آخرین وضعیت تولید خودروهای ناقص

۲۸ تیر ۱۴۰۰ آخرین وضعیت تولید خودروهای ناقص

تولید خودروهای ناقص یکی از چالش‌‌های اصلی صنعت خودرو در ایران است که به صورت مستقیم بر کاهش تولید اثرگذارمی‌گذارد. در سال گذشته دو خودرو ساز بزرگ، در مجموع ۳۵ هزار و ۶۹۲ دستگاه خودرو ناقص تولید کردند که مجالی برای عرضه به بازار خودرو پیدا نکرد.

تولید خودروهای ناقص از نظر فنی و عدم عرضه این محصولات به بازار از سوی گروه صنعتی ایران خودرو و شرکت خودروسازی سایپا، یکی از ده‌ها دلیل بر هم خوردن تعادل در بازار خودرو  است که بر بازار فروش خودرو کارکرده نیز اثر می‌گذارد.  آمارها در این‌باره بهتر سخن می‌گویند. رصد جدیدترین آمارها از وضعیت تولید خودروهای ناقص نشان می‌دهد که در بهار ۱۴۰۰، از ۱۷۸ هزار دستگاه خودروی تولید شده از سوی گروه صنعتی ایران‌ خودرو و شرکت خودروسازی سایپا، بالغ بر ۹ هزار دستگاه، ناقص بوده و به همین دلیل امکان تجاری سازی آنها فراهم نشده است.

با استناد به آمارهای منتشر شده از سوی وزارت صمت، در سال گذشته که به ظاهر به نام «جهش تولید» بود، ۱۰ درصد از مجموع خودروهای تولید شده توسط گروه صنعتی ایران خودرو و شرکت خودروسازی سایپا، با مشکلات متعدد فنی روبرو بود و از خط تولید خارج شد. حالا در مجموع،  ۱۰۰ هزار خودرو با نقص فنی، بدون استفاده در پارکینگ‌ها هستند و خاک می‌خورند.

خودروهای ناقص بحران شد

این اتفاق و انتشار آمار آن از سوی وزارت صمت، موجب شد یک بار دیگر، اما و اگرهای رشد تولید صنعت خودرو، در محافل کارشناسی داغ شود. در این باره اظهارنظرهای متفاوتی از سوی آگاهان اقتصادی وجود دارد. برخی از ناظران صنعتی می‌گویند: تعداد خودروهای تولید شده با نقص فنی طی سال ۹۹، در مقایسه با تعداد خودروهای فروش رفته، به اندازه‌ای نبود که مشکلی برای بازار ایجاد کند. برخی کارشناسان، به آمارهای تولید گروه صنعتی ایران خودرو اشاره می‌کنند. اما در مقابل این اظهار نظر، گروه دیگری از کارشناسان صنعتی هم معتقدند که در بازار آشفته خودرو، هر مانع کوچک می‌تواند بحران‌ بزرگ ایجاد کند.

 آمار خودروهای ناقص

سال گذشته، گروه صنعتی ایران خودرو ۲۱ هزار و شرکت خودروسازی سایپا، ۱۵ هزارو ۶۹۲ خودرو با نقص فنی، تولید کرده است که از نظر آگاهان صنعتی، زیان انباشته دو خودروساز بزرگ را افزایش داده است. در همین زمان بود که اخباری ضد و نقیض و البته عجیب در خصوص تلاش برای فروش خودروهای ناقص، شنیده شد. اواسط اسفندماه سال گذشته بود که خبری مبنی بر حضور خودروهای ناقص در حراج‌ها روی تارنمای برخی رسانه‌ها قرار گرفت. همچنین اعلام شد که به دلیل مشکلات فنی، ۱۹ هزارو ۶۰۰ خودرو، در صف شماره‌گذاری مانده‌اند. نکته قابل تامل اینجاست که چرا خودروهای ناقص فروخته شدند؟

۱۰ هزار پژو، با نقص فنی تولید شد

آمارها نشان می‌دهد، سال گذشته، از مجموع ۳۴۶ هزارو ۵۷۵ پژوی تولید شده – بدون احتساب تولید پژو ۲۰۰۸ توسط ایران خودرو – ۱۰ هزار دستگاه پژو ناقص تولید شد. بررسی آمارها همچنین نشان می‌دهد که پژو در سال ۹۹، بیشترین آمار نقص فنی را تجربه کرده است.

 وضعیت تارا و شاهین چگونه است؟

وقتی کمتر از یک ماه پیش، گزارش کنترل کیفی خودروها اعلام شد، جای تارا و شاهین خالی بود. حالا گزارش‌هایی از تولید ناقص این دو خودرو نیز از سوی وزارت صمت منتشر شده است. بر اساس این گزارش، سال گذشته بیش از۳۲۰ هزار دستگاه تارا تولید شد اما فقط ۱۲ هزار دستگاه به فروش رفت.

جمع‌بندی؛ سرنوشت صنعت خودرو چه می‌شود؟

صنعت خودرو در ایران، سال‌هاست که رویای توسعه دارد. در تمام سال‌های گذشته، رونق این صنعت به یکی از اصلی‌ترین چالش‌های برنامه‌های توسعه‌ای تبدیل شد؛ برنامه‌هایی که همچنان روی کاغد مانده و چه بسا به دست فراموشی سپرده شده است. اما این همه ماجرا نیست. افزایش تولید و صعودی شدن آمار فروش، برای صنعت خودرو در ایران با بیش از ۸۰ هزار میلیارد تومان زیان انباشته، حیاتی است. به همین دلیل است که آمار تولید خودروهای ناقص از سوی دو خودرو ساز بزرگ، بسیار قابل تامل و نگران‌کننده است. اما اینکه سرنوشت این صنعت و وضعیت متولی خودرو چه می‌شود، پرسشی است که مدیران صنعتی باید به آن پاسخ دهند.

فروش فوری خودرو

نویسنده: فرشته بهروزی‌نیک