بررسی تاثیر رنگ شدگی خودرو هنگام فروش

۶ آذر ۱۳۹۹ بررسی تاثیر رنگ شدگی خودرو هنگام فروش

رنگ شدگی یکی از فاکتورهایی است که در خرید و فروش خودرو دست دوم اهمیت بسیاری دارد. تغییر در رنگ خودرو نیز در کاهش قیمت خودرو نقش پر رنگی دارد.

مهمترین عاملی که می‌تواند سبب پریدن رنگ خودرو شود، تصادف است. رنگ پریدگی خودرو نیز باید با صافکاری و نقاشی به حالت قبل بازگردد. آسیب به بدنه خودرو مهمترین عامل در کاهش قیمت آن است و قیمت خودروهای تصادفی از مجموع تعمیر بخش‌های مختلف آن محاسبه می‌شود. تصادفی بودن خودرو و رنگ شدگی قسمت‌های مختلف باید در خرید خودرو‌های دست دوم مورد توجه قرار گیرد که تشخیص برخی از آسیب‌ها با کارشناسی خودرو ممکن می‌شود. در این مطلب می‌خواهیم به بررسی دلایل افت قیمت خودروهای رنگ شده بپردازیم و به سوالات مرتبط با آن پاسخ دهیم.

ستون خودرو و تاثیر رنگ شدگی آن بر قیمت

آسیب دیدن ستون خودرو از تصادف و ضربه‌ شدید حکایت دارد. هنگامی که ستون خودرو آسیب می‌بیند نباید قبل از تعمیر آن با خودرو رانندگی کرد زیرا ستون خودرو در پایداری آن نقش مهمی دارد و در فرمان‌پذیری تاثیرگذار است. ترمیم ستون خودرو معمولا با شاسی کشی انجام می‌شود و زنجیرها به جای اتصال به قطعات شاسی به ستون متصل می‌شوند. هنگامی که ستون خودرو با صافکاری به حالت اولیه برگشت با توجه به رنگ خودرو قسمت آسیب دیده پولیش شده و واکس می‌خورد تا لکه‌های به وجود آمده ترمیم شود.

سقف خودرو

سقف خودرو یکی از قسمت‌هایی است که معمولا در واژگون شدن یا اصطلاحا چپ کردن آسیب می‌بیند و به همین دلیل سقف خودرو را از آلومینیوم و فلزهای سبک می‌سازند تا وزن خودرو به حداقل برسد. مواد استفاده شده در سقف خودرو سبک است و به همین دلیل در برابر ضربه‌های شدید مقاومت زیادی از خود نشان نمی‌دهد و به راحتی دچار فرورفتگی و تغییر شکل می‌شود. بسیاری از صافکارها برای ترمیم و صافکاری سقف از روش غیر اصولی مکش استفاده می‌کنند که برای سقف خودرو مناسب نیست و می‌تواند فرم خودرو را دچار تغییر کند. آسیب دیدن سقف خودرو چپی بودن آن را نشان می‌دهد بنابراین هنگام خرید خودرو دست دوم باید به سالم بودن سقف آن توجه شود.

سپر خودرو

سپر خودرو یکی از قسمت‌هایی است که به طور مکرر در معرض ضربه‌ها قرار داد. این قسمت از خودرو وظیفه محافظت از بدنه و کابین در برابر ضربات را به عهده دارد. سپر جزئی از جلو بندی خودرو است و علاوه بر محافظت، نقش مهمی در هدایت خودرو دارد. ترمیم سپر اسیب دیده باید توسط صافکار حرفه‌ای انجام شود چراکه ترمیم ناصحیح آن سبب از بین رفتن پایداری خودرو می شود. ضربه‌های وارد شده به سپر خودرو معمولا به دو صورت فرورفتگی و شکستگی خود را نشان می‌دهد. زمانی که سپر خودرو دچار فرورفتگی شود، با کمک میله‌های PDR ترمیم می‌شود اما در صورت شکستگی، سپر خودرو باید تعویض یا جوش بخورد. اگر سپر خودرو شکسته باشد، بهتر است که تعویض شود زیرا ترمیم سپر شکسته منطقی به نظر نمی‌رسد و علاوه بر مسائل ایمنی از لحاظ ظاهری نیز چشم نواز نیست.

