رنو ۴، سورپرایز رنو در جشن تولد ۶۰ سالگی‌اش

۳ اسفند ۱۳۹۹ رنو ۴، سورپرایز رنو در جشن تولد ۶۰ سالگی‌اش

رنو ۴ در سال ۲۰۲۱، ۶۰ ساله می‌شود و شرکت تولیدکننده قول داده تا به همین مناسبت، در ماه نوامبر (آبان ۱۴۰۰)، از سورپرایز خود رونمایی کند.

رنو هنوز اطلاعات دقیقی منتشر نکرده اما به احتمال خیلی زیاد رنو ۴ هم مثل رنو ۵ در پروژه انقلاب رنو احیا می‌شود. حدود یک ماه پیش تصاویر کامپیوتری رنو ۵ برقی منتشر شده بود و مدل اولیه رنو ۴ برقی هم در اواخر سال ۲۰۲۱ در معرض دید عموم قرار خواهد گرفت و در سال ۲۰۲۵ عرضه خواهد شد.

پروژه انقلاب رنو، برنامه جدیدی است که در آن خودروهای قدیمی و کلاسیک رنو در قالب خودروهای برقی و با طراحی جدید تولید خواهند شد. هدف از اجرای این برنامه جذب مشتریان به سمت خودروهای برقی است.

رنو ۴ از دهه ۶۰ تا قرن بیست و یک

رنو ۴ در سال ۱۹۶۱ میلادی و به عنوان اولین خودرو خانوادگی دیفرانسیل جلو به بازار آمد. این خودرو از روی اتومبیل اقتصادی و محبوب سیتروئن 2CV طراحی شده بود. رنو ۴ موتور قدرتمندتری نسبت به رقیب خود داشت و فاقد اشکالات سیتروئن بود، با این حال خودرویی ساده، جادار و اقتصادی محسوب می‌شد.

در کمتر از چهار سال و نیم، یک میلیون دستگاه از این خودرو به فروش رفت و در طی ۳۴ سال (۱۹۶۱ تا ۱۹۹۴ میلادی)، به فروش بیش از ۸ میلیون دستگاه در ۱۰۰ کشور دست یافت.

رنو ۴ کلاسیک

رنو ۴ کلاسیک

 

برنامه‌ها و رویدادهای مختلفی به مناسبت ۶۰ سالگی رنو ۴ تدارک دیده شده که شامل طراحی‌های اختصاصی، نمایشگاه خودروهای کلاسیک، فیلم‌های مستند و نمایش خودرو اصلی در جشنواره فیلم کن خواهد بود.

همچنین احتمال دارد تا نسخه ون رنو ۴ برقی هم برای مصارف تجاری عرضه شود. کانگو Z.E خودرو ون محصول رنو است. این خودرو جزو محبوب‌ترین ون‌های برقی است اما از زمان عرضه در سال ۲۰۱۱، فقط تغییرات خیلی جزئی داشته و نیاز است تا دچار تغییر و تحولاتی کلی شود و یا اینکه خودروی جدیدی به جای آن به بازار بیاید.

تولید رنو ۴ برقی و رنو ۵ برقی

رنو ۴ برقی هم مثل رنو ۵ روی پلتفرم CMF-B ساخته می‌شود و نشانه‌هایی از مدل کلاسیک را در طراحی خود خواهد داشت. با این حال، این دو خودرو در کلاس‌های مختلف به بازار می‌آیند.

رنو ۵ برقی به عنوان یک هاچبک کامپکت اسپرت شهری به بازار می‌آید، در حالی که رنو ۴ برقی در قالب کراس اوور کامپکت تولید خواهد شد و در خط تولید مشابه مگان eVision که در سال ۲۰۲۲ عرضه می‌شود، قرار می‌گیرد.

در حال حاضر، بازار خودروهای کراس اوور کامپکت با تقاضای زیادی روبه‌روست و پیش‌بینی می‌شود که سال به سال به خریداران این کلاس خودرویی افزوده شود. طبق اطلاعات منتشرشده، بیشترین خریداران اتومبیل‌های کراس اوور ساکن حومه شهرها و مناطق روستایی هستند. باید تا ماه نوامبر ۲۰۲۱ (آبان ۱۴۰۰) منتظر ماند و دید رنو چه نقشه‌هایی در سر دارد.

 

منبع: وبسایت Autocar

نویسنده: میلاد قزللو

فروش فوری خودرو کارکرده