راهنمای خرید خودرو شاسی بلند (SUV)

۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ راهنمای خرید خودرو شاسی بلند (SUV)

امروزه خودروهای SUV حتی از اولین روزهای ورودشان به بازار هم محبوب‌تر هستند. طی سال‌های اخیر، تنوع طراحی و تولید خودروهای شاسی‌بلند با طیف گسترده‌ای از قیمت‌ها و برندها توجه زیادی از بازار خودرو را به جلب کرده است.

به گزارش خودرو 45، اگر به دلیل ارتفاع بالای سواری، سیستم دو دیفرانسیل و توانایی آفرود به شاسی‌بلندها علاقه‌مند هستید، بهتر است پیش از خرید به خوبی بازار را رصد کنید.

در این گزارش پنج نکته طلایی راهنمای خرید SUV ذکر شده تا شما را در امر خرید این مدل خودرو نو و یا کارکرده راهنمایی کند.

1) صندلی‌ها

صندلی های شاسی بلند

ظرفیت اکثر این خودروها دارای پنج سرنشین است. برخی از مدل‌های متوسط و بزرگ شامل ردیف سوم از صندلی‌ها هستند که ظرفیت حمل مسافر را به شش، هفت یا هشت نفر افزایش می‌دهند.

اما در بسیاری از آن‌ها، ردیف سوم باعث کاهش فضای بار می‌شود. اکثر صندلی های ردیف سوم را می‌توان در صورت عدم استفاده مسطح کرد تا فضای بیشتری برای بار یا چمدان باز شود.

پس بهتر است هنگام خرید یک ماشین SUV حتما به نیاز خود و خانواده‌تان دقت کنید. اگر خانواده‌ای پرجمعیت هستید و یا خانواده‌ای کم جمعیت اما اهل گشت و گذار و سفر هستید، بهتر است مدل‌هایی را انتخاب کنید که صندلی‌های ردیف سوم آن‌ها جمع می‌شوند و به فضای صندوق کمک می‌کنند.

2) فضای مخصوص بار

انواع ماشین شاسی بلند خارجی

به طور معمول صندلی‌های ردیف سوم شاسی‌بلندها قابل تنظیم هستند. این بدان معنی است که در صورت خواباندن صندلی‌های ردیف دوم و سوم، می‌توانید از تمام فضای صندلی‌های جلو برای حمل بار استفاده کن

ایده‌آل‌ترین نوع صندلی‌های ردیف سوم بدین صورت است که می‌توان آن‌ها را قسمت کرد. بنابراین می‌توان یک قسمت را برای حمل بار استفاده کرد در حالی که صندلی کنار آن برای استفاده مسافران آماده است. ارتفاع بخش حمل بار این خودروها نسبت به مینی ون‌ها بیشتر است و این امر قرار دادن اجسام سنگین را در داخل خودرو دشوار می‌کند.

این درحالی است که برخی از مدل‌های لوکس دارای سیستم تعلیق هوا هستند، بنابراین رانندگان می‌توانند ارتفاع وسیله نقلیه را برای بارگذاری راحت‌تر کاهش دهند. از طرف دیگر، مدل‌های کامیونی مانند به طور معمول از ظرفیت بارگذاری بالاتری برخوردار هستند، بنابراین رانندگان می توانند وزن بیشتری را حمل کنند.

3) تجهیزات و امکانات سیستم کمک راننده

شاسی بلند چینی

رتبه‌بندی ایمنی شامل ارزیابی قابلیت‌های جلوگیری از تصادف و نتایج تست تصادف است که براساس آزمایشات انجام شده توسط دولت فدرال و صنعت بیمه سنجیده می‌شود. علاوه بر این، تست‌های جاده‌ای دیگر، جزئیات مربوط به نصب صندلی کودک و عملکرد چراغ را نشان می‌دهند.

