نکات ضروری درباره روغن موتور خودرو

۹ آذر ۱۳۹۹ نکات ضروری درباره روغن موتور خودرو

موتور قلب تپنده خودرو است و هر عیبی در آن سبب آسیب به خودرو یا مانع از حرکت آن می‌شود. روغن موتور قطعات موتور را روان می‌کند تا به راحتی کنار هم به حرکت درآیند و خودرو روشن شود. انتخاب روغن موتور مناسب برای سلامت خودرو حیاتی است و باید به‌ آن اهمیت داد. چه چیزهایی درباره روغن موتور باید بدانیم؟

به طور کلی روغن موتور انرژی حاصل از احتراق را به انرژی محرک تبدیل می‌کند تا خودرو به حرکت درآید. همچنین قطعات فلزی موتور بدون وجود روان کننده قادر به حرکت سریع و درست نیستند. روغن موتور به عنوان یک روان کننده برای قطعات موتور نقش مهمی دارد و از سایش قطعات موتور جلوگیری کرده و مانع از خوردگی قطعات می‌شود. یکی دیگر از وظایف روغن موتور تمیز کردن داخل موتور است به عبارتی داخل موتور را شست‌و‌شو می‌دهد.

معنای شماره‌های روی روغن موتور

روش های تعویض روغن موتور

روغن موتورهای معمولی زمانی که گرم می‌شوند روانتر می‌شوند و باید کاری کنند که روغن موتور در اثر گرما روان نشود. عدد 5W30 روی روغن موتور نشانه چیست؟ عدد قبل از W درجه ویسکوزیته سرد روغن است و عدد بعد از آن ویسکوزیته گرم روغن را نشان می‌دهد. در واقع روغن در حالت عادی وقتی سرد است مانند روغن‌های معمولی درجه ۵ عمل می‌کند اما زمانی که گرم می‌شود تنها بیشتر از ۳۰ درجه روان نمی‌شود. هر چقدر شماره  W کمتر باشد ماشین در روزهای سرد و فصل زمستان راحتتر روشن می‌شود.

فروش فوری خودرو

استانداردهای ACEA چیست؟

استاندارد A برای موتورهای بنزینی،‌ B  برای خودروهای سواری دیزلی،‌ C برای دیزل با فیلتر ذرات، E  برای دیزل سنگین است.

مشخصات استانداردهای  ACEA

 • A1: سوخت اقتصادی بنزین
 • A2: عملکرد استاندارد
 • A3: دوره تعویض طولانی مدت
 • A5: سوخت اقتصادی بنزین به همراه تعویض طولانی مدت
 • B1: سوخت اقتصادی دیزل
 • B2: عملکرد استاندارد
 • B3: دوره تعویض طولانی مدت
 • B4: مناسب موتور دیزلی تزریق مستقیم
 • B5: سوخت اقتصادی دیزل به همراه دوره تعویض طولانی مدت

برای انتخاب روغن موتور باید به بنزینی یا دیزلی بودن موتور، مدل اتومبیل و شرایط آب و هوایی توجه کرد.

چرا تعویض دوره‌ای روغن موتور مهم است؟

روغن موتور پس از کار کردن در معرض تجزیه قرار می‌گیرد و پس از مدتی خاصیت خود را از دست می‌دهد و کیفیت آن پایین می‌آید؛ روغن موتور آلوده نمی‌تواند به درستی عمل کند و سبب اختلال در حرکات موتور می‌شود به همین دلیل اگر روغن موتور معمولی بود پس از ۳ ماه ( ۵ تا ۸ هزار کیلومتر کارکرد) و روغن موتور سنتتیک پس از ۶ ماه (۸ تا ۱۱ هزار کیلومتر کارکرد) باید تعویض شود.

چگونه روغن موتور را چک کنیم؟

 • ماشین را در سطح صاف قرار دهید.
 • منتظر بمانید موتور خنک شود. در صورتی که موتور گرم باشد روغن بیشتر از حد معمول نشان داده می‌شود.
 • میله اندازه‌گیری روغن را که معمولا نزدیک موتور قرار دارد را خارج کنید و آن را تمیز کنید و سپس در محفظه روغن موتور قرار داده و پس از چند ثانیه خارج کنید.
 • میله اندازه‌گیری روغن موتور درجه بندی مینیموم و ماکسیموم دارد. میزان روغن باید بین مینیموم و ماکسیموم باشد. در صورت بیشتر و یا کمتر بودن باید نسبت به کم و زیاد کردن روغن اقدام کنید.

