مقایسه خودروهای ۲۴ هزار دلاری بازار جهانی با ایران (۱۴۰۱)

۱ دی ۱۴۰۱ مقایسه خودروهای ۲۴ هزار دلاری بازار جهانی با ایران (۱۴۰۱)

خودروهایی که در رنج قیمتی ۲۴ هزار دلار (۷۶۸ میلیون تومان) تا ۲۵ هزار دلار (۸۰۰ میلیون تومان) قرار دارند، جزو گزینه‌های اقتصادی خریداران محسوب می‌شوند. با نگاهی به لیست این ماشین‌های می‌توانیم ببینیم که انتخاب‌های زیادی برای خرید خودرو وجود دارد و تقریبا هر سلیقه‌ای را پوشش می‌دهد و اشخاص می‌توانند از میان آنها باکیفیت‌ترین خودرو را تهیه کنند. اما اتومبیل‌هایی که در محدوده قیمتی ۷۶۵ تا ۸۰۰ میلیون تومان در بازار ایران موجود هستند، به کراس‌اوورها و سدان‌های چینی با طراحی‌هایی برای یک دهه پیش خلاصه می‌شوند.

قیمت خودروها در جهان و ایران

شورولت تریل بلیزر

۲۴،۰۰۰ دلار

تویوتا کرولا

۲۴،۰۵۰ دلار

کیا اسپورتیج

۲۴،۰۹۰ دلار

کیا سول

۲۴،۰۹۰ دلار

سوبارو ایمپرزا

۲۴،۱۰۰ دلار

فولکس واگن جتا

۲۴،۱۰۰ دلار

تویوتا C-HR

۲۴،۱۳۰ دلار

هیوندای کونا

۲۴،۱۵۰ دلار

میتسوبیشی اکلیپس کراس

۲۴،۲۰۰ دلار

سوبارو کراس ترک

۲۴،۳۰۰ دلار

هیوندای النترا

۲۴،۳۵۰ دلار

بیوک انکور

۲۴،۴۰۰ دلار

شورولت مالیبو

۲۴،۴۰۰ دلار

میتسوبیشی اوتلندر

۲۴،۴۰۰ دلار

مینی کوپر هاردتاپ

۲۴،۴۰۰ دلار

هیوندای سانتاکروز

۲۴،۴۴۰ دلار

اشکودا اکتاویا

۲۴،۴۸۰ دلار

تویوتا راوفور

۲۴،۴۸۰ دلار

سیتروئن C5 ایرکراس

۲۴،۴۸۰ دلار

میتسوبیشی ASX

۲۴،۴۸۰ دلار

کیا سراتو

۲۴،۴۹۰ دلار

سوبارو لگسی

۲۴،۵۰۰ دلار

مزدا ۳

۲۴،۵۰۰ دلار

هیوندای سوناتا

۲۴،۵۰۰ دلار

کیا نیرو

۲۴،۶۹۰ دلار

جیپ رنگید

۲۴،۷۰۰ دلار

هوندا سیویک هاچبک

۲۴،۷۵۰ دلار

نیسان روگ اسپرت

۲۴،۷۶۰ دلار

بستیون B70

۲۴،۷۸۰ دلار

کیا K5

۲۴،۷۹۰ دلار

تویوتا کرولا کراس

۲۴،۸۰۰ دلار

مزدا CX-30

۲۴،۹۰۰ دلار

نیسان آلتیما

۲۴،۹۰۰ دلار

سوئیست DX7

۲۴،۹۱۰ دلار

*همه این خودروها مدل ۲۰۲۲ هستند.

با توجه به اینکه در آبان ماه ۱۴۰۱، میانگین نرخ دلار آزاد ۳۲ هزار تومان است، ۲۴ هزار دلار معادل ۷۶۸ میلیون تومان و ۲۵ هزار دلار معادل ۸۰۰ میلیون تومان می‌شود.

برای مقایسه قیمت بازار جهانی با بازار ایران، در جدول زیر، خودروهای داخل کشور در محدوده قیمتی ۷۶۵ تا ۸۰۰ میلیون تومان آورده شده است.