FCW مخفف Forward Collision Warning (سیستم اخطار برخورد)،AEB مخفف Autonomous Emergency Braking (ترمز اضطراری اتوماتیک) به همراه قابلیت تشخیص عابر و BSW (اخطار نقطه کور) از آن دسته تکنولوژی‌های مخصوص جلوگیری از تصادفات هستند. پس به هنگام خرید مدل بعدی، به وجود این فناوری‌ها حتما دقت کنید.

فناوری FCW یک هشدار بصری، شنیداری و یا لمسی برای اخطار دادن به راننده درباره برخورد قریب الوقوع با یک خودروی دیگر یا یک شی است. اگر راننده به موقع واکنشی نشان ندهد، AEB به برخورد قریب الوقوع پاسخ می‌دهد.

یکی دیگر از این فناوری‌های BSW است که وظیفه آن نظارت بر کناره های وسیله نقلیه است؛ بدین صورت که اگر در جایی دید راننده محدود باشد، به رانندگان هشدار می‌دهد که وسیله نقلیه دیگری در کنار آن است یا خیر. سایر تکنولوژی های ایمنی مدرن شامل سیستمی می‌شوند که در صورت باز شدن کیسه هوا (مانند سرویس OnStar جنرال موتورز) به سرنشینان هشدار می‌دهند.

سیستم‌های هشدار خروج از خط در صورت حرکت به لاین دیگر بدون استفاده از راهنما، به راننده هشدار می‌دهند. تکنولوژی دیگری وجود دارد که در صورت انحراف از لاین جاده، راننده را مطلع می‌سازد سیستم دیگری طراحی شده است که به هنگام خروج از پارک اطراف را بررسی کرده و در صورت وجود مانعی، ترمز اضطراری را فعال می‌کند.

2WD vs. AWD vs. 4WD (4

اکثر این خودروها از پلتفرم دیفرانسیل جلو استفاده کرده و با گزینه AWD نیز موجود هستند. مدل‌های کامیون شکل از تنظیمات دیفرانسیل عقب استفاده می‌کنند و با گزینه 4WD هم موجود هستند.

AWD و 4WD نیرو را به هر چهار چرخ ارسال می‌کنند. اگرچه شاید به نظر برسد که این دو کارایی یکسانی دارند، اما باید بدانید که یکی نیستند. AWD سیستمی است که همیشه آمادگی دارد توازن قدرت را بین چرخ‌های عقب و جلو تغییر دهد. این سیستم برای آب و هوای متغیر و مکان‌های پرگل مناسب است.

SUV با سیستم 4WD واقعی تعداد کمی متفاوت است. آنها برای رانندگی در زمین‌های دشوارآفرود، مانند سنگ‌ها یا تپه‌های خاکی شیب‌دار، خیلی مناسب نیستند. رانندگانی که تقریباً همیشه در جاده‌های بدون برف و یخ سفر می‌کنند، باید یک مدل دو دیفرانسیل را در نظر بگیرند. این مدل‌ها باعث صرفه‌جویی در هزینه خرید شده و از نظر سوخت بهینه‌تر است.

همچنین اگر به دنبال خودرویی 4WD هستید بهتر است مدلی را انتخاب کنید که به طور پیش فرض و تمام وقت از این ویژگی استفاده می‌کند، در غیر این صورت ممکن است که به قطعات مکانیکی آسیب ببینند.

5) ظرفیت بکسل

کم استهلاک ‌ترین خودرو شاسی بلند

شاسی‌بلندهایی که بر روی فریم یک کامیون ساخته شده باشند، از اکثر خودروهای دیگر ظرفیت بکسل بیشتری دارند، البته به غیر از پیکاپ‌ها.

اکثر مدل‌های بزرگتر می‌توانند وزنی بیشتر از 9.000 پوند یا جسمی معادل یک قایق بزرگ را بکسل کنند. خریداران باید یه این ظرفیت‌ها دقت کنند که خودروی مورد نظر توان بکسل کردن مقدار بار مورد نظرشان را دارند یا خیر.
مدل‌های بزرگ‌تر و متوسط معمولا پکیجی ارائه می‌دهند که ظرفیت بکسل را به حداکثر برساند.

