خودروهای ۴۰۰ میلیون تومانی بازار (اردیبهشت ۱۴۰۱)

۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ خودروهای ۴۰۰ میلیون تومانی بازار (اردیبهشت ۱۴۰۱)

همچنان مذاکرات احیای برجام روی بازار خودرو ایران سایه افکنده و خریداران و فروشندگان منتظر نتیجه نهایی توافق ایران و کشورهای دیگر هستند. تا پیش از نوروز ۱۴۰۱، خرید خودرو و فروش ماشین به دلیل اینکه خریداران منتظر توافق برجام، آزادسازی واردات و کاهش قیمت‌ها بودند، در رکود به سر می‌برد، اما واکنش بازار در نیمه دوم فروردین و یک ماهه اردیبهشت، افزایش شدید قیمت‌ها بود.

بایک سابرینا

مدل ۱۳۹۸ – ۳۸۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان

بایک سابرینا هاچبکی است که شکل و شمایلی شبیه به کراس‌اوورها دارد و به طور واضح و مشخص از روی مرسدس بنز کلاس B طراحی شده است. این خودرو از سال ۹۳ وارد کشور شد و از سال ۹۷ توسط دیار خودرو مونتاژ می‌شود. پیشرانه ۱.۵ لیتری سابرینا ۱۱۳ اسب بخار قدرت دارد و از گیربکس اتوماتیک ۴ سرعته استفاده می‌کند.

برلیانس H230 (اتوماتیک)

مدل ۱۳۹۹ – ۴۱۵،۰۰۰،۰۰۰ تومان

برلیانس H230 نسخه سدان H220 است که یک در سال ۲۰۱۲ در چین روی خط تولید قرار گرفت و سال ۱۳۹۴ توسط سایپا در ایران عرضه شد و یک سال بعد خط تولید آن به پارس خودرو تحویل داده شد. این خودرو از نظر امکانات و تجهیزات تفاوتی با مدل هاچبک ندارد. شتاب ۰ تا ۱۰۰ آن ۱۴.۵ ثانیه است و خودرویی کند به حساب می‌آید اما از نظر مصرف سوخت اقتصادی است و ۶.۸ لیتر در صد کیلومتر می‌سوزاند.

پژو ۲۰۷

مدل ۱۴۰۱ – ۳۹۵،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰

فرمان برقی – مدل ۱۴۰۱ – ۴۰۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان

پانوراما – مدل ۱۴۰۱ – ۴۱۵،۰۰۰،۰۰۰ تومان

پانوراما – مدل ۱۴۰۰ – ۳۹۵،۰۰۰،۰۰۰ تومان

پانوراما – مدل ۱۳۹۹ – ۳۸۵،۰۰۰،۰۰۰ تومان

رینگ فولادی، فرمان برقی، کروز کنترل – مدل ۱۴۰۰ – ۳۸۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان

پژو ۲۰۷ فیس لیفت ۲۰۶ است که با امکانات بیشتر از مدل قبلی، یکی از محبوب‌ترین خودروهای داخلی است که توسط شرکت ایران خودرو تولید و عرضه می‌شود. این خودرو در سال ۹۵ زیر پای مشتریان قرار گرفت و نسخه مجهز به سقف پانوراما نیز در سال ۹۹ به بازار آمد. چراغ‌های جلو، آینه و جلوپنجره از نو طراحی و در بالای داشبرد هم یک نمایشگر لمسی استفاده شده است.

پژو ۲۰۷ صندوقدار

مدل ۱۳۹۹ – ۳۸۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان

پژو ۲۰۷ صندوقدار ۱۰ سال بعد از پژو ۲۰۶ صندوقدار توسط ایران خودرو معرفی شد. این خودرو هم مثل پژو ۲۰۶ SD مخصوص بازار ایران طراحی شده و در فرانسه یا دیگر کشورها خبری از ۲۰۷ با این شکل و شمایل نیست. مشخصات فنی مدل صندوقدار هیچ تفاوتی با مدل هاچبک ندارد و از نظر آپشن هم فقط فرمان برقی و آینه بغل تاشو برقی دارد.

