرکت‌ها و طرح ارائه‌ شده توسط آن‌ها است؛ بنابراین شرایط در همه خودروسازی‌ها یکسان نیست.

معایب خرید ماشین صفر کیلومتر

معایب خرید ماشین صفر

1. کاهش قیمت خودرو نو پس از خرید

اگر شما اتومبیل صفر کیلومتری را از شرکت خودروسازی خریداری کنید، بلافاصله پس از آن‌که استارت زده و شروع به رانندگی کردید؛ بهای آن به میزان حدودی 10 تا 20 درصد، دچار کاهش قیمت می‌شود.

2. فروش با مالیات بیشتر

در صورتی که شما قصد فروش یک ماشین صفر کیلومتر را داشته باشید؛ به علت قیمت بالای آن نسبت به نوع دست دوم، باید مبلغ بیشتری را برای مالیات فروش پرداخت کنید.

3. قیمت بالای بیمه خودرو صفر کیلومتر

مبلغ بیمه متناسب با قیمت واقعی هر ماشین تعیین می‌شود. از آن‌جایی که وسیله نقلیه نو قیمت بالاتری دارد؛ پس بهای بیمه بدنه آن هم بیشتر است.

4. ابطال گارانتی در شرایط خاص

در صورتی که پس از خرید ماشین صفر، تغییراتی همچون اضافه‌کردن سانروف به سقف خودرو را انجام دهید؛ بیشتر شرکت‌های تولیدکننده، ضمانت‌نامه شما را باطل می‌کنند. همچنین اگر در شرایطی قرار گرفتید که امکان مراجعه به نمایندگی را نداشتید و خودرو شما دست‌خوش تعمیراتی شد هم گارانتی از اعتبار ساقط می‌شود.

5. قیمت بالای تعمیرات خودرو صفر

بخشی از تعمیرات اتومبیل شامل گارانتی نمی‌شود و از آنجایی که برای تعمیر بدون تغییر خاصی، شما مستلزم به استفاده از بخش مکانیکی نمایندگی هستید؛ هزینه‌های شما بسیار بیشتر از تعمیر ماشین دست دوم خواهد شد. زیرا شما با مراجعه به نمایندگی‌ها، مجبور به استفاده از قطعات اورجینالی خواهید شد که قیمت بالاتری دارند.

برتری خرید خودرو کارکرده نسبت به صفر کیلومتر

خرید خودرو صفر کیلومتر

با توجه به مزایا و معایبی که در بالا به آ‌ن‌ها اشاره کردیم؛ هزینه‌های مربوط به خرید خودرو صفر، بسیار بیشتر است. این هزینه‌ها، نه تنها شامل خرید اتومبیل می‌شود؛ بلکه بخشی از آن برای اهداف دیگری خرج می‌شود که در ماشین‌های کارکرده، اما با قیمت خیلی کمتر هم وجود دارد. مواردی مثل هزینه پرداخت بیمه بدنه، مالیات فروش و مبالغ تعمیرات، قسمتی از این پرداختی‌های بیشتر است.

یک نکته مهم دیگر در خرید ماشین صفر کیلومتر، شرایط سخت تعمیرات و اضافه کردن قطعات یا تجهیزات اضافی بدون ابطال گارانتی است. بسیاری از افراد به دلیل همین تغییرات، خیلی زود گارانتی خود را از دست داده و حتی ممکن است که هیچ استفاده‌ای از ضمانت‌نامه خود نکنند.

هر شخصی برای خرید ماشین، قادر به پرداخت مبلغ مشخصی است. از آن جهت که قیمت خودرو دست دوم مدل بالا نسبت به خرید صفر همان محصول، تفاوت بسیاری دارد؛ افراد گاهی نمی‌توانند همان اتومبیلی را بگیرند که خواستار آن هستند. در این شرایط، شخص یا ناگریز به خرید مدل پایین‌تر نو با امکانات کمتر می‌شود یا این‌که ماشین هدفش را با همان مبلغ، اما کارکرده خریداری می‌کند.

نویسنده: شیوا فاضلی