شیشه خودرو و نحوه تعویض آن

۲۲ اسفند ۱۴۰۲ شیشه خودرو و نحوه تعویض آن

زمانی که نسل اول خودروها ساخته می‌شدند، معمولا خبری از نصب شیشه روی آن‌ها نبود. اگر هم در خودرویی شیشه به کار می‌رفت، بیشتر جنبه تزئینی داشت و اهمیت چندانی برای آن قائل نبودند. اما امروز، شیشه خودرو به یکی از اجزای مهم و ثابت تمامی خودروها تبدیل شده است. شیشه ماشین، یکی از بخش‌هایی است که در حفظ امنیت سرنشینان خودرو نقش‌آفرینی می‌کند. همچنین شیشه افراد داخل ماشین را از گرما و سرما، گرد و خاک و صدا در امان نگه می‌دارد.

امروزه کیفیت ساخت شیشه اتومبیل اهمیت بسیاری دارد. شیشه باید شفاف و دارای استحکام بالا باشد.

شیشه خودرو چیست؟

شیشه اتومبیل یکی از مهم‌ترین قطعات خودرو است که علاوه بر زیبایی نقش بسیاری در حفظ ایمنی سرنشینان ماشین و حفاظت از آن‌ها در برابر سرما و گرما، بادهای شدید و طوفان و حتی پرتاب سنگ و سنگ‌ریزه دارد. گرچه شاید به نظر برسد که شیشه ماشین فرقی با شیشه‌‌های معمولی ندارد اما جنس و عملکرد آن‌ها کاملا با هم تفاوت دارد.

شیشه خودرو در بخش‌های مختلف ماشین مورد استفاده قرار می‌گیرد و علاوه بر افزایش امنیت افراد داخل خودرو، به حفظ ساختار ماشین هم کمک می‌کند. امروزه شیشه‌ اتومبیل‌ها با استانداردهای مختلف و در ابعاد متفاوتی ساخته می‌شوند.

تاریخچه شیشه ماشین

ایمنی شیشه خودرو

زمانی که اولین خودروها توسط کارل بنز، گوتلیب دایملر و ویلهلم مایباخ ساخته شدند، خبری از شیشه روی اتومبیل‌ها نبود. البته ضرورتی هم نداشت. چون حداکثر سرعت این ماشین‌ها آنقدر پایین بود که دلیلی برای نصب شیشه روی اتومبیل‌ها وجود نداشت.

گرچه آن زمان ماشین‌ها سرعتی نداشتند اما باز هم باد و باران راننده و سرنشینان را آزار می‌داد. از سوی دیگر هر روز بر آستانه سرعت خودرو افزوده می‌شد. اینگونه شد که رفته رفته فکر شیشه به سر سازندگان خودرو افتاد و اولین شیشه ماشین در سال ۱۹۰۴ روی ماشین‌ها نصب شد.

اولین شیشه‌های اتومبیل، ورقه‌های شیشه‌ای ساده مثل شیشه‌های ساختمان بودند اما این نوع شیشه‌ها عامل تهدید‌کننده‌ای برای جان سرنشینان بود. هنری فورد پس از آنکه یکی از دوستانش در تصادف، به وسیله شیشه خودرو زخمی شد، تصمیم گرفت تمام توجه خود را معطوف به ساخت شیشه‌های امن‌تر کند. از نیمه دوم سال ۱۹۱۹، در ماشین‌های فورد فقط از شیشه‌های چند لایه استفده شد تا اینکه در سال ۱۹۳۴، خودروسازان دیگر هم این شیشه‌ها در محصولات‌شان استفاده کردند.

انواع شیشه اتومبیل

شیشه خودرو را بنابر محل قرارگیری و جنس آن می‌توان تقسیم‌بندی کرد.

انواع شیشه ماشین بر اساس محل قرارگیری

شاید با شنیدن «شیشه خودرو»، تنها شیشه قسمت جلویی ماشین در ذهن شما تداعی شود. اما امروزه شیشه در طراحی خودرو اهمیت زیادی دارد. شیشه هر بخش، نقش و مسئولیتی بر عهده دارد و هر یک به‌گونه‌ای متفاوت ساخته و طراحی می‌شوند.

شیشه جلو

یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین شیشه‌های به کار رفته در خودرو، شیشه جلویی ماشین است. این شیشه بخشی از سقف را نیز پوشش می‌دهد و راننده و سرنشینان را در برابر باد محافظت می‌کند. معمولا این شیشه‌ها از جنس لمینت هستند. شیشه جلوی ماشین از استحکام بیشتری نسبت به شیشه قسمت‌های دیگر برخوردار است.

