مقایسه خودروهای ۱۷ هزار دلاری بازار جهانی با ایران (آبان ۱۴۰۱)

۲۹ آبان ۱۴۰۱ مقایسه خودروهای ۱۷ هزار دلاری بازار جهانی با ایران (آبان ۱۴۰۱)

با بودجه ۶۰۰ میلیون تومانی برای خرید خودرو در بازار ایران، تعدادی خودرو چینی، فرانسوی و ایرانی را می‌توانید انتخاب کنید، البته به جز دنا پلاس ایرانی، بقیه گزینه‌هایتان خودروهای قدیمی محسوب می‌شوند. در صورتی که با همین بودجه ۵۷۵ تا ۶۱۵ میلیون تومانی یا ۱۷ تا ۱۸ هزار دلاری، اهالی کشورهای همسایه ایران مثل ترکیه، امارات، قطر، عربستان و عمان می‌توانند خودروهای باکیفیت مدل ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ را با جدیدترین طراحی، مشخصات فنی و امکانات خریداری کنند.

قیمت خودروها در جهان و ایران

شورولت اسپارک

۱۷،۰۰۰ دلار

زوتی T600

۱۷،۱۲۰ دلار

سوزوکی برزا

۱۷،۱۲۰ دلار

فیات ۵۰۰

۱۷،۱۲۰ دلار

کیا کارنز

۱۷،۱۷۰ دلار

کیا ریو

۱۷،۱۹۰ دلار

میتسوبیشی میراژ

۱۷،۲۰۰ دلار

هوندا سیتی

۱۷،۲۰۰ دلار

میتسوبیشی آتراژ

۱۷،۲۵۰ دلار

تویوتا آوانزا

۱۷،۲۹۰ دلار

رنو مگان

۱۷،۲۹۰ دلار

نیسان کیکس

۱۷،۳۶۰ دلار

اشکودا اسلاویا

۱۷،۴۲۰ دلار

بستیون T33

۱۷،۵۶۰ دلار

تویوتا اوربن کروزر

۱۷،۵۹۰ دلار

هیوندای کرتا

۱۷،۶۴۰ دلار

سوزوکی XL6

۱۷،۶۵۰ دلار

سوزوکی گرند ویتارا

۱۷،۶۷۰ دلار

ام جی هکتور

۱۷،۷۰۰ دلار

فولکس واگن ونتو

۱۷،۷۱۰ دلار

کیا سلتوس

۱۷،۷۳۰ دلار

ام جی ۶

۱۷،۷۴۰ دلار

فولکس واگن ویرتوس

۱۷،۷۶۰ دلار

ام جی استور

۱۷،۸۶۰ دلار

هیوندای اکسنت

۱۷،۹۰۰ دلار

*همه این خودروها مدل ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ هستند.

با توجه به اینکه در آبان ماه ۱۴۰۱، میانگین نرخ دلار در بازار آزاد ۳۴ هزار تومان است، ۱۷ هزار دلار معادل ۵۷۸ میلیون تومان و ۱۸ هزار دلار معادل ۶۱۲ میلیون تومان می‌شود.

برای مقایسه قیمت بازار جهانی با بازار خودرو ایران، در جدول زیر، خودروهای داخل کشور در محدوده قیمتی ۵۷۵ تا ۶۱۵ میلیون تومان آورده شده است.

ام وی ام X22

۵۷۵،۰۰۰،۰۰۰ تومان

دنا پلاس

۵۸۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان

فردا ۵۱۱

۵۹۵،۰۰۰،۰۰۰ تومان

تارا

۶۰۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان

پژو ۲۰۷

۶۱۳،۰۰۰،۰۰۰ تومان

زوتی T600

قیمت جهان: ۵۸۲،۰۰۰،۰۰۰ تومان

قیمت ایران: ۱،۲۲۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان

ریگان کوپا اولین محصولی است که توسط شرکت ریگان به بازار آمد. ریگان یکی از زیرمجموعه‌های کرمان موتور است که در ابتدا با هدف تولید گیربکس تاسیس شد. کوپا نام ایرانی خودروی چینی زوتی T600 است که در دو مدل کوپه و اسپرت تولید می‌شد. سری اول کوپا، مونتاژ زوتی T600 کوپه و سری دوم مونتاژ زوتی T600 اسپرت است. این شاسی بلند با تیپ فلگشیپ به مشتریان ایرانی عرضه می‌شود.

زوتی T600 مدل ۲۰۲۲ توسط خودروساز چینی به کشورهای حاشیه خلیج فارس صادر می‌شود. این خودرو در این مناطق ۵۸۲ میلیون تومان قیمت دارد که تقریبا نصف قیمتی است که مشتریان ایرانی برای مدل مونتاژی آن می‌پردازند.

کیا ریو

قیمت جهان: ۵۸۴،۰۰۰،۰۰۰ تومان

قیمت ایران: ۸۲۷،۰۰۰،۰۰۰ تومان

کیا ریو در سال ۲۰۰۰ میلادی به عنوان جانشین پراید معرفی شد و جدیدترین فیس‌لیفت آن که در سال ۲۰۰۲ به بازارهای جهانی عرضه شده بود، در سال ۱۳۸۳ خورشیدی به بازار ایران رسید و روی خط مونتاژ سایپا قرار گرفت. با وجود اینکه ریو آپشن خاصی نداشت، اما طی هشت سال، فروش موفقی را در بازار ایران تجربه کرد. بعد از توقف تولید این سدان کره‌ای توسط سایپا، کیا ریو ۲۰۱۷ (نسل سوم) به صورت وارداتی به جاده‌های کشور رسید، ولی نتوانست موفقیت نسل اول را تکرار کند.

