آیا خودرو های پرنده یا تلفیق هواپیما و خودرو در راه است!؟

۲۲ مهر ۱۳۹۹ آیا خودرو های پرنده یا تلفیق هواپیما و خودرو در راه است!؟

وقتی هنری فورد در سال ۱۹۴۰ گفت: «تلفیق هواپیما و خودرو در راه است. شاید مضحک برسد اما از راه خواهد رسید» هنوز صنعت خودروسازی به مرحله ترقی‌ و پیشرفت‌های شگفت انگیز نرسیده بود. اما تلاش برای ساختن خودروی پرنده یک در بین خودروسازان بسیار جدی بود و تاکنون شرکت‌های خودروسازی از تلاش خود برای تولید خودروهای پرنده دست نکشیده‌اند و باید دید در نهایت کدام غول خودروسازی موفق به تولید انبوه خودروهای پرنده می‌شود و جابه‌جایی‌های بین شهری چه زمانی به هوا می‌رود.

 

از پرواز برادران رایت تا خودروهای پرنده هیوندای

در سال ۱۸۴۱ ویلیام ساموئل هنسون و جان استرینگفِلو اولین وسیله نقلیه پرنده را اختراع کردند. این وسیله نقلیه پرنده بر پایه واگن باربری ساخته شده بود و به همین دلیل می‌توان از آن به عنوان اولین خودرو پرنده جهان یاد کرد. هرگز نمونه‌ای از این خودرو پرنده ساخته نشد اما نقشه‌های به جا مانده از آن نشان می‌دهد که طول بال‌های  Henson Aerial به ۴۵ متر می‌رسید.

 

Curtiss، خودروی پرنده ۱۰۰ اسب بخاری

گلن کورتیس که یک هوانورد بازنشسته است در سال ۱۹۱۷ این خودرو را طراحی کرد. برخی معتقدند کورتیس اولین خودرو پرنده است. طراحی این خودرو تنها روی کاغذ نماند و نمونه‌ای از آن نیز ساخته شد. Curtiss چهار چرخ و یک موتور هواپیما با قدرت ۱۰۰ اسب بخار داشت و بال‌های سه شاخه برای کنترل جریان هوا نیز در نظر گرفته شده بود. این خودرو پرنده چندین پرواز ناموفق داشت و هرگز به تولید انبوه نرسید.

 

Curtiss خودرو پرنده

نمونه ای خودرو پرنده با نام Curtiss

افسانه Jess Dixon

جس دیکسون از بالگرد برای طراحی این خودرو الهام گرفت. موتور ۴۰ اسب بخار و دو بال روی سقف برای این خودرو در نظر گرفته شده بود. دیکسون در سال ۱۹۴۰ از طرح خود رونمایی کرد اما پس از درگذشتش این طرح‌ تنها روی کاغذ ماند و هرگز به تنیجه نهایی نرسید.

 

 خودرو پرنده Tampier، خودرویی که هرگز پرواز نکرد

خودرو پرنده Tampierتا حدودی به  طرح کورتیس شباهت داشت. این خودرو پرنده در سال ۱۹۲۱  در نمایشگاه هوایی پاریس رونمایی شد. Tampier یک خودرو پرنده ۲ طبقه بود که می‌توانست روی زمین نیز حرکت کند در واقع طراحی آن شبیه چسباندن یک بالگرد روی ماشین بود. همچنین این خودرو قابلیت ۲ ساعت پرواز بر فراز شهر را داشت اما هیچ گزارشی مبنی بر پرواز آن وجود ندارد.

 

Tampier خودرو پرنده

نمونه ای از خودرو پرنده Tampier

Pitcairn PCA-2 و سقوط در محوطه کاخ سفید

اولین خودرو پرنده‌ای که عموم مردم می‌توانستند آن را خریداری کنند PCA-2 ساخته Pitcairn بود. این خودرو پرنده مجوز پرواز در ایالت متحده را دریافت کرد و در دوره ریاست جمهوری Herbert Hover بر فراز کاخ سفید سقوط کرد.