شیشه درها

شیشه‌های درهای جلو و عقب خودرو معمولا از سکوریت ساخته می‌شوند. این شیشه‌ها استحکام کمتری نسبت به شیشه جلو دارند اما در هنگام شکستگی، برنده نیستند. جنس به کار رفته در این شیشه‌ها معمولا سکوریت است.

شیشه عقب

شیشه عقب خودرو به دلیل استحکام پایین، در زمان تصادف تقریبا خرد می‌شود. این شیشه‌ها هم معمولا از جنس سکوریت هستند و مقاوم بالایی ندارند اما می‌توانند سرنشینان را از گرما و سرما محافظت کنند.

شیشه لچکی

هنوز هم در برخی خودروها، شیشه‌های روستونی و لچکی استفاده می‌شوند. این شیشه‌‌ها طبق طراحی و مدل خودرو، اندازه‌‌ها مختلفی دارند.

انواع شیشه ماشین بر اساس جنس

شیشه‌های خودروها انواع مختلفی دارند و از جنس‌های مختلفی ساخته می‌شوند. بر اساس جنس و میزان استحکام شیشه، کاربرد و جای‌گذاری آن در خودرو متفاوت خواهد بود.

شیشه لمینت

شیشه لمینت از دو ورقه شیشه‌ای و یک لایه پلی وینیل بین این دو ورقه تشکیل می‌شود. برای ساخت این نوع شیشه حتما باید با گرمای شدید دو ورقه مذکور را به هم متصل کنند. کارکرد لایه میانی، جلوگیری از شکستن شیشه در اثر ضربه است.

از آنجا که شیشه لمینت جزو مقاوم‌ترین شیشه‌های خودرو به حساب می‌آید، معمولا به عنوان شیشه جلوی ماشین استفاده می‌شود. یکی از ویژگی‌های این نوع شیشه، قابلیت ترمیم ترک‌های کوچک ایجاد شده روی این آن است.

شیشه سکوریت

شیشه‌های سکوریت یا شیشه‌های حرارت دیده معمولا برای قسمت‌های جانبی و عقب خودرو استفاده می‌شوند. گرچه این شیشه‌ها به مقاومت شیشه‌های لمینیت نیستند اما در صورت شکستن خطری برای افراد ندارد، چون به تکه‌های بسیار کوچک غیربرنده تبدیل می‌شوند.

این شیشه‌ها قابلیت ترمیم ندارند و اگر بشکنند باید حتما آن‌ها را عوض کرد.

شیشه خودرو المنت دار

المنت شیشه، همان خطوط سیاه موازی هستند که معمولا روی شیشه‌های عقب ماشین دیده می‌شوند. این المنت‌ها با استفاده از برق تولید شده توسط خودرو، شیشه‌ها را گرم می‌‌کنند تا بخار و قطرات برف و باران از روی شیشه محو شود. در واقع کارکرد این المنت‌ها، یخ زدایی شیشه خودرو است.

شیشه دودی

شیشه دودی خودرو

دودی کردن شیشه خودرو، اگرچه بیشتر برای تغییر ظاهر ماشین و زیباتر شدن آن انجام می‌شود اما این شیشه‌های دودی، میزان تابش نور خورشید به داخل خودرو و دمای داخل کابین را کاهش می‌دهند. اما به هر حال دودی کردن شیشه ماشین ممکن است با خطراتی همراه باشد. بنابراین باید آگاهی کامل برای استفاده از این نوع شیشه داشته باشید.

امکان دودی کردن شیشه برای همه خودروهای به راحتی فراهم است.

شیشه ضد گلوله

شیشه‌های ضدگلوله معمولا یک لایه پلی کربنات دارند. این لایه سخت و شفاف، جلوی حرکت گلوله به داخل خودرو را می‌گیرد.

شیشه هوشمند

شیشه هوشمند خودرو، فناوری نوینی است که البته هنوز به صورت صنعتی در خودروها به کار نرفته است. اما شرکت Fuyao قصد دارد شیشه‌هایی را برای ماشین‌ها تولید کند که هم عایق حرارتی باشند و هم کارکرد صفحه نمایش را ایفا کنند.

قیمت شیشه خودرو

قیمت شیشه خودرو بر اساس جنس، کیفیت، محل قرارگیری آن در خودرو، کشور سازنده و مدل ماشین متغیر است. معمولا شیشه‌ جلو گران‌تر از شیشه عقب و شیشه‌های جانبی است.

البته اگر ماشین شما بیمه بدنه دارد و شیشه آن در اثر حادثه، سرقت یا آتش‌سوزی آسیب دید، نگران قیمت آن نباشید، شیشه ماشین هم جزو پوشش‌های اصلی بیمه بدنه است.

