مقایسه خودروهای ۱۲ هزار دلاری بازار جهانی با ایران (خرداد ۱۴۰۱)

۲ خرداد ۱۴۰۱ مقایسه خودروهای ۱۲ هزار دلاری بازار جهانی با ایران (خرداد ۱۴۰۱)

بودجه ۱۲ هزار تا ۱۳ هزار دلاری (معادل ۳۳۶ میلیون تا ۳۶۴ میلیون تومان) برای خرید خودرو مدل ۲۰۲۲ با طراحی ظاهری جدید و آپشن‌های ایمنی و رفاهی قابل قبول کفایت می‌کند. اما خودروهایی که با این قیمت در بازار خودرو ایران موجود است، قابل مقایسه با رقبای هم‌قیمت در بازار جهانی نیست.

برای مثال، وانت نیسان جونیور (نیسان آبی) که ۵۲ سال پیش عرضه شده بود، ۳۳۰ تا ۳۵۰ میلیون تومان در بازار داخل کشور قیمت دارد، در صورتی که خودرو گریت وال وینگل ۵ مدل ۲۰۲۲ را با ۳۴۲ میلیون تومان در امارات متحده عربی می‌توان خریداری کرد.

نکته جالب درباره مقایسه قیمت خودروهای ۱۲ هزار دلاری بازار جهانی با ایران این است که قیمت‌ها در بازارهای جهانی بعد از ۶ ماه ثابت مانده و حتی یک دلار کم و زیاد نشده، اما قیمت خودروها در ایران از دی ماه ۱۴۰۰ تا خرداد سال جاری ۲۰ تا ۳۰ میلیون تومان گران‌تر شده است.

قیمت خودروها در جهان و ایران

رنو سیمبل ۱۲،۱۱۵ دلار
گریت وال وینگل ۵ ۱۲،۲۲۵ دلار
زوتی T300 ۱۲،۲۲۵ دلار
نیسان میکرا ۱۲،۳۷۵ دلار
سوزوکی بالنو ۱۲،۵۰۰ دلار
سوزوکی سیاز ۱۲،۵۰۰ دلار
چری آریزو ۵ ۱۲،۶۶۰ دلار
فیات فیورینو ۱۲،۷۳۰ دلار
رنو دوکر ۱۲،۷۵۵ دلار
جک S3 ۱۲،۸۲۵ دلار

*همه این خودروها مدل ۲۰۲۲ هستند.

با توجه به اینکه در خرداد ماه ۱۴۰۱، دلار در بازار ایران ۲۸ هزار تومان است، ۱۲ هزار دلار معادل ۳۳۶ میلیون تومان و ۱۳ هزار دلار معادل ۳۶۴ میلیون تومان می‌شود.

برای مقایسه قیمت بازار جهانی با بازار ایران، در جدول زیر، خودروهای صفر داخل کشور در محدوده قیمتی ۳۳۵ تا ۳۶۵ میلیون تومان آورده شده است.

نیسان وانت زامیاد ۳۳۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان
برلیانس H230 (دنده‌ای) ۳۳۵،۰۰۰،۰۰۰ تومان
سمند LX EF7 ۳۳۵،۰۰۰،۰۰۰ تومان
پژو ۴۰۵ SLX ۳۴۵،۰۰۰،۰۰۰ تومان
پژو ۲۰۶ تیپ ۵ ۳۵۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان
نیسان وانت زامیاد (دوگانه‌سوز) ۳۵۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان
پژو پارس (دوگانه‌سوز) ۳۵۲،۰۰۰،۰۰۰ تومان
پادرا ۳۵۵،۰۰۰،۰۰۰ تومان
سمند LX EF7 (دوگانه‌سوز) ۳۵۵،۰۰۰،۰۰۰ تومان
پژو ۲۰۶ SD ۳۵۹،۰۰۰،۰۰۰ تومان
پژو پارس LX ۳۶۲،۰۰۰،۰۰۰ تومان
دنا ۳۶۵،۰۰۰،۰۰۰ تومان
کارا ۳۶۵،۰۰۰،۰۰۰ تومان

رنو سیمبل

قیمت جهان: ۳۳۹،۲۲۰،۰۰۰ تومان

قیمت ایران: ۵۴۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان

رنو سیمبل، نسل دوم لوگان است که در ایران با نام تندر۹۰ یا ال۹۰ شناخته می‌شود. این خودرو به عنوان یکی از محصولات اقتصادی رنو، در ترکیه تولید شده و سپس از آنجا به بازارهای خاورمیانه صادر می‌شود. طراحی رنو سیمبل از تندر۹۰ روان‌تر شده و ظاهر بهتری پیدا کرده، اما مشخصات فنی آن با تندر۹۰ یکسان است.