چرا رنگ روغن موتور سیاه می‌شود؟

نحوه تعویض روغن موتور

روغن موتور پس از مدتی مانند قبل شفاف نیست و رنگ آن روبه سیاهی می‌رود. رنگ سیاه روغن موتور دلیل بر این نیست که نیاز به تعویض دارد. رنگ روغن موتور به دلیل جذب آلودگی‌ها پس از مدتی تغییر می‌کند. اگر روغن موتور پس از مدتی همچنان شفاف باشد و رنگ آن تغییر نکند یعنی به درستی عمل نکرده است.

چه عواملی در تعویض روغن موتور موثر است؟

اطلاعاتی که تولیدکنندگان روغن موتور درباره کیفیت و زمان تعویض آن می‌نویسند مربوط به رانندگی در شرایط عادی است. عواملی از قبیل ترافیک، بار زیاد ماشین،‌ رانندگی در سرما، ‌آلودگی هوا، سرعت بالا، خاموش روشن کردن ماشین در مسافت‌های کوتاه و عدم تعویض دوره‌ای فیلتر هوا و روغن روی زمان تعویض روغن تاثیرگذار است.

آیا انتخاب نوع روغن موتور مهم است؟

روغن موتور با کیفیت بهترین انتخاب برای ماشین است. روغن های با کیفیت پایین پس از مدتی به موتور آسیب می‌زنند. بهتر است هنگام انتخاب روغن موتور خودرو به کیفیت و سازگاری آن با موتور توجه کنید. انتخاب روغن موتورهای مختلف در دوره‌های تعویض می‌تواند آسیب‌های جبران ناپذیری به موتور وارد کند و بهتر است در انتخاب روغن موتور وسواس زیادی به خرج دهید.

نکات مهم درباره روغن موتور

 • اگر می خواهید دو نوع روغن موتور را با هم ترکیب کنید با کیفیت و کارایی آن یکی باشد.
 • به هیچ عنوان بیش از اندازه در محفظه روغن نریزید چراکه سبب نشتی و ورود آن به بخش‌های دیگر می‌شود
 • بهتر است هنگام تعویض دوره‌ای روغن موتور، فیلتر روغن را نیز تعویض کنید.
 • اگر روغن را روی انگشت خود ریختید و ذرات سفت در آن احساس کردید باید روغن را تعویض کنید.

نشانه‌های رسیدن زمان تعویض روغن چیست؟

کند شدن خودرو،‌ شنیدن صدا‌های غیر عادی در موتور و روشن شدن چراغ هشدار از نشانه‌هایی است که به شما می‌گوید روغن موتور باید تعویض شود.

در پایان به این نکته توجه کنید که روغن موتور را هر هفته بررسی کنید و در صورت نیاز به تعویض هرچه سریعتر آن را تعویض کنید تا به خودرو آسیب وارد نشود.

روغن موتور چقدر گران می‌شود؟

محمدعلی استفانی، مدیرکل تعزیرات حکومتی شهر تهران از افزایش قیمت روغن موتور برای خودروهای سبک و سنگین خبر داد.

بنا به اعلام مدیرکل تعزیرات حکومتی شهر تهران، ستاد تنظیم بازار افزایش قیمت روغن موتور را به یک کارگروه ارجاع داد و مقرر شد که قیمت روغن موتور برای خودروهای سبک ۴۰ درصد و برای خودروهای سنگین ۵۳ درصد افزایش می‌یابد.

مدیرکل تعزیرات حکومتی شهر تهران اعلام کرده که اگر روغن موتور بالاتر از قیمت مشخص شده به فروش برسد تخلف محسوب می‌شود. در مرحله اول مختلفان جریمه خواهند شد و در صورت تکرار تخلف واحد صنفی آنها پلمپ خواهد شد.

افراد می‌توانند برای ثبت شکایت از گران فروشان با شماره‌های ۱۳۵ و ۱۲۴ وازت صنعت، معدن و تجارت تماس بگیرند.

فروش فوری خودرو

نویسنده: شقایق صفی‌خانی