ریچ

۷۸۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان

هایما S5

۷۸۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان

چری آریزو 5T

۷۹۵،۰۰۰،۰۰۰ تومان

لیفان X70

۷۹۵،۰۰۰،۰۰۰ تومان

کیا اسپورتیج

قیمت جهان: ۷۷۱،۰۰۰،۰۰۰ تومان

قیمت ایران: ۳،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان

کیا اسپورتیج یکی از شاسی‌بلندهای پرطرفدار بین رانندگان ایرانی است. ماجرای اسپورتیج در ایران از نسل سوم شروع شد و نسل چهارم با کد QL آخرین مدل این شاسی بلند کره‌ای در ایران است. موتور ۴ سیلندر ۲.۴ لیتری اسپورتیج ۱۸۱ اسب بخار قدرت دارد و از طریق یک گیربکس اتومات ۶ سرعته به هر دو دیفرانسیل متصل است.

کراس اوور کره‌ای هم در ایران محبوب است و هم در بازارهای جهانی طرفداران زیادی دارد، با این تفاوت که آخرین اسپورتیج ایران مدل ۲۰۱۸ است، اما خارجی‌ها به مدل ۲۰۲۲ آن دسترسی دارند که با ظاهری به‌روزتر و موتور قوی‌تر به فروش می‌رسد. اگر بخواهید در ایران یک دستگاه کیا اسپورتیج ۲۰۱۷ بخرید باید ۴ برابر پول بیشتری نسبت به مردم دیگر کشورها برای خرید مدل ۲۰۲۲ بپردازید.

هیوندای النترا

قیمت جهان: ۷۷۹،۰۰۰،۰۰۰ تومان

قیمت ایران: ۱،۷۲۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان (مونتاژی)

قیمت ایران: ۱،۸۲۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان (وارداتی)

هیوندای النترا با نسل پنجم و ششم توانست توجه مشتریان ایرانی را به خود جلب کند. ششمین نسل این سدان کره‌ای در سال ۲۰۱۷ توسط کرمان موتور و آسان موتور وارد کشور شد و با توجه به حذف رقیبش، یعنی تویوتا کرولا، فروش فوق‌العاده خوبی داشت. نسل جدید خودرو موتور بزرگ‌تری نسبت به نسل پنجم دارد.

محصولات کمپانی کره‌ای هیوندای در سراسر جهان به کیفیت ساخت و طراحی زیبا معروف‌اند و البته قیمت‌های خیلی کمتری نسبت به رقبای اروپایی دارند. النترا یکی از خودروهای پرطرفدار خارجی در ایران است که مدل ۲۰۱۸ آن برای ایرانی‌ها تقریبا ۳ برابر گران‌تر از مدل ۲۰۲۲ برای خارجی‌ها درمی‌آید.

میتسوبیشی اوتلندر

قیمت جهان: ۷۸۱،۰۰۰،۰۰۰ تومان

قیمت ایران: ۲،۸۰۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان

میتسوبیشی اوتلندر در سال ۲۰۱۶ با دومین فیس‌لیفت از نسل سوم وارد کشور شد. این کراس‌اوور دارای گرافیک متفاوت چراغ‌ها، قطعات کرومی سپر و نمای عقب جدید است و از نظر فنی هم تغییراتی روی گیربکس آن اعمال شده است. ردیف سوم صندلی، سردکن صندلی جلو و سیستم صوتی راکفورد از آپشن‌های خاص تیپ ۴ اوتلندر است که حتی در تیپ ۵ هم وجود ندارد.

نسل چهارم اوتلندر از سال ۲۰۲۱ روی خط تولید میتسوبیشی قرار گرفت که ظاهر تهاجمی‌تری دارد. پیشرانه میتسوبیشی اوتلندر ۲۰۲۲ با نیسان روگ یکسان است و به اندازه ۱۱ اسب بخار از نسل قبلی قوی‌تر است. خرید این خودرو در کشورهای همسایه ایران ۷۲۰ میلیون تومان هزینه دارد، اما ایرانی‌ها مدل‌های قدیمی آن را ۴ برابر گران‌تر می‌خرند.