پژو پارس LX

مدل ۱۴۰۱ – ۳۸۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان

پژو پارس که در ابتدا با نام پرشیا شناخته می‌شد، در سال ۱۳۷۹ به دست خریداران ایرانی رسید. این خودرو شبیه به پژو ۴۰۵ اما با چهره‌ای جدیدتر و با الهام از پژو ۴۰۶ طراحی و تولید شده است. موتور پارس همان موتور ۱.۸ لیتری است که روی ۴۰۵ GLX قرار دارد. LX یکی از مدل‌های پژو پارس یا پرشیا است که از سال ۱۳۹۰ و با موتور TU5 روانه بازار شده است. پژو پارس LX از امکانات بیشتری نسبت به دیگر مدل‌های پارس برخوردار است.

جیلی GC6

مدل ۱۳۹۸ – ۴۲۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان

جیلی GC6 تیپ اکسلنت به مدت کوتاهی و از سال ۹۷ تا ۹۸ توسط خودروسازان بم مونتاژ و به بازار عرضه می‌شد. تیپ اکسلنت فیس‌لیفت تیپ الیت است و از نظر ظاهر، تجهیزات و فنی ارتقا پیدا کرده است. سانروف و دوربین عقب از آپشن‌های جدید سدان جیلی است و گیربکس اتومات جدید آن را هم ژاپنی‌ها ساخته‌اند. این سدان جمع و جور چینی ۶ لیتر بنزین در صد کیلومتر مصرف می‌کند.

دنا

مدل ۱۴۰۱ – ۳۹۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان

مدل ۱۴۰۰ – ۳۷۷،۰۰۰،۰۰۰ تومان

دنا در سال ۱۳۹۳ و یک دهه بعد از اولین خودرو ملی به مشتریان داخلی معرفی شد. این خودرو هم مثل بقیه خانواده سمند، روی پلتفرم پژو ۴۰۵ ساخته شده اما طراحی بهتری از سمند و سورن دارد. این سدان ایران خودرو از موتور ۴ سیلندر ۱.۷ لیتری EF7 استفاده می‌کند و خودرو خانوادگی محسوب می‌شود.

دنا پلاس (دنده‌ای ساده)

مدل ۱۴۰۰ – ۴۱۵،۰۰۰،۰۰۰ تومان

مدل ۱۳۹۹ – ۴۰۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان

دنا پلاس دو سال بعد از عرضه دنا، در سال ۹۶ به بازار آمد. در حقیقت این خودرو مدل اسپرت دنا است که تغییراتی در طراحی ظاهری داشته است. دنا پلاس توربو در سال ۹۷ به دست مشتریان رسید و تفاوتش با مدل ساده دنده‌ای، فقط افزوده شدن توربو به پیشرانه بود و البته ظاهر اسپرت‌تری پیدا کرد. دنا پلاس در ابتدا امکانات و آپشن‌های متنوعی داشت، اما از سال ۹۷ بعضی از این آپشن‌ها مثل سانروف، کیسه هوا جانبی و نویگیشن حذف شد.

شاهین

مدل ۱۴۰۱ – ۳۹۵،۰۰۰،۰۰۰ تومان

شاهین جدیدترین محصول گروه خودروسازی سایپا، برای اولین بار در سال ۹۷ در نمایشگاه خودرو شیراز رونمایی شد. این سدان جمع و جور در ابتدا با نام رهام اما بعد به دلیل شباهت ظاهری با پرنده شاهین و به خاطر حمایت از این پرنده، نامش تغییر پیدا کرد. موتوری که زیر کاپوت شاهین قرار گرفته، همانی است که قبلا در ساینا، تیبا و کوییک استفاده شده بود، با این تفاوت که توربوشارژ دارد. این خودرو دارای دو تیپ S (لو آپشن) و G (فول آپشن) است که فعلا فقط شاهین G را می‌توان در طرح فروش سایپا خریداری کرد.

فروش آنلاین خودرو

نویسنده: میلاد قزللو