چگونه ماشین سالم داشته باشیم؟

۲۸ فروردین ۱۴۰۰ چگونه ماشین سالم داشته باشیم؟

سالم نگه داشتن خودرو از زمان تحویل تا فروش خودرو را نمی‌توان به صورت یکسان از همه صاحبان خودرو توقع داشت، چرا که برخی از صاحبان وسایل نقلیه، نگهداری خودرو خود را تا زمان فروش آن چنان جدی رعایت می‌کنند که گاه تشخیص میزان کارکرد این چنین ماشین‌ها حتی برای کارشناسان خودرو هم اندکی مشکل خواهد بود.

رانندگی با سرعت مطمئنه، تعویض به موقع لوازم خراب خودرو، رانندگی نکردن با بنزین کم و بسیاری موارد مهم دیگر در سالم ماندن یک خودرو نقش دارند. اما پرسش اصلی اینجا است که نحوه نگهداری سالم خودرو برای افرادی که مدام نسبت به تعویض و خرید و فروش خودرو دست دوم و کارکرده مشغول هستند، چگونه ممکن است؟

از این رو نکات مهمی برای سالم نگه داشتن ماشین وجود دارد که بسیاری از دارندگان وسایل نقلیه آن‌ها را رعایت می‌کنند و بسیاری دیگر اما این اقدامات را غیر ضروری می‌دانند و پس از مدتی شاهد خرابی‌های متعدد از هر گوشه و کنار اتومبیل خود می‌شوند. برخی از صاحبان خودرو هم به بهانه فروش ماشین به فرد دیگر به طور کلی تعمیر و نگهداری ماشین را از وظایف خود دور می‌کنند.

از این رو بهتر است خریداران خودرو پیش از انعقاد هرگونه معامله با فروشنده، حتما از صحت و سلامت خودرو آن هم به واسطه کارشناسی خودرو های دست دوم مطمئن شوند.

۱.بررسی فیلتر روغن و هوا

فیلتر روغن و هوا در خودرو به منزله نای و مری در گلوی انسان شناخته می‌شوند. پس همانگونه که هر یک از راه‌های تنفسی و یا گوارشی در بدن دچار اختلال شود، در خودرو هم همان اتفاق رخ می‌دهد با این تفاوت که در صورت هرگونه گرفتگی و یا ناخالصی در فیلتر روغن و هوا ماشین، به راحتی می‌توان آن را تعویض و تمیز کرد.

از این رو برای سالم ماندن موتور یک خودرو نیز باید راه‌های تنفس موتور سالم و بدون هیچ گرفتگی باشند که انتخاب بهترین فیلتر روغن‌ و زمان تعویض آن‌ها به خوبی در این مرحله کمک کننده خواهند بود. زیرا اگر رسیدگی به تنفس خودرو به موقع انجام نشود، آسیب جدی مالی به موتور وارد خواهد شد.

برخی خودروها دارای فیلترهای روغن نازک و برخی مجهز به ماژول روغن هستند. وظیفه ماژول روغن در خودرو خنک کردن روغن موتور پیش از رسیدن به فیلتر است. از این رو دلیل اهمیت رسیدگی به این بخش حاسسیت سلامت روغن موتور است؛ زیرا اگر به اصطلاح آب و روغن ماشین قاطی شود، ممکن است خطرات جبران ناپذیر مالی برای خودرو و جانی برای سرنشینان به دنبال خواهد داشت. به همین جهت بهتر است هر از گاهی مخصوصا پس از طی مسافت‌های طولانی (البته پس از خنک شدن موتور ماشین) حتما ورودی فیلتر روغن، کیفیت روغن و میزان آن در داخل موتور را چک کنید.

*بهتر است فیلتر روغن همیشه تمیز و عاری از لکه و گرفتگی باشد.

۲.بررسی آب رادیاتور و ضدیخ

اگر صاحب خودرویی هستید که به سلامت ماشین خود توجه ویژه‌ای دارید، پس باید از اهمیت استفاده ضدیخ در زمستان آگاه باشید. زیرا پیش از شروع فصل سرما بهترین زمان بررسی و چک کردن آب رادیاتور ماشین و تعویض ضد یخ است.

برخی صاحبان خودرو بر این باورند که می‌توانند ضدیخ سال گذشته را مجددا استفاده کنند و نیازی به تعویض آن نیست، اما باید بدانند که تعویض این مایع خنک کننده موتور باید با بررسی تعمیرکار خودرو انجام شود، چرا که اگر رنگ ضد یخ از رنگ سبز به قهوه‌ای تغییر رنگ داشته تخلیه و خرید مایع ضد یخ جدید الزامی است.