مینی کوپر

قیمت جهان: ۷۸۱،۰۰،۰۰۰ تومان

قیمت ایران: ۲،۵۵۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان (معمولی)

قیمت ایران: ۳،۵۵۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان (تیپ S)

مینی کوپر هاچبک کوچکی است که در اواسط دهه ۹۰ خورشیدی با مدل ۲۰۱۴ به بازار ایران برگشت تا یاد و خاطره مینی اولیه‌ای را که در دهه ۵۰ وارد کشور شده بودند، زنده کند. نسل سوم این خودرو تا مدل ۲۰۱۸ توسط واردکننده بی ام و به مشتریان ایرانی به فروش می‌رسید. مینی کوپر در دو تیپ معمولی و S در بازار موجود است که تیپ S آپشن‌های بیشتر و موتور بزرگ‌تر و قوی‌تری دارد و ۹۰۰ میلیون تومان گران‌تر از تیپ معمولی است.

مینی کوپر ۲۰۲۲ در بازارهای جهانی در محدوده قیمتی ۲۲ هزار تا ۲۳ هزار دلار (۶۰۰ میلیون تومان) به فروش می‌رسد و به جز تغییراتی در ظاهر، از نظر مشخصات فنی هیچ فرقی نکرده است. قیمت مدل ۲۰۲۲ این هاچبک در بازارهای جهانی ۷۸۱ میلیون تومان است، اما مدل‌های ۲۰۱۸ کوپر موجود در ایران، اختلاف قیمت خیلی زیادی با بازار جهانی دارند که حدود ۱.۸ میلیارد تومان تا ۲.۷ میلیارد تومان است.

تویوتا راوفور

قیمت جهان: ۷۸۳،۰۰۰،۰۰۰ تومان

قیمت ایران: ۳،۸۲۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان

تویوتا راوفور (RAV4) یکی از محبوب‌ترین خودروهای کراس‌اوور در جهان به شمار می‌آید که از سال ۱۹۹۴ وارد فهرست تولیدات کمپانی ژاپنی شده و تاکنون پنج نسل از آن به دست مشتریان سراسر جهان رسیده است. نسل چهارم تویوتا راوفور XA40 از سال ۲۰۱۲ توسط بزرگ‌ترین خودروساز کشور ژاپن به معرض نمایش عمومی درآمد. این کراس‌اوور با مدل‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۸ در بازار کشورمان حضور یافته که استقبال نسبتا مناسبی نیز از آن توسط مشتریان داخلی به عمل آمده است.

ژاپنی‌ها امسال، ۲۵ سالگی این خودرو را با عرضه تویوتا راوفور ۲۰۲۲ جشن گرفتند. خودرو جدید ظاهری زیباتر و شیک‌تر نسبت مدل‌های قبلی دارد و با قیمت ۲۴ هزار دلار جزو کراس‌اوورهای ارزان بازار جهانی محسوب می‌شود، اما ایرانی‌ها مدل ۲۰۱۸ این خودرو را حدود ۵ برابر گران‌تر می‌خرند.

میتسوبیشی ASX

قیمت جهان: ۷۸۳،۰۰۰،۰۰۰ تومان

قیمت ایران: ۱،۸۳۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان

میتسوبیشی ASX در سال ۲۰۱۰ به لیست تولیدات کمپانی میتسوبیشی اضافه شد. شرکت آرین موتور که نمایندگی رسمی میتسوبیشی در ایران را بدر اختیار عهده دارد، این کراس‌اوور ژاپنی را در مدل‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۵ وارد بازار ایران کرد. همچنین دو فیس‌لیفت از این خودرو با مدل‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ به دست مشتریان ایرانی رسید که شامل تغییراتی در سپرها، دیفیوزر‌، چراغ‌ها و دیگر جزئیات ظاهری این خودرو می‌شد.

با وجود اینکه قیمت مدل‌های تویوتا راوفور و میتسوبیشی ASX در بازارهای جهانی یکسان است و در رنج قیمتی ۲۴ هزار دلار قرار دارند، اما مدل‌های ۲۰۱۸ این دو کراس‌اوور ژاپنی در ایران اختلاف قیمتی زیادی با هم دارند و میتسوبیشی نصف قیمت راوفور است.

