نشت مایعات از خودرو و راه‌های تشخیص آن!

۳۱ شهریور ۱۳۹۹ نشت مایعات از خودرو و راه‌های تشخیص آن!

نشت مایعات از خودرو اولین نشانه ایجاد مشکل در خودرو است. نشت مایعات روی عملکرد خودرو تاثیر می‌گذارد. هر سیالی در خودرو نقشی را به عهده دارد که نشست آن سبب کاهش سطح و در نتیجه اختلال در عملکرد قطعات خودرو می‌شود.

گاهی اوقات نشت مایعات می‌تواند به دلیل سر ریز کردن آن باشد. البته همیشه نباید نسبت به نشت مایعات بی‌تفاوت باشید چراکه ممکن است اشکالاتی در خودرو سبب نشت مایعات شود. برای اینکه مطمئن شوید خودرو نشتی دارد یا نه باید آن را در یک سطح هموار پارک و بعد از چند ساعتی خودرو را بررسی کنید. همچنین برای اطمینان از نشتی خودرو می‌توان از مقوای سفید کمک گرفت.

نشت روغن موتور

وجود قطرات در زیر سیستم موتور خودرو به معنی نشتی روغن موتور است. یکی از راه‌هایی که می‌توانم مطمئن شد که مایع روغن موتور است بررسی جنس و بوی روغن از روی گیج است. اگر روغنی که با گیج از محفظه روغن موتور خارج کردید با مایعی که نشت داده یک رنگ و بو داشته باشد یعنی روغن موتور خودرو نشتی دارد. وجود اشکال در واشر سرسیلندر، فیلتر روغن، مخزن روغن و تسمه تایم سبب نشت روغن موتور می‌شود.

نشت روغن گیربکس

رنگ روغن گیربکس قرمز است البته این رنگ در گذر زمان به رنگ روغن موتور درمی‌آید و ممکن است سبب خطا در تشخیص مایعات شود. کاسه نمدها که درزگیرهای گیربکس هستند می‌توانند مهمترین نقطه نشت روغن گیربکس باشد. گفتنی است که نشت روغن در گیربکس اتوماتیک بیشتر است.

نشتی روغن ترمز

روغن ترمز تقریبا با سایر روغن‌های خودرو متفاوت است. این روغن نسبتا شفاف رنگ زرد یا آبی روشن دارد و غلظت آن نیز متوسط است. قسمت‌هایی مانند سیلندر، لوله‌های روغن ترمز و واشرهای سیستم ترمز می‌تواند از مهمترین قسمت‌هایی باشد که روغن ترمز از آن نشت کند. اگر مشکوک به نشت روغن ترمز هستید با خودرو رانندگی نکنید چرا که کاهش سطح روغن ترمز سبب اختلال در عملکرد سیستم ترمز می‌شود. یکی از راه‌های جلوگیری از نشت روغن ترمز استفاده از نمونه‌های با کیفیت آن است.

ضد یخ یا ضد جوش

مایعات مربوط به سیستم خنک کننده خودرو معمولا به رنگ سبز و بوی تند است. بوی این مایع به حدی است که می‌توان به راحتی آن را از داخل خودرو نیز احساس کرد. البته ضد یخ‌ خودروهای امروزی اغلب به رنگ نارنجی است. کنار موتور، واشر سرسیلندر،‌ رادیاتور و واتر پمپ از نواحی است که این مایع معمولا نشتی می‌دهد. مایع خنک کننده خودرو به دلیل رقیق بودن بعد از نشتی جاری می‌شود.

روغن هیدرولیک فرمان

دلیل نشتی مایعات از خودرو

این روغن رنگ قهوه‌ای و بوی نفت دارد. نشت روغن هیدرولیک فرمان به ندرت اتفاق می‌افتد اما اگر مایعاتی روی دنده فرمان و چرخ خودرو دیدید به احتمال زیاد ناشی از نشتی روغن هیدرولیک فرمان است.

آب

آب یکی از مایعاتی است که نشت آن نگران کننده نیست. دلیل کارکردن سیستم تهویه مطبوع سبب جمع شدن آب در زیر آن می‌شود. تشخیص نشتی آب بسیار ساده است چراکه رنگ و بویی ندارد.

بنزین

نشتی بنزین از قسمت انتهایی تا جلو خودرو مشخص است. همچنین بوی این سوخت برای همه آشنا است و به راحتی می‌توان آن را تشخیص داد. بنزین معمولا شفاف و رقیق است البته در صورت استفاده از مکمل‌های سوختی رنگ آن تغییر می‌کند.

شیشه شوی

شیشه شوی خودرو رنگ مشخصی ندارد. در صورت نشتی  شیشه شوی قطرات آن در قسمت زیرین شیشه خودرو دیده می شود.

یکی از اولین نشانه‌های خرابی یک سیستم نشت مایعات از آن است. روغن‌ها در روانکاری و جلوگیری از اصطکاک قطعات نقش به سزایی دارند بنابراین نادیده گرفتن آنها سبب آسیب به قطعات خودرو می‌شود. عملکرد نادرست فرمان خودرو، کار نکردن ترمز‌ها و آسیب به موتور از خطراتی است که در صورت بی توجهی به نشت مایعات، خودرو را تهدید می‌کند.

نویسنده: شقایق صفی خانی