 

Waterman خودروی پرنده‌ای که ۵ دستگاه تولید شد

این خودرو توسط والدو واتر من ساخته شد. واترمن با بال‌های طویلش به راحتی می‌توانست پرواز کند اما تنها ۵ دستگاه از این خودرو در دهه ۴۰ و ۵۰ ساخته شد.

 

ConVairCar Model 118، عامل مرگ ConVairCar

ConVairCar اولین خودرویی بود که با موفقیت در آسمان‌ کالیفرنیا پرواز کرد اما به دلیل اتمام سوخت، فرود اضطراری داشت و بال‌هایش آسیب دید. این پرواز و فرود مرگ ConVairCar را به دنبال داشت.

 

ConVairCar خودرو پرنده

نمونه‌ای از خودروهای پرنده با نام ConVairCar

  Leland Autoplane خودرو پرنده بیوک

Bryan از شرکت بیوک، یکی از باشکوه‌ترین خودروهای پرنده را ساخت که می‌توانست هم در آسمان و زمین حرکت کند. Bryan در سال ۱۹۷۴ حین اجرای نمایشی سقوط کرد و جان خود را از دست داد.

 

Levacar تئوری بی سرانجام فورد

Levacar یکی از ایده‌های ناب خودروهای پرنده در سال ۱۹۵۹ بود. این خودرو فاقد چرخ بود و چند سانتی متر بالاتر از سطح آسفالت پرواز می‌کرد. فورد هیچگاه این ایده را به تولید انبوه نرساند.

 

Curtiss-Wright یک جیپ پرنده

شرکت برادران رایت و گلن کورتیس مامور ساخت این خودرو پرنده برای ارتش بودند. اما هیچ کدام از ایده‌های این شرکت‌ها مورد قبول نگرفت و پرونده آن در سال ۱۹۶۰ بسته شد. جیپ پرنده هزینه زیادی داشت و تولید آن به صرفه نبود.

Curtiss-Wright خودرو پرنده

نمونه‌ای از خودروهای پرنده با نام Curtiss-Wright

Piasecki VZ-8 خودروی بالگردی

شکست‌های پی در پی طراحی و تولید خودروهای پرنده طراحان را به فکر به کارگیری ایده جدید انداخت. طراحان می‌خواستند خودرویی بسازند که از بالگرد کوچکتر باشد و به کمک توربین‌های کار گذاشته شده از زمین فاصله بگیرد. این خودرو نیز مانند سایر خودروهای پرنده سرانجامی نداشت.

Aero-Car کاراتر انیمیشنی دیزنی

Aero-Car در سال ۱۹۶۶ با بال‌های جمع شونده می‌توانست از خودرو زمینی به خودرو پرنده تبدیل شود. Aero-Car در آزمایش‌ها توانست ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت روی زمین و ۱۷۷ کیلومتر بر ساعت در آسمان حرکت کند. دیزنی در سال ۲۰۱۳ از این خودرو یک کاراکتر برای انیمیشن The Planes ساخت.

 

 AVE Mizar با تصادف به تاریخ پیوست

AVE Mizar یک خودرو Pinto فورد بود که بال‌هایی شبیه به بال هواپیما روی سقف آن سوار شده بود. این خودرو پرنده در مرحله آزمایشی توانست ۷۳ دقیقه پرواز کند اما پس از یک تصادف شدید نابود شد و سرنشین آن نیز جان باخت.

 AVE Mizar خودرو پرنده

نمونه‌ای از خودروهای پرند با نام  AVE Mizar

The Sky Commuter خودروی پرنده ۶ میلیون دلاری

تا قبل از این بیشتر خودروهای پرنده ترکیبی از خودرو و هواپیما بودند. The Sky Commuter بسیار پیشرفته تر از خودروهای پرنده قبل از خود بود. شرکت بوئینگ ۶ میلیون دلار برای این خودرو هزینه کرد اما هیچ وقت پرواز نکرد.

 

M400 Skycar

Paul Moller اولین خوردو پرنده‌ای را طراحی کرد که قابلیت برخاستن و نشستن به صورت عمودی را داشت. این خودرو پرنده پروازهایش را با موفقیت پشت سر گذاشت اما به دلیل فروش سهام‌های ثبت نشده طراح آن، به حاشیه رانده شد.

