آشنایی با انواع دینام خودرو

۲۷ شهریور ۱۴۰۰ آشنایی با انواع دینام خودرو

دینام، از قطعات مهم خودرو به شمار می‌رود چراکه وظیفه تولیدبرق خودرو را بر عهده دارد. این قطعه وظیفه دارد تا باتری را شارژ کند. باتری که برق خودرو را تامین می‌کند به تنهایی قادر به انتقال آن به اجزای مختلف الکتریکی در خودرو نیست و دینام به کمک باتری می‌آید و تا هنگامی که خودرو روشن است برق تولید می‌کند و آن را به باتری ارسال می‌کند. در واقع دینام با تولید برق، برق مورد نیاز خودر را در باتری ذخیره می‌کند. در صورتی که دینام خراب باشد؛ ذخیره باتری کم می‌شود و به اصطلاح باتری برق خالی می‌کند و سیستم الکتریکی خودرو از کار می‌افتد.

باتری خودرو وظیفه دارد تا وقتی خودرو استارت می‌خورد برق آن را تامین کند. لازم به ذکر است که  انتقال برق به سیستم‌های مختلف الکتریکی به عهده دینام است و دینام در زمان روشن بودن موتور برق را به بخش‌های مختلف می‌فرستد.

تسمه دینام چیست؟

دینام با یک تسمه که تسمه دینام نام دارد به موتور خودرو و میل وصل می‌شود. این قطعه انرژی تولید شده توسط موتور را به قطعاتی مانند پمپ فرمان هیدورلیک، واتر پمپ، سیستم تهویه مطبوع و… می‌رساند.

هنگامی که موتور خودرو در حال کار کردن است تسمه شروع به حرکت می‌کند و دینام خودرو را نیز حرکت می‌دهد و با به حرکت درآوردن دینام، انرژی حرکتی به انرژی الکتریکی تبدیل می‌شود. وقتی تسمه دینام آسیب ببیند عملکرد خودرو با اشکال مواجه می‌شود و سیستم برق رسانی خودرو از کار می‌افتد. در خودرو‌های قدیمی دینام به صورت جدا با تسمه به موتور وصل می‌شود اما در خودرو‌های جدید بیشتر قطعات خودرو که به انرژی الکتریکی خودرو نیاز دارند به صورت مشترک با یک تسمه به موتور خودرو وصل می‌شوند و انرژی الکتریکی را از موتور دریافت می‌کنند.

دینام خودرو چگونه کار می‌کند؟

این قطعه از یک سیم پیچ که استاتور نام دارد به همراه یک سو کننده ولتاژ، تعدادی جاروبک که ارتباط الکتریکی را با روتور حفظ می‌کنند و قرقره تشکیل شده است که قطعات ثابت دینام اند و قطعه‌هایی مانند پروانه خنک کن، پولی، در پوش جلو، آفتامات و… نیز از اجزای دینام به شمار می‌روند. تمامی این قطعات به غیر از قرقره داخل یک حفاظ آلومینیومی قرار دارند. هنگامی که موتور خودرو روشن است دینام با استفاده از سیم پیچ، برق را برای خودرو تامین می‌کند. در واقع آرمیچر دینام با چرخش در مدار مغناطیسی با کمک بالشتک‌های بدنه آن برق تولید می‌کند و انرژی تولید شده به کمک زغال‌ها دریافت می‌شود و به قطعاتی که انرژی الکتریکی نیاز دارند برق می‌فرستد.

دینام خودرو چه وظایفی دارد؟

یکی از مهمترین وظایف دینام شارژ مجدد باتری است. باتری خودرو به تنهایی نمی‌تواند برق ماشین را در طولانی مدت تامین کند و بعد از مدتی باتری خالی می‌شود که به شارژ مجدد نیاز دارد. دینام وظیفه دارد تا باتری را پر نگه دارد و برق را برای آن ذخیره کند. اگر دینام خودرو خراب باشد باتری تنها ۳۹ تا ۴۰ دقیقه قادر است که برق ماشین را تامین کند و بعد از آن از کار می‌افتد و خالی می‌شود. وقتی خودرو روشن است و موتور آن کار می‌کند دینام باتری را شارژ می‌کند و برق را نیز به اجزای مختلف انتقال می‌دهد و اجازه نمی‌دهد که باتری خالی شود.

انرژی از بین نمی‌رود و از صورتی به صورت دیگر تبدیل می شود. یکی دیگر از کارهایی که دینام انجام می‌دهد تبدیل انرژی مکانیکی به الکتریکی است. در واقع هنگامی که تسمه می‌چرخد انرژی حرکتی تولید می‌شود و دینام آن را به کمک چرخ دنده‌ها به انرژی الکتریکی تبدیل می‌کند. دیگر وظیفه مهمی که دینام به عهده دارد انتقال برق به سیستم‌های الکتریکی خودرو است. فرمان، چراغ‌ها، برف پاک کن، پاور ویندوز، رادیو  و دیگر اجزای الکتریکی خودرو برق مورد نیاز را از دینام می‌گیرند.

خروجی دینام چه وظیفه‌ای دارد؟

دینام چند خروجی دارد که هرکدام از آنها وظایف خاصی را به عهده دارند که عبارتند از:

 • تشخیص ولتاژ باتری
 • بستن مدار لامپ هشدار
 • روشن کردن رگلاتور ولتاژ
 • اتصال به باتری خودرو

علائم خرابی دینام چیست؟

 • باتری خودرو به صورت مداوم خالی می‌شود
 • دیر روشن شدن خودرو
 • احساس بوی سوختن سیم در خودرو
 • با اختلال مواجه شدن نمایش آمپرها
 • روشن شدن چراغ‌ هشدار
 • سیستم صوتی روشن نشود
 • عدم بالا و پایین رفتن شیشه‌های خودرو
 • کم شدن نور چراغ‌ها
 • از کار افتادن سیستم سرمایش و گرمایش

علائمی که در بالا ذکر شد می‌تواند هشداری بر خرابی دینام خودرو باشد. پس اگر خودرو شما این علائم را داشته باشد احتمالا مشکلی در دینام وجود دارد که باید به آن رسیدگی شود.

مطالب مرتبط:

روش‌هایی برای جلوگیری از خرابی دینام

وقتی به چراغ‌های خودرو نیاز ندارید آن را روشن نکنید. همچنین نباید بیشتر از ظرفیت باتری از آن کار بکشید و این کار سبب خرابی دینام خودرو خواهد شد. هنگامی که خودرو متوقف است از گاز دادن بیجا پرهیز کنید برای اینکه اگر دور موتور در زمان توقف روی ۲ هزار برود سبب آسیب رساندن به دینام می شود. یکی از دیگر کارهایی که می‌تواند از خرابی دینام جلوگیری کند، بررسی تسمه دینام است که اگر شل باشد به دینام آسیب می‌زند. به یاد داشته باشید که اگر می خواهید به دینام آسیبی وار نشود فن کولر را در پایین ترین درجه ممکن قرار ندهید.

با توجه به توضیحاتی ارائه شده، دینام نقش مهمی در خودرو دارد که اگر خراب باشد باتری خودرو به سرعت خالی می‌شود و احتمالا به باتری به باتری نیاز پیدا خواهید کرد. همچنین تمام اجزایی که نیاز به برق دارند از کار می‌افتد. بهتر است اگر نشانه‌هایی از خرابی دینام در خودرو دید به رفع آن اقدام کنید تا انتقال برق در خودرو به درستی انجام گیرد و سیستم آن با اختلال مواجه نشود.

فروش فوری خودرو

تهیه و تنظیم: تیم تولید محتوا خودرو45