کیا سراتو

قیمت جهان: ۷۸۴،۰۰۰،۰۰۰ تومان

قیمت ایران: ۱،۲۵۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان (مونتاژی)

قیمت ایران: ۱،۷۹۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان (وارداتی)

کیا سراتو سدان کره‌ای است که در بازارهای جهانی با نام‌های فورته و K3 نیز عرضه می‌شود. نسل سوم این خودرو در اواخر سال ۲۰۱۳ میلادی (۱۳۹۲ خورشیدی) وارد کشور شد. یک سال بعد نسل دوم این خودرو در کارخانه سایپا مونتاژ و تحویل مشتریان شد. در سال ۲۰۱۶، ایرانی‌ها توانستند مدل فیس‌لیفت سراتو را تهیه کنند. سراتو وارداتی حدود ۳۰۰ میلیون تومان از سراتو مونتاژی گران‌تر است و موتور قوی‌تر و بزرگ‌تری دارد.

کیا سراتو ۲۰۲۲ جدیدترین مدل نسل چهارم این خودرو به شمار می‌آید و بعد از ریو، ارزان‌ترین سدان کمپانی کره‌ای است. سراتو جدید ظاهر جذاب‌تری پیدا کرده و با موتور ۱.۶ لیتری توربو، ۰ تا ۱۰۰ را در عرض ۶.۷ ثانیه پر می‌کند. اختلاف قیمت سراتو ۲۰۲۲ با سراتو ۲۰۱۸ موجود در ایران، عجیب و غریب است و ایرانی‌ها مدل قدیمی‌تر را یک میلیارد میلیون تومان گران‌تر می‌خرند.

مزدا ۳

قیمت جهان: ۷۸۴،۰۰۰،۰۰۰ تومان

قیمت ایران: ۱،۴۵۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان

مزدا ۳ یکی از محبوب‌ترین خودروهایی است که ۱۴ سال روی خط تولید گروه بهمن قرار داشت. نسل اول این سدان ژاپنی در سال ۱۳۸۴ جایگزین مزدا ۳۲۳ شد و نسل دوم آن نیز با نام مزدا ۳ نیو از سال ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۸ در ایران مونتاژ می‌شد. آخرین تیپ مزدا ۳، تیپ ۴ بود که با موتور ۲ لیتری به قدرت ۱۴۷ اسب بخار و گیربکس اتومات ۵ سرعته به فروش می‌رسید.

مزدا ۳ مدل ۲۰۲۳ جدیدترین مدل این خودرو از نسل چهارم است که با ظاهری جذاب‌تر، موتور قوی‌تر و شتاب سریع‌تر یکی از باکیفیت‌ترین خودروهای ارزان‌قیمت بازار جهانی است، اما اگر در ایران بخواهید آخرین مدل، یعنی نسل دوم مونتاژ ۱۳۹۸ را خریداری کنید، باید ۷۰۰ میلیون تومان بیشتر از قیمت مدل ۲۰۲۲ بپردازید.

کیا K5

قیمت جهان: ۷۹۳،۰۰۰،۰۰۰ تومان

قیمت ایران: ۲،۵۰۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان

کیا اپتیما که در بعضی کشورها با نام کیا K5 شناخته می‌شود، در سال ۲۰۱۶ و با نسل چهارم به ایران رسید. ظاهر محصول جدید کره‌ای‌ها چندان تفاوتی با نسل سوم آن ندارد، اما بیشترین مدل وارداتی اپتیما GT Line است که ظاهری جذاب‌تر و اسپرت‌تر از مدل‌های معمولی دارد. ارتفاع کمتر، رینگ‌های زیباتر، چراغ‌های اسپرت عقب، دیفیوزر سپر عقب، رکاب جدید، جایگزینی مه‌شکن روی سپر جلو با ورودی هوا و چراغ تکی جلو با قابلیت چرخش از مشخصه‌های اپتیما GT لاین است.

کیا K5 مدل ۲۰۲۲ ظاهر جذاب‌تر و جسورانه‌تری دارد و مثل نسل‌های قبلی روی پلتفرم مشترکی با هیوندای سوناتا ساخته شده است. از سال ۲۰۲۱ نام اپتیما از روی این خودرو حذف شده و در بازارهای جهانی با نام کیا K5 شناخته می‌شود. کابین این خودرو میان‌رده شبیه‌های ماشین‌های لاکچری است و یک موتور ۱.۶ لیتری زیر کاپوت اپتیما قرار دارد. کیا K5 یا اپتیما ۲۰۱۷ با قیمت ۲ میلیارد تومان در ایران فروخته می‌شود و با جدیدترین مدل آن در بازارهای جهانی، یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان اختلاف دارد.

فروش آنلاین خودرو

نویسنده: میلاد قزللو