رنو ۴ سورپرایز جشن تولد ۶۰ سالگی

۹ شهریور ۱۴۰۰ رنو ۴ سورپرایز جشن تولد ۶۰ سالگی

رنو ۴ در سال ۲۰۲۱، ۶۰ ساله می‌شود و شرکت تولیدکننده قول داده تا به همین مناسبت، در ماه نوامبر (آبان ۱۴۰۰)، از سورپرایز خود رونمایی کند.

رنو هنوز اطلاعات دقیقی منتشر نکرده اما به احتمال خیلی زیاد رنو ۴ هم مثل رنو ۵ در پروژه انقلاب رنو احیا می‌شود. حدود یک ماه پیش تصاویر کامپیوتری رنو ۵ برقی منتشر شده بود و مدل اولیه رنو ۴ برقی هم در اواخر سال ۲۰۲۱ در معرض دید عموم قرار خواهد گرفت و در سال ۲۰۲۵ عرضه خواهد شد.

پروژه انقلاب رنو، برنامه جدیدی است که در آن خودروهای قدیمی و کلاسیک رنو در قالب خودروهای برقی و با طراحی جدید تولید خواهند شد. هدف از اجرای این برنامه جذب مشتریان به سمت خودروهای برقی است.

رنو ۴: کلاسیک ابدی

رنو ۴ یکی از خودروهای کلاسیک و معروف فرانسوی است که به زودی مدل جدید و برقی آن معرفی و رونمایی می‌شود. در حال حاضر طراحان و مهندسان رنو در حال کار روی مدل مفهومی رنو ۴ هستند و قرار است یک خودرو خانوادگی کوچک باشد.

رنو در اطلاعیه‌ای محصول جدیدش را با این عبارت توصیف می‌کند: «یکی دیگر از خودروهای کلاسیک و پرطرفدار با نام جدید 4ever احیا می‌شود و یک خودرو همیشه کلاسیک خواهد بود.»

با توجه به نسخه اصلی رنو ۴، خودرو جدید بزرگ‌تر رنو ۵ خواهد بود و همین طور صندوق عقب جادارتر و کابین کشیده‌تری خواهد داشت و احتمالا با بدنه کراس اوور تولید می‌شود.

اخیرا تصاویر رایانه‌ای از رنو ۴ به همراه لوگوی جدید رنو در یک وبسایت معتبر منتشر شده که نشان می‌دهد خودرو جدید چه شکل و شمایلی خواهد داشت. هر چند هنوز کار روی مدل مفهومی رنو ۴ ادامه دارد و در اواخر سال ۲۰۲۱ و همزمان با شصتمین سالگرد تولید این خودرو در سال ۱۹۶۱ رونمایی می‌شود.

رنو ۴ جدید، ظاهر جعبه‌ای مدل کلاسیک را حفظ می‌کند که برای رقابت با سیتروئن 2CV طراحی شده بود و همین طور یکی از طرح‌های اولیه رنو کپچر است. هدف شرکت رنو، ارائه خودرویی جادار و مناسب خانواده‌ها است که قیمت مناسبی داشته باشد.

محصولات برقی جدید رنو روی پلتفرم CMF-BEV ساخته می‌شود. این پلتفرم نسخه برقی CMF-B است و برای ساخت خودروهای برقی ارزان قیمت طراحی شده. رنو ۴ جدید احتمالا دارای یک موتور برقی با قدرت ۱۳۴ اسب بخار است و با یک بار شارژ می‌توان ۴۰۰ کیلومتر با آن رانندگی کرد.

رنو ۴ از دهه ۶۰ تا قرن بیست و یک

رنو ۴ کلاسیک

رنو ۴ در سال ۱۹۶۱ میلادی و به عنوان اولین خودرو خانوادگی دیفرانسیل جلو به بازار آمد. این خودرو از روی اتومبیل اقتصادی و محبوب سیتروئن 2CV طراحی شده بود. رنو ۴ موتور قدرتمندتری نسبت به رقیب خود داشت و فاقد اشکالات سیتروئن بود، با این حال خودرویی ساده، جادار و اقتصادی محسوب می‌شد.

در کمتر از چهار سال و نیم، یک میلیون دستگاه از این خودرو به فروش رفت و در طی ۳۴ سال (۱۹۶۱ تا ۱۹۹۴ میلادی)، به فروش بیش از ۸ میلیون دستگاه در ۱۰۰ کشور دست یافت.

برنامه‌ها و رویدادهای مختلفی به مناسبت ۶۰ سالگی رنو ۴ تدارک دیده شده که شامل طراحی‌های اختصاصی، نمایشگاه خودروهای کلاسیک، فیلم‌های مستند و نمایش خودرو اصلی در جشنواره فیلم کن خواهد بود.

همچنین احتمال دارد تا نسخه ون رنو ۴ برقی هم برای مصارف تجاری عرضه شود. کانگو Z.E خودرو ون محصول رنو است. این خودرو جزو محبوب‌ترین ون‌های برقی است اما از زمان عرضه در سال ۲۰۱۱، فقط تغییرات خیلی جزئی داشته و نیاز است تا دچار تغییر و تحولاتی کلی شود و یا اینکه خودروی جدیدی به جای آن به بازار بیاید.

تولید رنو ۴ برقی و رنو ۵ برقی

رنو ۴ برقی هم مثل رنو ۵ روی پلتفرم CMF-B ساخته می‌شود و نشانه‌هایی از مدل کلاسیک را در طراحی خود خواهد داشت. با این حال، این دو خودرو در کلاس‌های مختلف به بازار می‌آیند.

رنو ۵ برقی به عنوان یک هاچبک کامپکت اسپرت شهری به بازار می‌آید، در حالی که رنو ۴ برقی در قالب کراس اوور کامپکت تولید خواهد شد و در خط تولید مشابه مگان eVision که در سال ۲۰۲۲ عرضه می‌شود، قرار می‌گیرد.

در حال حاضر، بازار خودروهای کراس اوور کامپکت با تقاضای زیادی روبه‌روست و پیش‌بینی می‌شود که سال به سال به خریداران این کلاس خودرویی افزوده شود. طبق اطلاعات منتشرشده، بیشترین خریداران اتومبیل‌های کراس اوور ساکن حومه شهرها و مناطق روستایی هستند. باید تا ماه نوامبر ۲۰۲۱ (آبان ۱۴۰۰) منتظر ماند و دید رنو چه نقشه‌هایی در سر دارد.

 

نویسنده: میلاد قزللو