تعویض شیشه خودرو

تعویض و نصب شیشه خودرو حتما باید توسط کارشناسان انجام شود. اما نصب و اتصال شیشه جلو به دلیل اهمیت در رانندگی، بیش از دیگر شیشه‌ها اهمیت دارد. بنابراین لازم است نکات مهمی را مورد توجه قرار دهیم.

 • قبل از نصب شیشه جدید، درزگیر و چسب شیشه قبلی را به خوبی پاک کنید.
 • شیشه جدید و محل چسباندن آن روی بدنه خودرو را با مواد شوینده بشویید.
 • برای نصب شیشه از چسب‌های با کیفیت استفاده کنید.
 • به هیچ وجه از چسب‌های سیلیکونی و نوارهای بوتیل استفاده نکنید.
 • بعد از نصب شیشه تا ۳ ساعت خودرو را جابه‌جا نکنید.

ترمیم شیشه خودرو

ترمیم شیشه خودرو

قیمت شیشه ماشین در ایران چندان ارزان نیست بنابراین ترمیم شیشه فابریک خودرو، مقرون به صرفه به نظر می‌رسد. البته تنها شیشه‌های لمینت قابلیت ترمیم شدن دارند و شیشه‌های دیگر حتما باید تعویض شوند.

ترمیم کردن شیشه تنها با استفاده از لیزر امکان‌پذیر است که چندان هم ارزان نیست اما در مقایسه با خرید و نصب یک شیشه تازه، تصمیم عاقلانه‌تری به نظر می‌رسد.

دقت کنید، هنگام فروش ماشین و کارشناسی خودرو، وجود شستگی روی شیشه، از قیمت خودرو می‌کاهد.

بنابراین اگر قصد خرید خودرو را دارید، بدانید که قیمت خودرو کارکرده در صورت وجود ترک روی شیشه، پایین خواهد آمد.

تفاوت اصلی شیشه خودرو با شیشه های معمولی

شیشه‌های معمولی بسیار شکننده‌تر از شیشه‌های خودرو هستند. به همین دلیل هم در سال‌های ابتدایی ورود شیشه به صنعت اتومبیل‌سازی، شیشه‌های معمولی جای خود را به شیشه‌های چند لایه دادند. شیشه اتومبیل در تصادف رانندگی نه‌چندان سنگین با وجود شکستن، یکپارچگی خود را حفظ می‌کنند و برندگی کمتری نسبت به شیشه‌های عادی دارند. همچنین این شیشه‌ها در جنس و دمای تولید متفاوت هستند.

نکات مهم خرید شیشه خودرو

 • دقت کنید روی شیشه خودرو حباب، برآمدگی و خطوط اضافی وجود نداشته باشد.
 • به درج علامت استاندارد روی شیشه توجه کنید.
 • از سلامت و ضریب ایمنی شیشه مطمئن شوید.
 • شکل و اندازه شیشه باید کاملا متناسب با مدل خودرو باشد.
 • شیشه مورد نیاز خود را حتما از فروشگاه‌های معتبر عرضه لوازم یدکی خودرو تهیه کنید.
 • خودروهایی که شیشه آن‌ها شکسته باشد،
 • معاینه فنی دریافت نمی‌کنند. بنابراین حتما شیشه ترک‌دار را تعویض کنید.

کلام آخر

شیشه خودرو نقش مهمی در محافظت سرنشینان از شرایط جوی نامناسب و خطرات احتمالی دارد. معمولا این شیشه‌‌ها بر اساس مکان قرارگیری با متریال‌های مختلفی ساخته می‌شوند. همین موضوع بر قیمت شیشه ماشین هم تاثیر می‌گذارد.

سوالات متداول

آیا می‌توان برای همه شیشه‌های خودرو، از شیشه لمینت استفاده کرد؟

بله، برخی خودروسازان، این شیشه‌ را به علت استحکام بالا در همه قسمت‌های شیشه‌ای مورد استفاده قرار می‌دهند.

علت وجود خطوط مشکی رنگ روی شیشه عقب چیست؟

خطوط روی شیشه عقب خودرو، المنت هستند که با استفاده از برق خودرو، شیشه را گرم می‌کنند تا بخار شیشه خودرو از بین برود.

شیشه لمینت چه کاربردی در اتومبیل دارد؟

شیشه لمینت به علت مقاومت بسیار بالا معمولا به عنوان شیشه جلوی ماشین استفاده می‌شود.

فروش فوری خودرو

نویسنده: فاطمه امین الرعایا