کیا ریو ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ جدیدترین مدل‌های نسل چهارم این خودرو هستند که هاچبک و سدان آن با قیمت ۳۵۳ میلیون تومانی در کشورهای همسایه ایران خرید و فروش می‌شوند و جزو ارزان‌قیمت‌های بازارهای جهانی محسوب می‌شوند. با این حال، ممنوعیت واردات خودرو باعث شده تا قیمت مدل ۵ سال قبل آن برای ایرانی‌ها حدود ۱.۵ برابر گران‌تر دربیاید.

میتسوبیشی میراژ

قیمت جهان: ۵۸۵،۰۰۰،۰۰۰ تومان

قیمت ایران: ۷۸۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان

میتسوبیشی میراژ ارزان‌ترین خودرو وارداتی در بازار ایران محسوب می‌شود. این هاچبک برای اولین بار در سال ۱۳۹۴ وارد کشور شد اما نتوانست به موفقیتی دست پیدا کند و فیس لیفت نسل ششم آن در زمستان سال ۱۳۹۵ با چهره‌ای جذاب‌تر و امکانات بیشتر به دست مشتریان ایرانی رسید. موتور ۱.۲ لیتری میراژ ۷۹ اسب بخار قدرت دارد که کمتر از قدرت هاچبک‌های تیبا ۲ و کوییک است، اما آپشن‌هایی مثل کروز کنترل، گرمکن صندلی جلو، فرمان برقی، نمایشگر لمسی، دوربین عقب و ورود و استارت بدون کلید را می‌توان در این هاچبک کوچک ژاپنی پیدا کرد.

آخرین مدل میراژ در بازار ایران برای سال ۲۰۱۸ است و به دلیل ممنوعیت واردات که از سه سال پیش اعمال شده، مدل‌های جدیدتر آن به کشور نرسیده است. در صورتی که مدل ۲۰۲۲ این هاچبک در کشورهای همسایه حدود ۲۰۰ میلیون تومان ارزان‌تر به دست مشتریان می‌رسد.

رنو مگان

قیمت جهان: ۵۸۸،۰۰۰،۰۰۰ تومان

قیمت ایران: ۵۹۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان

رنو مگان در اواسط دهه نود میلادی به فهرست محصولات خودروساز فرانسوی اضافه شد و تولید نسل دوم آن در سال ۱۳۸۷ با پیشرانه ۱.۶ لیتری در ایران آغاز شد. این سدان در سال ۱۳۸۸ با موتور ۲ لیتری روی خط تولید قرار گرفت و این روند تا سال ۱۳۹۳ ادامه داشت. تعدادی رنو مگان هم به صورت وارداتی به بازار ایران رسید و چندین دستگاه هاچبک و کابریولت آن هم وارد کشور شد.

رنو مگان علاوه بر ایران، در کشورهای همسایه، مثل ترکیه و امارات هم مشتریانی دارد و ساکنان کشورهای حاشیه خلیج فارس می‌توانند مدل ۲۰۲۲ این سدان و هاچبک را با ۵۸۸ میلیون تومان خریداری کنند، در صورتی که مشتریان ایرانی برای خرید مدل دست دوم و کارکرده که طراحی قدیمی‌تری دارد، باید ۵۹۰ میلیون تومان هزینه کنند.

سوزوکی گرند ویتارا

قیمت جهان: ۶۰۱،۰۰۰،۰۰۰ تومان

قیمت ایران: ۱،۷۷۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان

سوزوکی گرند ویتارا یکی از باسابقه‌ترین خودروهایی است که در ایران مونتاژ می‌شود. نسل سوم این خودرو از سال ۱۳۸۵ روی خط تولید ایران خودرو قرار دارد و در این مدت چند باری دچار تغییرات و به‌روزرسانی شده است. سه سال بعد از عرضه فیس لیفت جدید سوزوکی گرند ویتارا در سال ۱۳۹۵، فروش خودرو با چهره جدید و جعبه دنده اتوماتیک به ایرانی‌ها صورت گرفت.

جدیدترین مدل ویتارا ظاهر جذاب‌تری پیدا کرده، کمی کوچک‌تر شده و از موتورهای کم‌حجم‌تر و بهینه‌تری استفاده می‌کند و مردم دیگر کشورها برای خرید آن فقط یک‌سوم پولی که ما برای مدل ۱۳۹۸ نسل سوم هزینه می‌کنیم، می‌پردازند.

هیوندای اکسنت

قیمت جهان: ۶۰۹،۰۰۰،۰۰۰ تومان

قیمت ایران: ۱،۰۹۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان

هیوندای اکسنت یکی از محصولات خودروساز معروف کره‌ای است که از سال ۹۶ در شرکت کرمان موتور مونتاژ می‌شد و آخرین مدل آن نیز برای سال ۱۳۹۷ است. این خودرو در کره جنوبی با دو بدنه سدان و هاچبک تولید می‌شود که فقط مدل سدان مونتاژی در ایران قابل خرید است. مدل مونتاژی این خودرو به جز روکش چرمی صندلی‌ها، هیچ تفاوتی با مدل فول وارداتی ندارد.

هیوندای اکسنت ۲۰۲۲ نسل پنجم این سدان کره‌ای است که با اسامی ورنا و سولاریس نیز در بازارهای جهانی به فروش می‌رسد. جدیدترین فیس‌لیفت اکسنت در سال ۲۰۲۰ با جلوپنجره جدید هیوندای و طراحی جذاب‌تر عرضه شد. خرید نسل چهارم و مدل ۲۰۱۷ این خودرو در بازار ایران، دو برابر بیشتر از بازار جهانی برای مشتریان آب می‌خورد.

فروش آنلاین خودرو

نویسنده: میلاد قزللو