شرایط آماده سازی خودروهای مناسب معلولین جسمی

۸ خرداد ۱۴۰۰ شرایط آماده سازی خودروهای مناسب معلولین جسمی

افراد دارای معلولیت و توانیاب حق طبیعی دارند تا همانند افراد از تمام امکانات موجود در جهان استفاده کنند. یکی از امکاناتی که می‌تواند به افراد دارای معلولیت جسمی کمک کند، استفاده آسان از خودرو است به شرطی که خودرو با نیاز فرد مناسب سازی شده باشد.

افراد دارای معلولیت بیش از هر چیزی نیاز به استقلال دارند تا به دیگران وابسته نباشند و بتوانند بخش بزرگی از فعالیت‌های خود را به تنهایی انجام دهند. امکاناتی در برخی از مکان‌ها مانند پارک، مراکز خرید، بیمارستان و… وجود دارد که برای افردا دارای معلولیت ساخته و طراحی شده است اما بسیاری از این افراد که بخش بزرگی از جامعه را نیز تشکیل می‌دهند از امکانات و طراحی فضای شهری رضایت کافی ندارد به عبارتی خیابان، پیاده‌رو و… برای استفاه آنها مناسب نیست و همیشه سنگی پیش پای این افراد است.

رانندگی یکی از نیازهایی است که این افراد را از محدودیت‌های بسیاری رها می‌کند و طبیعی است که هر فردی می‌تواند از این امکان استفاده کند. افراد داری معلولیت زمانی که قادر به استفاده از خودرو و رانندگی باشند احساس استقلال بیشتری خواهند داشت و این بی‌نیازی به دیگران شیرینی خاصی خواهد داشت. به همین جهت خودروی مورد استفاده افراد توانیاب باید متناسب با شرایط فرد تغییراتی داشته باشد تا استفاده از آن را آسان کند.

مناسب سازی خودرو برای معلولین

بسیاری از خودروها بسته به نیاز و شرایطی که باید مورد استفاده قرار گیرند طراحی و ساخته می‌شوند برای مثال خودرو آتش نشانی، آمبولانس و… با توجه به هدفی مشخص طراحی شده تا پاسخگوی افراد در شرایط مختلف باشد. مناسب سازی خودرو برای افراد دارای معلولیت نیز به این صورت است که افراد متخصص و سازمان‌های مربوطه تغییراتی در خودرو ایجاد می‌کنند تا مناسب با نیازهای فرد باشد.

شرکت‌هایی در این زمینه فعالیت می‌کنند که مجوز لازم را برای ایجاد تغییر در خودرو دارند؛ این شرکت‌ها صرفا شرکت‌های خودروسازی نیستند بلکه خودرو را تحویل گرفته و روی آن تغییر اعمال می‌کنند. این خودروها باتوجه به نیازهای افراد مناسب سازی می‌شود و هر خودرو با دیگری تفاوت دارد و به یک شکل نیست. خودروهایی که برای افراد دارای معلولیت مناسب سازی می‌شوند نمی‌توانند به تولید انبوه برسند چرا که افراد معلولیت‌های مختلف دارند و هر فرد با دیگری متفاوت است.

برای مناسب سازی خودرو از پزشکان، متخصصان و افراد آشنا با مناسب سازی خودرو کمک گرفته می‌شود چرا که باید تمام جوانب از جمله ایمنی و راحتی افراد دارای معلولیت جسمی حرکتی و… در نظر گرفته شود.

شرایط مناسب سازی خودرو برای معلولین در ایران

مناسب سازی خودرو برای معلولین

شرکت‌هایی در ایران هستند که زیر نظر سازمان بهزیستی کل کشور فعالیت می‌کنند و این سازمان، افراد معلولی را که نیاز به مناسب سازی خودرو داشته باشند به این شرکت‌ها معرفی می‌کند. بهزیستی بخشی از هزینه‌های مناسب سازی خودرو برای افراد دارای معلولیت را پرداخت می‌کند و شرکت‌ها خودرو را براساس معلولیت فرد مناسب سازی می‌کنند.

همچنین افراد دارای معلولیت می‌توانند بدون معرفی نامه بهزستی و با هزینه شخصی، خودرو خود را به این شرکت‌ها تحویل دهند تا تغییرات مناسب در آن اعمال شود. این شرکت‌ها تعهد دارند تا خودروهای مناسب سازی را به مراکز آموزش راهنمایی و رانندگی در پنج کلان شهر کشور تحویل دهند.

نکاتی درباره خودروهای مناسب سازی شده

  • هزینه مناسب سازی خودرو بسته به معلولیت فرد متفاوت است.
  • تمام خودروهای موجود در ایران قابلیت مناسب سازی برای افراد دارای معلولیت را دارند.
  • بهتر است از خودروهای استاندارد و با کیفیت برای مناسب سازی استفاده شود تا ضامن جان و سلامت افراد باشد.
  • مناسب سازی تنها برای افراد دارای معلولیت نیست خودروها براساس نیازهای مختلف مناسب سازی می‌شوند

افردا توان یاب و دارای معلولیت می‌توانند مانند سایرین زندگی کنند و در جامعه حضور داشته باشند. مناسب سازی فضای شهری، حمل و نقل و خودروها به این افراد کمک می‌کند تا حضورشان در جامعه پر رنگ‌تر شود. نگه داشتن افراد دارای معلولیت در خانه می‌تواند موجب نادیده گرفتن استعداد و توانایی‌های آنها باشد. این افراد با حضور در اجتماع می‌توانند حضور پررنگی داشته باشند و کنار گذاشتن آنها به معنی کنار گذاشتن استعداد و توانایی این افراد است.

نحوه صدور گواهینامه معلولان

افراد دارای معلولیت پس از معاینه توسط پزشکان و تشخیص دارا بودن شرایط برای رانندگی به مراکز آموزش راهنمایی و رانندگی می‌روند تا مفاهیم و آموزش رانندگی را فراگیرند. آموزشگاه‌هایی در سراسر کشور وجود دارند که برای معولین مناسب سازی شده است و به افراد بسته به نوع معلولیت آموزش‌های لازم داده خواهد شد همچنین هر فرد براساس نوع معلولیتی که دارد گواهینامه با شرایط خاصی رانندگی دریافت خواهد کرد.

فروش فوری خودرو

نویسنده شقایق صفی خانی