مقایسه خودروهای ۱۶ هزار دلاری بازار جهانی با ایران

۹ بهمن ۱۴۰۰ مقایسه خودروهای ۱۶ هزار دلاری بازار جهانی با ایران

خودروهای ۱۶ هزار دلاری جزو ارزان‌قیمت‌ترین ماشین در بازارهای جهانی مثل کشورهای حاشیه خلیج فارس و ترکیه محسوب می‌شوند و خرید خودرو با این قیمت برای اقشار متوسط این کشورها کار چندان سخت و پیچیده‌ای به حساب نمی‌آید. در صورتی که ممنوعیت واردات خودرو باعث شده تا ایرانی‌ها علاوه بر محروم بودن از جدیدترین و به‌روزترین محصولات کمپانی‌های معتبر، مجبور باشند ماشین‌های مونتاژ داخلی را که طراحی آن به یک دهه قبل و بیشتر برمی‌گردد، با قیمت‌های نامناسب خریداری کنند.

قیمت خودروها در جهان و ایران

بستیون T33

۱۶،۰۶۰ دلار

هوندا فیت

۱۶،۲۰۰ دلار

کیا ریو

۱۶،۲۵۰ دلار

هیوندای اکسنت

۱۶،۲۹۰ دلار

کیا سراتو

۱۶،۳۱۰ دلار

ماهیندرا اسکورپیو

۱۶،۳۱۰ دلار

نیسان سانی

۱۶،۳۱۰ دلار

جیلی امگراند X7

۱۶،۳۳۰ دلار

ام جی RX5

۱۶،۵۵۰ دلار

رنو داستر

۱۶،۶۱۰ دلار

شورولت سانیک

۱۶،۷۲۰ دلار

نیسان کیکز

۱۶،۸۵۰ دلار

هیوندای کونا

۱۶،۸۸۰ دلار

*همه این خودروها مدل ۲۰۲۲ هستند.

با توجه به اینکه در بهمن ماه ۱۴۰۰، دلار در بازار ایران ۲۷ هزار تومان است، ۱۶ هزار دلار معادل ۴۳۲ میلیون تومان و ۱۷ هزار دلار معادل ۴۵۹ میلیون تومان می‌شود.

برای مقایسه قیمت بازار جهانی با بازار ایران، در جدول زیر، خودروهای داخل کشور در محدوده قیمتی ۴۲۵ تا ۴۵۰ میلیون تومان آورده شده است.

پژو پارس (اتوماتیک)

۴۲۵،۰۰۰،۰۰۰ تومان

برلیانس H330 (دنده‌ای)

۴۳۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان

جک J4

۴۳۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان

برلیانس H320 (دنده‌ای)

۴۳۵،۰۰۰،۰۰۰ تومان

رنو تندر ۹۰

۴۳۵،۰۰۰،۰۰۰ تومان

رنو پارس تندر

۴۴۵،۰۰۰،۰۰۰ تومان

ام وی ام ۳۱۵ پلاس

۴۵۵،۰۰۰،۰۰۰ تومان

کیا ریو

قیمت جهان: ۴۳۸،۷۵۰،۰۰۰ تومان

قیمت ایران: ۱۵۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان (مونتاژ)

قیمت ایران: ۷۰۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان (وارداتی)

کیا ریو در سال ۲۰۰۰ میلادی به عنوان جانشین پراید معرفی شد و جدیدترین فیس‌لیفت آن که در سال ۲۰۰۲ به بازارهای جهانی عرضه شده بود، در سال ۱۳۸۳ خورشیدی به بازار ایران رسید و روی خط مونتاژ سایپا قرار گرفت. با وجود اینکه ریو آپشن خاصی نداشت، اما طی هشت سال، فروش موفقی در بازار ایران داشت. بعد از توقف تولید این سدان کره‌ای توسط سایپا، کیا ریو ۲۰۱۷ (نسل سوم) به صورت وارداتی به جاده‌های کشور رسید، ولی نتوانست موفقیت نسل اول را تکرار کند.

کیا ریو ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ جدیدترین مدل‌های نسل چهارم این خودرو هستند که با قیمت ۴۳۹ میلیون تومانی در کشورهای همسایه ایران خرید و فروش می‌شوند و جزو ارزان‌قیمت‌های بازارهای جهانی محسوب می‌شوند. با این حال، ممنوعیت واردات خودرو باعث شده تا قیمت مدل ۵ سال قبل آن برای ایرانی‌ها حدود ۳۶۰ میلیون تومان گران‌تر دربیاید.