رنو سیمبل ۲۰۲۲ در بازارهای جهانی با قیمت ۱۰ تا ۱۲ هزار دلار به فروش می‌رسد، در صورتی که ایرانی‌ها برای آخرین بار صفر آن را با مدل‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ دیدند و در حال حاضر فقط سیمبل کارکرده در بازار کشور موجود است که برای آن هم باید ۵۴۰ میلیون تومان پرداخت کرد.

گریت وال وینگل ۵

قیمت جهان: ۳۴۲،۳۰۰،۰۰۰ تومان

قیمت ایران: ۴۷۵،۰۰۰،۰۰۰ تومان

گریت وال وینگل ۵ وانتی است که در سال ۲۰۱۰ توسط Great Wall چین به بازار خودرو عرضه شد. در اصل، وینگل ۵ نامی است که به مدل فیس‌لیفت وینگل ۳ داده‌اند. این پیکاپ چینی از سال ۱۳۹۳ روی خط تولید مونتاژ دیار خودرو قرار گرفت و در مدل‌های دو کابینه، دو دیفرانسیل و تک دیفرانسیل و دیزلی و بنزینی در بازار ایران موجود است.

گریت وال وینگل ۵ مدل ۱۳۹۷ با بدنه ۲۰۱۰ در بازار ایران ۴۷۵ میلیون قیمت دارد، اما مدل ۲۰۲۲ این وانت در بازارهای جهانی استرالیا، چین و امارات فقط ۳۴۲ میلیون تومان قیمت دارد.

چری آریزو ۵

قیمت جهان: ۳۵۴،۴۸۰،۰۰۰ تومان

قیمت ایران: ۷۷۵،۰۰۰،۰۰۰ تومان

چری آریزو ۵ توربو یکی از سدان‌های مونتاژ چینی در بازار است. محصول مدیران خودرو با پیشرانه توربوشارژ به فروش می‌رسد که یک سال بعد از عرضه مدل ساده به بازار آمده است. موتور آریزو 5TE با شاسی بلند تیگو ۷ یکسان است، با این تفاوت که قدرت موتور از طریق یک جعبه دنده CVT به چرخ‌های جلو آریزو منتقل می‌شود.

چری آریزو ۵ مدل ۲۰۲۲ در کشورهای حاشیه خلیج فارس، مثل امارات و عربستان مشتریانی دارد و جزو ارزان‌ترین خودروهای این بازارها محسوب می‌شود. در صورتی که ایرانی‌ها برای خرید مدل مونتاژی آن باید دو برابر، یعنی حدود ۷۷۵ میلیون تومان هزینه کنند.

جک S3

قیمت جهان: ۳۵۹،۱۰۰،۰۰۰ تومان

قیمت ایران: ۶۹۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان

جک S3 کراس‌اوور جمع و جور JAC Motor است که روی خط مونتاژ کرمان موتور قرار دارد. این خودرو در سال ۲۰۱۳ (۱۳۹۲ شمسی) در چین رونمایی شد و در سال ۲۰۱۴ (۱۳۹۳ شمسی) به دست مشتریان چینی رسید. دو سال بعد، یعنی در سال ۲۰۱۶ (۱۳۹۵ شمسی) تغییراتی روی جک S3 اعمال و مدل فیس‌لیفت آن به بازار آمد. اما ایرانی‌ها در سال ۱۳۹۶ با این خودرو آشنا شدند، البته نه مدل فیس‌لیفت، بلکه مدل اولیه‌ای که در سال ۱۳۹۲ تولید شده بود. جدیدترین فیس‌لیفت S3 در سال ۲۰۱۹ عرضه شد و ظاهر به‌روزتری پیدا کرده است.

جک S3 علاوه بر ایران، در کشورهای حاشیه خلیج فارس هم مشتریانی دارد و ساکنان امارات می‌تواند مدل ۲۰۲۲ این کراس‌اوور را با پرداخت ۳۵۹ میلیون تومان خریداری کنند، در صورتی که مشتریان ایرانی برای خرید خودرویی که طراحی ظاهری آن به ۹ سال قبل برمی‌گردد، دو برابر بیشتر هزینه کنند.

فروش آنلاین خودرو

نویسنده: میلاد قزللو