همچنین برخی صاحبان ماشین نیز معتقدند که می‌توانند به جای خرید آب رادیاتور از آب معدنی نیز استفاده کرد. اما تاکید می‌شود که استفاده از آب معمولی به جای آب رادیاتور آماده در بازار تنها در موارد استثنایی همچون زمان جوش آوردن ماشین و رسیدن به نزدیک‌ترین مکانیک استفاده می‌شود. به گونه‌ای که مخزن مخصوص فقط برای مدت زمان کوتاهی می‌تواند آب معمولی را استفاده کند و باید در سریع‌ترین زمان ممکن آب رادیاتور مخصوص خریداری شود.

*استفاده از آب شرب یا معدنی به جای آب رادیاتور موجود در بازار در طولانی مدت برای خودرو باعث سوراخ شدن، خرابی و رسوب زدگی مخزن می‌شود.

۳.بررسی مخزن آب شیشه‌شوی

سال‌های زیادی است که مایع‌های شیشه‌شوی مخصوص خودرو در بازار عرضه می‌شود و بسیاری از صاحبان خودرو نیز طرفدار آن شده‌اند. اما بد نیست پیش از مصرف این مایع در مخزن شیشه‌شوی ماشین به میزان الکل استفاده شده در این مایع توجه داشته باشند. شیشه‌شوی مناسب مخزن آب خودرو باید عاری از الکل باشد؛ در غیر اینصورت با مصرف هرچند کوتاه این مایع، به رنگ بدنه خودرو شما آسیب وارد می‌شود و به جای نگهداری خودرو تمیز باید متحمل هزینه خرابی مخزن شیشه‌شوی خودرو هم باشید.

برخی از صاحبان خودرو اما استفاده از مواد شوینده ساده و حتی قدیمی جهت تمیز شدن شیشه خودرو را انتخاب می‌کنند که معمولا یکی از بی خطرترین روش‌ها محسوب می‌شود. استفاده از مخلوط میزان کمی صابون و یا مایع صابون به همراه آب داخل مخزن شیشه‌شوی خودرو یکی از بهترین روش‌ها است.

۴.بررسی لاستیک‌ها

خرید و تعویض لاستیک خودرو یکی از تخصصی‌ترین اقدامات برای ماشین شما محسوب می‌شود که باید حتما آن را با مشاوره و کمک مکانیک و یا افراد خبره در این حیطه انجام دهید. زیرا اگر تایر خریداری شده مناسب خودرو شما نباشد، می‌تواند به وقوع حوادث مرگباری برای راننده، سرنشینان و یا سایر خودروها منتهی شود.

صاحبان خودرو باید پیش از خرید لاستیک خودرو درباره اندازه لاستیک مناسب خودرو، قیمت لاستیک، تاریخ تولید تایر و یا عمر مفید آن دقت لازم را داشته باشند. همچنین باید هنگام خرید لاستیک به نوع خودرو، حداکثر سرعت خودرو، سطوح پر تردد، شرایط آب و هوایی منطقه زندگی راننده توجه ویژه داشت.

توصیه می‌شود پیش از خرید لاستیک خودرو حتما از مکانیک ماشین خود درباره خرید لاستیک خودرو خود مشاوره بگیرید زیرا وجود لاستیک سالم به نگهداری خودرو سالم شما کمک بسزایی خواهد کرد.

۵.بررسی وضعیت باتری خودرو

شناسایی انواع باتری خودرو و انتخاب بهترین آن‌ها یکی از مهم‌ترین اقداماتی است که می‌توانید برای سالم نگه داشتن ماشین انجام دهید.

سالم بودن باتری خودرو تضمینی برای سلامت رانندگی است. در صورتی که باتری به موقع تعویض نشود و یا بر اثر عدم رسیدگی به موقع سولفاته شود و آب اسیدی آن به سایر قطعات خودرویی سرایت کند، می تواند علاوه بر هزینه هنگفت تخریب سایر قطعات و خاموش شدن کامل ماشین، حوادث غیر قابل جبرانی برای سرنشینان در بر داشته باشد.

مطالب مرتبط:

نتیجه‌گیری

طبیعتا تردد با سرعت قابل قبول،‌ تعویض به موقع انواع روغن‌ها و مواد ضروری داخل موتور،‌ تردد نکردن با بنزین کم، بررسی به موقع گلگیرها و زیر ماشین جهت رسوب زدایی، بررسی ارتفاع خودرو، سلامت چراغ‌ها، صندلی‌ها اعم از صندلی راننده و سرنشینان، وضعیت سلامت تایرها، سلامت پدال‌های گاز، ترمز و کلاچ و موارد مهم دیگر در ماشین لازم و ضروری است.

به همین دلیل است که بسیاری از افراد معتقدند نداشتن ماشین یک دردسر و داشتن آن هزار دردسر است. زیرا صاحب یک اتومبیل باید همواره مراقب سلامت ماشین و لوازم آن باشد و البته نحوه نگهداری خودرو را بداند تا علاوه بر فروش خودرو کارکرده‌اش به بهترین قیمت، از هرگونه حادثه احتمالی غیر قابل جبران برای خود، سرنشینان و سایر وسایل نقلیه جلوگیری کند.

نویسنده: نگار میرکریمی