هیوندای اکسنت

قیمت جهان: ۴۳۹،۸۳۰،۰۰۰ تومان

قیمت ایران: ۸۹۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان

هیوندای اکسنت یکی از محصولات خودروساز معروف کره‌ای است که از سال ۹۶ در شرکت کرمان موتور مونتاژ می‌شد و آخرین مدل آن نیز برای سال ۱۳۹۷ است. این خودرو در کره جنوبی با دو بدنه سدان و هاچبک تولید می‌شود که فقط مدل سدان مونتاژی در ایران قابل خرید است. مدل مونتاژی این خودرو به جز روکش چرمی صندلی‌ها، هیچ تفاوتی با مدل فول وارداتی ندارد. اکسنت کرمان موتور مثل مدل فول‌آپشن وارداتی به تهویه دیجیتال، فرمان برقی و نویگیشن مجهز است.

هیوندای اکسنت ۲۰۲۲ نسل پنجم این سدان کره‌ای است که با اسامی ورنا و سولاریس نیز در بازارهای جهانی به فروش می‌رسد. جدیدترین فیس‌لیفت اکسنت در سال ۲۰۲۰ با جلوپنجره جدید هیوندای و طراحی جذاب‌تر عرضه شد. خرید نسل چهارم و مدل ۲۰۱۷ این خودرو در بازار ایران، دو برابر بیشتر از بازار جهانی برای مشتریان آب می‌خورد.

کیا سراتو

قیمت جهان: ۴۴۰،۳۷۰،۰۰۰ تومان

قیمت ایران: ۱،۰۵۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان (مونتاژی)

قیمت ایران: ۱،۵۵۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان (وارداتی)

کیا سراتو سدان کره‌ای است که در بازارهای جهانی با نام‌های فورته و K3 نیز عرضه می‌شود. نسل سوم این خودرو در اواخر سال ۲۰۱۳ میلادی (۱۳۹۲ خورشیدی) وارد کشور شد. یک سال بعد نسل دوم این خودرو در کارخانه سایپا مونتاژ و تحویل مشتریان شد. در سال ۲۰۱۶، ایرانی‌ها توانستند مدل فیس لیفت سراتو را تهیه کنند. سراتو وارداتی حدود ۳۰۰ میلیون تومان از سراتو مونتاژی گران‌تر است و موتور قوی‌تر و بزرگ‌تری دارد. مدل مونتاژی این خودرو با ۲ موتور ۱.۶ لیتری و ۲ لیتری و ۲ جعبه دنده دستی و گیربکس اتومات در بازار ایران موجود است. نمایشگر بزرگ، نویگیشن، دوربین عقب، کروز کنترل و سانروف از آپشن‌های سراتو سایپایی است.

کیا سراتو ۲۰۲۲ جدیدترین مدل نسل چهارم این خودرو به شمار می‌آید و بعد از ریو، ارزان‌ترین سدان کمپانی کره‌ای است. سراتو جدید ظاهر جذاب‌تری پیدا کرده و با موتور ۱.۶ لیتری توربو، ۰ تا ۱۰۰ را در ۶.۷ ثانیه پر می‌کند. اختلاف قیمت سراتو ۲۰۲۲ با سراتو ۲۰۱۸ موجود در ایران، عجیب و غریب است و ایرانی‌ها مدل قدیمی‌تر را یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان گران‌تر می‌خرند.

رنو داستر

قیمت جهان: ۴۴۸،۴۷۰،۰۰۰ تومان

قیمت ایران: ۹۹۵،۰۰۰،۰۰۰ تومان

رنو داستر کراس‌اووری است که روی پلتفرم لوگان یا تندر۹۰ ساخته شده است. این خودرو را زیرمجموعه اقتصادی‌ساز رنو، داچیا تولید کرده و به همین خاطر یکی از ارزان‌ترین خودروهای کراس‌اوور در جهان است. این خودرو در مدل‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۸ و دو تیپ SE و PE به بازار ایران رسید که از نظر آپشن‌هایی شامل کروز کنترل و کنترل پایداری تفاوت دارند.

رنو داستر یا داچیا داستر ۲۰۲۲ در بازارهای همسایه ایران، سه برابر ارزان‌تر از خودرویی است که ایرانی‌ها برای خرید مدل ۲۰۱۸ آن یک میلیارد تومان هزینه می‌کنند.

فروش آنلاین خودرو

نویسنده: میلاد قزللو