شاسی‌ بلند صفر بخریم یا کارکرده؟

ماشین‌های SUV همانند هر خودروی دیگری این پرسش را برای خریدار ایجاد می‌کند که مانند خرید هر خودروی دیگری، کارکرده آن را بخرند یا صفر؟ قطعا اگر گشتی در بازار خرید و فروش خودروهای کارکرده زده باشید، فعالان بازار هم مزایا و هم معایب خرید این اتومبیل‌ها را بیان می‌کنند که در ادامه به برخی از این موارد اشاره می‌شود.

لازم به ذکر است که قیمت این خودروها به دلیل تنوع انواع آن‌ها از هر برند و شرکت خودروسازی اختلاف قیمت‌های زیادی دارند. به طور مثال شاسی بلند مرسدس بنز یا شاسی بلند هیوندای بسیار متفاوت هستند.

مزایای خرید شاسی بلند صفر

قطعا خرید یک SUV صفر مزایای خاص خود را دارد. مدل‌های جدید علاوه بر ضمانت طولانی مدت، از جدیدترین تجهیزات ایمنی و مهندسی برخوردار هستند.

از این رو خرید خودرو با این امکانات خیال شما را تا سال‌ها راحت می‌کند که ایمنی خود و خانواده‌تان هنگام رانندگی تضمین شده است. علاوه بر این، شما می‌توانید رنگ خودرو را خودتان انتخاب کنید. همچنین خرید یک خودرو شاسی‌بلند نو، مخارج کمتری نسبت به کارکرده را به دنبال دارد.

معایب خرید شاسی بلند صفر

یکی از نکات منفی خرید شاسی‌بلند نو، مستهلک شدن ناگهانی آن است، چرا که اتومبیل مذکور، طی دو یا سه سال اول تقریبا نیمی از ارزش خود را از دست می‌دهند. اما تعریف مستهلک بودن در سال‌های مختلف با توجه به قیمت سوخت و دیگر هزینه‌ها تغییر می‌کند.

مزایای خرید SUV کارکرده

خرید یک SUV دست دوم باعث می‌شود پول بیشتری کنار بگذارید. به علاوه، بازار خودروهای دست دوم یا کارکرده بسیار پر رونق و البته پر تنوع است.

اما، خریداران باید درباره خرید شاسی‌بلندهایی که برای اهداف آفرود به روزرسانی شده‌اند، احتیاط کنند. تغییراتی از قبیل تایر و لاستیک‌های بزرگ و ایجاد تغییرات فرمان و سیستک تعلیق می‌تواند بر نحوه برخورد یک خودرو در شرایط اضطراری مانند تغییر خط اضطراری و… تاثیر گذارند.

معایب خرید SUV کارکرده

قیمت ماشین های شاسی بلند موجود در ایران

قطعا خرید یک خودروی کارکرده چالش‌هایی نیز همراه دارد. بدین گونه که تجهیزات و نصب نامناسب آن‌ها می‌تواند باعث تسریع فرسودگی قطعات اتومبیل شده و منجر به تعمیرات گران‌قیمت آن شود.

همچنین گل و لای کثیفی در شکاف‌ها، در زیر کاپوت و یا در مکان‌هایی که به سختی قابل دسترس هستند و به علاوه خراش‌هایی که در زیر وسیله نقلیه وجود دارد، می‌تواند نشانه استفاده فعالیت‌های سنگین آفرودی باشد.

 

 

نتیجه‌گیری:
با گشتی در بازار خودروهای کارکرده، مشاهده می‌شود که گرچه معامله خودروهای SUV رونق دارد و طرفداران خاص خود را دارد، اما گویی ورود کراس‌اوورها تا حدی سهم بازار خودروهای کارکرده را به خود اختصاص داده است. از این رو شاید برای شما هم این پرسش به وجود آید که در نهایت شاسی بلند یا کراس‌اوور بخریم ؟

مترجم: پرستو مهدی قلیخان