در کاپوت ماشین

در کاپوت یکی از قطعاتی است که معمولا در معرض ضربه قرار دارد. این قسمت از خودرو علاوه بر در معرض ضربه قرار داشتن به صورت مکرر در معرض نور خورشید نیز قرار دارد، تابش مستقیم نور خورشید رنگ خودرو را تغییر می‌دهد. ترمیم رنگ در کاپوت معمولا با پولیش و واکس انجام می‌شود. هرچقدر صافکاری و نقاشی کاپوت به صورت اصولی انجام شود به دلیل فرم آن، ناهمواری‌های روی در کاپوت به چشم می‌آید.

گلگیر خودرو

گلگیر مانند سپر خودرو بیشتر از سایر قسمت‌ها در معرض ضربه قرار دارد. گلگیر در خودروها برآمدگی خاصی دارد و نقش مهمی در ضربه گیری ایفا می‌کند و به همین دلیل فرم آن نباید با ترمیم تغییر کند. اگر ضربه وارد شده به گلگیر شدید باشد این قطعه باید تعویض شود اما در ضربه‌های سبک، گلگیر بدون رنگ ترمیم خواهد شد.

 

روش های رنگ کردن خودرو

چه عواملی به رنگ خودرو آسیب می‌زند؟

باران اسیدی

باران اسیدی سبب کدر و مات شدن رنگ خودرو می‌شود. آلودگی هوا یکی از عوامل مهمی است که سبب اسیدی شدن باران می‌شود. برای جلوگیری از آسیب دیدن خودرو، توصیه می‌شود که پس از بارش باران، خودرو را شست تا به رنگ آن آسیبی وارد نشود.

کشیدن دستمال خشک

تمیز کردن سطح خودرو با دستمال زبر باعث خط افتادن آن می‌شود. هنگامی که ذرات گرد و غبار با دستمال خشک روی سطح اتومبیل کشیده شود، خط و خش ریزی روی آن ایجا می‌کند.

روغن ترمز و مواد شیمیایی

روغن ترمز به دلیل مواد شیمیایی و خاصیت اسیدی در تماس اولیه به رنگ خودرو آسیب می‌زند؛ بنابراین اگر فورا اقدام به پاک کردن آن کنید خسارت وارد شده کمتر خواهد بود.

فضله حیوانات

فضله پرندگان ترکیبات اسیدی دارد و به رنگ خودرو آسیب جدی وارد می‌کند. توصیه می‌شود که فضله پرندگان سریع و با پارچه مرطوب یا آب از روی سطح خودرو تمیز شود.

حشرات

حشرات در سرعت‌های زیاد به بدنه خودرو برخورد می‌کنند و به دلیل خاصیت اسیدی که دارند به رنگ آن آسیب می‌رسانند.

شیره درختان

شیره درختان نیز ترکیب اسیدی دارند و باعث خوردگی رنگ خودرو می‌شوند. ماندن طولانی مدت شیره درخت روی خودرو به رنگ آن آسیب می‌رساند.

تابش نور خورشید

قرار گرفتن خودرو در معرض نور مستقیم خورشید به رنگ آن آسیب وارد می‌کند و سبب کدر شدن و سایه انداختن روی بدنه خودرو می‌شود.

عوامل انسانی

تصادف، برخورد با اجسام خارجی، کشیدن وسیله تیز روی بدنه خودرو و خاموش کردن سیگار روی بدنه رنگ خودرو را دچار خوردگی می‌کند.

قهوه

اگر قهوه روی بدنه خودرو بریزد باید فورا آن را تمیز کرد چرا که قهوه خاصیت اسیدی دارد و رنگ اتومبیل را به مرور زمان کدر می‌کند.

هنگام خرید خودرو دست دوم حتما از کاشناسی خودرو کمک بگیرید چراکه تشخیص رنگ خودرو توسط افراد آماتور کمی سخت است. رنگ شدگی قسمت‌های مهم خودرو در قیمت آن تاثیر زیادی دارد به همین دلیل کم توجهی به آن می‌تواند خسارت زیادی هنگام فروش خودرو متحمل شود. به خاطر داشته باشید که رنگ شدن قسمت‌هایی مانند گلگیر، سقف، ستون، کاپوت و… از ضربه و تصادف حکایت دارد و نباید بی تفاوت از کنار آن عبور کرد.

 

نویسنده: شقایق صفی خانی