 

Terrafugia Transition امیدی برای پرواز

خودروهای پرنده از آغاز تاکنون شکل‌ها و طراحی‌های گوناگونی داشته‌اند. شرکت Terrafugia خودرو پرنده تقریبا پیشرفته‌ای را در سال ۲۰۰۹ معرفی کرد که آن سال ۱۹۶ هزار دلار قیمت داشت.

 

The Flying Maruti سوزوکی پرنده

A.K. Vishwanath، سرمایه‌گذار هندی روی این خودرو پرنده سرمایه‌گذاری کرده بود. پایه این خودرو یک دستگاه خودرو سوزوکی بود که ملخ‌ها روی سقف آن نصب شده بودند. سپر این خودرو بیرون زده بود تا بتواند با ایجاد خلاء در زیر بدنه، پرواز کند.

 

Aeromobil

آئرومبیل در سال ۲۰۱۰ مجوز پرواز را از اسلوواکی دریافت کرد. این خودرو پرنده بسیار کوچکتر از نیاکان خود بود و به راحتی در پارکینگ جا می‌گرفت.

 

Aeromobil خودرو پرنده

نمونه ای خودروهای پرنده Aeromobil

Aero، همکاری ناسا و گوگل

IlanKroo مهندس هوافضای ناسا به همراه لری پیج، موسس گوگل در سال ۲۰۱۳ یک خودرو پرنده طراحی کردند. موسس گوگل با سرمایه شخصی خود به دنبال دستیابی به خودرو پرنده بود. لری پیج ابتدا سراغ یکی از استارتاپ‌ها به نام Zee.Aero که مشغول ساخت خودروهای پرنده است رفت و با آنها همکاری داشت.

 

تویوتا به رویای صنعت حمل و نقل دست پیدا می‌کند؟

شرکت خودروسازی تویوتا با استارتاپ اسکای درایو تلاش خود برای ساخت ماشین پرنده را آغاز کرد. خودرو پرنده تویوتا (۰۳SD-) به صورت آزمایشی در محوطه این شرکت پرواز کرد. ۰۳SD- هشت موتور دارد که امنیت آن را تضمین می‌کند. اسکای درایو امیدوار است بتواند تا پایان ۲۰۲۰ مجوز پرواز بر فراز شهر را دریافت کند.

خودرو پرنده تویوتا

 

هیوندای قصد دارد خط تولید خودرو پرنده را راه‌ اندازی کند

هیوندا، بزرگترین خودروساز کره جنوبی اعلام کرده قصد دارد خط تولید خودرو پرنده را راه‌اندازی کند.

جایوان شین، رییس واحد هواگردهای شهری هیوندای گفته در حال توسعه‌ی مدل‌هایی برای جابه‌جایی ۵ یا ۶ نفر در آسمان شهرها و یک نسخه‌ دیگر برای پرواز بین شهری است و انتظار دارد که این خودروهای پرنده تا سال ۲۰۲۸ وارد بازار شود.

 

خودرو پرنده هیوندای

 

خودروهای پرنده تاکنون به تولید انبوه نرسیده‌اند، اگرچه ژاپن اعلام کرده که می‌خواهد از تاکسی‌های پرنده رونمایی کند و دبیر ستاد توسعه فناوری‌های فضایی و حمل‌ونقل هوشمند معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز گفته که تاکسی‌های پرنده از مهر ماه به آسمان ایران می‌آیند. کشورهای بسیاری به دنبال خودروهای پرنده‌اند تا بتوانند رفت و آمد را آسان و از حجم ترافیک کم کنند، اما تاکنون به صورت جدی تولید انبوه نشده است. هنوز مشخص نیست که کدام‌ غول خودروسازی رویای خودروهای پرنده را به واقعیت تبدیل می‌کند و صنعت خودروسازی جهان به کدام سمت می‌رود.

نویسنده: شقایق صفی‌خانی

منابع:

جوان خودرو

باشگاه خبرنگاران جوان